ALEVİLİKTE NAMAZ /ALINTI YAZI

Dinin ana direği namazdır...
beyazgül12

ALEVİLİKTE NAMAZ /ALINTI YAZI

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Mutlaka şahit olmuşsunuzdur.İnternette Alevilik forumlarında kendisini Alevi olarak tanımlayan insanlar bilgisiz,delilsiz,hüccetsiz kendi görüşleriyle tartışıp Aleviliği kendi görüşlerine göre yorumluyorlar.Aleviliğin özü İslam konusunda ve namaz konusunda delil getirmek isteyen kişileri de hemen Şii diye suçluyorlar ve şüphelenip uzaklaştırma yoluna gidiyorlar.Kalmışlar Anadolu Aleviliği Masalının içinde çıkmak işlerine gelmiyor ,kimisi de arayış içinde ve boşlukta olduğunu belli ediyor....

Namaz konusunda bir tartışmayı bilginize paylaşıyorum...

Özdemircan : ALEVİLİKTE NAMAZ

aleviler neden namaz kılmaz veya namaz kılan aleviler niçin namaz kılar? Bana göre aslında bütün aleviler namaz kilarlar. çünkü bütün aleviler cenaze namazı kılarlar ve neticede cenaze namazıda bir namazdır. Cenaze namazi esnasinda kıbleye dönmekten tutunda okunan sureler ve elleri kulak hizasina kaldirmak, Allahu Ekber demek, kiyama durmak v.s litaraatürler normal namazda da var. peki neden cenaze namazı kilan ve namazda yer alan litaraaturleri yapan aleviler sünni camilerinde ki cemaatlere neden katilmaz ve neden onlarla namaz kılmazlar?
niçin namaz kılmaz? veya niçin namaz kılar?">www.vbulletin-turko.com - Aleviler niçin namaz kılmaz? veya niçin namaz kılar?

