Bektaşilerin Çorum İmam Ali Mescidine İnternet Tepkileri

Hasan Akça

Re: Bektaşilerin Çorum İmam Ali Mescidine İnternet Tepkileri

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Şahımmerdan yazdı: NE miracı ne cini yav sizin beyniniz mi sulanmış. Çamur atanı gördüm de bu kadar sıçratanını görmedim.

Neyse canlar.

Biz konuyu forumumuza açtık. "Ehlibeyt forumda cami savunması" başlığıyla. gelmek isterseniz orda tartışırız.

Misafirperverliğinize teşekkürler.
Alevilik güzel ahlak yoludur
12 imamlar çağlarının en güzel ahlaklı kişileridir misafirperver olmakta güzel ahlakın bir parçasıdır
fakat beyniniz sulanmış türünden bir çıkışla bunu hatırlatmakta pek şık değil doğrusu
her neyse ortak noktalarda buluşalım birleşelim aykırı noktaları tartışalım ve sonucu zamana bırtakalım derim
sitenizde ve burada tüm konular özgürce tartışılmalıdır tabi hakarete aşağılamaya vs varmadan
başlangıç olarak bu konuda anlaşalım yeter
çünkü öyle bir zamandayızki aleviyim diyenlerin bile birlikte olmaları önemlidir
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Biz o Arkadasin Forumuna girsek bile bizi Digerleri gibi hemen Banlarlar ardindan " Irancisiniz Ajansiniz " diye iftira atar Aleviligi Siilikten ayirarak ahkam keserler , daha kime inanacaklarini sasirmis kisilerle neyi tartisabilirizki...? Zöhre ana dedikleri kisinin daha neyi savundugunu neci oldugunu ne oldugunu bilmeden ardinan gidenlerle neyi tartisabilirizki ? zaten Forumlarinda yeterki kadar ÖZ ALEVILERE yani Bizlere karsi yazmadiklari yazi kalmamis Gercek ve Hakikatlere karsi kendi Forumlarinda Bilincizce Karalama kampanyalari yapan bir sitede ne isimiz olabilirki ? Dedim ya onlarda diger Bektasi siteleri gibi ya Yazilarimizi Sansürler ,ya onaylamazlar yada Banlarlar yaptiklari iste budur , körükörüne birine inananlarla tartismak zordur ...Pak Imamlarimizdan biri Sunu diyor " Ahmaklarla Tartismak Cahilligin belirtileridir "
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Biz Aleviliği sizin pir diye sunduğunu sabatayist bektaşilerden ve gizli Alevi düşmanlarından değil 12 İmamlardan öğreniyoruz. Aleviliği 12 İmamlardan öğrenmeyenler bizim için aynıdır Bektaşidir. Yani Bektaşilik sizin genlerinize akdar işlemiş. Eğer tartışacaksanız buyrun burada tartışalım. Kuranını emevilerce yazıldığını iddia ettiniz buyrun ispatlayın. Arkadaş söz uçar yazı kalır Aleviliği kitaplardan değil de sözlü olarak öğrenmek demek yozlaşmış bozulmuş bir öğretiye inanmak demektir. Sözlü gelenekler bilgi öğrenilmez. Basit bilgisayar kursları dikişnakış kursları bile kitaptan öğreniliyorken sizin dine verdiğiniz önem o kadar mı az ki sözlü olarak öğrenmeyi araç edindiniz. Size tavsiyem 12 İmamları tanımadan Alevilik tanınmaz.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Ayrıca bizim forumdan isteyen zöhreanaforumlarına gidip cevap verebilirler. Ancak ben buna taraftar değilim. Eğer bir şeyler edep çerçevesinde konuşacaksak burada konuşmalıyız. Çğnkü eleştiri yazısını buraya ilk ben yazdım. Ayrıca konumuz Zöhre Ana değil, Alevilik de değil. Konumuz zöhreanaforum sakini kardeşlerimizin İmam Ali mescidine olan tepkileridir. Bizim savunduğumuz düşünceler forum ve anasayfada mevcuttur. Eğer Aleviliği konumak istiyorsanız o halde gelin burada edeplice konuşalım. Önce Aleviliğin ne olduğundan başlıyalım kaynak tespiti yaplaım. sonra inançları ve ibadetleri konuşalım. Biz buradayız.
. . .
AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

Arkadaş söz uçar yazı kalır Aleviliği kitaplardan değil de sözlü olarak öğrenmek demek yozlaşmış bozulmuş bir öğretiye inanmak demektir
Ayrica, bugün bile bir söz ücüncü sahisa ulasinca birazcik anlam degistirme ihtimali varken, 1400 yillik sözlü bilgilermi degismeyecek.

