Alevi Caferi istihadina göre Namaz (Resim)

Dinin ana direği namazdır...
Hasan Akça

Re: Alevi Caferi istihadina göre Namaz (Resim)

Mesaj gönderen Hasan Akça »

ALIBABA yazdı:
ali muhsin yazdı:
1- fazl bin yesar şöyle der: İmam caferi sadık aleyhisselam’ın şöyle buyurduğunu duydum: “doğrusu kaim’imiz kıyam ettiğinde, resulullah’ın cahiliyet dönemindeki halktan gördüğü muamelelerden daha şiddetlisi ile karşılaşacaktır. Şöyle arzettim: bu nasıl olacak? Şöyle buyurdu: resulullah halka geldiğinde halk taşlara, kaya parçalarına ve tahta parçalarına tapıyordu. ama kaim’imiz kıyam ettiğinde halk Allah’ın kitabını kendilerine göre yorumlayarak onu delil olarak gösterecekler. sonra şöyle buyurdu: Allah’a andolsun ki tıpkı sıcak ve soğuğun evlerine girdiği gibi, onun adaleti de onların evine girecektir.”

Allah eyvallah

konu başlığına bak
birde yazdığına bak
sonra aynaya bak
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

ALIBABA yazdı:
MÜCAHİD yazdı:
Biz namazı konuşuyoruz sen ise konuyu dedelerine secde etmenin sakıncas olup olmadığına getiriyorsun. Namazı kabul etmeyen veya onu hafife alanlar, Ehlibeyt İmamlarını diline bile almamalıdır.

Şeytan Ademe bir defa secde etmedi Allah'ın dergahından kovuldu, bir ömür boyu Allah'a secde etmeyenin hali nice olacak kirve!!!

Aslında siz şeytana bile ders verirsiniz. Çünkü siz Kuran'la Kuran'ı, Ehlibeyt'le de Ehlibeyti vurmayı çok iyi biliyorsunuz, bu konuda maharetlisiniz.

Bir adam kabul etmemekte inat ediyorsa, küfrü seçiyorsa yapacak bir şey yoktur. Küfrünüzle başbaşa kalın emi.

Mucahid kardes yazilanlari cizilenleri sorgulamaliyiz !!!

Hak batildan bu sekil ayrilir .

Buzu cozmek icin sicak su lazimdir , unu ayiklamak icinde elek lazimdir . Bilmiyorum anlata bildimmi ?

kuranda 3 yerde degisik secde etme kelimesi geciyor .

1- Ademe
2- Sehir kapisindan girerken secde ederek girmeye .
3- yusufa yapilan secde

Benim demek istedigim ne biliyormusunuz ?

Kuranda her secde sandiginiz secde degildir .

Demek istedigim kuranda allaha secde edin diyince namaz kilin demiyor denmek istenen ona boyun bukun onun buyuklugunu bilin demek istiyor .

Allah Allah eyvallah
Bakın secdenin birkaç manası vardır: Tevazu, boyun eğmek, namazda rükudan sonra yere kapanmak. Bizim konumuz rükudan sonraki secdedir, saygı için boyun eğme ve tevazu manasında olan secde değildir. Eğer secde sırf sizin dediğiniz gibi saygı ifadesi olan boyun eğme, tevazu olsaydı, İmam Zeynulabidinin alnı nasır bağlar mıydı?!! İmam sizin kadar düşünmemiş miydi?!

İmam Bakır (a.s) buyurmuştur ki:
"Babamın secdegahında (alnında) şişkinlik eseri vardı, çok secde ettiğinden dolayı alnı nasır bağlamıştı. Her yıl iki defa onu kesiyordu; her defasında beş kat nasır vardı; bundan dolayı "Zu's- Sefenat" (nasır sahibi) diye lakap almıştı."
[Bihar'ul-Envar, c. 46, s. 6]

Ravi diyor ki: "Allah'a and olsun ki, İmam Seccad (a.s) çok namaz kıldığından dolayı her yıl yedi kez alnındaki nasırlar dökülüyordu."
[Hisal, c. 2, s. 517]

İmam Zeyn'ul- Abidin (a.s) ve İbadetin Önemi

Hz. Ali (a.s)'ın kızı Fatıma, bir gün İmam Zeyn'ul- Abidin (a.s)'ın, çok ibadet etmesinden dolayı güçsüz ve zayıf bir duruma düşmüş mübarek bedenini görünce, hemen Cabir'in yanına gelerek şöyle dedi:

"Cabir! Ey Resulullah'ın sahabesi! Bizim sizin üzerinizde bir takım haklarımız vardır; onlardan biri şudur ki; eğer bizlerden birisinin çok ibadet etmekle kendisini tehlikeye düşürdüğünü gördüğünüzde canını koruması için onu uyarmanızdır. Şimdi kardeşimin yadigarı olan Ali bin Hüseyin (a.s), çok ibadet etmekle kendisini zayıf bir duruma düşürmüş, onun alın ve dizleri nasır bağlamıştır."

