Hiç alnı secdeye gelmeyen;

Alevi

Hiç alnı secdeye gelmeyen;

Mesaj gönderen Alevi »

Hiç alni secdeye gelmeyen sadece dedeye secde eden bir bektaşi dinden çıkarmı sorusuna Ne zaman dine girdiki dinden çıksın cevabı aldım Bu cevap doğrumudur sizce
biralevi

Re: Hiç anlı secdeye gelmeyen;

Mesaj gönderen biralevi »

Alevi yazdı:Hiç anli seçdeye gelmeyen sadece dedeye secde eden bir bektaşi dinden çıkarmı sorusuna Ne zaman dine girdiki dinden çıksın cevabı aldım Bu cevap doğrumudur sizce
Alevi can sadece zahirle yani biçimle ve sadece bir görüntü ile lokal bir durumla yada lokal bir tesbit ile karar verecek isek cevap doğrudur.Ama içyüzüne,batına bakacak isek,detaylara girecek isek,durumu her yönüyle araştıracak isek acele hüküm veremeyiz.ÇÜnkü her kişinin durumu farklı farklı olduğu gibi her görüntüde hüküm vermeye yeterli değildir.
Mesela hukukçu kimliğimle bir örnek vereyim bir cinayete gittin elinde bıçakla bir adam orada bekliyordu hemen katilin o olduğunu söyleyebilirmisin?
Yada bir trafik kazasında olay yerine gittin direksiyonda oturan kişinin kazayı yaptığını söyleyebilirmisin? Bİrçok şık ve değişik nedenden dolayı yanılmak mümkündür nasıl suçluyu tesbit için yargılamak tüm kanıtlara bakmak değerlendirmek analiz etmek gerekiyorsa fıkıhta da birçok bilinmeyeni irdelemek gerekiyor çünkü hüküm fıkıhta çok daha önemli sonuçlara neden olacaktır.
Mesela tv yi açtın bir cem proğramı var ve insanlar saz eşliğinde düvezi imamı büyük bir iştahla dinliyorlar sadece bu görüntüyle bu insanların 12 imam dostları olduğunu söyleyebilirmiyiz?Eğer bu lokal duruma göre karar verirsek cevabımız evet olur,hatta bu tarikat her ne ise şia bile deriz,ama detaylara indiğimizde böyle olmadığını bunların çoğunun müziğin tınısına uyduklarını,içlerinde ateistlerin olduğunu,hüküm ulaştığı halde gerçek ibadet olan namaç oruç haccın inkar edildiğini de biliyoruz,
bu nedenle bir kişinin dinden çıktığına karar vermek zordur ve çok detaylı batıni ve zahiri bilgide gerekir.
Daha iyi anlaşılması için bir başka örnek daha inceleyelim,
bir insanı içki içerken görsek dinden çıkmış diyebilirmiyiz? sadece bu lokal durum yada AN BU AĞIR HÜKMÜ VERMEMİZE yeterlimidir?
tabiki değildir,soru ve cevapla ne demek istediğini anlıyoruz neyi anlatmak istediğinde açık ve tamamen seninle aynı fikirdeyim zaten bunca yıl bu tür durumları eliştiriyoruz,burada sadece gerçeğin birtek resimle ifade edilmeyeceğini anlatmaya çalışıyorum,çünkü anlık tesbitler acele hüküm vermek birçok yaşam sorununda bizleri sıkıntıya sokabilir
analiz çok önemlidir ve sürekli analiz yapmamız yani AKLETMEMİZ gerekir,bunu anlatmak için bunları yazma gereği duydum yoksa seninle ve tesbitinle aynı fikirdeyim.

soru ve cevapla ilgili konuya gelirsek konuyu açmak için geliştiriyorum sanırım o zaman daha iyi anlaşılacaktır,

Soruyla ilgili bazı detay bilgiler neler olabilir?

1-Bu bektaşi Allaha(cc),adaletine ,Resulüne(Sav),imamete ve meada inanıyormu?

2-İnanıyorsa bunlara kendi aklı ve fikriyle mi inanıyor?yoksa uydum kalabalığa yada atalarımın yolu diye mi inanıyor?

3-Kendi aklı ve fikriyle inanıyorsa kendisine Namazın farziyeti ve önemi ile ilgili bilgiler yeterince ulaştı mı? Kendisine secde yapılacak yer ve kıble konusu anlatıldı da ret mi etti? yoksa hiç bilmediği için kendisine ilk ulaşan bilgiden dolayı mı dedeye secde etti?

