Aleviler Namaz Kılmak Zorunda Mı?

Dinin ana direği namazdır...
Ali

Re: Aleviler Namaz Kılmak Zorunda Mı?

Mesaj gönderen Ali »

1alevi yazdı:Ehlibeyt kaynakları ya da 12 imam kaynakları diye insanlara Kuleyni'nin, Razi'nin kitaplarını (sizlerin tabirinizle tekerlemelerini, uydurmalarını) mı dayatmaya çalışıyorsunuz? Sizin Ehlbeyt'iniz, 12 imamınız bu kişiler mi?
Kasten kötüniyettenmi soruyorsun?
Cahillikten mi?
Maksat spor olsun için mi? bilmiyorum yazışınca anlayacağız

1-Eskiden tv radyo basın yayın yoktu herhalde bunu bilirsin

2-O yüzden insanların ne dediklerini o sözü duyanlar birbirlerine aktarırlardı ve birgün bunu birisi yazıya dökerdi

3-Yazan kişi sözün güvenilirliğini anlamamız için bu sözü kimlerden aktardığınıda yazardı yani sözün rivayet zinciri silsilesi olurdu

4-Bu zincirlerin güvenilirliği ayrı bir bilim dalı olmuştur her kişinin aktardığı söze güvenilmeyeceği gibi kimlerin sözüne güvenileceğide şu an her islami ekol için bellidir

5-Bizler rivayet zincirindeki kişilerin güvenilirliğine bakarız burada sorun yoksa diğer doğru sözlerlede çelişmiyorsa sözün Kurana uygun olup olmadığına bakarız ve doğruluğuna karar veririz

6-Sen o tekerleme dediğin kitabı okudunmu? oradaki sözlerle ilgili verilen zincirdeki ravileri tanıyormusun? vede bu sözlerin Kuranla çeliştiğine ilişkin örnek verebilirmisin?
VEDE MESELA SENİN İNANACAĞIN ESKİ BİR KAYNAĞA
BİR ÖRNEK VERİRMİSİN? BİZİM YÖNTEMİMİZ BÖYLEDİR BAKALIM SENİN İNANDIĞIN KAYNAĞIN YÖNTEMİ NEYMİŞ?
1alevi

Mesaj gönderen 1alevi »

alone_man yazdı:4 kapı 40 makam tekerlemesini 12 imam kaynaklarından buyur kanıtla hangi imamımız 4 kapı kırk makam var deyip söylemiş buyur kanıtla bunu yapamıyorsan sufist yesevinin tekerlemesini bize dayatmaya kalkma
buyur işte meydan bektaşın yesevin geylanin basrin ne zaman 12 imamlardan bahsetmişler? hangi kitaplarında 12 imamların isimleri geçiyor? buyur kanıtla meydan emrindedir....
alone_man bey,

Eğer ellerinizde "bizzat" 12 imam efendilerime ait olan eserler yoksa, diğer kaynaklarınız için 12 imam kaynakları ifadesini kullanmayınız lütfen. Çünkü, bu 12 imamlara büyük bir zulüm ve iftira olur.
Sünniler de kendi kaynakları için Ehlibeyt kaynakları, 12 imam kaynakları, 14 masum kaynakları deseler bunu kabul edebilir misiniz? Ama Sünniler bu saptırmayı, böyle çarpıtmayı yapmıyorlar; helal olsun bu konuda Sünnilere!

Ehlibeyt, 12 imam, 14 masumun içermediği Kuleyni, Razi, Humeyni, Teoman Şahin gibi sizlerin tabirinizle ne idüğü belirsiz kişilerin eserleri için "Şii kaynakları" ifadesini kullanınız lütfen. Çünkü, daha doğru olanı budur! Çünkü, Şii denen bu kişiler Ehlibeyt, 12 imam, 14 masumdan birisi değildirler!
Ehlibeyt, 12 imam, 14 masumun efendilerimizin tam olarak kimler olduğunu görmek için şu linke bakılabilir, vesile olduk zar zor da olsa hakaretler yesek de yazdırdık:
Ehlibeyt, 12 imam, 14 masum: viewtopic.php?p=25748#p25748