Böyle bir testi okulda yaptiydik. Ögretmen bir kisiye, kimse duymadan bir sey söyledi, ve o kisi yanindakine aynisini sessizce söylecekti ve o da yanindakine vs. vs.
Ögretmen tarafindan söylenen söz, son kisiye ulasinca bambaska bir hal almisti.

Ama ayni ögretmen bir yazi yazsaydi ve bize okuduktan sonra yanindakine verin deseydi, o yazi son kisiye ulastiginda, yazida hicbir degisiklik olmazdi. :wink:
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
Şahımmerdan

Mesaj gönderen Şahımmerdan »

ali muhsin yazdı:Biz o Arkadasin Forumuna girsek bile bizi Digerleri gibi hemen Banlarlar ardindan " Irancisiniz Ajansiniz " diye iftira atar Aleviligi Siilikten ayirarak ahkam keserler , daha kime inanacaklarini sasirmis kisilerle neyi tartisabilirizki...? Zöhre ana dedikleri kisinin daha neyi savundugunu neci oldugunu ne oldugunu bilmeden ardinan gidenlerle neyi tartisabilirizki ? zaten Forumlarinda yeterki kadar ÖZ ALEVILERE yani Bizlere karsi yazmadiklari yazi kalmamis Gercek ve Hakikatlere karsi kendi Forumlarinda Bilincizce Karalama kampanyalari yapan bir sitede ne isimiz olabilirki ? Dedim ya onlarda diger Bektasi siteleri gibi ya Yazilarimizi Sansürler ,ya onaylamazlar yada Banlarlar yaptiklari iste budur , körükörüne birine inananlarla tartismak zordur ...Pak Imamlarimizdan biri Sunu diyor " Ahmaklarla Tartismak Cahilligin belirtileridir "
Arkadaşlar çok özür dileyeerek bir yanlış anlaşılmayı daha düzeltmek isterim. Bizler forumumuzda Aleviliğe, Aleviliğin kutsal saydığı değerlere, Zöhre Ana'ya, Atatürk'e, Ehlibeyte hakaret edenleri kesinlikle barındırmıyoruz.

Yani gidersek kesin banlarlar tarzındaki bir yaklaşım ön yargıdır sadece.

İnsanlar önce Zöhre Ana'ya hakaret ederek başlıyorlar sorgulamaya. Ne dediğini neler anlattığını, neler yaptığını bilmeden sadece kulaktan dolma sözlerle gelip, hakarete içeren iletiler yazıyorlar. Biz de haliyle bu üyeleri "Kontrollü Üye" yapıyoruz. Mesaj yine yazabiliyor fakat bizim denetimimizden geçtikten sonra.

Yok hala davranışında ısrar ediyorsa o zaman yasaklıyoruz.

Gelin yazın diye demiyorum ama fakat lakin "bilin" diye diyorum.

1400 yıllık sözlü gelenek de yazılı gelenek de değişmiştir. Bizler gerçekleri sözlü geleneklerden öğrenmiyoruz. Yaşayan, canlı ve de keramet sahibi bir Pirden öğreniyoruz. Gizli saklı bir işimiz yok. Bir çıkarımız yok. Parayla bir işimiz yok. Herşeyimiz meydanda. Zöhre Ana da meydanda bizler de. Yeri Ankara Mamak'ta görmek isteyen istediği her zaman gidebilir. Görebilir, Sorabilir. Öğrenebilir. Değişebilir. Değiştirebilir...
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

10 Haziran 9:50 de yolladığım iletime ( Bundan iki önceki iletim) sözkonusu forumda cevap verilmeye çalışılmış. Öncelikle mesajı buraya alıntılayıp cevap vereceğim. Adamlar burada yazışmaya cesaret edemedikleri için mesajlarımızı kopyalayıp kendi forumlarından cevap veriyorlar. Ben de bu yüzden oraya cevap yazmak yerine cevabımı buraya kopyalayıp yazıyorum. İşte bana yollanan cevap sanılan ileti:

Hüseyin150 demiş ki
Bize Aleviliği anlatan bu arkadaşa verilecek cevaplarımız var elbette;

Öncelikle şunu belitreyim . Bektaşilik nedir onu bile bilmiyorsun , anlaşılan sana anlatılan bektaşilik bir öcü gibi anlatılmış.

