Alevimisiniz ? Bektaşi misiniz? Okuyun ve seçin

KARAPAPAK MURAT

Mesaj gönderen KARAPAPAK MURAT »

ali muhsin ve diğer hakikat savar üyeleri bakın anlayışlı olun hep birlikten ağız birliği ederek bana saldırıyorsunuz ve hakarete varan bir üslup oluşturuyorsunuz. yine de birşey demiyorum sadece şunu demek istiyorum; burası ilim meydanıdır gücü yetmeyen yazmasın. İlla birşey yazacaksanız öğreninde gelin. delil deil diye tutturuyorsun bende o kadar yazı yazdım ve kaynakçalarınıda bizzat sundum ki iyice bilesiniz ama arsızsınız aynı cümleleri tekrarlamaktasınız. herşeyin başı uzlaşmaktan geçer yoksa ne sizin ne ben ve benim gibi düşünenlerin tebliğ etme hususunda hiçbir verimliliği olmaz ben ortak hareket etmekten yanayım her zaman. foruma üye olduğumdan bu yana bu sitenin Hacı bektaş bölümünün dışında destek verdiğimi izah ettim ama siz saldırıya geçtiniz.

Alevileri bektaşilerin 600 yıllık sömürüsünden kurtaralım gerçek aleviliği ve alevi ozanlarını anlatalım. hacıbektaş veli sanıldığı gibi yüzlerce keramet göstermemiştir. abartılar oldukça fazla bunda bilgisizliğin yeride büyüktür. ben hacıbektaşı şii şeyh olarak kabul ettim kaynaklarımıda verdim. isterseniz bir daha veririm ama konunun hacıbektaş ve bektaşilikte kilitlenmesine karşıyım.

bu arada kullanıcı adımı değişmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim
zulfukar

Mesaj gönderen zulfukar »

Ben dünyanin heryerinden cok farkli fikirlere sahip insanlarla tanistim ama senin gibisine hic rastlamadim sevgili karapapak murat kardesim! Yanlis anlama suizan icerisinde degilim ama fikirsel olarak senin baska bir ornegin varmi bilemiyorum. Sana ilmi larak bir tavsiyem olacakki aslinda buna kimsenin bir itirazinin olacagini sanmiyorum,oda su ki; Dinini ogrenmede araya vesileler koymadan direkt Ehlibeyte git,gitki onlarla hidayet olasin.Islam dininin basina gelmis en buyuk felaket tarikat belasidirki; bu dini parca pörcuk etmis ve aslen sadece Oniki imam sialigi bunu tam manasiyla benimsememistir.Oniki imamlardan sufilik-tasavvuf ile ilgili hadisler mevcuttur.Onlar tasavvufla ugrasan kisilerin sozde imamlari cok sevdiklerini ama aslinda onlara iftira attiklari soyleyip,mutasavvif olanlarin Sia olamayacagini ogretmislerdir bizlere.
Kaldiki dogru yola hidayet olmanin tek anahtari Imamlarimizin emirleri ve Hakkdan istenilen hidayettir! Onun icin hidayeti arzuluyorsan sana sadece Imamlar yeter! Kendini bos bosuna yorup uzme sevgili kardesim,cunku senin bundan baska birseye ihtiyacin yok.Benim cok sevdigim ve aslinda herseyi ozetleyen bir hadisi aktarayim; Imam Ali (a.s) buyuruyorki; Allahin dini kisilerle taninmaz Hakkin nisaneleriyle taninir.Hakki tani ki,Hakka uyanlarida taniyasin! Sana Imamin emrini tavsiye ediyorum ki; Once Hakki tani ondan sonra Bektasilik ve Tarikat Hakkmidir tanirsin!
Ya Ali diyen senin gibi canlarin hidayetten ayrilmayarak huzura varmalari bizleride huzurlu kilar suphesiz! Allah yar ve yardimcimiz olsun.Ya Ali...
KARAPAPAK MURAT

