Ehlibeyt yolundan sapan Bektaşiler

Mekzun

Ehlibeyt yolundan sapan Bektaşiler

Mesaj gönderen Mekzun »

http://www.piryolu.com/forum/alevi-kult ... viler.html

İşte Bektaşilerin, Alevi Müslümanlar hakkındaki düşünceleri...
Bu konudaki düşünce ve yorumlarınızı bekliyorum.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
Musa Özateş

Re: Ehlibeyt yolundan sapan Bektaşiler

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Mekzun yazdı:http://www.piryolu.com/forum/alevi-kult ... viler.html

İşte Bektaşilerin, Alevi Müslümanlar hakkındaki düşünceleri...
Bu konudaki düşünce ve yorumlarınızı bekliyorum.
çok cahiller
cahilliklerinin farkındada bile değiller
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Gördüm..Kendi cöplüklerinde ötüyorlar ! yazanlar ise ayni görüsü paylasan zir cahil Sartlanmis Yetkili kisilerden baska birsey degildir ! hatta ordan alip buraya al yapistir yapanlari bile gördük, orda sacmaladiklari gibi burdada Rezil olduklarinada Sahit olduk ! Hic bir kaynak ve Delill sunmaktan yoksun olan bu Bektasiler yerine gelir sadece mideden konusmayi ve sallamayi bir is olarak görmekteler..evet bu Foruma girmisler ilginc olani kendi cöplüklerinde kinlerini kusmuslar Adam olsalardi burda bizimle tartisirlardi ama Rezil olacakarini bildikleri icin kendi Sitelerinde Öz Alevilere saldirmakta bulmuslar ,birde islerine gelmeyince sanki agzilarinda modaymis gibi Asimileden bahsetmeleri yokmu ..iste bu gibi kisiler ( Bektasiler) Alevi Toplumunun icine sizan birer kanser Tümörü gibidir ! Aleviler böyle Bektasilik mikrobundan kurtulmali ve Bektasi Sömürüsüne karsi mücadele etmeldir ,zira yaptiklari hic birsey Kuran ve Ehli Beytle uyusmadigi gibi imamlarin isimlerindende faydalanarak Alevi Toplumumuzu Yozlastirmaya Sürülestirmeye calistiklarini hepimiz görüyoruz.
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
alevi99

Mesaj gönderen alevi99 »

Bir tanesinin yorumu komedi alınmış abdestim kılınmış namazım :mrgreen: Kaynak desek belirtemez bunlara alevi denilmez alevi düşmanı denir.
Musa Özateş

alevi99 yazdı:Bir tanesinin yorumu komedi alınmış abdestim kılınmış namazım :mrgreen: Kaynak desek belirtemez bunlara alevi denilmez alevi düşmanı denir.
Gölpınarlı ve borotavın ortak kitapları pir sultan abdal da bu dörtlüğün orjinal nüshada olmadığı sonradan sözlü geleneğe eklendiği tespit edilmiştir
zaten şairlerin şiirleriyle inanç sistemi kurulursa
her türlü tahrifat çarpıtma yapılabilir uydur uydur söyle nasıl olsa orjinal nüsha yok
Musa Özateş

konu başlığıda sorunlu çünkü bu bektaşiler hiç ehli beyt yolunda olmadılarki sonradan sapmış olsunlar
sünni müslüman idiler 1826 dan sonra müslümanlıktanda saptılar sebatayistlerin hakimiyetine girdiler daha doğrusu osmanlıdan kopup sebatayistlerin hakimiyetine girdikleri için islamdan saptılar
alevi99

Mesaj gönderen alevi99 »

Kızdığım noktada bu sapmış kaynakları nasılda kabul edebiliyorlar. Ben aleviyim ama bunlar gibi değilim benim gibi düşünenler oldukça fazla ama bunlar saptıra saptıra bir hal aldılar.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Aleviliği İmam Ali'yi (as) anlamadan; başka başka kişileri, dış kapının dış mandallarını (Bektaş gibi) Aleviliğin piri (önderi) olarak kabul edenler maalesef çok. O kadar baskı, zulüm ve ilimsizliğe rağmen yaşadıkları inancın, adına Alevilik dedikleri uygulamaların gerçekten Ehl-i Beyt yoluyla ne kadar ilgisi kaldığını göremiyorlar, hiç değişmeden günümüze geldiğine inanıyorlar. Oysa hakikat öyle değil. Bektaşiliğin birçok uygulaması, inancı, içi boşaltılmış kavramlarla birlite Alevilik diye sunuluyor. Maalesef Türkiye'de Alevilik diye yaşananların, pratiğe dökülenlerin büyük oranda Alevilikle bir ilgisi yok.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

:!:

piryolu sitesi; Ehlibeyt forumdaki iletilerimizi takip edip, kendi sitelerinde paylaşıyorlar ve yorum yapıyorlar.
İşte bir örnek;

http://www.piryolu.com/forum/alevilik-v ... #post19837

Aslında edep ve Alevi-islam çerçevesinde, piryolu sitesindeki arkadaşlarla Alevilik ve Bektaşilik üzerine münazara yapılabilir diye düşünüyorum. Onları davet edip bu konuda bir adım atalım mı? Ne dersiniz?

Şunu da iyi biliyorum ki bu konuda tartışmalar da oldu ama bu sefer ki daha seviyeli bir tartışma olabilir.
Aynı peşaver gecelerindeki gibi tartışabiliriz.

Bu konuda da düşünce ve yorumlarınızı bekliyorum.
En son Mekzun tarafından 26 Eyl 2011, 19:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

[quote="Mekzun"]:!: DİKKAT, BİRİ BİZİ GÖZETLİYOR!

Aslında edep ve islam çerçevesinde, piryolu sitesindeki arkadaşlarla Alevilik ve Bektaşilik üzerine münazara yapılabilir diye düşünüyorum. Onları davet edip bu konuda bir adım atalım mı? Ne dersiniz?

quote]

olur tabi neden olmasın ki yeterki edep saygı olsun akıl bilim olsun

“Alevilik - Bektaşilik Ayrımı” sayfasına dön