Alevilik Başkadır, Bektaşilik Başkadır, Karıştırmayın

alevi99

Re: Alevilik Başkadır, Bektaşilik Başkadır, Karıştırmayın

Mesaj gönderen alevi99 »

Arkadaşlar bektaşilerin bazılarının zihniyetine göre namaz kılınmaz derler bakın bektaşi lideri nasıl namaz kılıyor.
http://www.youtube.com/watch?v=oVeQndCR ... re=related
kara

Mesaj gönderen kara »

alevi99 yazdı:Arkadaşlar bektaşilerin bazılarının zihniyetine göre namaz kılınmaz derler bakın bektaşi lideri nasıl namaz kılıyor.
http://www.youtube.com/watch?v=oVeQndCR ... re=related

Kardaşım bunların Alevilikle hiç ilgileri yoktur . Alevilikle Bektaşiliği karııştırıyorlar aslında işlerine öyle geliyor.. BİZ ALEVİYİZ, BİZ Şİ'A YIZ, BİZ Şİİ MESEBİNE TABİYİZ, YANİ CAFER-İ YİZ...Biz Namaz Kılarız Ramazan Tutarız Kuranın emrine uyarız...Biz Bektaşi denilen Osmanlıya bağlı bir tarikata ait değiliz... Yezit İmam Hüseyin'in başına bela oldu Bu asırdada Bektaşiler Cafer-i' nin başının bela oldular Uzak durun Aleviliği ağzınıza almayın Alevileri çıkarınız için işinize göre kullanmayın Biz sizin Cem yapmanıza saz çalmanıza içki içmenize karışmıyoruz Yeterki Biz Aleviyiz demeyin Bektaşiyiz deyin....
-------------------

Alevi’mi Bektaşi’mi diye sormayın
Ben Bektaşi değilim, Alevi’yim ben.
Batıl yola hiçde kafa yormayın

İmam Cafer Sadık yol rehberimiz
Hepsi İlim sahibi yok serserimiz
Assalar kesseler belli yerimiz

Alevi’likte yol Namaz kılmaktır
Kur’anı okuyup sevap almaktır
Oruç tutup Hak aşkıyla yanmaktır

Tüm insanlar gelin birlik olalım
Kurtuluşu Şah Rıza’ya soralım
Sırattan geçelim Hak’ka varalım

Sizler yaşadıkca gelin hür olun
Tartıpta düşünün doğruyu bulun
Alevi’ysen Mehdi yanına dolun

Şah Ali’ye bağlı bu benim başım
Ayrılmam zindanda çürüse yaşım
İşte benim kimliğim budur kardaşım

Muhammet Ali’nin din’inden çıkmam
Uyduruk, uyduruk yollara sapmam
Kara Hüseyin’em kimseden korkmam

Huseyin Kara
Resim
aşıktalibi

Mesaj gönderen aşıktalibi »

