Alevi Caferi istihadina göre Namaz (Resim)

Dinin ana direği namazdır...
Hasan Akça

Re: Alevi Caferi istihadina göre Namaz (Resim)

Mesaj gönderen Hasan Akça »

ALIBABA yazdı:
MÜCAHİD yazdı:
Namaz: İslamiyetce, günün belli zamanlarında gerçekleştirilmesi emredilen, kıyam rüku, sücut, kuut gibi hareketler ve ayetler okunarak gerçekleştirilen ibadet.

Secde: Namaz kılarken, rükudan sonra alnın yere konulması.

İbadet: Allah'a karşı kulluk vazifesini yerine getirme, tapınma, kulluk.

Zikir: Allah'ı kalp veya dille anma. Belli duları belli zamanlarda, belli sayı ve şekilde okuma.

Başka emrin var mı?!
Buyur şimdi bakalım ne diyeceksin? Bizi bu işlerle meşgul mu edeceksin yoksa imana gelip Allah için birkaç rekat namaz mı kılacaksın.
Dostum mucahid Allah Allah eyvallah sende olmasan sorduguma tam cevap veren yok 40 bin kere masallah . Bakin 40 var orda !

Simdi efendim senin verdigin demece gore secde etmek namazin icinde degilmi !!!!!

Simdik sizin degisinize gore secde allahtan baskasina yapilmazmis degilmi ?

100 - Anasıyla babasını yüksek bir taht üzerine oturttu ve hepsi birden Yusuf için secdeye kapandılar.

Allah ademede secde edin demisti .

Insallah benim anlatmak istedigim seyi anlamissindir yoksa halimiz nicedir ?????????????????????

Allah Allah eyvallah
hani bir fıkra var bu adamda bu ense sendede bu para oldukça diye biter
alibaba oldukça bende yazma rekorunu elde ederim birde secde ibadet namaz zikir gibi zor sorular sormasa aldığı cevaplada yetinse daldan dala atlamasa
sebatayistlerin yaptığı gibi birde kendi kafasına göre boşluk açık aramasa cevabı aldığında kalbi müsait olsada tatmin olsa doğruya doğru dese
ama asla mümkün değil çünkü ktalbi kararmış ama bizim için burada olmasının bir faydası var bağışıklık sistemimiz güçleniyor bu tip mikroplarla nasıl mücadele edilmesi gerektiğini uygulamalı olarak öğreniyoruz doktorların kadavrası gibi hukukçuların stajı gibi oluyor çünkü piyasada bu tiplerden o kadar çok varki ne deseniz ne yapsanız boşuna asla mahcubiyet duymuyorlar kapıdan bacadan penceredern girmek hiç farketmiyor arsız yüzsüz pişkin doğruya doğruda asla diyemiyor hemen başka konuya geçiyor bir b.aşka soru soruyor şekildeki gibi şimdi bu konudada paçavra olacak ama sanmayınki utanır özür diler asla hemen başka bir konu soru bulur
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

ALIBABA yazdı:
3nokta yazdı:Ehl-i Beyt as'ı sevmek onlara uymaktır. Ali as takipçilerine şefaat edecektir. Şimdi siz daha önce de sorduğum gibi semahınızı kırklar masalınızı vs ne yapıyorsanız onları 12 imamları açıklamalarıyla ispatlarsanız doğrusunuz. Tarihten tek bir vesikagetiri peygamerin kadınlarla birlikte semah döndüğüne dair. muharrem de 12 gün oruç tuttuğuna dair. kırklar masalını ispat edecek tek tutarlı bir kanıt sunun. Ondan sonra çıkıp yorum yapın. Sevmek uymaktır!
Siz gerçekten ya Ehl-i Beyt as'ın seviyor ve onların yolunun semah olduğuna kanaat ettmişsiniz ya da bu ylu çarpıtmak için Ehl-i Beyt as'ın adını kullanıyorsunz.
Yani ya bilerek yanılıyorsunuz ya da bilmeden yanılıyorsunuz. Her iki durumda da Allah yapıklarınızın karşılığını vercektir.
Allah gözünüzü açsın. Allah Ehl-i Beyt yolunda olmamız konusunda bizi sabit karar kılsın.
Allah bizi Ehl-i Beyt as ile dost onların düşmanları ile düşman karar kılsın. Allah amellerimizin Ehl-i Beyt as'ın öğretileri doğrultusunda şekillenmesini karar kılsın.
Sizde hz alinin resmi bir temsilse , bizdede kirklar masali bir temsildir . Siz kendi temsilciliginiz dindende bizimkisi coptenmi ?