Ben kendi adıma bunun cevabini vereceğim yani baskalarının adına değil kendi adıma konuşacağım. Bugün sünni camilerinde kılınan namaz(salat) ne peygamberin ne de Kuran'ın bize emrettiği namaz değildir. Bu camilerde kılinan namaz peygamber efendimizden onlarca yil sonra dunyaya gelmiş, peygamber evlatlarını katletmiş emevi ve abbasi yönetiminde peygambere sayısız iftiralarda bulunuldugu bir zamanda yaşamış ve bu iftiralar icerisinde peygamberi gercek anlamıyla tanımaya çalışmış fakat bunu başaramamış Ebu Hanife, imam Safii, imam Malik gibi kişilerden öğrenilmiştir. Biz bu kisileri tanımıyoruz. Biz Aleviyiz. peygamberin Ehlibeyt'i varken, imam Ali, imam Hasan, imam Hüseyin varken, ne diye peygamberi hiç görmemiş insanlardan dini öğrenelim. Bu mantiklımi? Peygamberin ailesinin saygınlığnı çiğneyenler, ahlaksız ve hayasızca peygamber Ehlibeyt'ini katledenler, peygamberin getirdiği dîni nasıl katletmez? ;Biz imam Şafii veya Ebu Hanifi peygamber evlatlarıni katlettiklerini söylemiyoruz, fakat Ebu Hanifenin, İmamŞafii'nin emevi ve abbasi donemlerinde yaşadıklarini dolayısiyla o dönemde din tamamıyla onların egemenligi altında oldugunu ve dolayısıyla onların hakim olduğu bilgilerden gerçek dinin tanınamayacağını savunuyoruz. Mesela günümüzde diyanet kurumu hükümetin emrindedir. Allah'ın dini haksızlık karşısında susmamaayı emretmektedir. Bu durumda diyanetin incirlikten havalanip mazlum ırak halkını bombalayan ABD ahlaksız kovboylarına söz soylemesi lazım. Fakat hükumet diyanetin konuşmasını yasaklıyor. Bu durumda diyanet Allah'a mı itaat edecek. hükumete mi? Kısacası diyanet hocalarının arkasında namaz kılanlar gercekten özgur bir insanın arkasinda namaz kilmışlar mıdır? Oysa dine göre din adaminin özgur olması lazım. namaz (salat) esnasinda elleri havaya kaldırmanin anlami hz. imam Ali (as) a göre: Allah'im senden baska her şeyi arkama atiyorum yani senden başka kimseyi tanımiyorum, sadece senin emirlerin benim için gecerlidir, bu durumda senin emrettigin gibi ben haksızliğın, zulmun, sömürünün yanında yer alamam ve bunlara tepkisizde kalamam. Peki namaz kılan adamın düşüncesi bu olabilir mi? gerçekten diyanete baglı bir din adamının arkasında namaz kılan bir insan bu duygularla namaz kılabiliyor olabilir mi? Kesinlikle hayır. Çünkü diyanet maaşını devletten aldığı için diyanet hocasına göre hükümetin emirleri Allah'ın emirlerinden önce gelir. Bu durumda hükümetin emrine tabi olan bir devlet memurunun arkasinda saf tutup namaza başlamak ve Allah'ım ben yalnız senin için burdayım ve yalnız sana itaat ederim, senin dışında hiç kimseyi tanımam diyebilir mi? Oysa ki nama;zın anlamı bu olmalı. Böyle bir namaz, sadece her türlü haksızlığın, sömürünün, adaletsizliğin karşısındâ duran ve Allah,tan başkasına boyun eğmeyen ve bu onurlu, izzetli duruşlarıni kalleşce, ahlaksızca öldürülmeleriyle, zehirlenmeleriyle ödeyen ehlibeyt kılmıştır. İmam Hüseyin (as) buyurmadi mi zilletce (rezilce) yaşamaktansa, izzetli (şerefli) bir şekilde ölmek daha iyidir? imam Zeynul Abidin lanetlik Yezid'in Kufe Valisine; "Bizi ölümlemi tehdit ediyorsun, kendi bilmezmisin ki öldürülmek bizim adetimizdir" Yani biz haksızlık karşısında öldürülmeyi adet edinmişiz. Biz ölümden korkmayız. İste biz ehlibeyt'in kendi dostlarına öğrettiği namazı kılarız. Çünkü doğru olan namaz, ehlibeyt'in, oniki imamın bize öğrettiği namazdır. Netice olarak biz kıbleye dönüp, ellerimiz havaya kaldırıp "Allahu ekber" diyip, kendi dostlarımız için cenaze namazı kılığımıza göre, secde, kiyam ettgimize göre bizim namazla bir problemimiz yok. Bizim problemimiz sünni camianın kıldığı namazla. Benim namazım, Allah'e itaatle beraber zulme, haksızlığa sömürüye karşı bir başkaldırıdır. Yani namazın insanda olusturduguu vicdan onu emperyalizmin, Katil ABDnin yapmış olduğu katliamların karşısına dikmeli. Çünkü namaz demek, Allah'ım ben sadece senin için eğiliyorum ve hiçbir zaman katillerin, zalimlerin karşısında eğilmeyeceğim..

Ben 5 vakit namazı kılarım. Ama sünni imamın arkasında değil. 12 imamdan öğrendiğim şekilde.

Tüm canlara saygılar ve sevgiler.
DaBbE :Cevap

Kardes sen bu bes vakit namazi 12 imamlardan hangisinden ögrendin?
Bu namazin sünni namazindan farki ne?
Yararli bir sey se bizde kilalim.

Cenaze namazi Hiristiyanlardan araklama bir ayindir ve ölen kisiye saygiyi temsil eder.
Aleviler de saygilarini göstermek icin bu namaza istirak ederler.
Inandiklarindan degil.

