Ömer'in Namaz Hassasiyeti İddiası ::: DÜZELTİLMİŞ BAŞLIK:::

Dinin ana direği namazdır...
Kullanıcı avatarı
Kaside-i Bürde

Ömer'in Namaz Hassasiyeti İddiası ::: DÜZELTİLMİŞ BAŞLIK:::

Mesaj gönderen Kaside-i Bürde »

Namaz kılmakta, devam olmak üzre olmakta zorlanan kardeşlerimiz bunu okuduktan sonra Namaz ibadetine biraz daha gayretle sarılacağı temennisiyle...

O büyük Ömer, ateşgede bir İranlının vurduğu hançer darbeleriyle yaralanmış ve koma halinde upuzun yatıyordu Yediği-içtiği tekrar dışarıya çıkıyor ; ne bir ses veriyor ne de seslere alâka duyuyordu.

Hizmetçisi gelip, yemek veya su isteyip istemediğini sorunca, ya cevapsız bırakıyor ya da sadece gözleriyle "hayır" deyip geçiştiriyordu.

Fakat "Ey mü'minlerin emiri! Namaz!" denince, "Ha işte kalkıyorum Namazı terk edenin İslâm'dan nasibi yoktur" deyip yaralarından kan aka aka namazını kılıyordu.

Böyle yapıyordu; zira, bütün bunları Efendisinden böyle görmüştü O'na iktidâ ve ittibâ edecek ve arkadan gelenlere de örnek olacaktı.
“Günde yüz kere "La ilahe illallah" diyen kimsenin, kıyamet gününde yüzü ay gibi parlar.” (Taberani)
alone_man

Re: Hz. Ömer'in (R.A.) Namaz Hassasiyeti

Mesaj gönderen alone_man »

Kaside-i Bürde yazdı:Namaz kılmakta, devam olmak üzre olmakta zorlanan kardeşlerimiz bunu okuduktan sonra Namaz ibadetine biraz daha gayretle sarılacağı temennisiyle...

O büyük Ömer, ateşgede bir İranlının vurduğu hançer darbeleriyle yaralanmış ve koma halinde upuzun yatıyordu Yediği-içtiği tekrar dışarıya çıkıyor ; ne bir ses veriyor ne de seslere alâka duyuyordu.

Hizmetçisi gelip, yemek veya su isteyip istemediğini sorunca, ya cevapsız bırakıyor ya da sadece gözleriyle "hayır" deyip geçiştiriyordu.

Fakat "Ey mü'minlerin emiri! Namaz!" denince, "Ha işte kalkıyorum Namazı terk edenin İslâm'dan nasibi yoktur" deyip yaralarından kan aka aka namazını kılıyordu.

Böyle yapıyordu; zira, bütün bunları Efendisinden böyle görmüştü O'na iktidâ ve ittibâ edecek ve arkadan gelenlere de örnek olacaktı.

bu rivayetin kaynağınıda yazarmısınız?
biz sünnilerin aktardığı rivayetlere karşı birazcık tereddütlüyüz de o yüzden mümkünse kaynak belirtin bizde rivayetin doğruluğuna yanlışlığına bakabilelim
Kullanıcı avatarı
Kaside-i Bürde

biz sünnilerin aktardığı rivayetlere karşı birazcık tereddütlüyüz de

ifadenizde sunni olarak işaret ettiğiniz insanlar kimlerdir acaba kardeşim..?
Yada güven noktasında tam itimadınızın olmadığı.......?