Mademki ehlibeyt yolundasınız, İnsanlara ve inançlarına ne olursa olsun saygı duymayı öğrenememişiniz ve ölen insanların arkasından onursuzca eleştiri yapacak kadarda kendinizde çürreti buluyorsunuz demekki öğretmek size göre değil. şimdi gel gelelim asıl konuya.
İslamiyette nerden baksan 9-10 Mezhep var. Herbirine sorsan hadisi ayrı namazı ayrı abdesti ayrı anlattığı hz.muhammed ayrı sizde o "Sunni" Bidatçılardan birisiniz namazınız sadece bir amel bizde bu bidatlara uymamak için sace kurandaki Salat(Dua)ederiz ve yaradana secde kılarız. İkincisi islamiyette sünni şii şu bu diye birşey yoktur fıkıhta yokturki sizde o oyunlara gelerek sapanlardansınız. Sizde "Sünni" tabakadansınız neden derseniz "ben bir tarih araştırmacısı olarak" şunu söyleyeyim.
-"Cami Minaresini ve Mimberini" Emeviler bulmuştur, bizansla kültür sanat mimari konusunda yarışırken ortaya çıkmıştır. Gel gelelim sizin camilerinize Suriyedeki islamın 4 önemli eseri olarak anılan ilk cami ve adı ile anılan "Emevi Camisi" ile hiçbir farkı yok, bugünki hor gördüğünüz Alevi bektaşilerinde "mescidlerinde mimber ve minare yoktur" ve camiye gitmezler. ezildiler öldürüldüler anaların karnında çoçuklar kurşuna dizildi duvarlara çivi ile asıldı kafaları koparıldı hatıra fotoğraflarına mağzeme oldu ama ginede intikam ile hareket etmeden asimile olmadan Muhammed-Ali demeyi 12 İmamiye yolunda gitmeyi başardılar. Fıkıhları yoktur Hz.Muhammedin sözlerini esas alırlar çünkü çoğu fıkıhın uydurma olduğuna inanırlar. Sunni ve şialar olarak siz ehlibeyte çok zararlar verdiniz ve halada zarar vermeye devam ediyorsunuz o politikalarınızla. Nedenmi; Hz.Ali, zorla beni halife yapmayın dediği halde halife yaparak, olan olduktan sonra dövünmenin manası yok halada dil zalimliği yaparak ehlibeyt adına halada kanlarına leke sürmekte çoğu fıkıhlar. Bugün hala bile birbirinizi arapyarım adasında öldürmektesiniz. Madem ömer ezanı değiştirdi ezanın orjinali nerede madem namaz değişti namazın orjinali nerede. Emevi Sünnilerinden etkilendiniz çünkü sizde. "İslamiyetin böyle olmaasının sebebi Hz.Muhammedin ehlibeytine ve onun yaptıklarına sahip çıkılmadığı içindirki sizde o sahip çıkamayanlardansınız nedeni namazlarınızdan,hadislerinizden,ezanınızdan belli oluyor örnek; "hiçbir emirki size geçiçi nikahı emretmez nasıl sonrasında dul bırakırsınız eşinizi" 12 İmamların çoğu şehit oldu ırakta ee ne oldu sizin yandaşlığınıza ve ehli sünnetliğinize? Hucurat suresi 11.Ayet sizin tavrınız ile tam olarak uyuşmakta. Hz.Ali değilmidirki kişi tanımadığının düşmanıdır diyen, Senden farklı olan yaradılış kardeşindir diyen. Sizde nerede bu sözlerin erdemliği? Muharrem ayında bektaşiler oruç tutmazmı? ve tam 1400 yıldır Türkiyede muharrem ayı yasını Aleviler çoğunlukta yaşatmadılarmı? "2011 yılında daha yeni diyanet işleri başkanlığı hz.hüseyin için mevlut verdi". Ozaman bu insanlarda Bektaşi olarak Aleviler. Her namaz kılan oruç tutan ehlibeyt yolundaysa yezidde namaz kılıp oruç tutuyordu ama şuan çayır çayır yanıyor. İnsanlık namazıdır sizi ahirette kurtaracak olan ve o ehlibeyt gemisine bindiricek olan; Namazınızı dosdoğru kılın(insanlık namazınızı, Eğer saparsanız insanlığınızdan yanlış kılmış olursunuz nafile). -"Hünkar hacı bektaş veli demedimi İncilsenizde inciltmeyin diye Şahı Merdan-Ali'de evvelden demedimi "birkez zalim olmaktansa 1000 kez mazlum olmak iyidir diye ;)"- Demmeki bu insanlar ehlibeyti çok güzel anlamışlarki hala bile incilselerde inciltmeden cemlerini yollarını sürüyorlar. İmam cafer-i Sadık buyruğundan erkanından gidiyorlar. Kuranı,Kelamı,Zikiri,Salatı,Salavatı,Şeriatı-Tarikatı-Mağrifeti-Hakikati,Duazi İmamı,4 Kapı 40 Makamı,Lokması,Kurbanı,Zakiri,Semahı ile hala o çerağı yanıyor ve yanmayada devam edecektir. Bizim niyazımız budur bizim Mezhebimiz yok yolumuz ve meclisimiz vardır oda Alievi ve 40'lar meclisidir. Niyazımız budur eğri olmayana neden eğrisin derler sözümüzde kelamımızda TevekkeltütanAllah'tır.
aşıktalibi

Mesaj gönderen aşıktalibi »

Ufak bir dip not daha, Bir kişinin Alevi olmasına siz değil Allah karar verir. Neden derseniz o kalplerin içini gören ve bilendir ;)
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

Aynı saçmalıgı farklı başlıklara kopyalamış...farklı başlıklarda cevap yazmaya gerek yok...
Ali

Mesaj gönderen Ali »

aşıktalibi yazdı:Ufak bir dip not daha, Bir kişinin Alevi olmasına siz değil Allah karar verir. Neden derseniz o kalplerin içini gören ve bilendir ;)
TALİBİ
aynı yazıları her bölüme yazmaya hakkın yok fikrini savun ama kurallara uy
umitaktas

