Namaz ve Oruç Öğretim Programı

Dinin ana direği namazdır...
3nokta

Namaz ve Oruç Öğretim Programı

Mesaj gönderen 3nokta »

Hz. Peygamber (saa) Allah’ın emri ile kendisinden sonra vasisi ve hak halifesi olarak İmam Ali’yi (as) tayin etmiştir. Bizlere de iki emanet olarak Kuran’ı ve Ehlibeyt’i (as) bırakmıştır. Resulullah’ın (saa) velayetine inanan herkese Ehlibeyt İmamlarının velayetine inanmak da farzdır. Çünkü Resulullah’ın (saa) velayeti Kuranî, aklî ve naklî birçok delile dayanarak bunu gerektirmektedir.

Din sadece gelmiş ve bitmiş bir şey değildir. Din insanoğlunun hayatı boyunca her alanda yer almaktadır. Kısaca din insanın dünyası ve ahireti içindir. O halde bizim dini eğitim noktasında nasıl davranmamız gerektiği ile ilgili olarak da mutlaka Kuran ve Ehlibeyt’e (as) bakmamız gerekmektedir. El Mustafa Üniversitesi bu bağlamda birçok araştırma yapıp değişik kitaplar yayınlamıştır.

Al Mustafa yayınlarının çıkardığı “Hz. Peygamber (saa) ve Ehlibeyt’in (as)Eğitimsel Siyerinde Dinî Eğitim” isimli kitaptan namaz ve oruç öğretimi ile ilgili bölümlerin özetlerini aktarıyorum. Ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin ilgili kitaba başvurmaları mutlaka yararlı olacaktır.

Çocuğunun Ehlibeyt’in (as) söz ve davranışlarına dayanarak dinî eğitim almasını isteyenlere bir kolaylık olacağını düşünüyorum.

Namaz Öğretim Programı
1.Üç yaşında “La ilahe İllallah” demek öğretilmelidir.
2.Çocuk Üç yaş yedi ay yirmi günlük olduktan sonra “Muhammeden Resulullah” demek öğretilmelidir.
3.Dört yaşında “ Sallallahu ala Muhammedin ve âlihi” demek öğretilmelidir.
4.Beş yaşında çocuğun kıbleye ve secdeye aşina olması sağlanmalıdır. Bu evrede uyarı yapılmamalıdır.
5.Altı yaşında çocuğa rükû ve secde öğretilmelidir.
6.Yedi ile dokuz yaş arasında abdeste hazırlık amacıyla sadece el ve yüz yıkatılmalıdır, rükû ve secde eğitimi devam etmelidir. Bu evrede çocuk takip edilmelidir, gerekirse sözlü uyarıda bulunulmalıdır.
7.Dokuz ile on yaşında ise artık abdest ve namazın tam olarak öğretimi yapılmalıdır. Sürekli çocuk takip edilmelidir, gerekirse uyarılmalıdır. En son noktada fizikî cezaya da yer verilebilir.

Oruç Öğretim Programı

1.Oruç eğitimine başlama yaşı kızlarda yedi, erkeklerde dokuzdur.
2.Dokuz ile on üç yaş arası alıştırma aşamasıdır. Alıştırma aşamasında çocuğun gücü dikkate alınmalıdır. Bu evrede kâmil bir oruç beklenmez.
3.On üç yaştan sonra kâmil bir oruç emredilmelidir. Yine on üç yaştan sonra oruçla ilgili zorunlu hükümler öğretilmelidir.

Dr. Muhammed Davudî, Peygamber ve Ehlibeyt’in Eğitimsel Siyeri-Dinî Eğitim, El Mustafa Yayınları, İstanbul, 2013.

Ayrıca yine aynı kurumun yayınlamış olduğu serinin diğer kitapları da sizlere yararlı olabilir. Onlardan birkaçı:

1. Evlat Eğitimi- Dr. S. Ali Hüseynîzade

2. Ahlâkî Eğitim-Dr. Muhammed Davudî

3. Eğitimde Yanlış Yöntemler- Dr. M. Rıza Kaimî Mukaddem

Özcan CANPOLAT
http://www.muhayyel.com/namaz-ve-oruc-o ... #more-1581
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Namaz” sayfasına dön