Mesaj gönderen KARAPAPAK MURAT »

zülfükar kardaşım. çok güzel bir yazı yazmışsın seni takdir ederim ve yazdıkların için sana teşekkür ederim. diğer üyelerde böyle olsalar uzlaşı çoktan olmuştu. ben tarikatçılıktan ve tarikatlardan uzak birisiyim. on iki imam efendilerimizin mutasavvıflara karşı olduğunu bilmiyordum. ama mutasavvıf olsalar yahut olmasalar bile eğer söylediğim kişiler Şii ise ben onları yine severim. Hacıbektaş, abdal musa, baba ishak, seyyid ebül vefa şiidirler bunların hocalarıda şiidirler ben sadece bunu söylüyorum yani onlarda o dönemin Şii din ve siyaset bilginleridirler. yoksa onların yolundan gitmemiz bir zorunluluk değildir. Usame b. ladin de sünnidir ama her sünni onun peşinden gidecek onu din adamı diye bilecek kaide yok önemli olan bunların tarihte ne olduğudur
can

Mesaj gönderen can »

zulfukar yazdı:Ben dünyanin heryerinden cok farkli fikirlere sahip insanlarla tanistim ama senin gibisine hic rastlamadim sevgili karapapak murat kardesim! Yanlis anlama suizan icerisinde degilim ama fikirsel olarak senin baska bir ornegin varmi bilemiyorum. Sana ilmi larak bir tavsiyem olacakki aslinda buna kimsenin bir itirazinin olacagini sanmiyorum,oda su ki; Dinini ogrenmede araya vesileler koymadan direkt Ehlibeyte git,gitki onlarla hidayet olasin.Islam dininin basina gelmis en buyuk felaket tarikat belasidirki; bu dini parca pörcuk etmis ve aslen sadece Oniki imam sialigi bunu tam manasiyla benimsememistir.Oniki imamlardan sufilik-tasavvuf ile ilgili hadisler mevcuttur.Onlar tasavvufla ugrasan kisilerin sozde imamlari cok sevdiklerini ama aslinda onlara iftira attiklari soyleyip,mutasavvif olanlarin Sia olamayacagini ogretmislerdir bizlere.
Kaldiki dogru yola hidayet olmanin tek anahtari Imamlarimizin emirleri ve Hakkdan istenilen hidayettir! Onun icin hidayeti arzuluyorsan sana sadece Imamlar yeter! Kendini bos bosuna yorup uzme sevgili kardesim,cunku senin bundan baska birseye ihtiyacin yok.Benim cok sevdigim ve aslinda herseyi ozetleyen bir hadisi aktarayim; Imam Ali (a.s) buyuruyorki; Allahin dini kisilerle taninmaz Hakkin nisaneleriyle taninir.Hakki tani ki,Hakka uyanlarida taniyasin! Sana Imamin emrini tavsiye ediyorum ki; Once Hakki tani ondan sonra Bektasilik ve Tarikat Hakkmidir tanirsin!
Ya Ali diyen senin gibi canlarin hidayetten ayrilmayarak huzura varmalari bizleride huzurlu kilar suphesiz! Allah yar ve yardimcimiz olsun.Ya Ali...
eline sağlık Zülfikar kardeş.en çokta şu sözünüz günümüzü çok iyi açıklıyor ''Dinini ogrenmede araya vesileler koymadan direkt Ehlibeyte git,gitki onlarla hidayet olasin.'' selametle.
Allah'ım! Doğruları olduğu gibi bize gösterip ona ittiba etme cesaret ve samimiyetini inayet eyle.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