Deniz :cevap

sevgili dost bir çok şeye değenmişsin.size nacizane bir kaç sorum olacak.

aleviler.ne zaman müslüman oldu?
anadoluya geliş nasıl oldu?

anadolu aleviliği nasıl başladı?

illada müslümanlığın özüyüm diyor iseniz!!!!!!arap yarım adasındanmı bu topraklara geldik???

ali namaz kılardı.bende kılarım diyorsunuz.tamam kılınız.lakin kırklar cemi nedir?

alevilik dinlere sığıyormu?

türklerin inancı şamanizm değilmiydi?

Kristal :cevap

özdemircan Nickli Üyeden Alıntı

Ben 5 vakit namazı kılarım. Ama sünni imamın arkasında değil. 12 imamdan öğrendiğim şekilde.

kıldığınız namaz nasıl bir namaz.yani nasıl kılıyorsunuz yazarmısınız.merak ettim. şekil dua vs sünnilerin kıldığı namazmı yoksa tek fark sünni imamın arkasında kılmamakmı

bilgeyol:cevap

vallahi 55 yaşına giren bir aleviyim,
alevinin namaz kılıp oruç tutanını görmedim,
sizin bu dediğiniz aleviler iç karadeniz,iç anadoluda ve akdenizin bir bölümünde asimile olmaya yüz tutmuş alevilerdir,
alevilerde namazz yoktur,
sadece cemden ceme halka namazı vardır buda cemal cemale yapılır,
siz bilgi kirliliğinin içinde kalmışsınız,izzettin doğan dönegi dedelerin hacca gitmesinede bakmayın,
ALEVİLERİN KABESİ İNSANDIR.
İBADETLERİNDEDE ŞEKİLCİLİK YOKTUR KARDEŞİM

mazgirtli :cevap

caferilere helal olsun vallaha öyle bir sahiplenmiş ki namazı kuranı inanın bizim tükiyedeki sadece fırtınanın içinde sadece küçük bir esinti kalıyor

Pir Mehmet :cevap

Dediğim gibi bizim namazımız niyazdır. Cemlerde Hakk'ın yansıması insana secde edilir. Ayrıca Kuran'daki salat kelimesini şekil namazı olarak yorumlayan dogmatikçi Şiiler ve Sünniler büyük bir hataya düşmüşlerdir. Alevilik inancı, Kuran'a da, Ehlibeyt'e sahip çıkmıştır. Aynı zamanda imametin devamı olarak bulunan pirlik makamı, Alevilere Hakk-Muhammed-Ali salatını daimi yapmıştır. Böylece Aleviler Kuran ve Ehlibeyt yolundan sapmamışlardır

Mazgirtli :cevap

Pir Mehmet Nickli Üyeden Alıntı

Dediğim gibi bizim namazımız niyazdır. Cemlerde Hakk'ın yansıması insana secde edilir. Ayrıca Kuran'daki salat kelimesini şekil namazı olarak yorumlayan dogmatikçi Şiiler ve Sünniler büyük bir hataya düşmüşlerdir. Alevilik inancı, Kuran'a da, Ehlibeyt'e sahip çıkmıştır. Aynı zamanda imametin devamı olarak bulunan pirlik makamı, Alevilere Hakk-Muhammed-Ali salatını daimi yapmıştır. Böylece Aleviler Kuran ve Ehlibeyt yolundan sapmamışlardır
.

peki pir mehmet sapma olmamışsa neden kuran okumuyor gencler unutmayın hz.ali namazda şehit edildi başka söze gerek yok demek ki namaz kılınıyormuş degil mi kendi ağzımızla söylüyoruz hepimiz