Cabir bu söz üzerine, dördüncü İmam (a.s)'ın evine doğru hareket etti. Kapının önünde, Beni Haşim'den olan diğer çocuklarla oynayan bir çocuk gördü. Cabir bu çocuğun yürümesine dikkatlice baktı, kendine; "Bu yürüyüş Hz. Peygamber'in yürüyüşünün aynısıdır" dedi. Daha sonra çocuğa; "Evladım ismin nedir?" diye sordu.
-Çocuk: "Ben Ali b. Hüseyin'in oğlu Muhammed'im" dedi.
Cabir bu sözü ondan duyunca şiddetle ağlayarak şöyle dedi: "Babam sana feda olsun! Yakına gel."

İmam Muhammed Bakır (a.s), Cabir'in yanına geldi. Cabir İmam Muhammed Bakır (a.s)'ın gömleğinin düğmelerini açarak elini İmamın göğsüne bıraktı ve öperek şöyle dedi:
"Ben Hz. Peygamber (s.a.a)'in selamını sana iletiyorum, Resulullah bana seni görünce böyle davranmamı emretmişti."

Daha sonra; "Değerli babandan, benim için izin al" dedi.
İmam Bakır (a.s) da, babasının yanına giderek yaşlı adamın hareketleriyle söylediği sözünü babasınailetti.
İmam Zeyn'ul- Abidin (a.s) şöyle buyurdular: "Oğlum! O Cabir'dir; söyle içeri gelsin."

Cabir içeri girdiğinde İmam (a.s)'ı mihrapta, çok ibadet etmesi neticesinde bedeninin ezik ve güçsüz bir duruma düştüğünü gördü. İmam (a.s) Cabir'e saygı için ayağa kalktı, onun hal ve hatırını sorarak kendi yanına oturttu.

Cabir şöyle arz etti: "Ey Peygamber'in oğlu! Allah Teala cenneti siz ve dostlarınız, cehennemi ise düşmanlarınız için yaratmış olduğunu bildiğiniz halde, ibadet etmede bunca çaba ve zahmetin sebebi nedir?

İmam (a.s) şöyle buyurdular:
"Allah Teala Kur'ân'da Hz. Peygamber'e hitaben, "Senin günahlarının hepsini affetmişiz" buyurmasına rağmen yine de ceddim Resulullah'ın -anam babam ona feda olsun- ayakları şişecek bir şekilde ibadet ettiğini görmedin mi? Hz. Peygamber'e; "Siz bu makama sahip olmanıza rağmen yine böylesine ibadet mi ediyorsunuz? dediklerinde şöyle buyurdular: "Allah'a şükreden bir kul olmayayım mı?"

Cabir, sözlerinin İmam (a.s)'a tesir etmeyeceğini ve O Hazreti bu meşakkatli tavırdan alı koymayacağını anlayınca şöyle arz etti:
"Ey peygamber'in oğlu! O halde en azından canını koru. Çünkü siz öyle bir ailedensiniz ki, bela ve sıkıntılar o aile vasıtasıyla def olur, rahmet yağmuru onların vücudu bereketiyle nazil olur."

İmam (a.s) Cabir'in sözlerini dinledikten sonra şöyle buyurdular:
"Ey Cabir! Ben babalarıma kavuşana dek, onların tuttukları yol ve amellerden vazgeçmeyeceğim."

Cabir İmam (a.s)'ın bu sözünü duyunca şöyle dedi:
"Allah'a and olsun ki, Hz. Peygamber'in evlatları arasında, Yusuf peygamberden başka Ali bin Hüseyin gibi bir kimseyi göremiyorum. Allah'a and olsun ki, yüce şahsiyetin evlatları, Hz. Yusuf'un evlatlarından daha iyiler, bunun evlatları arasında, yeryüzünün zulümle dolduğu bir sırada adaletle dolduracak olan bir kimse (Hz. Mehdi) vardır."

(Bihar, c. 46, s. 60)

Bu hadis ve rivayetlerin senin yanında bir değeri var mı?
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

İmam Zeyn'ul-Abidin (a.s), Hz. Ali (a.s)'ın İbadetinden Söz Ediyor

İmam Bakır (a.s)'ın değerli babası İmam Zeyn'ul-Abidin (a.s), ibadette hiç kimsenin erişemediği bir makama erişmişti. İmam (a.s)'ın, geceleri çok ibadet ettiğinden dolayı renginin sarardığını, gözlerinin kızarmış olduğunu, alnının nasır bağladığını, ayaklarının şiştiğini gören oğlu İmam Bakır (a.s) kendisini tutamayıp ağlamaya başladı.

