Bağış

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Alevi
Üye
Üye
Mesajlar: 200
Kayıt: 15 Tem 2007, 21:20

Bağış

Mesaj gönderen Alevi » 13 Kas 2008, 14:44

s.a Sayın ve sevgili Ehli Beyt aşıkları sizlerden bir ricam olcak Ehli Beyt inancına göre bir insan organlarını bağış yapa bilirmi? Dinimize karşı bir sakınca ola bilirmi?

Kullanıcı avatarı
MERDAN
Seviye 3
Seviye 3
Mesajlar: 956
Kayıt: 01 May 2007, 22:14

Mesaj gönderen MERDAN » 13 Kas 2008, 18:27

Alevi can, sorduğun konuyla ilgili Ayetullah Seyyid Ali Hameney’in (r.a) “Fıkhi sorular ve cevaplar cilt-2” kitabından ilgili bölümün bir kısmını aşağıya alıntıladım.


FIKHİ SORULARA CEVAPLAR - CİLT:2 AYETULLAH SEYYİD ALİ HAMANEY


OTOPSİ VE ORGAN NAKLİ

Soru 201: Ölümümden sonra bedenimden yararlanılması için organlarımı hediye etmek istiyorum. Bu isteğimi sorumlulara bildirdim. Onlar da bu isteğimi vasiyetnamemde kaydetmemi ve mirasçılarıma da bildirmemi söylediler. Acaba böyle bir hakka sahip miyim?

Cevap: Başka birisinin hayatını kurtarmak veya hastalığını tedavi etmek için ölünün organlarından yararlanılmasının sakıncası yoktur. Bunu vasiyet etmeye de bir engel yoktur. Ancak birini küçük düşürecek şekilde dudağını, burnunu, kulağını vb. kesmek veya kesilmesi örfen cenazenin saygınlığının çiğnenmesi sayılan organlar müstesna tutulmalıdır.
.........................................................................................

Soru 195: Birisi bir hastalığa tutulur ve doktorlar onu tedavi etmeye dair umutlarını yitirerek yakında öleceğini açıklarlarsa, acaba ölmeden önce onun kalp ve böbrek gibi hayatî organlarının alınıp başka birisinin bedenine nakledilmesi caiz midir?

Cevap: Organların alınması kişinin ölmesine sebep olacaksa bu katletme hükmündedir; aksi takdirde kendi izniyle olması kaydıyla sakıncası yoktur.
...................................................................................................

Soru 196: Ölen bir kişinin cesedinden atardamarı ve diğer damarlarını alarak hasta birisinin bedenine nakletmek caiz midir?

Cevap: Ölen kişi hayattayken buna izin vermişse veya ölümünden sonra velilerinin müsaadesiyle olursa ya da saygın bir canı kurtarmak bu organ nakline bağlı ise sakıncası yoktur.
......................................................................................................

Soru 197: Genelde velilerinden izinsiz olarak cenazeden alınan ve başka bir insanın bedenine aktarılan göz korneası için diyet vermek farz mıdır? Eğer diyet farz ise bu durumda göz ve korneanın her birinin diyeti ne kadardır?

Cevap: Müslüman ölünün bedeninden korneanın alınması haramdır ve diyeti gerektirir; bunun diyeti elli dinardır. Fakat ölmeden önce bu iş için rızası ve müsaadesi alınmışsa sakıncası yoktur ve diyeti de gerektirmez.
.....................................................................................................

Soru 199: Hastanın hayatını kurtarmada böbrek naklinin önemine binaen doktorlar, kendi istekleriyle böbreklerini hediye etmek veya satmak isteyenler için bir böbrek bankası kurmak istiyorlar; bu durumda, insanın böbreğini veya bedeninin herhangi bir organını kendi isteğiyle hediye etmesi veya satması caiz midir? Zaruret durumunda bunun hükmü nedir?

Cevap: Mükellefin hayattayken böbreğini veya bedeninin herhangi bir organını hastaların yararlanması için hediye etmesi veya satması, kendisine kayda değer bir zararı yoksa sakıncasızdır; hatta bazen saygın bir canı kurtarmak buna bağlı olur da kişi için hiçbir zorluğu veya zararı da yoksa bu iş farz olur.
...........................................................................................

Soru 200: Bazı kişiler, beyinlerinin uğramış olduğu tedavisi mümkün olmayan travmalar sonucu büsbütün beyinsel faaliyetlerini kaybederek tam bir komaya girerler. Teneffüs edemez, fiziksel etki ve ışığa karşı refleks gücünü yitirirler. Bu gibi durumlarda normale dönme ihtimali yoktur. Sadece otomatik kalp atışları kalır ki bu da sunî teneffüs cihazı yardımıyla gerçekleştirilir. Hastanın bu durumu birkaç saat veya en fazla birkaç gün devam eder. Tıp biliminde her türlü iradî hareketi, duyu ve şuuru yok olan bu duruma bitkisel hayat denir. Öte yanda hayatları, bitkisel hayat aşamasında yaşayan insanlardan alınacak organlara bağlı olan birtakım hastalar var. Bu durumda, öteki hastaların hayatını kurtarmak için bitkisel hayatta yaşayan hastanın organlarından yararlanmak caiz midir?

Cevap: Başkalarının hastalığını tedavi etmek için soruda açıklanan özelliklere sahip olan bedenin organlarından yararlanmak, onun ölümünün çabuklaşmasına veya hayatını tamamen kaybetmesine sebep olacaksa caiz değildir. Aksi durumda bu uygulama onun daha önce vermiş olduğu izinle olursa veya saygın bir canın kurtuluşu, ihtiyaç duyulan organa bağlı olursa sakıncası yoktur.
.................................................................................................

Soru 203: Bedenin organlarını ihtiyacı olanlara satmak caiz midir?

Cevap: Kayda değer bir zararı olmazsa sakıncası yoktur; özellikle saygın bir canı kurtarmak buna bağlı olursa.
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)

Kullanıcı avatarı
Alevi
Üye
Üye
Mesajlar: 200
Kayıt: 15 Tem 2007, 21:20

Mesaj gönderen Alevi » 13 Kas 2008, 22:13

MERDAN yazdı: Alevi can, sorduğun konuyla ilgili Ayetullah Seyyid Ali Hameney’in (r.a) “Fıkhi sorular ve cevaplar cilt-2” kitabından ilgili bölümün bir kısmını aşağıya alıntıladım.


FIKHİ SORULARA CEVAPLAR - CİLT:2 AYETULLAH SEYYİD ALİ HAMANEY


OTOPSİ VE ORGAN NAKLİ

Soru 201:.
Hocam Allah senden razı olsun çok sağ ol

Cevapla

“Araştırma ve Makaleler” sayfasına dön