Bekocem456:cevap

mazgirtli siz alevi misiniz mi siniz gerçekten

Mazgirtli:cevap

amacım akıl vermek degil haşa herkesin aklı kendine o zaman geçip de kendiniz yanlış yönlendiriyorsunuz kardeşim amacım kimseyi kızdırmak veya düşman kazanmak degil ben sadece bir gencin karşıma gecip de cennet cehennem yok demesi allaha inanmıyorum demesi ve üstüne aleviyim demesi ve bu gencinde ailesinden ögrendigini bu lafları bildigim için sadece biraz acıklama ve dogru yolu anlatmaya calıştım sakın beni kötü biri olarak tanımayın

bekocem456 Nickli Üyeden Alıntı

mazgirtli siz alevi misniizmisiniz gerçekten

evet tunceli mazgirtliyim koç kuyusu köyündenim ama sadece yanlış aktarıyorlar bilgileri ona sitemim gercekleri söylemiyorlar konuşurken bile cevap versek çelişkiye düşün hemen sert yapıp dışlıyorlar
namaza da 17 yaşında başladım bir rüya rüyaların en güzeli bir ses seslerin en güzelini gördüm artık anlamışsın kimi gördügümü eger sende böyle rüya lar görüyorsan dini rüyalar onların hepsi birer işarettir iyi degerlendir derim beko cem

dabbe :cevap

mazgirtli. Nickli Üyeden Alıntı

namazada 17 yaşında başladım bir rüya rüyaların engüzeli bir ses seslrin engüzelini gördüm artık anlamışsın kimi gördügümü eger sende böyle rüya lar görüyorsan dini rüyalar onların hepsi birer işarettir iyi degerlendir derim beko cem

Ee sen peygamber sayilirsin öyleyse...

Hatirladigim kadariyla Hz.Muhammed´te baslarda bu tür rüyalar görüp sesler duyuyordu

dAbBe Nickli Üyeden Alıntı

Ee sen peygamber sayilirsin öyleyse...

Hatirladigim kadariyla Hz.Muhammed´te baslarda bu tür rüyalar görüp sesler duyuyordu.

töbe de allahım bu çahil kulunu affet Allah resulunü gördüm ama sen anlıyamazsın cünkü allahın resuluyle dalga gecen ne alevine bektaşi olabiler nede caferi hiçbir meshep de yeri yoktur kendinle çelişkiye düşme kardeşim

dAbBe :cevap

töbe de allahım bu çahil kulunu affet Allah resulunü gördüm ama sen anlıyamazsın cünkü allahın resuluyle dalga gecen ne alevine bektaşi olabiler nede caferi hiçbir meshep de yeri yoktur kendinle çelişkiye düşme kardeşim

Kuruk sıkışınca neden camur atiyorsun?
Ben hangi sözümde Allah´in resulü ile dalga gecmisim?

muharrem Nickli Üyeden Alıntı

yahu kardesim siz secdeyi inkar ediyorsaniz ben daha ne diyebilirim ki. kuran da acikca ayetler var.

is dua etmekle oluyorsa cem diye birsey olmaz di degil mi? cemde secde niye var o zaman? cenabi Allah in senin dualarina da ihtiyaci yok ki? niye dua ediyorsun o zaman?

cok güzel acıklama muharrem abi iyi yakaladın çelişkiyi

ben sadece bir seyler yapmaya çalıştım ama sen bunu anlayamazsın sen haktan anlamazsın heleki Allah ve peygamber sevgisinden anlamazsın zaten sana göre cennet cehennemde yok o zaman neden hak hak deyip duruyorsun bilmiyorum kardeşim

dabbe :cevap
[i]Alıntı:
yahu kardesim siz secdeyi inkar ediyorsaniz ben daha ne diyebilirim ki. kuran da acikca ayetler var.

is dua etmekle oluyorsa cem diye birsey olmaz di degil mi? cemde secde niye var o zaman? cenabi Allah in senin dualarina da ihtiyaci yok ki? niye dua ediyorsun o zaman?
[/i]

Bizler kendimiz icin, dua ediyoruz. Sizler ise Allah icin namaz kiliyorsunuz.
Bizim Allah´in yardimina ihtiyacimiz var. Fakat koca Allah´in ne sizin yardiminiza ne de namaziniza ihtiyaci var.

Celiski melişki yok
Ari duru yol "Hak Muhammed Ali" yoludur.

