Cok Garip Bir Ayet

Dinin ana direği namazdır...
PIRCAFERI

Cok Garip Bir Ayet

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

Enfâl 35. Onların o evdeki namazı; ıslık çalmak, el çırpmak/engel olmaktan başka bir şey değildir. O halde, inkâr etmekte olduğunuz için tadın azabı.

Azap namaz kilinanlarami gelecek ? Hem bu islik el cirpmalarda ne oluyor yav .

Ben ehlibeyt kuraninada baktim sadece arada o ev yerine kabe koymuslar islik la el cirpma gene ayni .

Demekki kabedede sirk isleniyor namaz kar etmiyor yoksa benmi yaniliyorum ??
velayet hak

Re: Cok Garip Bir Ayet

Mesaj gönderen velayet hak »

Enfal 35 ) "Onların (müşriklerin) Beytullah yanındaki namazları namazları da, ıslık çalmadan ve el çırpmadan ibarettir. "O hâlde inkârınızdan dolayı tadın azabı!"

"Namazları... ibarettir." ifadesindeki zamir, önceki ayette zikredilen Mecid-i Haram'dan insanları alıkoyan Kureyş müşriklerine dönüktür. "O hâlde inkârınızdan dolayı tadın azabı!" ifadesi, başındaki "fa" edatının fonksiyonu göz önünde bulundurulduğunda, kendilerine vaat edilen azabın yerine getirildiğini vurgulamaktadır.
Bundan da anlaşılıyor ki, bu iki ayet birbiriyle bağlantılı bir anlatım mahiyetindedir.
Bu durumda, "ibarettir"cümlesinin orijinali (ve ma kane) ifade içinde hâl fonksiyonunu görüyor. Dolayısıyla şöyle bir anlam belirginleşiyor:
Allah neden onlara azap etmesin ?! Hâlbuki onlar Allah'ın mümin kullarını Mescidu'l-Haram'dan alıkoyuyorlar. Hem onların Mescidu'l-Haram yanındaki namazları da ıslık çalmadan ve el çırpmadan ibaret bir oyundan başka bir şey değildir. Böyle olduğuna göre, inkâr etmelerinden dolayı tatsınlar azabı. "O hâlde... tadın azabı!" ifadesinde, üçüncü şahıs sıygasından ikinci çoğul şahıs sıygasına yönelmiş olunması, azabın şiddetini daha bir belirginleştirme amacına yöneliktir.
Bu iki ayetten anlıyoruz ki, eğer insanlar Kâbe'den alıkonulur da Kâbe terk edilirse, bunu ilâhî azabın izlemesi kaçınılmaz olur.
Hz. Ali (a.s) bir vasiyetinde şöyle buyuruyor: "Allah'a bakın, Allah'a bakın, Rabbinizin evine saygıda kusur etmeyin; eğer o terk edilirse, size mühlet verilmez."

Bektaşilerin namazları da onları İlahi azaptan korumayacaktır. Namaz namaz olmadıktan sonra insanı azaptan nasıl koruyabilir ki?! Nitekim müşriklerin namazları da onları azaptan koruyamamıştır..
"Hakkında söylenen sözler hususunda düşün; söyledikleri şeyleri kendinde bulur­san, (bil ki) söylenen hak söze karşı öfkelendiğinde Allah'ın gözünden düşmenin musibeti, seni kaygılandıran halkın gözünden düşmek musi­betinden daha büyüktür."
PIRCAFERI

Haa velayet kardesim.

Senin dediginden ne anliyoruz o zaman . Demekki insanlar kendini allahin dogru yolunda zannina kapilik bir cok kisiye engel olabiliyorlar ?

Tipki bir siinin aleviye siz kafirsiniz Aliyi ilah derecesine buyutup ona tapdigimizi savunduklari icin.

Elbette Aliyi ilah sayip tapariz.

Ali kabe olduktan sonra biz hakiki kabeye gideriz , Kuranda ne diyor rabbin yuzunu gormek icin yapilan mustesna

Ali kabe icinde Dogmadimi ? dogdu. Kabe niye yuceltildi ibrahimden dolayimi yok Aliden dolayi !

Allah Aliye gonulden inananlarin kabeye giremeyeceklerini kestirmedimi kestirdi ha yol sundu o zaman yol belli kabe belli degilmi ?