İmam Bakır (a.s) buyuruyor ki:
"Ben babamın o haline üzüldüğümden dolayı ağladım, babam ise düşünceye dalmıştı, az sonra beni fark ederek şöyle buyurdular: ‘Ey yavrum! Emir'ul- Muminin Hz. Ali (a.s)'ın ibadetinin yazılı olduğu o kitaplardan birisini bana getir.' Ben o kitabı babama verdim, o kitaptan biraz okudular, daha sonra dayanamayıp onu yere bırakarak şöyle buyurdular: "Kim Ali bin Ebu Talib (a.s)'ın ibadetine güç yetirebilir." [1]
ALLAHUMME SALLİ ALA MUHAMMED VE ÂL-İ MUHAMMED VE ACCİL FERECEHUM VE FERECENA BİHİM
Kullanıcı avatarı
f_altan

Mesaj gönderen f_altan »

İmam Bakır (a.s) buyurmuştur ki:

"Babam İmam Zeyn'ul- Abidin (a.s), Allah'ın bir nimetini andığında şükrederdi; Allah'ın kitabından secdeli olan bir ayet okuduğunda secde ederdi; Allah Teala, bir kötülüğü (tehlikeyi) veya bir hileyi ondan uzaklaştırdığında secde ederdi; farz namazı kıldıktan sonra secde ederdi; iki kişinin arasını uzlaştırmaya muvaffak olduğunda secde ederdi; onun bütün secde azalarında secde izi vardı; işte bundan dolayı "Seccad" (çok secde eden) diye adlandırıldı."

[Bihar, c. 46, s. 6, Menakıb-i İbn-i Şehraşub, c. 4, s. 167]
ALIBABA

Mesaj gönderen ALIBABA »

Hasan Akça yazdı:
konu başlığına bak
birde yazdığına bak
sonra aynaya bak
Onu oraya yazmissam muhakkak bir nedeni var. Etin icine yagda katilir tuzda , Bana etin icinde zaten yag ve tuz var demeyin , Bunun manasini bilmek gerek !

Allah eyvallah .
ALIBABA

Mesaj gönderen ALIBABA »

MÜCAHİD yazdı:
ALIBABA yazdı:
Bu hadis ve rivayetlerin senin yanında bir değeri var mı?
Hepsinin degil. Bilki her hadis kendi toplumunca farkli yorumlanmistir .
Simdi hz muhammedin babasida hz muhammedi kubanlik yapacakti hz ibahim gibi ?
Olay bu son anda vazgecirildi !

Simdi sen kalkiptabir topala diyemezsin namaz kil ? Bir olumcul hastaya diyemezsin oruc tut . Elleri olmayana diyemezsin abdest al .

O zaman bunlar dogustanmi kafir dogdu ? Yoksa allaha iman etmesinlerde kafir olsunlar diyemi oldu yoksa bunlar icin namazdan niyazdan farkli bir yoldahami var kurtulmalari icin ?????????????????????????????????????????????????

Allah eyvallah iste Allah dusunesiniz diye bunlari dusundurttu bana !!!
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

ALIBABA yazdı:
Hasan Akça yazdı:
konu başlığına bak
birde yazdığına bak
sonra aynaya bak
Onu oraya yazmissam muhakkak bir nedeni var. Etin icine yagda katilir tuzda , Bana etin icinde zaten yag ve tuz var demeyin , Bunun manasini bilmek gerek !

Allah eyvallah .

bektaşi olduğundan dolayı arsız ve
pişkin olduğunu zaten biliyoruz özel çaba harcamana gerek yok
ALIBABA

Mesaj gönderen ALIBABA »

Hasan Akça yazdı:

bektaşi olduğundan dolayı arsız ve
pişkin olduğunu zaten biliyoruz özel çaba harcamana gerek yok

Hicde piskinlik degil hakikatin ta kendisi !!!

Iki eli olmayana abdest al de bakim sana ne diyecek ? dogustan veya sonradan ayagini yitirene namaz de bakalim sana ne diyecek ? Agir hastaya oruc tut de bakim sana ne diyecek ?

Yada git bunlara deki siz namaz oruc abdest almiyorsunuz bizden degilsiniz kafirsiniz deyin bakalim size verecekleri cevap ne olacak ???????????????????????

Sizin sayenizde bu insanlar allaha isyanci olurlar baska birsey degil !!!!!!!!!!

Gercekleri aciklayan rabbime hamdlar olsun sukurler olsunki bugun yine gerceklerle karnimi doyurdu Allah Allah eyvallah .
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Senin midende Yalan dolu inkar dolu ..kimse kimseyi zorlayamaz ! ama Siz Bektasilerde ikrardan döndü diye adama yapmadiginizi birakmiyorsunuz ! Cemevlerinizde Dedenin Babanin önünde Secde etmeyeni, Cebini midesini doldurmayani .önüne Rakilari Sarablari koymayani , Semahla Sazla Egelendirmeyeni , ikrardan döndü diye önce izole ediyor ve onu Alevi olmamakla suclayip yargiliyorsunuz önce Siz kendi Rezilliginizden bahsedinde görelim ..bu kadar arzizlik yüzüslük ancak siz Bektasilerden beklenir ..Sarhoslar Ayyaslar ise bizim Muhatabimiz degildir !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Sen dert etme. Dinimiz kusuru olanların kusurlarını gözönüne alacak açıklamaları da yapmıştır. Hasta adam zaten oruç tutmaz durumu yerindeyse fakirlerin karnını doyurur. Uzuvları eksik olanlar da ona göre ibadetlerini yerine getirir. Allahın dının de sorluk yok kolalık vardır. Risalelerimiz de her şeyin cevapları vardır.
Şimdi de fıkıh konuşmaya başladık. Daldan dala...
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Namaz” sayfasına dön