12 imam kaynakları ifadenizden bizzat 12 imam efendilerime ait olan eserleri anlamakta bazı insanlar. Ve onların eserleri benim başımın tacıdırlar, varsalar eğer.
Eğer bugün ellerinizde bizzat Ehlibeyt, 12 imam, 14 masum efendilerimin elinden kaleminden eserleri varsa lütfen onları yazınız da görelim bilelim bizler de. (YOK diye biliyorum şahsen!)
Ondan sonra da onları bulup okumak, incelemek ve isteğiniz üzere onlardan inancım olan Aleviliği, 4 kapı 40 makamı, salat'ımız olan Cem ibadetimizi, bir zikir türümüz olan Semah ibadetimizi, biz Aleviler Sünni usulü namaz kılmak zorunda mıyız değil miyiz, biz Aleviler Şii usulü namaz kılmak zorunda mıyız değil miyiz ve tüm diğer sorularınızı isteklerinizi de tam olarak ispatlamaya çalışmak ya da mertçe yoksalar yok demek boynumun borcu olsun. Yeter ki yazın siz, tam olarak görülsün inşallah! Aksi halde, ne dersek boş! Aksi halde, kim ne derse desin hep boş laf olacaktır!

İstiyorsanız devam ederiz. Ancak, Ehlibeyt, 12 imam, 14 masumun ve eserlerinin (ve ilerde de yollarının) tam olarak kimler neler olduğunu ortaya çıkarmak istiyoruz diye sizin de dahil olduğunuz bir grup üyenin saldırılarına hakaretlerine uğradık; ayrıca, yönetimden de tehdit aldık.
Gerçekleri, saldırıları, hakaretleri görmek için şu linkten itibaren konu okunabilir: viewtopic.php?p=25620#p25620
Tehdit için ise link: viewtopic.php?p=25859#p25859

Yine diyorum: foruma "bizzat" Ehlibeyt, 12 imam, 14 masum efendilerimin elinden kaleminden olan eserler de "tam olarak" yazılırsa eğer devam ederiz ve Allah'ın izniyle her sorunuza da bu eserlerden cevaplarınızı "tam olarak" alırsınız inşallah.
"Ey Şiiler, bizim ziynetimiz olun, utanç kaynağımız olmayın. Halka iyi şeyler söyleyin, dillerinizi koruyun, fazla konuşmaktan ve kötü söz söylemekten alı-koyun." Hz. İmam Cafer-i Sadık (a.s.)
1alevi

Mesaj gönderen 1alevi »

Ali yazdı:Kasten kötüniyettenmi soruyorsun?
Cahillikten mi?
Maksat spor olsun için mi? bilmiyorum yazışınca anlayacağız

1-Eskiden tv radyo basın yayın yoktu herhalde bunu bilirsin

2-O yüzden insanların ne dediklerini o sözü duyanlar birbirlerine aktarırlardı ve birgün bunu birisi yazıya dökerdi

3-Yazan kişi sözün güvenilirliğini anlamamız için bu sözü kimlerden aktardığınıda yazardı yani sözün rivayet zinciri silsilesi olurdu

4-Bu zincirlerin güvenilirliği ayrı bir bilim dalı olmuştur her kişinin aktardığı söze güvenilmeyeceği gibi kimlerin sözüne güvenileceğide şu an her islami ekol için bellidir

5-Bizler rivayet zincirindeki kişilerin güvenilirliğine bakarız burada sorun yoksa diğer doğru sözlerlede çelişmiyorsa sözün Kurana uygun olup olmadığına bakarız ve doğruluğuna karar veririz

6-Sen o tekerleme dediğin kitabı okudunmu? oradaki sözlerle ilgili verilen zincirdeki ravileri tanıyormusun? vede bu sözlerin Kuranla çeliştiğine ilişkin örnek verebilirmisin?
VEDE MESELA SENİN İNANACAĞIN ESKİ BİR KAYNAĞA
BİR ÖRNEK VERİRMİSİN? BİZİM YÖNTEMİMİZ BÖYLEDİR BAKALIM SENİN İNANDIĞIN KAYNAĞIN YÖNTEMİ NEYMİŞ?
Ali bey,

Benim de tarzım şudur: benim rehberim "Kuran" ve "Ehlibeyt"tir. Dolayısıyla da kaynaklarım
1. Kur'an-ı Kerim ve
2. Ehlibeyt: bizzat Ehlibeyt, 12 imam, 14 masum efendilerimin elinden kaleminden olan eserlerdir.

Kuran'la çelişmeyen sözlere de birşey diyecek değilim elbette (Bektaş, Bektaşi diye küçümsemeden Kuran'la çelişmeyen Bektaşi sözlerine bile siz de saygılı olsanız çok iyi olur o zaman!). Kuran'la çelişmeyen ve Ehlibeyt, 12 İmam, 14 masuma sadece isnad edilen böylesi sözler Alevi, Bektaşi, Sünni, Şii herkesin kaynağında yeterince vardır.
Ancak, kimse de sizin gibi yapmıyor: bizzat Ehlibeyt, 12 İmam, 14 masumdan olmayan kaynaklarına Ehlibeyt kaynakları, 12 imam kaynakları deme saygısızlığını, yalanını, iftirasını, çarpıtmasını, dayatmasını yapmıyor!

