Namaz = Salat demektir sekli yoktur!

Dinin ana direği namazdır...
beyazgül12

Re: Namaz = Salat demektir sekli yoktur!

Mesaj gönderen beyazgül12 »

Ben bir tane kaynak vermedim ..Hem Kur an dan ve Hem Ehlibeytten (aleyhisselam ) yüzlerce kaynak var benim verdiğim hadislerde..Okumuyor musunuz ? Sizin yaptığınıza bile bile Hakkı inkar etmek denir..kendi kendinizle çelişiyorsunuz ..işinize gelenen inanıyor işinize gelmeyene inanmıyorsunuz...sen bana senin yazdığın kaynak doğru mu diye sorduğunda benim de sana kendi yazdığın kaynak doğru mu diye sorma hakkım doğar ..o zaman cevapsız kalırsın...

Biz mahşer günü duyduk inandık en doğrusuna uyduk diyeceğiz ..ya siz ne diyeceksiniz ..bahaneniz ne olacak ..defalarca karşılaştık ,duyduk ,okuduk ama inanmadık ,kaynaksız bilgilerle insanları kandırmaya devam ettik ..işte bu...!

Yazdığın bu cümlelerin kaynağını ver ..Kur an dan ve hem Ehlibeyt Aleyhisselam dan ..Aynı benim yazdığım gibi ..böyle sallamayla olmuyor ,bu forumda senin gibi sallayarak bilgi verenlere kimse inanmaz ..önce cümlelerini yazacaksın sonra altına kaynak ismi kitap ismi cilt no hepsini yazacaksın ..göz boyamaya çalışmadan ..bekliyorum...
AleviTurkmen

Mesaj gönderen AleviTurkmen »

Namaz yok, İslam dininde adına salat denilen bir ibadet biçimi vardır. Bu ibadetin unsurları; kıyam yani ayakta durmak, rüku yani öne doğru eğilmek, secde yani yere kapanmak, ka’de yani oturmak, .
İşte Hazreti Ali böyle ibadet ediyordu. Hazreti Muhammed de böyle ibadet ediyordu.
Alevilerde aynı şekilde ibadet ediyor.
beyazgül12

Bak Alevi Türkmen ,Türkçe yazıyorum ;

Namaz yok, İslam dininde adına salat denilen bir ibadet biçimi vardır. Bu ibadetin unsurları; kıyam yani ayakta durmak, rüku yani öne doğru eğilmek, secde yani yere kapanmak, ka’de yani oturmak, .
İşte Hazreti Ali böyle ibadet ediyordu. Hazreti Muhammed de böyle ibadet ediyordu.
Alevilerde aynı şekilde ibadet ediyor.

Böyle cümleler kurduğunda ,bunları kanıtlayacaksın ..Hz Ali böyle ibadet ediyordu ,Hz Muhammed böyle ibadet ediyordu ,şimdiki zaman kipiyle onları görmüşsün gibi kesinlik ifade eden cümleler kuruyorsun ..ve delil kaynak ismi yazmıyorsun ,kitap ismi vermiyorsun ,yazar ismi vermiyorsun ,tarih ismi vermiyorsun ..ben size diyorum ki ;

Bu cümlelerini kanıtla !

Bak ben bu başlıkta yüzlerce delil ,yüzlerce hadis ,yüzlerce Kur an dan AYet yazdım ve bütün yazdığım kaynakların isimlerini de ..inanıp inanmamak size kalmış ..ikna olup olmamak nefsinize kalmış..inat etmek kabul etmemek ya da teslim olmak da nefsinize kalmış ..bunlar beni ilgilendirmez...Ben araştırdığım okuduğum ikna olduğum inandığım bilgileri paylaştım ..sizin gibi kendi nefsimden konuşup yazmadım ..delilsiz yazmam...

Savunduğun fikirleri başlığa uygun şekilde yazacaksın sonra da o savunduğun fikirleri kanıtlayacaksın akli ve nakli olarak ..Kur an dan ve Ehlibeyt Aleyhisselam dan.... eğer eminsen ,okuduğun kitapların isimlerini yazacaksın ! emin değilsen o zaman , benim işime böyle geliyor ,ben atalarımdan böyle gördüm ,benim nefsim böyle alıştı diyeceksin ..! insanları kandırmayacaksınız ..delilsiz yazmayacaksınız ..

