Namaz sonrası okunan dua, zikir ve sureler

Dinin ana direği namazdır...
araf

Namaz sonrası okunan dua, zikir ve sureler

Mesaj gönderen araf »

Selamun aleyküm kardeşler. Camilerimizde namazlardan sonra okunan sure dua ve zikirleri birileri yazabilir mi? Mesela namazdan sonra secdeye gidilip kalkılıp sağ eller sakallara sürülüyor. Buralarda ne deniliyor? Daha sonra hangi ayetler okunuyor ? En son ayağa kalkıp kıbleye karşı okunan salavat neler ? Bunları yazsanız çok hayır işlemiş olacaksınız. Allah razı olsun
muhtar_sakafi

Re: Namaz sonrası okunan dua, zikir ve sureler

Mesaj gönderen muhtar_sakafi »

aleykum selam kardesim. ben namazlarimi evde kildigim icin dedigin hususlari bende bilmiyorum.
namazlarimdan sonra Ayetel Kürsi ve Tesbihat- zikrini yapiyorum kardesim. bu ikisinin yapilmasi tavsiye edilmistir.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Tam olarak ve ayrıntılı bir şekilde bilen birinin paylaşımda bulunması gerekiyor.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
araf

Mesaj gönderen araf »

Evet kardeş. Bu sitede bir imam, alim var ise o yazsa çok iyi olur. Evet namazdan sonra tesbihat ayetel kürsi okuyoruz ama belli bir düzende sırası ile uygulamak insana huşu veriyor. Hele on dört masumu pak gibi uygulamak daha çok huşu ve huzur verir. O yüzden şahsen benim için çok önemli.
Enel-Hak

Mesaj gönderen Enel-Hak »

Dostum Imam Zeynel Abidin'in Sahife-i Seccadiye isimli dua kitabını okumanı tavsiye ederim.
Özgür Arapoğlu

Mesaj gönderen Özgür Arapoğlu »

Namaz sonrası amelleri kısaca anlatayım
Namaz bittikten sonra şükür secdesine gidip 3 defa veya 100 defa Şükren lillah demek
Secdeden kalktıktan sonra Prygamberimize ve Ehlibbeytine salavat göndermek ve eğer biliniyorsa sallavat ayetini okumak
Ardından Hz. Fatıma Zehra'nın tesbihi çekmek 34 defa Allah'u Ekber, 33 defa Elhamdu lillah ve 33 defa Subhanellah
Her namazdan sonra Fatiha, İhlas surelerini ve Ayetel Kürsiyi okumak,
Her vakit namazı için İmamlarımızdan nakledilen dualar vardır ancak bunları bilmeyen bir kişi İmam Mehdi'nin duasını okuyabilir.
Allahumme kun liveliyyike'l Huccet ibnil Hasen, Salavatuke aleyhi ve ala abaih, fi hazihi's-saati ve fi kulli's-sâe, veliyyen ve hafiza ve gaiden ve nasira ve deliylen ve eyna, hatta tuskinehu arzeke tav'â, ve tumettiehu fiyha taviyle.
Ardından her ne hacet ve dileklerimiz var ise yüce Allah'tan dileriz ve ellerimiz yüzümüze sürerek kalkarız.
Ayakta Ehlibeyte selam vermek isteyen kişi şöyle selam verebilir.
Selam olsun Muhammedi Mustafa’ya
Selam olsun Aliyyel Murtaza’ya
Selam olsun Fatımatu’z Zehra’ya
Selam olsun Hasan’ul Müctebaya
Selam olsun Hüseyni Şehidi bi kerbelaya
Selam olsun İbadet edenlerin ziyneti ve süsü İmam Zeynel Abidine
Selam olsun Muhammed Bakır’a
Selam olsun Cafer Sadık’a
Selam olsun Musa Kazım’a
Selam olsun Ali Rıza’ya
Selam olsun Muhammed Taki’ye
Selam olsun Ali Naki’ye
Selam Olsun Hasan Askeri’ye
Selam İmam Mehdi’ye
Allah rahmet bereket ve selamı sizlerin üzerine olsun
yada kısa bir şekilde selam vermek istersek şöyle de diyebiliriz:
Esselamı aleyke ya resulellah
Esselamu aleyke ya Emirel Muminin Aliyyebne Ebi Talib
Esselamu Aleyke Ya Fatımetuzzehra
Esselamu Aleyke ya Hasenel Mucteba,
Esselammu Aleyke ya Huseyneş'şehidi bi kerbel
Ve ala tisetil masumine min zurriyetil Huseyn,
Esselamu Aleykum cemien ve rahmetullahi ve berekatuh.

