Bektasilerin Yeni Senaryolari !

şahturna

Re: Bektasilerin Yeni Senaryolari !

Mesaj gönderen şahturna »

kardeşim ortaya hiçbirşey koyduğunuz yok,sadece demagoji o kadar...
bizim hiçbir çelişkimiz yok,inancımız,yol ve erkanımız belli...sadece kuran diyoruz,siz ha bire
hadisler diyosunuz,sahih hadislere lafımız yok,ama allahın kuranda sadece salat diye ifade bu
yurduğu ibadeti uydurma rivayetlerle şekil namazı diye kanıtlamaya çalışan sizsiniz...illa kendi
anladığınız şekli dayatmaya çalışanda sizsiniz, biz değil...biz sizin gibi namaz kılmayız,kılmak
zorundada değiliz,neden bu ısrarınız anlamak mümkün değil...
cem aleviliğin temeli,olmazsa olmazıdır,ibadet biçimidir,sizede beğendirmek zorunda da deği
liz...çelişkiler dünyasında savrulup duruyosunuz pusulasız gemiler gibi...ehlisünnetle aynı şeria
ta tabisiniz hemde hala aleviyiz diyosunuz...
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Bak sana bir çelişkini söyleyeyim mi şimdi?
Mesela bizim namazımızı şekil namazı diye ret ediyorsunuz ama semahın da bir şekli var. Yani ret ettiğiniz ibadeti ret etme nedeninizin aynısı savunduğunuz ibadette de var. Kaldı ki sadece kuranı kabul etmek yeterli değildir. Bunun delillerini sunduk. Sebepsiz ret ettiniz. İnat ettiniz. Ayetleri neye göre hangi kritere göre yorumladığınızı sorduk izah edemediniz. Yani çelişkiniz çok kardeş. Siz sadece görmek istemiyorsunuz İNAT ediyorsunuz.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
şahturna

bak kardeş,yine karıştırdın,kuran temel kaynaktır,yani senin kıldığın namazın kuranda ne şek
li,ne vakti,ne bilmem kaç rekat olduğunun esamesi bile geçmez,burada anlaştıkmı?sen kuran
içinde olmayan birşeyi kuran dışı hiçbir kaynakla ispatlayamazsın,ben de tabiki...
biz doğrudan şekle karşı çıkmıyoruz,bize göre ibadetin kalıplaşmış mutlak bir şekli yoktur
ki kurana görede yoktur,o kuran deve sırtında bile ibadet hürriyeti tanır insana...dolayısıyla ku
lun yardanla sohbet ve muhabbeti olan ibadeti sizin gibi illa böyle olur başka türlü olmaz diyen
dayatmalara karşı çıkıyoruz,yoksa senin namaz kılman ve ibadet şeklin seni ilgilendirir,bu senin
tercihin,biz kimseye kendi inancımızı ve ibadetimizi dayatmayız...
cem töreni,içindeki 12 hizmetler ve semahında elbet şekli ritüeller olduğu tartışmasız ve bü
tün bunlar alevilerin şeriatıdır,ancak cemdeki her ritüelin ve hizmetin batıni arka planı,anlamla
rı vardır...
ve tabiki bunlarda bir aşamadır,kişi tarikat kapısına gelince bunların batıni manasını yaşama
ya başlar,daha doğrusu başlamalıdır...
ancak biz hep dikkat edersen şekil tartışması yapıyoruz ve bu durum bir kısır döngüdür malesef...
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

biz doğrudan şekle karşı çıkmıyoruz,bize göre ibadetin kalıplaşmış mutlak bir şekli yoktur
ki kurana görede yoktur,o kuran deve sırtında bile ibadet hürriyeti tanır insana...
Can ben de diyorum ki Kuran tek başına yeterli değildir. İmam Ali as kuran yaprakları mızrak uçlarına takıldığında dedi ki ben konuşan kuranım. İşte bu söz onun ne demek istediği çok aşikardır ve bizim temel kaynağımızın ne olduğunu belli ediyor. Ayetler yoruma açık olduğu için mantık olarak da kuran tek başına yeterli değildir. Ehl-i Beyt as ve Kuran bir kaynaktır. Beraber yorumlanmalıdır.
Namazın şekline karşıydınız oysa şimdi belli şekli yoktur diyorsunuz. Yani mat oldukça bir yerden kaçmaya çalışıyorsunuz.
salat kavramı kuran da değişik anlamlarda kullanılabilmektedir. Mesela kafir sözcüğünü çok yerde örnek verdik. Din sözcüğünün kuranda kullanımlarına çok örnek verdik. Yani yerine göre değişik manalarda kullanılmıştır.
deve üstünde at üstünde namaz kılma falan yok. Zarüriyet hallerini genele yorumlayamazsınız.
ÜStelik yorumlarınızın neye göre hangi kritere ölçüte göre doğru olduğunu da hala açıklayamadınız. seyyitleri kaynak olarak göstermeyin yine onu neden kabul etmediğimizi defalarca kez izah ettik. Artık inat etmeyin bizi de yormayın!
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
şahturna