Bugün elimde bizzat Ehlibeyt, 12 imam, 14 masum efendilerimin elinden kaleminden eser yok. Ne yazık ki, dünyada da yok diye biliyorum (Şii'ler dahil çeşitli insanlarla yaptığım görüşmelerin de sonucu olarak).
Elimde bizzat Ehlibeyt, 12 imam, 14 masum efendilerimin elinden kaleminden eser yok diye onun bunun rivayetlerine, söylentilerine, sözlerine, sizlerin tabirinizle dedikoduarına, tekerlemelerine inanacak, esir olacak da değilim asla.

Bakın Mertçe söylüyorum: bugün dünyada "bizzat" Ehlibeyt, 12 imam, 14 masum efendilerimin elinden kaleminden eser yok. Var diyen adını ve yazarını yazsın, arslanlar gibi ilk "orjinal" nüshalarını da ortaya koysun da görelim.
Ehlibeyt, 12 imam, 14 masumun efendilerimizin tam olarak kimler olduğunu görmek için şu linke bakılabilir, vesile olduk zar zor da olsa hakaretler yesek de yazdırdık:
Ehlibeyt, 12 imam, 14 masum: viewtopic.php?p=25748#p25748

Yine mertçe söylüyorum: Ehlibeyt kaynakları, 12 imam kaynakları, 14 masum kaynakları deyip de bunları ortaya koyamayan şarlatanlara da kimse kanmasın, inanmasın, güvenmesin, aldanmasın, uymasın sakın.
Sonra Allah, Ehlibeyt, 12 imam, 14 masum yerine Kuleyni, Razi, Buhari, Müslim, Humeyni, Teoman Şahin gibi sizlerin tabirinizle ne idüğü belirsiz kişilerin kulu kölesi esiri olur çıkarsınız Allah korusun!

Adam gibi gelin Ehlibeyt kaynakları ya da 12 imam kaynakları dedikleriniz de "tam olarak" nelerse yazın da edeb ile gerçeklerden konuşalım. Aksi halde, aşağıdaki linkteki tehdidinize de son bir cevap yazıp bırakıyorum artık:
Tehdidiniz için link: viewtopic.php?p=25859#p25859
"Ey Şiiler, bizim ziynetimiz olun, utanç kaynağımız olmayın. Halka iyi şeyler söyleyin, dillerinizi koruyun, fazla konuşmaktan ve kötü söz söylemekten alı-koyun." Hz. İmam Cafer-i Sadık (a.s.)
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

1alevi yazdı:
Yine mertçe söylüyorum: Ehlibeyt kaynakları, 12 imam kaynakları, 14 masum kaynakları deyip de bunları ortaya koyamayan şarlatanlara da kimse kanmasın, inanmasın, güvenmesin, aldanmasın, uymasın sakın.
Sonra Allah, Ehlibeyt, 12 imam, 14 masum yerine Kuleyni, Razi, Buhari, Müslim, Humeyni, Teoman Şahin gibi sizlerin tabirinizle ne idüğü belirsiz kişilerin kulu kölesi esiri olur çıkarsınız Allah korusun!

Adam gibi gelin Ehlibeyt kaynakları ya da 12 imam kaynakları dedikleriniz de "tam olarak" nelerse yazın da edeb ile gerçeklerden konuşalım. Aksi halde, aşağıdaki linkteki tehdidinize de son bir cevap yazıp bırakıyorum artık:
yazılarını okudum mertlikten bahsetmeye hakkın yok buradaki insanlar tüm inançlara saygı duyarlar ama sen yazdıkların ve tavırlarınla saygıyı hak etmiyorsun halende bu tavırlarında ısrar ediyorsun madem burada sana sunulan kaynakları ( n belaga ,s,seccadiye,kafi vs) kabul etmiyorsun hep soruyor ama sorulana cevaptan kaçıyorsun şimdi ben sana soruyorum
Sen ehli beytin yolunda nasıl gittiğini onların ilimlerini hangi kaynaklardan nasıl öğrenip yaşadığını aktarsanya
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