Namazdan sonra imkan dahilinde abdesti korumak müstehaptır. İnsanın anbdesti baki kaldığı sürece namaz sevabı ona yazılmaya devam eder. Kuran Okumasını bilen kişinin günde en az 50 ayet okuması müstehaptır.
Daha detaylı bilgi İçin Mefatihul Cinan kitabına müracaat edebilirsiniz. Bu kitap türkçeye çevrilmitir. Selam ve Saygılar.
araf

Mesaj gönderen araf »

Allah razı olsun. Ben şöyle gördüğümü yazayım eksiklerimi Allah rızası için düzeltirseniz çok memnun kalırım. Ve merak eden kardeşlerde istifade ederler.
1) ÖNCE KAMET GETİRİLİYOR. KAMETTE "EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN RESULULLAH" DENİLDİĞİNDE SALAVAT GETİRİLİYOR. "ALLAHÜMME SALLİ ALA MUHAMMEDİN VE ALİ MUHAMMED"
2)EŞHEDÜ ENNE ALİYEN VELİYULLAH DENİLDİĞİNDE NE DENİLİYOR BİLMİYORUM.
3)HAYYA ALEL FELAH DENİLDİĞİNDE HERKES SECDEYE GİDİP NAMAZ İÇİN AYAĞA KALKIYORLAR. O SIRADA SECDEDE NE DENİLİYOR BİLMİYORUM.
4) DAHA SONRA VAKTİN NAMAZI KILINIYOR. VE NAMAZ BİTİNCE ŞÜKÜR SECDESİ YAPILIP HERKES KALKIP ELLERİNİ YÜZÜNE SÜRÜYOR.
5)BU ARA Bİ SURE YADA DUA OKUNUYOR BİLMİYORUM.
6)DAHA SONRA" İNNELLAHE MELEİKETÜHU YUSELLİNE ALEN NEBİY" OKUNUP ÜÇ DEFA SALAVAT VEWRİLİYOR.
7)YİNE BİR SURE OKUNUYOR BİLMİYORUM.
8)TESBİHAT YAPILIYOR.
9) BU ARA BİR DAHA BİR SURE OKUNUYOR.
10) DAHA SONRA YAĞA KALKILIP SALAVAT SELAM OKUNUP BİTİRİLİYOR.
EKSİK YERLERDE YARDIMCI OLURSANIZ MEMNUN OLURUM. Allah RAZI OLSUN
Özgür Arapoğlu

Mesaj gönderen Özgür Arapoğlu »

Sayın Araf
İlk sorunuzda Namaz sonrası okunan şeyleri sorduğunuz için ben namazın takibatını size yazdım.
Yazdığım şekilde yaparsanız yeterli olur. Söylediğiniz şeylerin bazıları zorunluluk veya namazın adaplarından değil cemaatlerin uygulamalarıdır. Örneğin elleri yüze sürmek duadan sonnra müstehaptır. Her zaman değil. Aliyyen veliyyullah cümlesinden sonra da bir demek gerekmiyor. Ancak reca yani sevap kastıyla selevatullahi ve selamuhu aleyh derseniz yeterlidir. Her namazın ardından yazdığım gibi Fatiha ve İhlas suresini okumak müstehaptır. Saygılar
araf

Mesaj gönderen araf »

Allah razı olsun. :D
araf

Mesaj gönderen araf »

birde hocam. şu namazdan sonra ayakta okunan 14 masuma okunan salat ve selam tamamen yazabilirmisiniz Allah rızası için.

“Namaz” sayfasına dön