Donmenin secde oldugunu ispatladim ben dostum !

Hz muhammed hz ali donerlerdi . Zaten o emir allahtan geldi . Kabenin etrafinda 7 kez donmeyi kim cikardi saniyorsun biz kucuk donuyoruz ama hz muhammed hz ali buyuk donduler ne diyorsun sen ????

Allahim beni sana donenlerden egle ????????

Insan hic ehli beyti sevene buguz edermi hic ac bak hadisleri Imamlar ne demis ehli beyti sevenlerle sevmeyenlere .

Allahim done done sana gelirim , en sonunda sana donenlerdenim !!

Allah Allah eyvallah
Hiçbir şey ispatlamadın birader,
Sadece öyle sanıyorsun. Çünkü biz Kuranı ancak Ehl-i Beyt as'ın izahıyla kabul ederiz. Yazdığın ayetlerin asıllarını ben aktardım. Tefsirlerine hiç girmiyorum. Kuranı yorumlamak senin elinde mit as o ayetleri açıklmaıştır ve onlar da bize hadisler kanalıyla ulşamıştır. O halde yapacak bir şey yok. Sizin saptırma, çarpıtma, makaslama yöntemiyle sunduğunuz bilgimsi laf salatalarını, safsataların hiçbir değeri yok.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
ALIBABA

Mesaj gönderen ALIBABA »

3nokta yazdı:
Hiçbir şey ispatlamadın birader,
Sadece öyle sanıyorsun. Çünkü biz Kuranı ancak Ehl-i Beyt as'ın izahıyla kabul ederiz. Yazdığın ayetlerin asıllarını ben aktardım. Tefsirlerine hiç girmiyorum. Kuranı yorumlamak senin elinde mit as o ayetleri açıklmaıştır ve onlar da bize hadisler kanalıyla ulşamıştır. O halde yapacak bir şey yok. Sizin saptırma, çarpıtma, makaslama yöntemiyle sunduğunuz bilgimsi laf salatalarını, safsataların hiçbir değeri yok.
O zaman ordaki kuranin anlami degistirilmis diyorum yok diyorsun o zaman orda yusufa secde ettiler diye yaziyor diyorum yok diyorsun Allah yardimciniz olsun ne diyeyim sizi su

hadislen bas basa birakiyorum .

Cafer bin Yahya’nın babasından naklettiğine göre İmam Caferi Sadık aleyhisselam şöyle buyurdu: “Kaim aleyhisselam’ın ashabı Küfe mescidinde çadırlar kurup yeni bir misal (Kur’an) çıkardıklarında ne yapacaksınız? Bu öyle yeni bir olaydır ki araplara çok şiddetli ve zor gelecektir.”

Esbağ bin Nebate şöyle der: Emirülmüminin aleyhisselam’ın şöyle buyurduğunu duydum: “Küfe mescidinde çadır kurmuş olan acemlerin, Kur’anı tıpkı nazil olduğu gibi halka öğrettiklerini görüyor gibiyim.” Dediler ki: Ey Emirülmüminin! Kur’an nazil olduğu gibi değil midir? Şöyle buyurdu: “Kureyş’ten yetmiş kişinin adı ve babalarının adı silindi. Yalnız Ebu Leheb’in adı peygamberimizin adına leke sürmek için korundu. Çünkü o, peygamberin amcasıdır.”[1]

Habbet-il Ûrani’den naklolunduğuna göre Emirülmüminin aleyhisselam şöyle buyurdu: “Ben şiilerimi Kufe mescidinde görür gibiyim; Çadır kurmuşlar ve Kur’anı tıpkı nazil olduğu gibi halka öğretiyorlar. Ama Kaim’imiz kıyam ettiğinde onu (Kufe mescidi) yıkacak ve kiblesini düzeltecek.”