ya sen beni,ya da ben seni anlamıyorum,bende çelişki filan yok,ibadeti illa bir şekle sokan yi
ne sizsiniz,benim şahsen hiçbir şekil ibadetim yok...
elbet imam Ali konuşan kuran kuran-ı natıktır,ama benim son sözüm Allah herkese selamet
versin,siz bildiğiniz namazı kılın,bizde bildiğimiz niyamızı yapalım hakka...birbirimizi yormayalım
kardeş...kısır tartışmalar sıkıyor bir yerde...
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

şahturna yazdı:,benim şahsen hiçbir şekil ibadetim yok...
semah ta şekil yok mu? eşit sayıda erkek ve kadın bir şekil şartıdır
sazla dönmek şekil şartıdır
saat yönü tersine dönmek şekil şartıdır
daire şeklinde dönmek şekil şartıdır
cemde kadın erkek karışık otururuz diye şekil şartı getiren siz değilmisiniz
dede ve erkanı karşıda diğerleri onların karşısında oturan siz değilmisiniz
dedeye rükuda secdede bulunan siz değilmisiniz
dedeye arkasını dönmeyen siz değilmisiniz
süpürgeci bulunduran siz değilmisiniz
tarikat abdesti uydurmasıyla suyu havluyu gezdirip suya elini sokan siz değilmisiniz
bazı cemlerde mutlaka kurban kesen siz değilmisiniz
hacı bektaş kasabasına gidip delikli taşa giirp çıkan
duvarları kapıları öpen siz değilmisiniz
muharrem orucu diye su içmeyen yada az içen siz değilmisiniz

hadi alevi değilsin bari adam gibi bektaşi olda kendi şekli kurallarına bari uy yada yalan söyleme
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Sahturna ibdette Sekil yok diyorsun ..peki o,halde Cemevlerinde Dedenin karsisinda egilip ona Put gibi Secde etmek Sekil degilmi ? Saz esliginde semah dönülüyor, Dans ediyorsunuz ve bunu ibadet olarak görüyorsunuz , burdada Sekilcilik yokmu ..Sekil yoksa sadece Put gibi kipirdamadan ayaktami duruyorsunuz ? Farkindaysan kendi yazdigin seyleri kendin inkar ediyorsun ..Saskinligini Özürlügüne veriyorum ..zaten Sizin gibi inkarci Ateistlerde Beyin denen birsey olsaydi bu kadar olmazdi ..
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
şahturna

Hakaret İçeren İfade putdan bahsediyon peki,lata,hubele,menata ve yüzlerce puta heykele o allahın evi de
diğiniz kabede araplar secde etmiyormuydu?ne değişti putlar kırıldı,şekiller size kaldı,sen niye
sabah akşam namaz diye duvara taşa secde ediyon?ben hiç değilse canlı kanlı cemal cemale
niyaz oluyom didar-ı ademe,sen nereye kime secde ediyon?hubelemi??? :D :D :D :D
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

şahturna yazdı:ulan putdan bahsediyon peki,lata,hubele,menata ve yüzlerce puta heykele o allahın evi de
diğiniz kabede araplar secde etmiyormuydu?ne değişti putlar kırıldı,şekiller size kaldı,sen niye
sabah akşam namaz diye duvara taşa secde ediyon?ben hiç değilse canlı kanlı cemal cemale
niyaz oluyom didar-ı ademe,sen nereye kime secde ediyon?hubelemi??? :D :D :D :D
bu vatandaşı ciddiye alan halen var mı?
şahturna

ne oldu,gerçeği duymak işine gelmedi mi?ben senin gibileri ciddiye aldığımdan yazmıyorum,eğ
lence,vakit geçirme sadece,ama senin gibi bir alleme beni ciddiye almıyomuş,çok üzüldüm doğ
rusu,ağlıyacam ha.. :cry: :cry: :cry: :cry:

“Alevilik - Bektaşilik Ayrımı” sayfasına dön