Hz Muhammed saa böyle ibadet ediyordu ...nerde yazıyor bu ,kaynağını yaz ...
Hz Ali as böyle ibadet ediyordu ..nerde yazıyor bu ,kaynağını yaz ...delilleri ile beraber ...
AleviTurkmen

Iste biz Aleviler ne diyoruz tum din ve kitap hakktir

herkezin dini kendinde

ne ararsan kendinde ara

Kimse kimsenin dua edilisine karismasin
beyazgül12

Hz. İmam Muhammed Bakır (a.s) şöyle buyurmuşlardır:

"Ay ve güneş tutulduğunda ve şiddetli ses ve zelzele olduğunda kılınan ayat namazı, on rükû ve dört secdeden oluşuyor. Allah Resulü onu, güneş tutulduğunda insanların kendisine uyduğu bir halde cemaatle kıldılar ve namazı sona erdirdiklerinde, artık güneş açılmış idi." [1]
Yine, O Hazret şöyle buyurmuşlardır: "Bu belirtilerin tamamında kılınan namaz aynıdır. Hepsinden daha uzunu ve ağırı ise, güneş tutulduğunda kılınır. Niyet edip tekbir alırsın; sonra Fatiha ve bir sure okur, rükûa gidersin; sonra başını rükûdan kaldırır ve tekrar Fatiha ve bir sure okur, ikinci kez rükûa gidersin; sonra yine başını rükûdan kaldırır ve Fatiha ve bir sure okur, üçüncü kez rükûa gidersin; sonra yine başını rükûdan kaldırır ve Fatiha ve bir sure okuduktan sonra dördüncü kez rükû edersin; sonra yine başını rükûdan kaldırır ve Fatiha ve bir sure okuduktan sonra beşinci kez rükûa gidersin. Rükû zikrini bitirdikten sonra başını kaldırıp; "Semiallahu limen hamideh" deyip secdeye gidersin; iki secde ettikten sonra tekrar ayağa kalkıp ikinci rekâtı da birinci rekât gibi kılarsın.
Bu hadisi nakleden kişi diyor; bu arada ben İmam'a: "Bir sureyi bölerek, bu beş rükûdan önce okumak mümkün müdür?" dedim. İmam (a.s) :"Evet, olabilir ve bu durumda her rekâtın başında okunan bir Fatiha yeterlidir. Ama eğer beş sure okunmak istenirse, her sureyle beraber Fatiha'yı da okumak icap eder. Kunut ise, ikinci rekâtın kıraati bittikten sonra rükûdan önce tutulur. Ayrıca, dördüncü, altıncı, sekizinci ve onuncu rükûlardan önce de kunut tutulabilir." [2]

[1] - El-Vesail, c. 5, s. 149.
[2] - Furu'ul Kfi, c. 3, s. 464, El-Vesail, c. 5, s. 149.
beyazgül12

Elleri açıp dua etmek ayrı ,İmamların as kıldığı günlük ,vakitli ,şekilli kılınması gereken namaz ayrıdır.Olmazsa olmazdır ve farzdır.kimsenin ibadetine duasına karıştığım yok.Alevilik olsun ister sunnilik olsun vakitli ezanlı şekilli namaz bütün İslam alemine farzdır.Masumların bu konudaki hadisleri Hak tır ,ister kabul edersiniz ister etmezsiniz o size kalmış.Eğer size ağır geliyorsa Peygamberin saa, ve İmamların as kıldığı beş vakit ezan ,şekilli ,vakitli namaz ibadeti ,o zaman diyeceksin bana ağır geliyor ,ancak farzdır ..inkar etmeyeceksiniz ..Hem inkar hem Alevilikte yok diyorsunuz..Ben de var diyorum ve hemde şekliyle beraber delilleri yazıyorum ..Eğer vakitli şekilli namaz ibadeti yok diyorsan o zaman benim yazdığım bu delilleri ,delille çürüteceksin..Benim yazdığım delillere ,kaynaklara 12 İMAMLARDAN AS namazın olmadığına dair ,şeklinin olmadığına dair ,sadece dua anlamına geldiğine dair delil yazacaksın.İddianı kanıtlayacaksınız ..sallamayacaksınız yok diye ..Yok demekle yok olmaz.

Bu başlıkta namaz kelimesinin sadece dua anlamına gelmediği ,şekilli ,vakitli ibadet anlamına da geldiği ve kanıtlandığı halde halen dediğim dedik felsefesi sürüyorsunuz...İnanta kalıp kabul etmiyorsunuz.İtirazım Alevilikte namaz beş vakit ezan şekliyle yapılan ibadetin yok demeniz ben de var diyorum ve aylardır hep kanıt yazdım ...o zaman benim yazdığım kanıtları çürüt ..inancını kanıtla ..güvendiğin kaynak kitaplarından ....
AleviTurkmen

Alevîlerde de 3 defa var

Gulbenkleri duydun mu

Ve yine hadis gostermisin

Bana kuranı kerim goster
beyazgül12

Alevi Türkmen ;

Ben sizin gibi "Bana sadece Kur an ı Kerim göster " diyen birinin Alevi olduğundan şüpeliyim.