Allah Allah eyvallah Herseyin demine unzurnaa!!!!!
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

ALIBABA yazdı: O zaman ordaki kuranin anlami degistirilmis diyorum yok diyorsun o zaman orda yusufa secde ettiler diye yaziyor diyorum yok diyorsun Allah yardimciniz olsun ne diyeyim sizi su

hadislen bas basa birakiyorum .

Allah Allah eyvallah Herseyin demine unzurnaa!!!!!
madem ayetlerin anlamını öğrenmek için 12 imamlara başvurmaya meyillisin o halde sana namaz ve ramazan ayı orucu ile ilgili olarak sunulan 12 imam sözlerine neden itibar etmiyorsun?
yoksa fırıldak gibi yanar döner halde işine geleni alıp işine gelmeyenleri inkar eden tayfadanmısın?
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

ALIBABA yazdı:
MÜCAHİD yazdı:
Namaz: İslamiyetce, günün belli zamanlarında gerçekleştirilmesi emredilen, kıyam rüku, sücut, kuut gibi hareketler ve ayetler okunarak gerçekleştirilen ibadet.

Secde: Namaz kılarken, rükudan sonra alnın yere konulması.

İbadet: Allah'a karşı kulluk vazifesini yerine getirme, tapınma, kulluk.

Zikir: Allah'ı kalp veya dille anma. Belli duları belli zamanlarda, belli sayı ve şekilde okuma.

Başka emrin var mı?!
Buyur şimdi bakalım ne diyeceksin? Bizi bu işlerle meşgul mu edeceksin yoksa imana gelip Allah için birkaç rekat namaz mı kılacaksın.
Dostum mucahid Allah Allah eyvallah sende olmasan sorduguma tam cevap veren yok 40 bin kere masallah . Bakin 40 var orda !

Simdi efendim senin verdigin demece gore secde etmek namazin icinde degilmi !!!!!

Simdik sizin degisinize gore secde allahtan baskasina yapilmazmis degilmi ?

100 - Anasıyla babasını yüksek bir taht üzerine oturttu ve hepsi birden Yusuf için secdeye kapandılar.

Allah ademede secde edin demisti .

Insallah benim anlatmak istedigim seyi anlamissindir yoksa halimiz nicedir ?????????????????????

Allah Allah eyvallah
Arkadaş konuyu nerden nereye getirdin, konumuz namazdı, Yusufa veya Adem'e secde meselesi değildi. Bize secde etmek için mi bu kadar çaba sarfediyorsun, Allah'a secde etsen daha güzel olmaz mı))

Yine de bir açıklama yapayım:
İlk önce şunu bilmemiz gerekir ki, tapma ve ibadet anlamında olan secde Allah’a mahsustur, hiçbir mezhepte bir kimseye tapmak caiz değildir.
İbadette tevhid de bu anlamdadır.
Buna binaen, ne Allah’ın peygamberi olan Hz. Yusuf, kendisine bu manada secde edilmesine müsaade etti ve ne de Hz. Yakup gibi bir peygamber böyle bir iş yaptı. Böyle yapmış olsalardı müşrik olurlardı.
Sözkonusu secde, böyle büyük bir nimeti Yusuf’a bahşeden ve onu bütün sıkıntlardan kurtaran yüce Allah için yapılan şükür secdesi idi. Bu amel yani secde, Allah için olmasıyla birlikte Yusuf’a bahşetmiş nimetten dolayı da onun için bir saygı ve tazim ifadesi idi.

