Namazmi Degilmi ?

Dinin ana direği namazdır...
alibaran

Re: Namazmi Degilmi ?

Mesaj gönderen alibaran »

gelelim kadınlar ve erkeklerin beraber namaz kılamamasına.

ilk önce elalemin yani namahrem bir kadını niye namaz kılayım.sapıkmıyım ben.bırakalım beraber namaz kılmayı, laf atma yüzünden adam öldürülürken ve şeytan diye bir cin varken vede hiçbirimizin peygamber olamayacağımıza göre,herkeste itikatın tam olmadığına göre,herkesin yanlışlık yapma ihtimali varken,cehennemi unutup Allah'a ibadeti kendine yük sayan bir sürü sapık insan varken,kadın ile erkeğin biraraya gelmesi yasak iken,neden ben namazın beraber kılınmasının sakıncası olmadığını düşünebilirim?
git evinde mahremin ile kıl namazını,kim ne diyebilir? günahı niye olsun? kuran da olmadığına göre
sen ne düşünürsün bilemem ama ibadetin beraber yapılabilirliğine kim neden olur verir.sebebi nedir.

Allahın selameti üzerine olsun.

verdiğim cevaplar sana değildir.payelenirsen ne mutlu bana.yok tersi olursa sen yoluna ben yoluma.
kavga etmeye gerek yok.sinirlenip acayip cevaplar yazmanada gerek yok.
alibaran

Şunu da unutmadan belirteyim,namazı olmadığı içinmi kılınmıyor yoksa yezitin yaptığına benzediği içinmi kılınmıyor.eğer sebep ikincisi ise özür kabahatden daha büyük.yok değilse zaten sözüm yok.
yanlız neden namazı bu kadar basite alıp,değer vermeyip sonuçta tümüyle batıl olduğunu düşünürler.
Unutma ki Hz.Ali a.s efendimiz namazda şehit edildi ve bunu böyle olacağını bildiği halde.Yüce şahsiyet bile bu durumda namazı terketmemişken hangi akıl mantıkla namaz kılmaya karşı olunur bunuda ben anlamam.
PIRCAFERI

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

Sevgili Alibaran ilk once sorulara yanitin icin cok tesekkurler ederim umarim diger katilimcilarda senin gibi olgun davranir cevap verirler.

Simdi namaz konusunda bir delil vermemissin sadece hz muhammed boyle kilmis diyorsun fakat herhangibir namazin muhammedin sizin gibi kildigina dair bir delili yoktur ha ben muhammedin nasil kildigina dair delilim elbette vardir . Simdi o konuda siz bana bir delil veremediniz o yuzden namazin muhammedin gibi kildigina delil degildir cunku delil vermediniz. Arastirmak lazim boyle olmayan birseyi yapmak tehlikelidir . Halen bunu curutemediniz .

Yezitlere gelince yezitler namaz kilarlar , soylari sudi arabistandir buyuk bir bolumudur . Turkiyedede izleri vardir .
Sunni kardeslerin kildigi namaz madem sizinden farklidir o zaman onlarin kildiginin batil gecersiz oldugunu kabul ediyormusunuz ?

namazin kurandan deliline gelince neden sizin dediginiz namaz kuranda gecemez ? Oysaki kuranda ibadet sekli gosterilmistir . Siz habersizsiniz o baska buda sizin kildiginiz namazi batil etmektedir sayin can .

Fese gelince kisisel sormadim yani genellemede toplum icinde camiye feslenmi gidersiniz gereklimidir ? Veya kadin neden basortusu takar veya sadece goze acik olacak sekilde kapanirlar bunlara delil nedir ? Kadinlar neden gozlere kadar kapali erkeklerinizin surati acik ? Kadin da erkegin suratina bakmakla mesela gunah isleyemezmi eger kadin icin gecerliyse erkek icinde gecerli o zaman erkek de kapanmasi gerekmezmiydi ? Hem suratin namahrem sacin gozukmesinin namahrem sayilan yerlerden oldugu kuranda delili varmidir ?

namaza resimli elbiseyle sormamim nedeni gunumuzde bircok elbise artik resimli uretiliyor . Eger resimliyse bir eksiklikmidir kabul olmazmi olmaz ise , nedeni ne ben namahrem resimlerden bahsetmiyorum herhangibi yazi veya resim olan bir elbise , eger sakincaliysa bunun sakincali olduguna dair muhammedden bir delil varmi ?