Pir Mehmet:cevap

peki pir mehmet sapma olmamışsa neden kuran okumuyor gencler unutmayın hz.ali namazda şehit edildi başka söze gerek yok demek kki namaz kılınıyormuş degilmi kendiazımızla söylüyoruz hepimiz

Benim dediğim namaz, cemlerde tatbik edilen bir namazdır. Ayırca adı da niyazdır. Camiide gerçekleştirilen Yezid'lerin oluşturduğu şekil namazı değil. İkisi arasındaki fark çok büyük. Alevilerin Kur'an okumadığını kim söylüyor. Ayiretten Hz. Ali camiide değil, evinin önünde şehit edilmiştir.

Demek ki, söylenilenleri adam akıllı dinliyormuşuz ve laf salatası yapıyormuşuz.

[QUOTE=gokhan1;25526]Ben Camide aklıma Allah'la ilgili bi soru gelir de sorarım sonra cemaat beni araya alır bu herif ''hakiki müşrik'' diye öldürürler diye korkumdan gidip de namaz kılmıyorum.!! Çünkü ordaki cemaat kendi mantığıyla değil yüzde 90 nı ordaki sakallı ve cübbelinin ağzından çıkacak bir söze baktığını için gidip de cami de namaz kılmıyorum !! Var mı ötesi ey arkadaşım..

Ben kuran-ı 3 kere okurum anlarım çünkü annem babam bana mantığımla hareket etmemi öğretmiştir.
Sen 300 kere okursun..Caminin minaresinden bir tane sakallı bağırır vurun bunları öldürün der gider vurup öldürürsün.Çünkü annen baban da kendi mantığıyla değil hacı hocanın sözüyle hareket etmiştir.Bu yüzden işte benim şekilciliğe karşıtlığım..Ben istediğim yerde istediğim zamanda Allah' ın adını anarım dua mı yaparım budur benim namazım.

bak kardeşim herkes kendi yaptıgıyla sorumldur üstelikte beni yobaz gibi görmenizi anlamış degilim
ayrımcılık yapmıyorum diyorsun beni dışlıyorsun üstelikte kendin başkalarının yaptıgını örnek gösteriyorsun benane onlardan ben sandece fikir alış verişi yapıyorum eger karşılaştırma istiyorsan bizim genclerin alevi gencelerinin allaha peygambere nasıl sövdüklerini duuyuyorum babaları bile söyüyor sonra da gelip ceme dem tutup niyaz edeyim diyor ikinci sarhoş geliniyor ceme üçüncüsüde amacımkimseyi kırmak degil herkesin kalbi başka atar Allah için ben kendimyanlış degilim sanada yanlışsın demiyorum sadece neden diyorum önceden kılınıyordu simdi kılınmıyor madem namaz kılınmıyor neden cenaze namazı kılınıyor peki kuran kerim sunnilere göre düzenlemişse veye birileri üzerinde oynama yapılmışşsaa neden mezarda okunuyor bunları merakediyorum

neden abdest alınıyor namaz kılınmıyorsa peki veysel karani hazretleri neden namazı düzgün kılmak için okadar caba sarf etmiş aleviligin ve bektaşiligin neden islamın bir tarikatı olarak görmüyosunuz cünkü öyledir hatay alevileri neden namaz kılıyor peki caferiler alevilerin bektaşilerin nerleri farklıda onlar kendilerini digerlerinden farkılı görüyor mesela bizonlar bizi dışlar diyorsunuz ama bizimiçimizdende en ufak kızgınlıkta karşımızdakine yezidin dölü veya tohumu diyorsuz maden insan insan diyorsak birinsan kazanmak
için kibir ve nefretden uzak durmalıyız ne diyorhz.komutanı malik ben ailden kin gütmeden kılıç sallamasını ögrendim diyor peki

demek istedigim şu iki tarafda bu sorunu cözemez arada kiin beslen dikce intikam duygusu oldukca yahudisi hıristiyanı daha cokk içimize fitne düşürür velasın ben gercektende şimdi daha iyi anlıyorum kimlerin aliyi savaş meydanında sattgını ve oyunlara aldandıkların

eve içimize öyle bir fitne girmiş ki dostum yapanda cok güzel yapmış hz muhambedden hemde hz aliden bizi uzaklaştırmışlar