1alevi yazdı:aşağıdaki linkteki tehdidinize de son bir cevap yazıp bırakıyorum artık:

sanalda kulaklarını çekerim lafı tehdit sayılmaz sadece uyarıdır kurallara uy uymaz isen habire aynı şeyleri yazıp durursan ceza veririm yani yazmanı bir süre engellerim ) anlamına gelir her forum sitesinde yöneticiler bu yazarlar kurallara uyacaksan uyarsanda bu sitede kimse kılına bile zarar vermiyor buna en çok ben şahidim)))) bunu boşver

kaynaklarım deyip belirttiğin yazılı kaynaklarından yani inanndığın güvendiğin üç beş tane kaynağı yazarmısın?
diğerleride sormuş pas geçmişsin bende soruyorum bakalım N.belagayı kabul etmeyen kişimiz neleri kaynak kabul ediyor hep birlikte öğrenelim
eğitim şart

Mesaj gönderen eğitim şart »

Konuyu başlatan arkadasımız belkide alevilikle ilgili en önemli sorunu dogru bılgılendirmiş. Namaz tartışmasız kılınmalıdır fakat sunni imamın yani muaviye ve yezid in islam yorumu olan sunniliğin bir imamı arkasında kılınan namaz yok hükmündedir.Ayrıca konu derinlmesine araştırılmalı 12 imamların namazı günde kac vakit ve kaç rekat kıldıkları öğrenilmelidir.Bildiğim kadarıyla İran Şiası günde 3 vakit kılıyor.Formun başka bir köşesine de yazdıgım gibi namaz kılınmalı fakat üstünede mutlaka ve mutlaka semah dönülmelidir.Namaz imanın şartıdır fakat sadece namaz yetmez Kuran'ın ve Allah'ın kudretini anlama.Yaradılanı yaratantan ötürü sevmek nedir ve allahı cenneti için değil ona aşkından sevmek için mutlaka kırkalar ceminde semah dönülmelidir.Namaz ve Semah mevlena ve Hacı Bektaş-i Velideki gibi beraber olmalıdır
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

eğitim şart yazdı:.Formun başka bir köşesine de yazdıgım gibi namaz kılınmalı fakat üstünede mutlaka ve mutlaka semah dönülmelidir..Namaz ve Semah mevlena ve Hacı Bektaş-i Velideki gibi beraber olmalıdır
Namaza bakışın güzel fakat sonrasında mutlaka semah dönülmelide ne demek oluyor? semah kimin emri ? kültürel bir şeyi zorunlu kılmaya kimin hakkı var?
bizim önderimiz mevlana yada bektaşmı 12 imamlarmı? eğer 12 imamlar diyorsan onların semah döndüğüne kanıtın nedir?
muhtar_sakafi

Mesaj gönderen muhtar_sakafi »

eğitim şart arkadaşım eğer semah Allah'ın peygamber efendimize emri ve sünneti olsaydı, 12 imamın yaşantısı tavsiyesi olan bir düstur olsaydı eyvallah derdik elbette. ama semah bizim kültürümüz altını çizerek söyledik dikkat edersen! onca asimilasyondan sonra bazıları semaha bilinçsizce bazıları bilinçli sinsice sarıldılar. bunu anlamak için allame olmaya gerek yok. lütfen taasup ve alışkanlıklar çevre etkisini bir kenara koyarak düşün. semah kültürel bir öğedir. ben semahı ibadet olarak değil kültürümüzün bir zenginliği olarak görüyorum. semahtan ibadet olmaz kardeşim. hiçbir ortamda tartışmada bunu ilmii mantıki olarak açıklık getiremessin. Allah'ın bahşettiği aklı kullanalım. ilim bilim delil kanıt ile...
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Ben insanların neyi ibadet kabul ettiklerine hiçbir zaman takılmadım. Kişiler isterlerse takla atsınlar ve buna ibadet desinler. Bu onların sorunudur. Mesele aslında ibadet diye sunulan şeyin Alevilikte yani Alicilikte yani 12 İmam yolunda olup olmamasıdır. Bizim karşı çıktığımız nokta semahın 12 İmamlara mal edilmesidir. Oysa semahın 12 İmamlarla (as) hiçbir alakası yoktur.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

3nokta yazdı:Ben insanların neyi ibadet kabul ettiklerine hiçbir zaman takılmadım. Kişiler isterlerse takla atsınlar ve buna ibadet desinler. Bu onların sorunudur. Mesele aslında ibadet diye sunulan şeyin Alevilikte yani Alicilikte yani 12 İmam yolunda olup olmamasıdır. Bizim karşı çıktığımız nokta semahın 12 İmamlara mal edilmesidir. Oysa semahın 12 İmamlarla (as) hiçbir alakası yoktur.
mesele bu kadar basit
cemevine ibadet de semaha ibadet de saz çal ibadet de hiç bizi ilgilendirmez ama bunları 12 imam adına yaparsan sahtekarlaığını ortaya koyarız
bunu kavrasalar yeterlidir

“Namaz” sayfasına dön