Pir Sultan'da Namaz

Dinin ana direği namazdır...
3nokta

Re: PİR SULTAN'DA NAMAZ

Mesaj gönderen 3nokta »

kızıldeli
Git bak mekkede de vahhabi dolu.
Günümüzdeki yapı geçmişte öyle olmadığı anlamını taşımaz.
Bir inancın mensupları onun gereklerini yapmıyor diye o inançta o gerekler yoktur denemez. Türkiye sunnilerinin yüzde kaçı namaz kılıyor? İletişimin bu kadar kolay olduğu diyanetin olduğu sunni camiilerinin çok olduğu bu devirde bile durum böyleyken o eski devirlerin durumunu da kendi çerçevesinde incelemek lazımdır.
Anadolu insanı İslam'a geçti ama yıllar boyunca fıkıhsız yaşadı derin manaya ulaşamadan yaşadı. Pir sultan gibi şahsiyetler ise işte İslamı gerçek kanaldan doğru şekilde anlayanlardandı.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

kızıldeli yazdı:siz varsınız ya yetmiyormu? :D :D :D hem alevilerle şiilerin neresi birbirine benziyor aca
ba, birkaç örnek ver de öğrenelim :roll:
Kizildeli

Sizin yazinizi okuyunca Vahabilerle benzerlik görüyorum onlarda Sizin gibi Sii ( Ali Taraftarlarinin ) Düsmanlari . Sen Suudi arabistana gidersen ve Siilere karsi oldugunu söylersen Kral Fahdin Himayesinde olursun ! Bu kadar Sii Düsmanligi yapan bir Vahabi Selefiler var birde Bektasiler E nede olsa ayni yolun yolculari !!!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
kızıldeli

Mesaj gönderen kızıldeli »

arkadaşlar,bırakın bu vahhabilik mi nedir,deli saçması şeyleri buraya yazmayın,bizim vahha
bilerle ne alakamız var?şiilerle de bir sorunumuz yok,kimseye düşmanlığımız yok,ama sizin
kızılbaşlara olan bu kin ve nefretinizin,iftira ve hakaretlerinizin sebebi nedir?
hem hacı olacağız diye vahhabilerin cebini biz doldurmuyoruz ki,öyleyse arap ellerin
de paranızı harcayıp hacı falan olmayın,vahhabileri sevmiyorsanız adamların cebini doldur
mayın,ne bileyim,protesto edin bari! :roll:
ali muhsin

Re: Pir Sultan'da Namaz

Mesaj gönderen ali muhsin »