Yezit taraftarlari hz aliye siiffin savasinda karsi gelirken kuran ayetlerini mizraklara takarak allahin zaatina dinin sahibi aliye karsi kullananlara hz alide yandaslarina onlarin kurani oklar ucuna takmalarina bakmayin ben canli kuranim konusan kuranim kuran benim gonlumdedir demistir.

Hal boyle iken batil ile , hak apacik ayrilmistir . Bugun Kabenin kimler Elinde oldugu bellidir. Kurani Aliye karsi kullananlarin , halinde ona karsi kullaniyorlar.

Halende boyle iken Allah bilmiyormu kabeye giremeyecegimizi elbette biliyor ama siz kestiremediniz kalk git diyorsunuz ?
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

[quote="PIRCAFERI"]
Elbette Aliyi ilah sayip tapariz.
[/quote]

bu bize binlerce yıl önce haber verilmişti
denmiştiki Ali yüzünden iki fırka helak olacak
biri ona düşmanlık yapanlar
diğeri Onu ilah yapanlar

YAZIK
ama halen yaşadığına göre aklını başına toplama şansın var demektir bu fırsatı kaçırma
Heidar

Mesaj gönderen Heidar »

Hasan Akça o dediğiniz hadis sanırım.Ben bilmiyorum bu konuda pek bilgim yok ama bana o dediğiniz pek mantıklı gelmiyor.Çünkü Peygamber ne demişti:Ümmetim 72 fırkaya ayrılacak sadece birisi cennete gidecek.

İslama bakalım günümüzde...bütün bu ayrılıklar hangi noktada başlıyor? Hz.Ali nin hilafeti noktasında.Yani yine sebep ali olmuş oluyor.O zaman karşılaştırdığınızda helak olan tüm fırkaların Ali karşıtlığı yüzünden helak olacakları anlamı çıkıyor.Ki zaten Allah kuran da cehennemi insanlarla dolduracağını bildirmişti.

Pircaferi

Düşündüğünüz veya inandığınız şeyin insanlar tarafından nasıl karşılanacağı hususunu hiç düşündünüz mü??? eğer aklınız varsa düşünmüş olmanız gerekir.Yoksa siz kalbi dilinde olanlardan olmayı mı tercih ediyorsunuz?
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Forumlarımızda gulatî düşüncelerin beyanının yasak olması gerektiğini düşünüyorum. İmam Ali as'ı Allah olarak yansıtmak sapkınlığı bu forumlarda yasak olmalıdır. Onun faziletlerini anlatın, onu nasıl isterseniz övün sadece ona uluhiyyet atfetmeyin. Çünkü bu şirktir. İstediğine inanmakta herkes özgürdür ama gulati inançların forumlarda beyanı forumlarımıza ve yolumuza zarar verecektir. O yüzden bu tip düşüncelerin beyanının yasaklanması gerektiğini düşünüyorum.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
PIRCAFERI

Hasan Akça yazdı:
bu bize binlerce yıl önce haber verilmişti
denmiştiki Ali yüzünden iki fırka helak olacak
biri ona düşmanlık yapanlar
diğeri Onu ilah yapanlar

YAZIK
ama halen yaşadığına göre aklını başına toplama şansın var demektir bu fırsatı kaçırma

Aliyi ilah yapan ben degilim . Hadislere bakilirsa onu belli bir konuma koyan koymus yapan yapmistir. Ilahdan maksat Allahin yeryuzundeki velisidir .

Ilah Allaha mahsus degildir , yoksa ona sifat yuklemis oluruz . Kurandaki Ilah kelimesi yanlis anlasilmaktadir Allaha mal edilmektedir bu yanlistir, aksine O sifatlasmis yani allahin yarattigi hidayet onderidir .

Aliye uyan allaha uymustur , Allahin sifatina surulen Ali onun ilminden nasip alandir. Yaratilista Gozu Allah icin acilmistir onun taniyici sifatlari aciklayici sifatlari ali ile zuhur etmistir .

Bir dusunun Ali senin benim gibi insan degildir , yaratilista allahi bilen bir insandir , taniyan bir insandir , Allahtan gelen bir insandir , Ilim ile donatilmistir. Allahi senin benim gibi taniyarak aciklayici degildir o onu tam tanimaktadir onun ile munacati vardir .

Yapilan dualar Aliden allaha ulasmaktadir . namazlarinizdaki ettiginiz dualarniza bir bakin ?
Yoksa farkinda degilmisiniz ?

