RAMAZAN

şahturna

Re: RAMAZAN

Mesaj gönderen şahturna »

yahu o masummu bu masummu neyi tartışıyoruz?batın ilmi hakkın esrarıdır,hazinesidir,hara
bide şiirlerinde belirttiği gibi bab-ı Haydardan yani şah-ı merdan Ali kapısından beslenen,sade
ce ve sadece Ali ilmine vakıf olan bir nasip sahibidir o kadar,bu insanlar ehlibeyt ve 12 imam
dan başka bir kılavuz bilmezler...
biz ehlibeytin masumluğunu inkar etmedikki veya tartışma konusu yapmadık ki...
zahire gelince,batından bahsediyosun ama hep zahiri şart koşuyosun,sen örneğin 70 yıllık bir
hayatında hergün yat kalk şeklen tapınacakmısın?hiç bir adım öteye gitmeyecekmisin?ya da
başka bir deyişle hep ilkokula gideceksin,ortaokula veya liseye geçmiyeceksin,bu hayatın ve
insanın doğasına aykırıdır...mesela daha öncede belirttim,ben tıpkı yunus emrenin dediği gibi
sadece saz dinlerim,deyiş,düaz dinlerim ve kalben tatmin olurum,bu aşamada kişi için şekli ve
zahiri tapınmalar geride kalır,bir anlam ifade etmez,sürekli yatıp kalkmakla hakka varamazsın,
hakka varmanın yolu gönülden geçen esrarlı bir yoldur,çünkü kalbini batınından bilmeyen kişi
özündeki hakla buluşamaz ve zahirde kalmak seni körleştirir...
git gir bir cem seyret ve gör gözyaşı dökerek hakkı zikredenleri,sen hiç bir camide namaz
kılarken aşkla gözyaşı dökeni,hakkı zikredeni gördünmü allahaşkına söyle kardeş...
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Şekle takılma kardeş sen de namazın da dereceleri var. Şimdi niyet etmeden vücudunu yıkasan temizlenmezsin ama niyet ederek aynı işi yapsan gusül almış olursun. Yani namazında şekline takılıyorsunuz ondaki coşkuyu heyecanı Allah ile olan bir çeşit münacaatı anlayamıyorsunuz.
Gözyaşlarını sen alevi camiilerinde de görebilirsin. Bizim sadece namaz kılarak ibadet ettiğimizi mi sanıyorsunuz size? Duygusuz bir şekilde hiç mertebe kat etmeden yaşadığımızı mı sanıyorsunuz? Sen hiç bir Alevi camiisine gidip namaz kıldın mı? Ardından okunan dualara ve merasimlere katıldın mı?
Cemin içeriğini eleştirmeye gelmeden önce onun ortaya çıkışı üzerinde düşünmek gerekir. Cem'e semahı ne zaman soktunuz. Biz her zamanda cem yapıyoruz. Toplanıp 12 imamlara ağıt yakıyoruz gözyaşı döküyoruz lokmalar dağıtıp helalleşiyoruz. Bunlar zaten biz de olan şeyler. Ama semahı getirip 12 imam ibadeti diye sunmanız büyük bir hiledir. Çünkü buna hiçbir deliliniz yoktur. semah kültürel bir şeydir ve sunni tasavvufundan gelir.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
şahturna

bir kere bin defa anlattığımız üzere,sünni tasavvufu diye birşey yoktur,bunu açıklığa kavuş
turalım,mevlana bile sema ibadetini şemsten öğrenmiştir ki,şems fazla reklamı yapılmaz ama
bir ismaili daisidir yani bir alevidir,sünni münni de değildir...sünniler tamamen şeriatı uygular,
bir adım öteye giden dinden çıkmış sayılır,bazı batıni ve melami zatlar zamanın koşulları gere
ği zahir şeriat ehlinden inançlarını saklayıp takiyye yapmışlardır,belki can korkusu içindir...
o yüzden bu zatlar batıni-tasavvufi fikirlerinden dolayı,takiyyeden dolayı zahiride uygula
mışlar ve sünni tasavvufçu olarak bilinmişlerdir,aslında ne sünnilikle ne şeriat tapınımlarıyla
doğrudan bir ilgileri yoktur,hallacın enel hak dediği için başına geleni muhakkak biliyorlardı,
örneğin hacı bayram veli aslında bir melamidir,melamiler asla şeklen ibadet etmez,toplanıp sa
dece batıni sohbetler yaparlar...
hiçbir sünni saz çalıp semah dönerek ibadet yapmaz,saz,çalgı ve semah için kafirlik diye
bolca fetva verip alevi katliamlarına imza atmışlardır...gerçek budur...
semaha gelince,inancımıza göre ilk semah miraçta hz.peygamberin vardığı kırklar meclisin
de dönülmüştür,isteyen inanır isteyen inkar eder,biz kimseye birşeyi dayatmıyoruz,geleneksel
anlatıda birileri miraçtan 50 vakit namaz geldiğini,araya musa nebinin girmesiyle 5 vakite düştüğüne inanıyorsa bunda da elbet özgürdür...
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

şahturna yazdı:bir kere bin defa anlattığımız üzere,sünni tasavvufu diye birşey yoktur,...

googleye gir sünni mutasavvıflar yada sünni mutasavvıflar diye yaz ve enterla
bak karşına ne kadar çok çıkıyor tasavvufu uyduran zaten sünnilerdir
ayakta uyuyup otel parası veriyorsun bu ne cehalettir
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Hasan abi

Bunun gibi inatcilar ilimden geri kaldiklari gibi Tekniktende geri kalmislardir Google diyorsunda Bu Sahis Google, yi nerden bilsin ..onun icin Sallayip duruyor ...
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
şahturna

hasan akça sen sahiden tasavvufun ne olduğunu biliyomusun?gel yüzyüze tartışalım,yanına
şu ali muhsinide al :lol: :lol:
ali muhsin

şahturna yazdı:hasan akça sen sahiden tasavvufun ne olduğunu biliyomusun?gel yüzyüze tartışalım,yanına
şu ali muhsinide al :lol: :lol:
Bu Sanal Alemde zaten elin agayin birbirne dolasiyor, Paniklere girip Salliyorsun, karsina ciksan ne yaparsin acaba ?
------
şahturna

tamam,gel delikanlıysan yüzleşelim,bakalım kimin eli ayağı birbirine dolanıyo,asabi çocuk... : :roll: :roll: :roll:
ali muhsin

konulardan Saptirip ,Tehditkar davranmaniz Siz Bektasilerde normaldir ,Biz senin gibi Cocuklarla ugrasmiyoruz , buraya gelmen icin gücün yetmez ,ama ben oraya gelirsem ,caresizce ya Silaha yada Bicaga sarilirsiniz ,sünki caresizsiniz !! ama tabiki seninle yüz yüze gelmeyi cok isterim ...
------
şahturna

yok yok ben asla sana fiziksel şiddet kullanmam,gel beni bilginle mat et,sebatayist olduğumu ispatla,seni tebrik edicem,söz,varsa e-mailin yaz buluşalım,konuşalım,seni çok me
rak ediyorum,merak etme...

“Alevilik - Bektaşilik Ayrımı” sayfasına dön