Birde Hadis ilminiz var mı..? Kaynağın doğruluğunu yada yanlışlığını neye göre belirlemektesiniz

Size kaynağı yazacağım Paylaşmış olduğum bilgi net ortamında değil kitaptan alınarak yazılmıştır. İnş. Size kaynağı da ilk fırsatta yazacağız...

dua ile.....
“Günde yüz kere "La ilahe illallah" diyen kimsenin, kıyamet gününde yüzü ay gibi parlar.” (Taberani)
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Kaside-i Bürde yazdı:
Size kaynağı yazacağım Paylaşmış olduğum bilgi net ortamında değil kitaptan alınarak yazılmıştır. İnş. Size kaynağı da ilk fırsatta yazacağız...

dua ile.....

inş
kaynağı bekleriz
maksat doğrularda birleşmektir
ilim ehillerine sorarız ve
doğruysa doğru deriz uydurmaysa uydurma deriz
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Ömer hassasiyetligini Peygamber (saa) Ölüm döseginde iken göstermismi ? Fedek olayinda Hassasiyet göstermismi ! Hz. Fatima (as) olayinda Hassasiyet göstermismi ? Toplumu Hz. Peygamber (saa ) Veffat ettiginde ölümle Tehdit ederek hassasiyteliginimi göstermis oluyor ? bunlari önce bir arastirin ! yoksa herkes Namaz kiliyor degilmi ? öyle cok Hassasmiski Muaviyeyi Sama Hassasiyetinden dolayi oraya Vali ilan etmis sonra gerisi gelmistir. Unutmayinki Muaviyeyi Sama vali yapan Ömer , Yine Muaviye tarafindan kiralanan ibni Mülcem tarafindan Imam Ali (as) mi Sehid ettirmistir.
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
alibaran

Mesaj gönderen alibaran »

birileri sabote ediyor burayı,bile bile böyle konuları yazıp insanın sinirlerini bozuyorlar.bunu anlatan namaz kılıyormu acaba merak ettim.biz namaz kılmıyoruz diye bir durum mu var ortada?
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

alibaran yazdı:birileri sabote ediyor burayı,bile bile böyle konuları yazıp insanın sinirlerini bozuyorlar.bunu anlatan namaz kılıyormu acaba merak ettim.biz namaz kılmıyoruz diye bir durum mu var ortada?
ali baran can
sitemiz ateistlere bektaşilere sünnilere solculara ırkçılara vs vs açıktır
her konuda konu açılabilir belli kurallar çerçevesinde tartışılabilir
sinir uçlarına dokunulan konularda buna dahildir
sabredeceksin cevap vereceksin tahammül edeceksin
böyle yaparak uygar dialog ortamları geliştireceğiz
bu ülkemiz için gereklidir birliğimiz için gereklidir ama asla inançlarımızdan taviz vermeyeceğiz bu farklı bir boyuttur
dünyayı bölmek için emperyal güçler her numarayı denerken onların oyunlarına gelmeyeceğiz
birbirimizle acımasızca tartışsak bile bunu fiziki müdahaleye incitmeye vardırmayacağız
nasılki bazı sitelerde bizi susturuyorlar sa bizde onları ahlaksızlıkla suçluyorsak aynı duruma aynı düzeye düşmeyeceğiz
BİZ FARKLIYIZ
3nokta

Re: Ömer'in Namaz Hassasiyeti İddiası ::: DÜZELTİLMİŞ BAŞLIK

Mesaj gönderen 3nokta »

Bizim namazı ömerden öğrenecek bir durumumuz yok. O size kalsın. Biz Emevinin ömeri yüceltmek için uydurduğu rivayetlere değer vermiyoruz. Namazın ehemmiyetini kavramak için Ehl-i Beyt as'ın yaşantıları bizim için yeterlidir.
Ayrıca niyetiniz konusunda da şüpheliyim. Bir Alevi forumuna gelip ömeri anlatman, namaz için ömerden örnek getirmen samimi bir tavır değil.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Kullanıcı avatarı
Kaside-i Bürde

Re: Ömer'in Namaz Hassasiyeti

Musa Özateş, kardeşime, anlayışı ve hoşgörüsü için teşekkur ederim.
Bu siteye tevafuken girdim, ilkkez paylaşım yaptım, Maksadım ne siteyi sabota etmek ne de birilerini incitmek , Sadece Allah için bir kaç kelam etmekti...
Ama bazı kardeşlerimin hoşgörüden baya uzak olduğunu gördüm bu sitede.... Bu site fikir alış-verişi yapmak için bazı şeyleri yazmak ve paylaşmak içinse bizde bunu yapıyoruz şayet yanlışlarım varsa kardeşlerimiz buna tepki göstererek değil doğruları kaynaklarıyla yazarak bunu belirtebilir. İslam dini hoşgörü dinidir bunu gerektirir.

