Caferi mezhebinde namazın kılınışı (Resimli)

Dinin ana direği namazdır...
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Zülfükaaar yazdı:Ben İmam Cafer'in imametini nasıl inkar edebilirim. Böyle birşey mümkünmü? İmam Cafer ebu hanifenin hocasıdır.
İşte bizde talebeye değil, hocasına tabiyiz. Hocasını İmam olarak kabul ediyoruz.
Ve O İmamda (a.s) bize, kendisinden önceki ve sonraki İmamları haber veriyor.
O halde mezhep konusunda anlamadığın nedir ?
Yani öğrencininki mezhep oluyorda onun hocasınınki mezhep olmuyormu?
Eğer böyle görüyorsan bu çok büyük bir haksızlık değilmidir ? El insaf yani…
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Ya sanki Hanefi mezhebinin Numan'la bir alakası varmış da....
Hanefi mezhebini kuranlar onun talebeleridir. Bu mezhebin Ebu hanife ile büyük oranda alakası yoktur.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

öğrendikleri halde Namazı bu şekilde kılmayanların Hz.Aliyi seviyoruz deme hakları yoktur.
çünkü bu namaz peygamberin kıldığı namazdır,Hz.Alinin kıldığı namazdır
12 imamların kıldığı namazdır.
Alevi

Mesaj gönderen Alevi »

Hanefi yöntemine göre Namaz kılmak Namazı batıl eder Nedeni de şudur
Hz Resulün eda ettiği namazı Resulullahdan sonra Ehli Sünnetin ve Bektaşilerin Birinci Halifeyi Halife saydıkları Ebubekirin döneminde Namazda 1 değişiklik yaptırdı sağ ve sol yaptırarak selam verdirdi

İkinci dönem Ömer zamanındada Ömer Namazda Halkın ellerini göbek altından bağlattı Bunların uyguladığı şekilde kimki Namaz kılıyor Namazları batıldır Bu benim fikrim değil Hocalarımın fikridir Ama mantıklı düşünülürse gerçekdende Peygamberin Namazını değiştirenin Namazı batıl olur. Kimki Resulullaha ve onun vasisi olan 12 imamlara uymayan ve inanmayanın ne Müslümanlığı kabul olur ne Ehli-Beytcilik kabul olur nede namzı kabul olur. Gelin Doğruyu görelim doğru adirese gidelim...

ALİ GİBİ ER GELMEDİ CİNANE ONADA YEZİTLER BULDU BAHANE
coburg

Mesaj gönderen coburg »

Ben Aleviyim ama ara sıra da olsa namaz kıldığım için çevrem tarafından yadırganıyorum. Bize namaz yasak mı? Niçin kılmayalım? Kötü bir şey mi? Bence namaz kılmanın asimile olmayla falan alakası yok. Bir insan yaptığı bir işten dolayı raha ve huzur duyuyorsa o yaptığı iş doğru bir iştir derim.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

coburg kardeşim,
Alevilikte namazla ilgili birçok doküman delil ve belgeyi bu başlıkta bulabilirsin. Bizim temel kaynaklarımız Kuran ve Ehl-i Beyt'tir. Ve biz elbetteki onlara göre amel etmeliyiz.
Hz Peygamber namzı dışlamışsa, 12 İmamlar, Ehl-i Beyt namaz kılmamış namazı dışlamışsa sen de dışla. Yok eğer namaz kılmışlarsa sen de kılmalısın. Kılmasan bile kabul etmelisin. Namaz yok dememelisin.
Karar senin.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
mürteza

Re:

Mesaj gönderen mürteza »

MERDAN yazdı:
alone_man yazdı:teşkkür Allah razı olsun ama
ne yapsan boş bunlar yine namaz yok salat var derler oda duadır derler kalbleri ölmüş haberleri yok
Ahh dostum belli mi olur?
Allahtan ümid kesilmez. Tebliğ bizden hidayet Allahtandır.
Ola ki bunlarda birilerinin gözüne takılır da belki yüreğinin bir tarafında bi kıpırtı oluşur ve Allahın hidayet etmeye layık gördüğü birine denk gelir de bizde vesile olmuş oluruz inş.
Bir kişi bile olsa bizim için büyük kazançtır değil mi?
Naaparsın umud dünyası işte..
ilahi cananım :) alevi sitelerini gezerken gözün takıldı yüreğimde bir kıpırtı oluştu ve masum pakların yoluna talib oldum. buraya yönlendirene şükürler olsun. ama kalbimiz ölmüş değil bu kelam üzücü hem de çok üzücü. kalbimiz diriydi ama bilgimiz yoktu. kişiye bi kişi öğrettimi daha özümseyici olur kendi öğrendiğinde mi daha özümseyici olur. bence kişi kendi özgür iradesi ile öğrenmeli. bana caferilik hakkında öğretilenleri düşünüyorum ve şimdide kendi öğrendiklerimi düşünüyorum. Allah'a şükür doğru yolu buldum.