Abdest konusuna gelince onuda sormamin nedeni sunniler farkli abdes alirlar o zaman burdaki konusmamizdan yola cikarsak onlarin hem kildigi namaz batil oluyor hemde aldiklari abdest !

Namazda madem sekilde hata yaptiginda aff dileyip yeniden veyahut bozar yeniden kilarsan bu soylediklerine delil varmidir ? muhammedden delil varmidir . Neye gore hareketlerde farkli bir eksiklik olursa allahtan aff dileyecek kadar bir hataya sebep oluyor ???????

Gelelim kadin ile erkegin camide namaz kilmasina . Goruyorumki bundada sizin kendi sahsi dusuncenizle urettiginiz kurallastirdiginiz , kadinlar icin urktugunuz den yaptiginiz bir sindirme calismasi . Sozlerinde bir garip siz allahin evine namaza durmaya giriyorsunuz orda kadina sanki bir sapiklik yapilacagini neye dayanarak soyluyorsun ? Sapik heryerde sapiktir . Eger caminin icinde sapik varsa o sapik er gec camiden disari cikacak gene kadin gorecek neyi engellemeye kalkiyorsun bu yaptiginiz sinava aykiri degilmi ? Kadinin erkek icine girmesinde yasak olduguna dair bana bir delil verebilirmisin kurandan veya hadisten hz muhammedden olacak .

Su simdilik gozukuyorki kendi nefsinizlen kadinlari kendi his ve duygularinizin kotu sezimlerinizlen hanimalara bunaltici bir hayat yasattiginiz ortadadir . Hep kendi oz dusuncelerinizle turettiginiz kuruntular bunlar hakikatten acimiya basladim artik kusura bakma bu konuda elimde degil .
Hz fatmanin bircokkez kadin oldugu halde mescitlere gitmistir ve onlara ogut ve ibadet kildirmistir . bakin namaz demiyorum ibadet kildirmistir aciklamasini elbette yacagim ama kadinlari ne kadar kendi nefsinize mahrum ettiginizi gorun ?????
alibaran

sen yoluna ben yoluma
alibaran

sanki deli sunsam inanacaksın.
ne desem ne yazsam karşılığı mutlaka vardır sende.
bu da senin doğru benim yanlış olduğum anlamına gelmez.ne istiyorsun anlamadım?
bizim için endişeleniyormusun? kılmıyorsan kılma.kılanada karışma.herşeyin bir sebebi var yahu.ne cevap verdiysem benim için sebebi var.ben senin ne yaptığına karışıyormuyum.istediğini yap.ama namaz kılanı hakir görme hakını neden kendinde görüyorsun.neden bunu yapıyorsun? insanla konuştuğunu farkında değilsin.neden ehlibeyte inandığımızı kabul etmiyorsun.?neden yezitle bir tutuyorsun.burası neresi?
alibaran

ayrıca yezit olduğuna inandığın birisini sana göre doğru olan yola getirebilidin mi?
artık nasıl ibadet ediyorsan bilmiyorum birtanesini senin itikaına çevirdin mi?
eğer başardıysan ne mutlu sana.sevinirim sırf ehlibeyte inancına sevk edebildiysen.namaz kılsın kılmasın önemli değil.ama ayıptır ehlibeyte inandığını söyleyen insana namaz kılıyor diye yezit olarak sınıflandırmak.
alibaran

Bu forumda bana ders oldu.ne işim var benim burada.ne bileyim ben Ehlibeyt yazıyor dedik.hani birşeyler öğreniriz dedik ama.ne gezer.yezit demedikleri kalmıştı,onuda gördük.:(
PIRCAFERI