Şöyle de diyebiliriz: Sözkonusu secde, tevazu ve huzu anlamındadır. Secde her zaman meşhur manasında değildir bazen her çeşit tevazu manasına da gelir. İşte bundan dolayı bazı müfessirler demişler ki, o zamanda büyükleri böyle selamlıyor ve onlara saygı gösteriyorlardı.

Ehlibeytten nakledilen birçok hadiste şöyle geçer:
“Kane sucuduhum lillah –ya- ibadeten lillah. Yani “Onların secdeleri, Allah içindi (diğer rivayete göre) Allah’a ibadetti.”
Bazı hadislerde de şöyle geçer: “Kane taaten lillah ve tahiyyeten li Yusuf.” Yani “(onların secdeleri) Allah’a itaat ve Yusuf’a selam ve ihtiram içindi.”

Hz. Adem kıssasında da durum aynıydı yani böyle eşsiz ve yüce bir yaratıktan dolayı Allah’a secde ettiler, Allah’a ibadet sayılmasının yanısıra Hz. Adem’in makamı için de bir saygı ve ihtiramdı.

Tuhaf'ul-Ukûl adlı eserde şöyle bir rivayet yer alıyor:
"Meleklerin Âdem'e secde etmeleri, Allah'a yönelik itaatin ve Âdem'e karşı besledikleri sevginin ifadesiydi."

Hz. Ali: “yüce Allah'ın meleklerine Âdem için secdeye kapanmalarını emretmesi, onların Allah'ı bir yana bırakarak Âdem'e kulluk sundukları anlamında değildir. Aksine bu, onların Âdem'in üstünlüğünü
ve Allah'ın ona bahşettiği rahmeti kabul ettiklerinin bir ifadesiydi.”

Sizden ricam daldan dala konmayın. Namaz hakkında bir sözün varsa buyur yoksa bizi boşuna meşgul etme.
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
ALIBABA

Mesaj gönderen ALIBABA »

MÜCAHİD yazdı:
Arkadaş konuyu nerden nereye getirdin, konumuz namazdı, Yusufa veya Adem'e secde meselesi değildi. Bize secde etmek için mi bu kadar çaba sarfediyorsun, Allah'a secde etsen daha güzel olmaz mı))
Ben konu uzere gidiyorum ! Sen demedinmi namaz kıyam rüku, sücut, kuut lardan olusuyor diye .
Yine de bir açıklama yapayım:
İlk önce şunu bilmemiz gerekir ki, tapma ve ibadet anlamında olan secde Allah’a mahsustur, hiçbir mezhepte bir kimseye tapmak caiz değildir.
Ya oylemi peki biz size bizim pirler sadece Allah secde ederler diyince bizim dede onunde Allah icin secde ettigimizde siz yok siz dedeye secde ediyorsunuz diyorsunuz bu nedir Allah askina ? Kendinize gelince ise bas koydugunuz kisiye hakikatte etmiyormussunuz oylemi ?????
İbadette tevhid de bu anlamdadır.
Buna binaen, ne Allah’ın peygamberi olan Hz. Yusuf, kendisine bu manada secde edilmesine müsaade etti ve ne de Hz. Yakup gibi bir peygamber böyle bir iş yaptı. Böyle yapmış olsalardı müşrik olurlardı.
Sözkonusu secde, böyle büyük bir nimeti Yusuf’a bahşeden ve onu bütün sıkıntlardan kurtaran yüce Allah için yapılan şükür secdesi idi. Bu amel yani secde, Allah için olmasıyla birlikte Yusuf’a bahşetmiş nimetten dolayı da onun için bir saygı ve tazim ifadesi idi.
Kuranda resmen yusufa secde ettiler diyor . o zaman buyuk bir ayet saptirmasi var bu iste diyorum !
Şöyle de diyebiliriz: Sözkonusu secde, tevazu ve huzu anlamındadır. Secde her zaman meşhur manasında değildir bazen her çeşit tevazu manasına da gelir. İşte bundan dolayı bazı müfessirler demişler ki, o zamanda büyükleri böyle selamlıyor ve onlara saygı gösteriyorlardı.
Yaaa isinize gelince ayetlerin manasini kendinize gore ne guzle degistiriyirsunuz yorumluyorsunuz helal olsun !