Paylaştığım yazının kaynağını yazıyorum : Ömer'in Namaz Hassasiyeti hk.

Abdürrezzak , el-Müsannef,1/150 ; İbn Sa'd- Tabakatü'l- Kübra , 3/350

Hz. Ömer Hakkında söylenen sözlere binayen :

(Şeytan Ömer'i görünce yüz üstü düşer.) [Taberânî, İ. Asâkir, Darekutni];
(Şeytan senden korkuyor, yâ Ömer.) [Ahmed];
(Şeytan Ömer'in gölgesinden kaçar.) [Buhari, Müslim, Begavi, İbni Asâkir, İbni Adiy],
(Gökte hiç bir melek yoktur ki Ömer'i sevip hürmet etmesin. Yer yüzünde de hiç bir şeytan yok ki ondan kaçmasın.) [İbni Asakir, İbni Adiy, İbni cevzi],

(On kişi Cennettedir: Ebu Bekir ve Ömer ve Osman ve Talha ve Zübeyr ve Abdurrahman bin Avf ve Ali bin Ebi Talib ve Sa’d bin Ebi Vakkas ve Ebu Ubeyde bin Cerrah ve Said bin Zeyd.) [Tirmizi, İbni Mace, Taberani, ibni Asakir, Beyheki, Dare Kutni, Hakim, Ebu Nuaym, ibni Sa’d]

Şu ayeti Kerime Hz. Ebubekr, Hz. Ömer, Hz. Ali,..." başta olmak üzre Bedir Muhrabesine katılan Eshabın ne kadar fazilette ileride olduğu Allah'ın onlardan razı olduğunu açıkca ortaya koymaktadır. Hz. Ömer hakkında söylenen hiç bir söz, yada yapmış olduğunu hiçbir fiil onun şerefine leke getiremez. Çünkü Allah onlardan razı olmuştur. Bundan daha büüyk müjde, iltifat, ikram, izzet ve şeref olmaz..!

Muhacirlerden ve Ensar’dan daha önce geçenlerle, (Bedir’de şehid olan ya da vefat edenlerle), onlara güzelce uyanlardan Allah razı oldu. Onlar da Allah’tan razı oldular. Allah onlara altından ırmaklar akan ve içinde ebedî kalacakları cennetler hazırlamıştır. İşte büyük zafer budur. (Tevbe: 9/100)
Kullanıcı avatarı
Kaside-i Bürde

Re: Ömer'in Namaz Hassasiyeti İddiası ::: DÜZELTİLMİŞ BAŞLIK

Namaz kılıp kılmadığmı sormuş bazı kardeşlerimiz,
Bizim sözümüz, sohbetimiz kulağa değil kalbedir. Söz ile değil öncelikle hal ile yaşamayı gaye ediniriz. Bu yöndedir gayretimiz
Elhamdulillah 5 vakit namazımı istisnasız kılarım, Ayrıca Duha, Evvabin, ve Teheccud namazlarımı da devam ediyorum buna gayret gösteriyorum.

Yapmış olduğum paylaşımlarda kesinlikle kasıt yoktur, birilerini rencide etmek, eleştirmek kesinlikle yoktur tekrar belirtmek istiyorum, Eğer bazı kardeşlerimizi incittiysek özür dileriz.
saygılarla...

“Namaz” sayfasına dön