kızıldeli yazdı:arkadaşlar,bırakın bu vahhabilik mi nedir,deli saçması şeyleri buraya yazmayın,bizim vahha
bilerle ne alakamız var?şiilerle de bir sorunumuz yok,kimseye düşmanlığımız yok,ama sizin
kızılbaşlara olan bu kin ve nefretinizin,iftira ve hakaretlerinizin sebebi nedir?
hem hacı olacağız diye vahhabilerin cebini biz doldurmuyoruz ki,öyleyse arap ellerin
de paranızı harcayıp hacı falan olmayın,vahhabileri sevmiyorsanız adamların cebini doldur
mayın,ne bileyim,protesto edin bari! :roll:
Siz "Alevilik" adina Bektasilik Probagadasi yapan Bektasilerle Vahabilerin arasinda pekte fark yok ,ikiside "Anti Siilik Probagandasi" yapiyor ikiside Ehli Beyt Mektebi Düsmanlari ,Sahsen ben hic bir Bektasi ile karsilasmadimki Siiler icin övgü yagdirsin..! Kapi aralarinda veya Semopzyomlarinda Devamli Siilige Yönelik Hakaretlerine Asagilamalarina Sahit Olduk .gerek Yasantimizda ve gerekse Sanal Alemlerde Bektasilerin, Siilige karsi Anti Pati Duyduklarina cok kez Sahit olduk oluyoruz..! Senin yazilarini inceledigimizde sende Siilere yönelik Asagilama Probagandasi yaptigni görüyoruz ,Simdi ise Sorunumuz yok diye yaziyorsun önce Türkürüp sonra siliyorsun..Basta Efendice yazilarini gördük sonra agzini bozdun...! Hacca Gelince ..Allah Vahabilere ve Ehli Beyt Düsmanlarina Lanet etsin !!! Allahin Evi Kabe,ki ( Imam Ali as icinde Dünyaya gelmis ve Hic bir insana bu Seref Nasip olmamistir) Kabe , Vahabilerin Babalarinin tapulu mali degildir !! onlarki Dini Ticaret olarak kulanan Asiret Mezhebi olup Azilli Sii Alevi Düsmanlaridir ( Sahsen onlari Müslüman olarak Görmüyorum !!! ) Allah Kurani kerimde her Müslümanin Maddi durumu iyi ise Hacci bir kez olsun Ziyaret edin diyor , oraya Vahabiler icin degil, Allah Rizasi icin gidilir ..Unutmayinki "Sünni" Haci Bektas Veli dahi Hacca gitmistir Namaz kilmistir (Sünni istihadina göre tabiki ) onun icin ona " Haci " denmistirki Hacca gitmemis olsaydi sadece Bektas Veli olarak gecerdi ...Hakaret meselesine gelince Biz hic bir Aleviye Hic bir kizilbasa hic bir Siiye hic bir Caferiye Hakaret etmedik etmiyoruz !!! zira Biz Zaten Aleviyiz , Kizilbasiz, Siiyiz Caferiyiz !! Bizim Elestirdigimiz kisiler Alevilik Adini kulanip ve Alevilikle Ehli Beyt mektebi ile Alakalari olmayan ve Aleviligi kirleten kisileri Elestiriyoruz ve bunun Basinda Dis ve ic Güclerin Sermayesi ile Beslenen Alevilikle alakalari olmayan Bektasileri Elestiriyoruz !! olay bu ! Siz ise anlamadan dinlemeden dogru dürüst okumadan Hakaret ettigimizi nasil idia edebilirsiniz , bu yaptiginiz Mantik disidir !!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
kızıldeli

bak kardeş,sen hiç efendice yazılar yazmıyosun,önce aynaya bir bak derim,şimdi,
1.hacı bektaşa hacı denmesinin sünni ve şiilerin haccıyla bir ilgisi yoktur,şahsen ben genel
de 'Hünkar' derim ki, o gerçekten erenlerin padişahı ve sultanıdır,ayrıca ilgili bölümde onun batıniliğini en ciddi delillerle ortaya koyuyoruz,bu konuda sana cevap vermeye artık gerek
görmüyorum
2.kabenin allahın evi olduğu bir putperest arap uydurmasıdır,doğru içinde yüzlerce putu ve
ilahlarını koyup bu mekana ilahların evi manasında allahın evi deyip yine hac yaparlardı,yani
senin haccının islamla bir ilgisi yoktur,cahiliye adedidir
3.İmam Alinin kabede doğduğu masalı da tam size göre bir komedidir,niye ebu talibin karısı
nın doğum yapacağı bir evi yokmuydu? ne işi vardı Alinin annesinin kabenin içinde,putların yanında, yani Ali puthanede doğmuş, vay be acaba yanındamıydın?alemsiniz vallahi!
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

2.kabenin allahın evi olduğu bir putperest arap uydurmasıdır,doğru içinde yüzlerce putu ve
ilahlarını koyup bu mekana ilahların evi manasında allahın evi deyip yine hac yaparlardı,yani
senin haccının islamla bir ilgisi yoktur,cahiliye adedidir.