O zaman bizim dedelerimizin onde egilmemizi saygi manasinda karsiliyormusun . Bari kaynaklarinizdan dersalin size kendimizi aynen tarif ettigimiz gibi acikliyorlar ama siz gordugunuz halde halen bizi insan tapmaklan sucluyorsunuz ???????
Hz. Ali: “yüce Allah'ın meleklerine Âdem için secdeye kapanmalarını emretmesi, onların Allah'ı bir yana bırakarak Âdem'e kulluk sundukları anlamında değildir. Aksine bu, onların Âdem'in üstünlüğünü
ve Allah'ın ona bahşettiği rahmeti kabul ettiklerinin bir ifadesiydi.”

Sizden ricam daldan dala konmayın. Namaz hakkında bir sözün varsa buyur yoksa bizi boşuna meşgul etme.
Daldan dala konan yok secdenin insanada yapildigini ogrenmis oluyorsun ama Allah yapilan secdeler manasina gelmiyor dedelerimiz atilan bu iftiralardan berat ettik en sonunda yarabbi sukur sana sukurler olsun .

Aki paki haklarsin paki haki paklarsin .

Allah Allah eyvallah .
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

Ben dedelerinize tapıyorsunuz demedim, kim demişse onu bağlar.
Biz namazdan mı bahsediyoruz yoksa namazın cüzi olan secdeden mi, insana secde edilip edilmediğinden mi? Yoksa dedelerinize secde etmeyi mi düşünüyorsunuz veya daha doğrusu bize (insana) secde etmeyi mi düşünüyorsunuz: ))
Ben Yusuf'a secdenin ne anlamda olduğunu açıkladım sen hala saptırmaktan bahsediyorsun.
Çok açık bir şekilde söylüyoruz, ibadette tevhid gereklidir, eğer diğerlerini katarsanız müşrik olursunuz.
Arzettiğimiz gibi Hz. Yakub ve evlatlarının Hz. Yusuf'a secdeleri tapmak değildi, bir çeşit saygı ifadesiydi.
Neyse vaktimizi çalmaya devam ediyorsunuz. Bu sözlerinle aklın sıra İslam dininde namazın olmadığını kanıtladın öyle mi? Allah akıl fikir versin size, Allah akıl dağıttığında nerdeydiniz: ))
Evet biz akı pakı haklarız ve pakları pak olmayanlardan uzak tutarız, ak ve pak olan İmamların sözlerine uyarız, Sünni olan Bektaş'ın ve cahil dedelerinin pak olmayan sözlerinden beriyiz.
Sizin bu durumunuzu görünce, Allah'a ne kadar şükretsem azdır diyorum, biz de sizin gibi Allah korusun inkarcı olsaydık halimiz nice olurdu. Rabbime bize bahşettiği akıl nimetlerinden dolayı sonsuz şükürler olsun.
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
ALIBABA

Mesaj gönderen ALIBABA »

MÜCAHİD yazdı:Ben dedelerinize tapıyorsunuz demedim, kim demişse onu bağlar.
Biz namazdan mı bahsediyoruz yoksa namazın cüzi olan secdeden mi, insana secde edilip edilmediğinden mi? Yoksa dedelerinize secde etmeyi mi düşünüyorsunuz veya daha doğrusu bize (insana) secde etmeyi mi düşünüyorsunuz: ))
Ben Yusuf'a secdenin ne anlamda olduğunu açıkladım sen hala saptırmaktan bahsediyorsun.
Çok açık bir şekilde söylüyoruz, ibadette tevhid gereklidir, eğer diğerlerini katarsanız müşrik olursunuz.
Hz. Yakub ve evlatlarının Hz. Yusuf'a secdeleri tapmak değildi, bir çeşit saygı ifadesiydi.
Neyse vaktimizi çalmaya devam ediyorsunuz. Bu sözlerinle aklın sıra İslam dininde namazın olmadığını kanıtladın öyle mi? Allah akıl fikir versin size, Allah akıl dağıttığında nerdeydiniz: ))
Evet biz akı pakı haklarız ve pakları pak olmayanlardan uzak tutarız, ak ve pak olan İmamların sözlerine uyarız, Sünni olan Bektaş'ın ve cahil dedelerinin pak olmayan sözlerinden beriyiz.
Sizin bu durumunuzu görünce, Allah'a ne kadar şükretsem azdır diyorum, biz de sizin gibi Allah korusun inkarcı olsaydık halimiz nice olurdu. Rabbime bize bahşettiği akıl nimetlerinden dolayı sonsuz şükürler olsun.