Pir Mehmet Nickli Üyeden Alıntı

Benim dediğim namaz, cemlerde tatbik edilen bir namazdır. Ayırca adı da niyazdır. Camiide gerçekleştirilen Yezid'lerin oluşturduğu şekil namazı değil. İkisi arasındaki fark çok büyük. Alevilerin Kur'an okumadığını kim söylüyor. Ayiretten Hz. Ali camiide değil, evinin önünde şehit edilmiştir.

Demek ki, söylenilenleri adam akıllı dinliyormuşuz ve laf salatası yapıyormuşuz.

tabi sen öyle san ppir mehmet
eminmisin evinin önde olduguna camide yaralı olarak cıkmıştır evinin önünde kimse saldırmamıştır namazda şekilçilik diyorsun ozman cem de şekilcilige giriyor okardar seyler yapıyor cemde niyazsa dua delimgecelim ozaman cem niye süpür gerler felan mumlar felan bizimkide şekil namazı olmuyormu lütfen beni sunni olarak görmeyin kızdırmayın beni sadece bilgi alış verişi emin olun bu tartışmalardan cok faydalanan fikir edinen var biraz öyle düşünün

Pencesor :cevap

Mazgirrtli benide aydınlat
Camide vurulmuştur diyenler kaynak olarak
Hadisleri gösteriyorlar hadisin doğru olduğuna
Emin misin ben şunu çok merak ediyorum
Hadisler ebu Bekir döneminde yakıldı ve yasaklandı
Ömer dönemindede yasak devam eti
Ve peygamberden 200 250 yılsonra tekrar yazıldı
Müslüm ve Buhari tarafından
Aradan nerdeyse 3 asır gectikten sonraki
Hadisler kesin doğrudur demendeki sebep nedir
Sen boşver milleti beni aydınlat sana biat edeyim he he he

Pencesor Nickli Üyeden Alıntı

Mazgirrtli benide aydınlat
Camide vurulmuştur diyenler kaynak olarak
Hadisleri gösteriyorlar hadisin doğru olduğuna
Emin misin ben şunu çok merak ediyorum
Hadisler ebu Bekir döneminde yakıldı ve yasaklandı
Ömer dönemindede yasak devam eti
Ve peygamberden 200 250 yılsonra tekrar yazıldı
Müslüm ve Buhari tarafından
Aradan nerdeyse 3 asır gectikten sonraki
Hadisler kesin doğrudur demendeki sebep nedir
Sen boşver milleti beni aydınlat sana biat edeyim he he he

şimdi aklımzı kullanalım hepöyle yapıyoruz cünkü kuran okudugumuzdada hz ali cengaverdi gücülüydü kuvvetliydi yenilmez bir silah şördü öyle anltılar dedelerimiz sonra hz aali sadece namazda savunmasızdı her bun hem fikir peki sizde hz ali evinin önünde nasıl sehit edildi sadece namazda savunmasız sa dışarıda güçlü kuvvetli cevgaver bir arkadaşın dedigi kendi önceki yazılarıyla çelişkiye düşüyor hem böyle diyor hemde söyle diyor ben sorularına cevap verdim kardeşim diger yazıda görmüşsündür sadece vicdan akıl hak muhasebesinden geciyorsa dogrudur diyorum eger gecmiyorsa zaten neyin yanlış neyindogru oldgunu bilirsiniz

Mazgirtli, Kuran´da Hz.Isa´nin da namaz kildigi yaziyor. Güzel kardesim neden gidip Hiristiyanlarin yakasina yapismiyorsun? Hz.Musa´nin da namaz kildigi yaziyor. Neden gidip Yahudilerin yakasina yapismiyorsun? "Sizin peygamberleriniz namaz kiliyordu, siz neden kilmiyorsunuz?" demiyorsun
Diyemezsin, dersen seni kaziga oturturlar.
Bizim tatli dilimizi, güler yüzümüzü, insana verdigimiz degeri suistimal etmeye kalkma.