Ulaştığı halde inkar ettiğinden mi alnı secdeye gelmedi?
Yoksa cahilliğinden mi?

Bu bektaşi kaç yaşında? akil baliğ oldu mu?

4-Bu bektaşinin akli melekeleri yerinde mi? Akıl çapı nedir?
Eğer akli bir sorunu yoksa kendisi bu bilgileri kendi başına elde edebilecek durumda mı?Değilmi?

5-Dedeye secde etme dışındaki amelleri nedir?Ve neden dedeye secde ediyor? vs vs vs birçok aydınlatıcı soru sorulabilir ve ondan sonraki hüküm daha sağlıklıdır.
Yaşamın sorunlarına böyle baktığımızda yanılgı payımız azalacaktır.
Alevi

Re: Hiç anlı secdeye gelmeyen;

Mesaj gönderen Alevi »

.
Soruyla ilgili bazı detay bilgiler neler olabilir?

1-Bu bektaşi Allaha(cc),adaletine ,Resulüne(Sav),imamete ve meada inanıyormu?

2-İnanıyorsa bunlara kendi aklı ve fikriyle mi inanıyor?yoksa uydum kalabalığa yada atalarımın yolu diye mi inanıyor?

3-Kendi aklı ve fikriyle inanıyorsa kendisine Namazın farziyeti ve önemi ile ilgili bilgiler yeterince ulaştı mı? Kendisine secde yapılacak yer ve kıble konusu anlatıldı da ret mi etti? yoksa hiç bilmediği için kendisine ilk ulaşan bilgiden dolayı mı dedeye secde etti?

Ulaştığı halde inkar ettiğinden mi alnı secdeye gelmedi?
Yoksa cahilliğinden mi?

Bu bektaşi kaç yaşında? akil baliğ oldu mu?

4-Bu bektaşinin akli melekeleri yerinde mi? Akıl çapı nedir?
Eğer akli bir sorunu yoksa kendisi bu bilgileri kendi başına elde edebilecek durumda mı?Değilmi?

5-Dedeye secde etme dışındaki amelleri nedir?Ve neden dedeye secde ediyor? vs vs vs birçok aydınlatıcı soru sorulabilir ve ondan sonraki hüküm daha sağlıklıdır.
Yaşamın sorunlarına böyle baktığımızda yanılgı payımız azalacaktır.

..............................................................................

Sayın ve sevgili biralevi kardaşım yukarda belirttiğin sorulara cevaben şöyle geçiştireceğim

1. İnanmıyor veya inanıyor Ahiret cezasını gözünde böyütmüyor düşüncesindeyim.

2. Dünya çıkarı için inanıyor gibi görünüyor bana.

3. Dedeye secde etmekle değil kendiside dede diyelim. Hatta ünvanı profösör Dr. Artık sence bu insan cahilmidir? Ben bilemiyorum

4. Bir Proföser olana kadar ünvanı yüksekse herhalde akli melekeleri yerinde olması lazım Akıl çapı da normaldir bence.

5. Dedeye secde etme dışındaki amelleri Dünya çıkarı için kese doldurmak Böylelerini seçmek aıklamak senin soruna göre çok zor Böylelerinden Türkiyede binlerce Tahsilli 2-3 Ünversite bitirmiş insanlar var.

Yinede ne olursa olsun bence Gönül gözü açık olmayanın 12 İmamı sadece sevmek değil Binlerce insanlar sevyor fakat yolunda gitmedikden sonra kuru sevgi kurtarırmı? Benim mahsadım Bekdaşi düşmanlığı değil Sadece Onlar kimliklerini bilsinler yeter Gözüme baka baka Ben Aleviyim demeleri 12 İmamları zedeliyorlar Sanki 12 İmamlarda Cem yaptılar dolu dem içtiler. Bunlar Aleviliği kirletiyorlar. Sayın biralevi kardaşım Bunlar 12 İmamlar gibi Allaha ibadet etmedikleri surece Bunlar Yoldan çıkan Münafıklardır Hatta bunlar Emevi zamanında 1. Halife dedikleri zalimden al Yezide kadar EhliBeyte Zalimlik yaptılar. Ben diyorumki O zamanad o zalimler sadece Ehli Beyte zalimlik yaptılar. Şimdiki bu zamanın zalimleri Hem Allahı inkar ediyorlar şırk koşuyorlar hemde Kuranı ve Ehli Beyti kullanıyorlar Bence Bu zamanın Münafıkları Emevi Zalimlerinden Dahada sert çıktığına inanıyorum...

“Alevilik - Bektaşilik Ayrımı” sayfasına dön