Simdi onu bunu birak Beni tut !

Sen madem kuranin burdaki bu secde kelimesini yok onlar baslarini yere yusufa secde ederk allaha ettiler diyorsan bunu boyle kabul ediyorsan .

O zaman bizim dedelerimizin onunde egilmemizide secde olarak degil saygi dan oldugunu ve secde kismida allaha oldugunu kabul edeceksin aksi taktirde senin yaptigin yorumun manasi yoktur .

Sanki yaptigin yorumlar tek sizi bagliyor bizi bundan berat ettiriyor .

Valla seytan bile senin kadar uyanik degil be abooooo!!!!!!!!!

Netcuk simdi neeee ?

Allah Allah eyvallah
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

ALIBABA yazdı:

Netcuk simdi neeee ?

Allah Allah eyvallah

bu adam asla islah olmaz zaten tartışmıyorda vede bektaşi mikrobunu yemiş vede saygısız davranıyor vede her konuya ilgili ilgisiz yazıyor yani adamın ilmi tartıştığı falan yok iş olsun torbası dolsun diye yazıyor ve birçoğunun vaktini alıyor
cami duvarınada işeme dediğimiz halde işeyip duruyor
yani her türlü uyarıya rağmen de devam ediyor
gidecem yazmıcam diyor dönüyor yine ilgili ilgisiz yazıyor
artık yöneticiler son defa uyarırmı yoksa gerek yokmu düşünün derim
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

ALIBABA yazdı:
MÜCAHİD yazdı:Ben dedelerinize tapıyorsunuz demedim, kim demişse onu bağlar.
Hz. Yakub ve evlatlarının Hz. Yusuf'a secdeleri tapmak değildi, bir çeşit saygı ifadesiydi.

Simdi onu bunu birak Beni tut !

Sen madem kuranin burdaki bu secde kelimesini yok onlar baslarini yere yusufa secde ederk allaha ettiler diyorsan bunu boyle kabul ediyorsan .

O zaman bizim dedelerimizin onunde egilmemizide secde olarak degil saygi dan oldugunu ve secde kismida allaha oldugunu kabul edeceksin aksi taktirde senin yaptigin yorumun manasi yoktur .

Sanki yaptigin yorumlar tek sizi bagliyor bizi bundan berat ettiriyor .

Netcuk simdi neeee ?

Allah Allah eyvallah
Biz namazı konuşuyoruz sen ise konuyu dedelerine secde etmenin sakıncas olup olmadığına getiriyorsun. Namazı kabul etmeyen veya onu hafife alanlar, Ehlibeyt İmamlarını diline bile almamalıdır.

Şeytan Ademe bir defa secde etmedi Allah'ın dergahından kovuldu, bir ömür boyu Allah'a secde etmeyenin hali nice olacak kirve!!!

Aslında siz şeytana bile ders verirsiniz. Çünkü siz Kuran'la Kuran'ı, Ehlibeyt'le de Ehlibeyti vurmayı çok iyi biliyorsunuz, bu konuda maharetlisiniz.

Bir adam kabul etmemekte inat ediyorsa, küfrü seçiyorsa yapacak bir şey yoktur. Küfrünüzle başbaşa kalın emi.

“Namaz” sayfasına dön