Mazgirtli, Kuran´da Hz.Isa´nin da namaz kildigi yaziyor. Güzel kardesim neden gidip Hiristiyanlarin yakasina yapismiyorsun? Hz.Musa´nin da namaz kildigi yaziyor. Neden gidip Yahudilerin yakasina yapismiyorsun? "Sizin peygamberleriniz namaz kiliyordu, siz neden kilmiyorsunuz?" demiyorsun?

Diyemezsin, dersen seni kaziga oturturlar.
Bizim tatli dilimizi, güler yüzümüzü, insana verdigimiz degeri suistimal etmeye kalkma.

bellimi olur onlarda niyaz ediyordur belkide cem kardeş ikincisi tatlı dilli oldugunu nerden cıkardın sen kendinin güler yüzlü degilsin suistimal ettgimde yok birşeyi çünkü ortada ban deger verdgin yok oysaki biz insanı kamile degr verir degilmi kardeş hak deriz ama neden kin besleriz ama sürekli tam dışa vurmyız neden dışlanırız öylemi merak ediyorum hz ali zamanındada saz calıp semah dönüyorlarmıydı cünkü cocuklugum cemde gecti 500 kişi ile degil köyde 10 kişi ile yapardık

bellimi olur onlarda niyaz ediyordur belkide cem kardeş ikincisi tatlı dilli oldugunu nerden cıkardın sen kendinin güler yüzlü degilsin suistimal ettgimde yok birşeyi çünkü ortada ban deger verdgin yok oysaki biz insanı kamile degr verir degilmi kardeş hak deriz ama neden kin besleriz ama sürekli tam dışa vurmyız neden dışlanırız öylemi merak ediyorum hz ali zamanındada saz calıp semah dönüyorlarmıydı cünkü cocuklugum cemde gecti 500 kişi ile degil köyde 10 kişi ile yapardık

Biz hos görülü olmasaydik sen coktan bu siteden atilmistin. Geldigin gün misyonerlik yapmayacagini söyledin, her mesajinda bize namazi diretiyorsun.

Muhiddin Arabinin Futuhat-i Mekkiye isimli kitabini okursan bundan 800 yil önce def esliginde cem yapildigini semah dönüldügünü ögrenirsin. Ondan önce de Hz.Muhammedin Mirac olayini Alevi kaynaklarindan okuduysan kirklarla cem yapip semah döndügünü ögrenirsin.

12 hizmetli ve dede olmadan Cem yapilmaz. 10 kisi ile Cem yaptigini söylemenden Cem´e Alevilige fransiz oldugun belli.

Senin Alevi olduguna inanmiyorum.

Deniz :cevap

ha gayret bir kaç mesaj sonra ben cem erkanı yürütüyordumda diyeceksiniz
yazık çok yazık.
sanırım buraya sadece kişilere sataşmaya gelmişsiniz
bu anlaşılıyor.

Pir Mehmet :cevap

tabi sen öyle san ppir mehmet
eminmisin evinin önde olduguna camide yaralı olarak cıkmıştır evinin önünde kimse saldırmamıştır namazda şekilçilik diyorsun ozman cem de şekilcilige giriyor okardar seyler yapıyor cemde niyazsa dua delimgecelim ozaman cem niye süpür gerler felan mumlar felan bizimkide şekil namazı olmuyormu lütfen beni sunni olarak görmeyin kızdırmayın beni sadece bilgi alış verişi emin olun bu tartışmalardan cok faydalanan fikir edinen var biraz öyle düşünün

Sana sünni misin mi dedim, beni tehdit ediyorsun? Alevi pirleri, taliplerine hep anlatmışlardır Şahı Merdan Hz.Ali'nin evinin önünde o hain saldırıya uğradığını... Demek ki pirini iyi dinlememişsin. Ayiretten cemlerde secde ederken şu kadar kez şunu yap diye birşey yok. Secde edilen Hakk'ın yansıması insandır.