Ali yuce bir insandir , Allahin icine kendi ruhunu ufledigi sonradanda insanlara bu kulumu size hidayet olarak dogru yol olarak gonderecegim ona uyun dedigi kurandaki ilah , velidir.

Onun onunde diz cokmek allahadir , onun onunde secde etmek allahadir .

Alinin Affettigi kurtulur , gunahin silindi dedigi gunahi silinir bunlar size biraz zor gelsede inanasiniz diye demiyorum zaten ama gizli sirlardan bahsediyorum insanlara zor gelen kaldiramayacagi bilgilerdir bunlar cunku insana secde etmek kuranda dendigi gibi sadece seytana zor gelmistir.
PIRCAFERI

3nokta yazdı:Forumlarımızda gulatî düşüncelerin beyanının yasak olması gerektiğini düşünüyorum. İmam Ali as'ı Allah olarak yansıtmak sapkınlığı bu forumlarda yasak olmalıdır. Onun faziletlerini anlatın, onu nasıl isterseniz övün sadece ona uluhiyyet atfetmeyin. Çünkü bu şirktir. İstediğine inanmakta herkes özgürdür ama gulati inançların forumlarda beyanı forumlarımıza ve yolumuza zarar verecektir. O yüzden bu tip düşüncelerin beyanının yasaklanması gerektiğini düşünüyorum.
Nokta can

Ortada gulut yok haktan bahsediyorum ! Alinin Allah oldugunu kimse soylemedi. Allahin icine uflediginden bahsediyorum sonra onu araniza gonderdigimde ona uyun deyip insanlardan ikrar aldiktan sonra ona secde etmekten berat ettiren seytandan bahsediyorum.

Cunku Allah demistir seytana uymayin o sizin ap acik dusmaninizdir o allahin buyruguna karsi geldi dedi , inasana secde et dedigine etmemisti Onun icin Allah dedi : eger ona uyarsaniz o sizi kendi hurafeleri ile kaynastirir boylece allahin kulavuzladigi kilavuzculardan uzaklasirsiniz .

Ali allahin nurundan yaratilmistir bilmiyorum bu onu sizin yaninizda ne kadar deger ettirir.
Bu sizi onun onunde egilmeye boyun bukmeye yettirmezmi ?
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

PIRCAFERI yazdı: Ali allahin nurundan yaratilmistir bilmiyorum bu onu sizin yaninizda ne kadar deger ettirir.
Bu sizi onun onunde egilmeye boyun bukmeye yettirmezmi ?

sadece Allaha secde edilir ve tapılır O nun dışında kimseye tapılmaz ve secde edilmez Ademin kıssası orada emredilenleredir sana bana değildir sana emredilen KUranda yazar 12 imamlarda anlatır ve uygular
12 imamlara bak bakalım neye secde etmişler
BENCEDE GULAT DÜŞÜNCELERLE HADDİNİ AŞMA AŞARSAN ZÜLFİKAR İŞLER
ARKADAŞIN UYARISINA KATILIYORUM BUNDAN SONRAKİ YAZDIKLARINA DİKKAT ET SENİN ÖZGÜRLÜĞÜN SINIRSIZ DEĞİLDİR BİZİM KUTSALIMIZA HAKARET EDEMEZSİN
HZ.ALİYE KÜFRETMEK KADAR ONA ilahiyat vermekte KÖTÜDÜR izin verilmemelidir hatta bununn uyarısı bile olmaz
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Kıvırma işte. İmam Ali as'a Allah diye tapalım deyip başlık açıyorsun. Sonra ona ilahtır demedim diyorsun. Forumlarımızı bu şekilde kirletemezsin. İmam Ali as hakkında bildiğin bütün övgüleri yaparsın ama yine de onun hakkını veremezsin. Ancak ona ilahlık atfedersen bu şirktir, sapkınlıktır. İmam Ali as Allah değildir ancak Allah'tan ayrı da değildir. Yani Allah'ın velileri Allah'tan uzak değildir. Ona en yakın olanlardır. Onları uluhiyyet düzeyine çıkarmak küfürden başka bir şey değildir. Sır denilen şey, kapasitesine göre konuşacaksınız. Herkes her şeyi anlamaz. Bunu uluhiyetle ilgisi yok. Allah'tan başkasına ilah demek şirktir. Bizim böyle gulati inançlarımız yoktur, İmam Ali as'a ilahlık atfedenlerin bizimle ilgisi olamaz.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Namaz” sayfasına dön