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

alibaran yazdı:Bu forumda bana ders oldu.ne işim var benim burada.ne bileyim ben Ehlibeyt yazıyor dedik.hani birşeyler öğreniriz dedik ama.ne gezer.yezit demedikleri kalmıştı,onuda gördük.:(

Sevgili Alibaran

Sana yezit filan demedik nereden cikardin . Dogruyu bulma adina hz muhammedin kildigi namaz bugunku namazmi diye kanitlar getirerek sohbet edelim dedik . Sarpa sapilip yuvarlanmaktansa gozumuzu acip aydinlanmak daha iyi degilmi ?

Bakın siz birsey kanitlamak istediginizde hemen bize mesela kanit gosteriyorsunuz degilmi kurandan bakin burda namaz yaziyor diye o zaman namazin nasil olduguna dairde kanit aramak sarttir yoksa delilsiz olursa suphelenmek gerek uydurma olabilir ?

Hucurat Suresi 6 Ey iman sahipleri! Birisi size bir haber getirdiğinde, hemen araştırıp inceleyin/delil arayın!

En'am Suresi 156 - Biz onu okuyup araştırmaktan gerçekten habersizdik." demeyesiniz.

Nisa Suresi 94 - O halde, iyice araştırın, anlayın dinleyin. Çünkü Allah, yapmakta olduklarınızdan haberdardır.

Evet sevgili alibaran gordugun gibi arastirip delil arayin diyen yuce yaratici . Cunku dogru hak ancak arastirmaklan delil aramaklan aciga cikar .

Delil kanit sunamadigin yerde hak bildigin batil sayilir olmustur bu boyledir rabbin katinda.

Onun icin gaflette yurumeyelim arastirip konusup bir birimize yardimci olalim .

Bugun burda benim varligim sizin kendinizi artip tartmaniza hakki bulmaniza yarayacaktir .
dervişali

Mesaj gönderen dervişali »

ALİBARAN....KARDEŞ.....BU CAHİL PIRCAFERİYE GÜNLERDİR ANLATIYORUZ ANLAMIYOR SÖYLENENLERİ ÇARPITIP ALKASIZ CEVAPLAR VERİYOR YAHUT İŞİNE GELMEYENLERİ GÖRMEZDEN GELİP GEÇİŞTİRİYOR..BİZ KENDİMİZI PARALADIKDA OLMADI SEN KENDİNİ HARCAMA BOŞA MEŞGUL ETME...
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

Pircaferi can,

Yüce Allah Hz. Peygamberine Kur’an-ı Kerim’de: “Gündüzün güneş dönüp gecenin karanlığı bastırıncaya kadar (belli vakitlerde) namaz kıl! Bir de sabah namazını. Çünkü sabah namazı şahitlidir." ( İsra 78)
Müfessirlere göre bu ayet beş vakit namazı ifade etmektedir.
Şöyle ki:
“Güneş’in dönmesi, yani zeval vaktinden sonra öğle ve ikindi namazı, güneşin batmasından sonra, akşam ve yatsı namazları vardır. Sabah namazı ise ayrıca zikredilmiş ve bu namazın şahitli olduğu belirtilmiştir. Yine Kur’an-ı Kerim’de: “Gecenin bir kısmında uyanarak sana mahsus bir fazlalık olmak üzere namaz kıl. Böylece Rabbinin seni övgüye değer bir makama göndereceğini umabilirsin.” buyrulmuştur. (İsra 79)
Kur’an-ı Kerim’de: “Akşama ulaştığınızda, sabaha kavuştuğunuzda, gündüzün sonunda ve öğle vaktine eriştiğinizde Allah’ı tesbih edin (namaz kılın). Göklerde ve yerde hamd ona mahsustur.” (Rum 17-18)
Bu iki ayetin belirlediğine göre de namaz vakitleri beştir. Hz. Muhammed (s.a.a.v) namaz vakitlerini Kur’an’a göre beş vakit olarak belirledi ve kıldı.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)

“Namaz” sayfasına dön