Alevi olan insan Kur an ve Ehlibeyt as demeli ..Yani yazılı Kur an ve Konuşan Kur anlar..

Bak bu başlığı baştan oku ..Bu başlıkta yazılanlarda bu başlıkla ilgili eksik olmadığını görürsün .Yani yüzlerce ayet de var bu başlıkta.yani hem Kur an var ve hem de Ehlibeyt as var ,eksik yok,ve peygamberimizin saav;

"Size iki ağır emanet bırakıyorum ,Kur an ve Ehlibeyt as ,bunlara beraber sarılırsanız kurtuluşa erersiniz ..onlardan öne geçmeyin ,onlardan geri de kalmayın ..yoksa saparsınız .."
Bu iki emaneti belirten Peygamberimizin saav sözünü sizin gibi düşünenlerin oturup sabah akşam düşünmesi lazım gelir....!

Sizlere hatırlatmak da gene lazım geliyor ki ,ben bu başlıkta babamdan ,dedemden ,atalarımdan ,ozanlardan ,deyişlerden ,türkülerden yazmadım ..Kur an ve Ehlibeyt ten as beraber kanıtlayarak yazdım bu başlıkla ilgili açıklamaları .

Ya siz! siz kimim izinden gidiyorsunuz ..bilmiyorsan araştır .aç interneti " Bana Kur an yeter " sözünü kim söylemiştir ? diye yaz bak karşına kim çıkıyor...! Birde kendine Alevi ismini takmışsın ..Bu nasıl Alevilik hem " Bana sadece Kur an göster ,ben İmamların as sözlerini istemem inanmam diyorsun ..bu ne kadar çelişki ,bu ne kadar gaflette olmak böyle ...anlamadım ki ..güzellemelere ,deyişlere ,türkülere ,ozanlara ,şiir yazanlara hemen inanıyorsunuz ,paylaşıyorsunuz ..sahih hadislere ,güvenilir kendi kaynaklarınıza inanmıyor, araştırma gereği duymuyor ,okuma gereği hiç duymuyorsunuz ..bu ne kadar gaflettir ..

Belki siz ve sizin gibiler kafa buluyor olabilir ..mümkündür ..ancak biz ciddiyiz bu konularda ve tavizimiz yok....Zeynebi as bir cümle söylemem gerekirse sizlere İmam Hüseyin Aleyhisselam ın tasua gecesi bir gece ibadet için izin istediğinde " Ben namazı çok seviyorum " diye buyurduğu namaz konusunda ise hiç tavizim yoktur ...bilmem anlatabildim mi ?
AleviTurkmen

Senin verdigin hadisler dogru mu peki
beyazgül12

Bir hadisin doğru olup olmadığı sahihlik ilmi ile kanıtlanabiliyor.Doğruluk oranı vardır.Bir çok kaynakta geçiyorsa doğrudur.Birbirinden uzak birbirini tanımayan birçok insantarafından aynı bilgiler aktarılıyorsan doğrudur ve kaynak gösteriyorsa doğrudur.Karşıt fikirler aynı bilgiyi kaynak gösteriyorsa doğrudur.Bir hadis ya da bilgi asırlar geçtiği halde aynı güzelliği ve ilmi koruyorsa doğrudur ve okuduğunda aktarımları kaynakları gördüğünde aklın doğruluğuna kanaat getiriyorsa doğrudur.Her şeyden önce aklına sor,oku araştır ondan sonra da aklına sor ...inanmalı mıyım yoksa körü körü ne nefsime uyup inkar mı etmeliyim diye aklına sor...

Az kaldı ! sana da hüccet tamamlanacak ve sana da bir daha cevap açıklama yazılmayacak ! kendi başına türkülerinle ,deyişlerinle , bektaşi düşüncenle baş başa kalacaksın....!yani aklın ve nefsinle baş başa ..aslında biz sizin amacınızı biliyoruz, bilmiyoruz zannetme ! kafa buluyorsunuz...kafa bulmaya devam edin ..sınav dünyası sonuçta bu dünya..devam edin ..devam....böyle devam edin ..herkes bu dünyada kendine düşen görevi yapsın ...!kimisi Hakkı haykırsın ,kimisi batılı ..! kimisi de önüne geleni inkar etsin...kimisi de Hak sözü duyduğunda teslim olsun ..başka seçim yolu yok ...can sıkmaya devam ederseniz deliller de devam eder....!

“Namaz” sayfasına dön