Allah gerçeklerden haberi olmayan , hakikatten haberi olmayan kalpleri hidayete eriştirsin.
Imam

Re: Caferi mezhebinde namazın kılınışı (RESİMLERLE ANLATIM)

Mesaj gönderen Imam »

Kunut sirasinda kendi dualarimizi okuyabilirmiyiz? yoksa Caiz midir?
Secde ettigimiz tas, sabit ve pak oldukca üstüne secde edilebilir mi? yoksa Kutsal Mekanlardanmi tas alinmasi mi gerek?
Yani bahceden yerden vs temizledikten sonra pak oldugu sürece üstüne secde edilebilinmir mi?
Ruku ve Secde zikrinden sonra ve önce 'Ellahü-Ekber' demek zorundamiyiz?
sevgi benim temelimdir
özlem,bineğimdir
Allah'i anma,yoldaşımdır
ilim,silahımdır
sabır,kalkanımdır
hoşnutluk,ganimetimdir

cihad,ahlakımdır
NAMAZ,GÖZÜMÜN NURUDUR

Resim
AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

S.A
Kunut sirasinda kendi dualarimizi okuyabilirmiyiz?
Kunutla İlgili Birkaç Hüküm

1- Cemaat namazı dışında kunutu yüksek sesle okumak müstehaptır.

2- Kunut unutularak okunmaz ve rûkuda farkına varılırsa, rûkudan sonra okunabilir.

3- Kunutta okunan duanın Arapça olması gerekmez; herhangi bir dille okunabilir.
Secde ettigimiz tas, sabit ve pak oldukca üstüne secde edilebilir mi? yoksa Kutsal Mekanlardanmi tas alinmasi mi gerek?
Yani bahceden yerden vs temizledikten sonra pak oldugu sürece üstüne secde edilebilinmir mi?
Üzerine Secde Edilen Şeyin Şartları

1- Üzerine secde edilen şey; toprak, taş, çakıl gibi yer denebilecek veya yerden üreyip de yenilmeyecek ve giyilmeyecek bitkilerden olmalıdır.

2- Üzerine secde edilen şey pâk olmalıdır.

3- Üzerine secde edilen şey sabit olmalıdır.

Secdeyle İlgili Birkaç Nokta

1- Genellikle Caferiler arasında yaygın olan namaz mühürü, gerçekte namaz kılan kişinin namaz kılarken alnını bırakmak için yanında taşıdığı temiz topraktır.

2- Namazda secdeye giderken başı, insanlardan en üstününün İslâm dini uğrunda cihat ve şehadetini anımsatan İmam Hüseyin'in (ona selâm olsun) mezarının türbetine bırakmak daha iyidir.

3- Allah'tan başkası için secde yapmak haramdır. Çünkü secde insanın ibadet ve kulluk hâlidir; ibadet ve kulluk ise sadece Allah'a yapılır.
Ruku ve Secde zikrinden sonra ve önce 'Ellahü-Ekber' demek zorundamiyiz?
Namazın Bazı Müstehapları

1- Kıraat bittikten sonra, rükûya gitmeden önce "Ellah-u Ekber" söylemek.

2- Rükûdan kalktıktan sonra "Ellah-u Ekber" ve "Semi‘ellahu li-men hemideh" demek.

3- Secdeden önce ve secdeden sonra "Ellah-u Ekber" demek.

4- İki secde arasında "Esteğfirullahe rebbî ve etûbu ileyh" demek.

5- Her rekât bittikten sonra sonraki rekât için ayağa kalkarken "bi-hevlillahi ve kuvvetihi ekûmu ve ek'‘ud" demek.

Kaynak: http://islamkutuphanesi.com/turkcekitap ... dekler.htm
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
Imam

Mesaj gönderen Imam »

Selamun aleyküm agabeylerim.

Yatsi namazi ve Ikindi Namazi 4 rekat olduguna göre (Öglen Namazi
Yatsi ve Ikindi gibi mi kiliniyor?

Farz namazlardan önce/sonra, Nafile Namaz(lar)i kilinmasi bir sakincasi var mi? Kusluk Namazi, Sükür Namazi vs

Namaz kilarken, odada Oniki Imamlarimizin resmi bulunmasi caiz midir?
sevgi benim temelimdir
özlem,bineğimdir
Allah'i anma,yoldaşımdır
ilim,silahımdır
sabır,kalkanımdır
hoşnutluk,ganimetimdir

cihad,ahlakımdır
NAMAZ,GÖZÜMÜN NURUDUR

Resim

“Namaz” sayfasına dön