12 İMAMLAR tanımadan Alevilik tanınmaz diyorsun. Evet , haklısın hemde çok haklısın. Peki 12 iman kimdir ? 12 sayısını açıklamasını neden yapamıyorsunuz ?
damevi veya şimdiki adı cem evini kabul etmiyorsun , etmemek bir yana birde hakaret ediyorsun ( Burda kişisel değil senin zihniyetindeki insanlara söylüyorum) sonra 12 imamları bilmekten ve tanımaktan bahsediyorsun. Hacı Bektaş-ı Veli yi tanımıyorsun , Pir Sultan Abdal ı tanımıyorsun Alevilikten bahsediyorsun. Pir nedir bilmiyorsun , ocaktan bahsediyorsun.

Benim anladığım sen daha neyi kabul etip neyi etmedeğini bilmiyorsun. Biryandan kurban olurum diyorsun, biryandan Ehlibeyt e hakaret ediyorsun. Sen nasıl bir insansın ki iki yönlü düşünüyorsun. Allah Muhammet Ali diyoruz. Bize hakaret ediyorsun. Size böylemi öğrettiler. Allah Muhammet Ali diyene hakaret edin çamur atınmı dediler.
. . .
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Arakdaşa sesleniyorum buradan. Şu Bektaşilik neymiş bakalım bir de onun ağzından dinleyelim buyur anlat. Bektaşi olmak zorunda değiliz. Bektaşiliği takip etmenin 12 İmam öğretisinde hiçbir delili yoktur. 12 İmam as kim olduğu ise açıktır. Merak edenler sitemizdeki ve forumlarımızdaki bölümlere baksınlar.
12 İmamları tanımanın yolu damevi dediğiniz uydurma kurumu tanımaktan mı geçiyor? O halde buyrun bunu 12 İmam kaynaklarıyla ispat edin. Ocak diye bir şeyden bahsetmedim. Ezbere cevap yazıyorsunuz. Hacı Bektaş'ı tanımama gerek yok. Aleviliği yaşamam ve öğrenmem için ona ihtiyacım yok. 12 İmam öğretileri bunun için yeterlidir. Pir Sultan'ı çok iyi tanıyorum. Onun Ehl-i Beyt aşığı biri olduğunu biliyorum. Ama onun ismini nasıl kullandığınızı ve Hacı Bektaşın bir sunni mutazavvıf olduğunu da çok iyi biliyorum.
Ehl-i Beyt as'a hakaret etmedim. Allah Ehl-i Beyt as'a hakaret edene lanet etsin. ve bana bu konuda iftira atana da lanet etsin.
Hiçbir sözüm de hakaret yoktur, çamur yoktur. Size göre aykırı olan fikirler hep hakaret veya çamur mu oluyor?

Hepiniz bir yol tutturmuşsunuz 12 İmamlardan gayri. Ve gerçekte bilerek ya da bilmeyerek kimlerin ekmeğine yağ sürdüğünüzü biliyor musunuz acaba?
Zöhre ana! İstediğiniz insanın peşinden gidebilirsiniz.
Kimse size karışmıyor. Ancak bizim onu ya da Bektaşı takip etme konusunda hiçbir mecburiyetimiz yok. Bizim pirimiz de evliyamız da Ehl-i Beyt as 'dır. Biz ancak onlara ve onların yolunda olan âlimlere(dinin fıkhi meselelerinde) uyarız. Şimdi Zöhre Ana diyorsunuz. Onunla ilgili varsa elinizde delilleri sunun. Ehl-i Beyt as'ın onu takip etmemiz konusunda bir sözleri var mıdır varsa buraya yazın da biz de hatalıysak hatamızdan dönelim.
Aklı selim olanlara, edepli olanlara, Muhammet Ali'ye inanıyorum deyip de onların adını kullanarak onlardan gayri yollar çizmeyenlere selam olsun.
. . .
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Şahımmerdan yazdı:
ali muhsin yazdı:Biz o Arkadasin Forumuna girsek bile bizi Digerleri gibi hemen Banlarlar ardindan " Irancisiniz Ajansiniz " diye iftira atar Aleviligi Siilikten ayirarak ahkam keserler , daha kime inanacaklarini sasirmis kisilerle neyi tartisabilirizki...? Zöhre ana dedikleri kisinin daha neyi savundugunu neci oldugunu ne oldugunu bilmeden ardinan gidenlerle neyi tartisabilirizki ? zaten Forumlarinda yeterki kadar ÖZ ALEVILERE yani Bizlere karsi yazmadiklari yazi kalmamis Gercek ve Hakikatlere karsi kendi Forumlarinda Bilincizce Karalama kampanyalari yapan bir sitede ne isimiz olabilirki ? Dedim ya onlarda diger Bektasi siteleri gibi ya Yazilarimizi Sansürler ,ya onaylamazlar yada Banlarlar yaptiklari iste budur , körükörüne birine inananlarla tartismak zordur ...Pak Imamlarimizdan biri Sunu diyor " Ahmaklarla Tartismak Cahilligin belirtileridir "
Arkadaşlar çok özür dileyeerek bir yanlış anlaşılmayı daha düzeltmek isterim. Bizler forumumuzda Aleviliğe, Aleviliğin kutsal saydığı değerlere, Zöhre Ana'ya, Atatürk'e, Ehlibeyte hakaret edenleri kesinlikle barındırmıyoruz.