KARAPAPAK MURAT yazdı:zülfükar kardaşım. çok güzel bir yazı yazmışsın seni takdir ederim ve yazdıkların için sana teşekkür ederim. diğer üyelerde böyle olsalar uzlaşı çoktan olmuştu. ben tarikatçılıktan ve tarikatlardan uzak birisiyim. on iki imam efendilerimizin mutasavvıflara karşı olduğunu bilmiyordum. ama mutasavvıf olsalar yahut olmasalar bile eğer söylediğim kişiler Şii ise ben onları yine severim. Hacıbektaş, abdal musa, baba ishak, seyyid ebül vefa şiidirler bunların hocalarıda şiidirler ben sadece bunu söylüyorum yani onlarda o dönemin Şii din ve siyaset bilginleridirler. yoksa onların yolundan gitmemiz bir zorunluluk değildir. Usame b. ladin de sünnidir ama her sünni onun peşinden gidecek onu din adamı diye bilecek kaide yok önemli olan bunların tarihte ne olduğudur
Yahu bu adam !
adam olmaz boşa uğraşmayın.
çünkü inat ehli.
zulfukar

Mesele sia Alimlerine gelmisken sunu belirtmek durumunda kaldim ki; Siada taklitmerciiden taklit edilen fikhi meseleler haric Alimlerin sozlerine gore taklit ederek itikadi sekillendirmek haramdir.Yani özetle Usul-u din de, yani itikatta taklit etmek haram olmakla beraber,aslinda inanilan seye degil taklit edilen sahsa oldugundan sirk sayilir.Onun icindirki; Tarikat ehlinin cizdigi yol Oniki imamlarin emirlerinden ziyade onlarin emirlerinin bir alternatifi yada mukabili olmakla beraber,bu tarikatlerin kural ve icraatleri ise tamamen bitat olup,kisiyi dogruya degil batila hidayet eder.Yani Tarikat ve tasavvuf kisiyi Yaraticiya yakinlastirmasini bir tarafa birakin ,tersine Batila yaklastirir. Yaratici bizleri kendilerine uymamiz icin heryönuyle en mükemmel varliklarini göndermis,ancak ve sadece onlarla kendisine yaklasabilecegimizi ve baska vesileler aramamamiz gerektigini emretmistir.Hatta onlara uymadan yapilan ibadeti bile kabul etmeyecegini emretmistir.
Onun icindir ki Sia Alimi dahi olsa itikatta taklit edilmez ornek alinmaz.Kaldiki sia Alimide olsa masum degildir hata yapapilir,bu acidan Onikiimamlar haricinde kimse insanlara Hüccet degildir.
Allah bizleri mustakim yoldan( Ehlibeytten) ayirmasin!..
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

zulfukar yazdı:Onun icindirki; Tarikat ehlinin cizdigi yol Oniki imamlarin emirlerinden ziyade onlarin emirlerinin bir alternatifi yada mukabili olmakla beraber,bu tarikatlerin kural ve icraatleri ise tamamen bitat olup,kisiyi dogruya degil batila hidayet eder.Yani Tarikat ve tasavvuf kisiyi Yaraticiya yakinlastirmasini bir tarafa birakin ,tersine Batila yaklastirir.
Allah(cc)razı olsun
zulfukar can
bu basit gerçeği bile halkımıza anlatabilirsek pek çok sorun kendiliğinden çözülecek tarikatçıların tüm önderleri aradan çekilecek 12 imamların nuru apaçık doğacak sufizm kendi batılında yok olacak
aleviyim diyen halkımız 12 imam yolunda tarikat olmadığını bir anlasa hatta sünniyim diyen halk
islamda tarikat olmadığını bir anlasa HERŞEY DAHA GÜZEL OLACAK,sabırla anlatmaya devam edelim derim.bizler nasıl bu gerçekleri anladıysak halkımızda eninde sonunda anlayacaktır.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

murat kardeşim sanırım zulfikarın açıklamalarıyla biraz olsun aydınlandı aslında hepimiz aydınlandık. zulfikar abi güzel açıklamalar yapmış ve uslubu da çok güzel. Allah razı olsun. Bence kişilerin şiiliğiyle ilgili meseleleri inanç meselesi haline getirmemek lazım. sonuçta hacı bektaş ya da bir başkası usul-u dinden değiller.
saygılar.
zulfukar