SeMazgirtli :cevap

Biz hos görülü olmasaydik sen coktan bu siteden atilmistin. Geldigin gün misyonerlik yapmayacagini söyledin, her mesajinda bize namazi diretiyorsun.

Muhiddin Arabinin Futuhat-i Mekkiye isimli kitabini okursan bundan 800 yil önce def esliginde cem yapildigini semah dönüldügünü ögrenirsin. Ondan önce de Hz.Muhammedin Mirac olayini Alevi kaynaklarindan okuduysan kirklarla cem yapip semah döndügünü ögrenirsin.

12 hizmetli ve dede olmadan Cem yapilmaz. 10 kisi ile Cem yaptigini söylemenden Cem´e Alevilige fransiz oldugun belli.
Senin Alevi olduguna inanmiyorum.

işte siz kendinizde eksik bilgilere sahipsiniz hz.ali zamanında 12 tane hizmetli dedemi vardı?

Deniz Nickli Üyeden Alıntı

ha gayret bir kaç mesaj sonra ben cem erkanı yürütüyordumda diyeceksiniz
yazık çok yazık.
sanırım buraya sadece kişilere sataşmaya gelmişsiniz
bu anlaşılıyor.

kardeşim cem yürütmedim eminim şimdiki dedelerden daha yürütürüm oysaki bagışı cok yapan posta oturuyor

işte siz kendinizde eksik bilgilere sahipsiniz hz.ali zamanında 12 tane hizmetli dedemi vardı

Anlamak istemiyor musun.
Kirklar diyorum. Hz.Ali onlarin basi diyorum.
Ilk cemi onlar yapti, semahi onlar döndü diyorum.

Catir catir sünnilik propagandasi yapiyorsun.

o zaman kırk kişinin adını yaz

eger bu soruları sormasam diger canlar akıllarındakii sorulara cevap bulamaz. banada sunni deyip durma

dAbBe

O zaman kırk kişinin adını yaz

eger bu soruları sormasam diger canlar akıllarındakii sorulara cevap bulamaz bana da sunni deyip durma

O kirk kisinin hepsi de Allah´in gizli evliyalaridir. Hz.Ali ve Selman farisiden baskasi desifre edilmemeistir.

Bulunan kirklar listesinin hepsi tahminidir.
beyazgül12

Re: ALEVİLİKTE NAMAZ /ALINTI YAZI

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Terbiyesizlik yaparak ,insanları tehdit ve korkutarak Ebu Hanife ya da başka bir Müslüman alim savunulmaz.İslam da tehdit ,korkutma, haksız adam öldürme yoktur. Ebu Hanife Enes Bin Malik ten ya da başka bir Müslüman alimden ders almış olabilir, alim olabilir ,mümkündür bunlar.Ancak sizin bu işe yaramaz linkinizle ve tehditvari yorumunuzla kimden ders aldığınız belli değil.Bu halinizle bilgisiz ,nefsinin ve başkalarının rızasını gözeterek yorumlar yazan insanlardan hiçbir farkınız yok ,hatta fazlanız var.Allah (ac) size ,yani ,dünyanın her neresinden olursa olsun sadece ve sadece yarım metre yer kaplayan ve bu şekilde kendini dünyanın hakimi zanneden insanlara acısın ve akıl fikir versin...

Terbiyesizliğin lüzumu yok,her kimseniz bir daha benim linkimin olduğu ,gönderdiğim paylaşımlara bu şekilde yorumlar yazmayın lütfen ,bu son olsun...

“Namaz” sayfasına dön