Yani gidersek kesin banlarlar tarzındaki bir yaklaşım ön yargıdır sadece.

İnsanlar önce Zöhre Ana'ya hakaret ederek başlıyorlar sorgulamaya. Ne dediğini neler anlattığını, neler yaptığını bilmeden sadece kulaktan dolma sözlerle gelip, hakarete içeren iletiler yazıyorlar. Biz de haliyle bu üyeleri "Kontrollü Üye" yapıyoruz. Mesaj yine yazabiliyor fakat bizim denetimimizden geçtikten sonra.

Yok hala davranışında ısrar ediyorsa o zaman yasaklıyoruz.

Gelin yazın diye demiyorum ama fakat lakin "bilin" diye diyorum.

1400 yıllık sözlü gelenek de yazılı gelenek de değişmiştir. Bizler gerçekleri sözlü geleneklerden öğrenmiyoruz. Yaşayan, canlı ve de keramet sahibi bir Pirden öğreniyoruz. Gizli saklı bir işimiz yok. Bir çıkarımız yok. Parayla bir işimiz yok. Herşeyimiz meydanda. Zöhre Ana da meydanda bizler de. Yeri Ankara Mamak'ta görmek isteyen istediği her zaman gidebilir. Görebilir, Sorabilir. Öğrenebilir. Değişebilir. Değiştirebilir...
Adına kurban Şahımerdan kardeşim,
Banlanmak konusunda önyargılı olduğumuz doğrudur. Çünkü biz bektaşi sitelerinde çok banlandık. O yüzden kendi forumlarımızı kurduk ve düşüncelerimizi buradan anlatıyoruz. Size bir çağrım var. Buyrun buradan anlatın sorularımıza buradan cevap verin ne dersiniz?

1. Sizin kaynaklarınız nelerdir?

2. 12 İmamları kimdir, onları hangi kaynaklardan tanıyorsunuz?
3. 12 İmam yolunda inanç ve ibadet esasları nelerdir? 12 İmam kaynaklarından delilleriyle yazar mısınız?
4. Zöhre Ana kimdir? Aleviyim diyen herkes ona uymak zorunda mıdır? Onu takip etmenin 12 İmam kaynaklarından delilleri nelerdir?
5. Zöhre Ana Hanımefendiyi takip etmek zorunlu mudur?
6. Onu takip etme konusundaki delilleriniz nelerdir?
Cevaplarınızı 12 İmam kaynakları çerçevesinde verirsenizz bizim için ancak kabul edici olur.
Selam olsun Ehl-i Beyt as dostlarına/takipçilerine.
. . .
Ali

Mesaj gönderen Ali »

Ne Atatürk ne zöhre ana ne falan filan partinin lideri bunların hiçbirini takip etmemiz zorunlu değildir ve bunların 12 imamların önüne geçirilmeside doğru değildir çünkü bunlar zaten şefaate muhtaç kişilerdir nasıl bize şefaatçi olabilirler?

mahşerde bunlar kendilerini kurtardımı ki bizi kurtarabilsinler?

tamam seversin sayarsın itiraz etmem ama iş 12 imamlara gelince kimseyi onların önüne geçirmeye hakkınız yoktur

“Alevilik - Bektaşilik Ayrımı” sayfasına dön