Hepiniz sagolun canlar! Aslinda hakikatler ortadadir ama gormek icin acik bir basiret gerekir.Basiret olmadikca hak her nekadar gun gibi ortada olsa kisi icin faydasizdir.Allah bizlere acik bir basiret ve idrak gucu versin!
saygilar..
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

zulfukar yazdı:Mesele sia Alimlerine gelmisken sunu belirtmek durumunda kaldim ki; Siada taklitmerciiden taklit edilen fikhi meseleler haric Alimlerin sozlerine gore taklit ederek itikadi sekillendirmek haramdir.Yani özetle Usul-u din de, yani itikatta taklit etmek haram olmakla beraber,aslinda inanilan seye degil taklit edilen sahsa oldugundan sirk sayilir.Onun icindirki; Tarikat ehlinin cizdigi yol Oniki imamlarin emirlerinden ziyade onlarin emirlerinin bir alternatifi yada mukabili olmakla beraber,bu tarikatlerin kural ve icraatleri ise tamamen bitat olup,kisiyi dogruya degil batila hidayet eder.Yani Tarikat ve tasavvuf kisiyi Yaraticiya yakinlastirmasini bir tarafa birakin ,tersine Batila yaklastirir. Yaratici bizleri kendilerine uymamiz icin heryönuyle en mükemmel varliklarini göndermis,ancak ve sadece onlarla kendisine yaklasabilecegimizi ve baska vesileler aramamamiz gerektigini emretmistir.Hatta onlara uymadan yapilan ibadeti bile kabul etmeyecegini emretmistir.
Onun icindir ki Sia Alimi dahi olsa itikatta taklit edilmez ornek alinmaz.Kaldiki sia Alimide olsa masum degildir hata yapapilir,bu acidan Onikiimamlar haricinde kimse insanlara Hüccet degildir.
Allah bizleri mustakim yoldan( Ehlibeytten) ayirmasin!..
Zülfikar can kardeşim,
Yorumların için Allah (cc) razı olsun, çok teşekkür ederim.
Açıklamalarını gerçekten çok önemseyerek altını çiziyorum.
Eğer sitedeki yazıları yakından takip ediyorsanız, zaten bizimde ta başından beri söylediklerimizle aynı doğrultudadır.
Günümüzde Kuran’a Ehlibeyt’e@ ve 12 imamlarımızın@ yoluna direk olarak ulaşmak için her türlü imkan, gerek internet ortamında gerekse kaynak eserler ve e-kitaplar olarak önümüzde vardır, isteyen herkes bunlara kolayca ulaşabilir, okur yararlanır ve aklını kullanarak kendi öz inancını bulur, yolunu çizer diyoruz. Bunları yapmak için şunun bunun kimsenin himmetine ihtiyacımız yoktur, ne idüğü belirsiz bir takım kişilerin peşine düşerek kendinizi mahvetmeyin diyoruz.
İmamlarımız @ gerçek hidayet önderleridir ve herkesin onların şefaatlerine ihtiyacı vardır, gelin -onların önüne geçirilerek- ilimlerine ulaşmamıza engel olan her türlü kişileri, şeyhleri, dedeleri, babaları, bektaşları, batıl ataları vs. aradan çıkarıp aziz İmamlarımızın@ öğretilerine sıkı sıkı yapışalım, ki kurtuluşumuz burdadır diyoruz.

Rabbim,dünyadaki tüm ehlibeyt dostlarının yar ve yardımcısı olsun, bizleri ehlibeyt’in yolundan ve şefaatinden ayırmasın inş. amin
Selam ile.
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)

“Alevilik - Bektaşilik Ayrımı” sayfasına dön