3.İmam Alinin kabede doğduğu masalı da tam size göre bir komedidir,niye ebu talibin karısı
nın doğum yapacağı bir evi yokmuydu? ne işi vardı Alinin annesinin kabenin içinde,putların yanında, yani Ali puthanede doğmuş, vay be acaba yanındamıydın?alemsiniz vallahi!
Ben şahsen Kabenin içinde put olduğuna inanmıyorum. Bunun bir emevi uydurması olduğuna inanıyorum. Kabenin etrafında putlar olabilir ama içinde put olduğu mantıklı gelmiyor. İmamların masumiyetine uymuyor. İmam Ali'nin doğduğu kutsal Kâbe onun doğumuyla kutsanmıştır. Zaten o orada zuhur edeceği için orası kutsanmıştı. Buraya putların girmiş olduğu mantıklı gelmiyor bana. Bu konuda ciddi bir araştırma yapılması gerektiğini düşünüyorum.
kızıldeli can,
Siz Kabede putlar olduğu düşüncesinden yola çıkarak İmam Ali'nin orada doğmamış olduğunu düşünüyorsun. Bence İmam Ali'nin orada doğduğunu ancak orada putların olmadığını söylüyorum. Birinci cümledeki birinci değişken size göre doğru ikincisi uydurma. Bense birincisinin uydurma ikincisinin doğru olduğunu düşünüyorum.
Yani bu konuda bilimsel bir araştırma yapılması gerekiyor. Belki de yapılmıştır ama bizim haberimiz yoktur. Bilen varsa paylaşabilir mi?
. . .
kızıldeli

güzel kardeşim,kabenin içi de dışı da putlarla doluydu, nasreddin hocanın fıkrası aklıma
geldi, var ya kazan hikayesi, doğurduğuna inanıyosunda öldüğüne niye inanmıyosun demiş
hoca, sende kabe çevresinde putlar olduğuna inanıyosunda içinde niye olduğuna inanmıyo
sun? buraya ilahların evi olduğu için allahın evi demişlerdir,çünkü bu ilahlar onların allahıydı,
mesele bu kadar basit
ama siz kabenin içinde putlar olduğu gerçeğini kabul ederseniz, size göre bu mekanın kutsallığı ve Alinin bu puthanede doğduğunu kabul etmek açıklanması zor bir durum ortaya
çıkarır,endişelerinizi anlıyorum, tarihi kaynaklara göre tam 360 tane put bu mekanın içinde
ve çevresindeydi,bunların en büyük olanları kabenin içindeydi,ramazanda çağrı filmi her se
ne oynar,bakın mekkenin fethinde kabenin içine giriliyor ve putlar dışarı çıkartılıp teker te
ker kırılıyor
burası insan eliyle yapılmış taştan bir puthanedir, nasıl allahın evi olur ve Ali böyle bir
puthanede doğar?asıl emevi yalanı buranın allahın evi olduğu masalıdır, o zamanda cahiliye
(adından belli)insanını burada putlara taptırıp hacı yaparlardı,paraları cebe indirirlerdi, şimdi
de cahiliye adetlerini yaşatıp ticaret yapıyorlar,hiç düşündünmü arapların hacdan yıllık ne
kadar gelir elde ettiklerini?
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

bu ilahlar onların allahıydı,
mesele bu kadar basit
O zaman İlahların evi deselerdi
Arkadaşım ben bu konuda bazı düşüncelerine katılıyorum. Bu konuya tam olarak vakıf olmaya ç.alışacağım. Çağrı filminde öyle gösteriyor olması öyle olduğu anlamını taşımaz. Filim kusursuzdur diyemeyiz. ona bakarsan o filme göre ebu bekir peygamberle mağaraya gitmiştir. ona yarenlik etmiş onunla hicret etmiştir!!!
O yüzden bu meselenin açıklanması araştırılması gereken bir mesele olduğunu söylüyorum.
. . .
kızıldeli

ebubekirin peygamberle mağarada olduğu ve beraber hicret ettiği yalanmı?
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

kızıldeli yazdı:ebubekirin peygamberle mağarada olduğu ve beraber hicret ettiği yalanmı?
yalan değil doğrudur peki bundan ne çıkıyor ve bunu bize soruş amacın nedir?

“Namaz” sayfasına dön