Mesaj gönderen umitaktas »

valla ben bu siteyi uzun zamandır takip ediyorum. ancak görüşleriyle beni ikna edebilen tek kişi aşık talibi olmuştur. aşık talibi kardeş anlaşılan bir tarihçi. yazdıklarından sağlam bir tarihçi olduğu anlaşılıyor. bu sitedeki bazı densizler bana göre türklüğe karşılar. alevilerin türk olması bunları rahatsız ediyor. halbuki aleviler türklüğü ve 12 imam inancını dolayısıyla ehlibeyti bir potada eritip, çok önemli bir sentez oluşturmuşlardır. işte bazı densizler sünni bidatçiliğinin peşine takılıp, birileri nasıl sünniliği bozduysa, bunlar da aleviliği bozmaya çalışıyorlar. benim aşık talibi kardeşten ricam, bu softa takımına ehlibeyt evlatlarıyla türklerin nasıl karşılaştığını anlatmasıdır. bu karşılaşma anlatılırsa türkmen aleviliğinin ehlibeyte ne kadar değer verdiği anlaşılır. şunu unutmayalım. bugün bu topraklarda yaşayan türkmen aleviliğini iran da yaşayan milyonlarca insan var. onlar da tıpkı anadolu da olduğu gibi semah dönüyorlar ve cem ibadeti yapıyorlar. bizler arap alevilerini de seviyoruz. çünkü ortak noktamız ehlibeyt inancıdır. bu güzellikleri kimsenin bozmaya hakkı yoktur.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

umitaktas yazdı:valla ben bu siteyi uzun zamandır takip ediyorum. ancak görüşleriyle beni ikna edebilen tek kişi aşık talibi olmuştur. aşık talibi kardeş anlaşılan bir tarihçi. yazdıklarından sağlam bir tarihçi olduğu anlaşılıyor. bu sitedeki bazı densizler bana göre türklüğe karşılar. alevilerin türk olması bunları rahatsız ediyor. halbuki aleviler türklüğü ve 12 imam inancını dolayısıyla ehlibeyti bir potada eritip, çok önemli bir sentez oluşturmuşlardır. işte bazı densizler sünni bidatçiliğinin peşine takılıp, birileri nasıl sünniliği bozduysa, bunlar da aleviliği bozmaya çalışıyorlar. benim aşık talibi kardeşten ricam, bu softa takımına ehlibeyt evlatlarıyla türklerin nasıl karşılaştığını anlatmasıdır. bu karşılaşma anlatılırsa türkmen aleviliğinin ehlibeyte ne kadar değer verdiği anlaşılır. şunu unutmayalım. bugün bu topraklarda yaşayan türkmen aleviliğini iran da yaşayan milyonlarca insan var. onlar da tıpkı anadolu da olduğu gibi semah dönüyorlar ve cem ibadeti yapıyorlar. bizler arap alevilerini de seviyoruz. çünkü ortak noktamız ehlibeyt inancıdır. bu güzellikleri kimsenin bozmaya hakkı yoktur.
beğenirsin çünkü oda senin gibi bektaşidir
biz türkçülük kürtçülük yada ırkçılık peişinde değiliz 12 imam bize yetiyor ehli beyt bize yetiyor
iranda semah dönülmesi içki içilmesinden bize ne
12 imam içiyormu semah döndümü
12 imam yolu önemlidir türklük iranlık yolu değil
ortak nokta ehli beyt ise ehli beyt inançlarına biraz olsun saygı duyun
çarpıtmayın
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

sayın aktaş

Saray tarihçisi seni iknamı etti...ne yazmışkı,hangi belirsilizgi açıklıga kavuşturmuşki?sokak dedikodularını bir kez daha tekrarlamış...

maraş,dersim,malatya,adıyaman,erzincan,erzurum,bingöl ,elazıg de yaşayan alevi kürtleri ve urfa ,adana,mersin,antakyada yaşayan alevi arapları ve balkanlardaki diger etnik kökenli alevileri ya yok sayıyosun yada bönsün....

Nijeryalı zenci alevileri de bilmezsin...

İrandaki aleviler semah mı dönüyor??.ordaki aleviler sizin gibi bütün İslami farizalar karşı çıkıp ,h.bektaşın arkasına sıgınıp,Ehlibeyt yolunu saptırdıklarını zannedecek kadar bilgisiz olamazsın..

Senin dünya aleviliginden ve alevilerinden haberin yok..faşist ,diktacıların bilinç altınıza yerleştirdigi,alevilik türklüktür söylemleriyle bir yere varamazsın...
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

umitaktas yazdı:valla ben bu siteyi uzun zamandır takip ediyorum. ancak görüşleriyle beni ikna edebilen tek kişi aşık talibi olmuştur. .... işte bazı densizler sünni bidatçiliğinin peşine takılıp, birileri nasıl sünniliği bozduysa, bunlar da aleviliği bozmaya çalışıyorlar. benim aşık talibi kardeşten ricam, bu softa takımına ehlibeyt evlatlarıyla türklerin nasıl karşılaştığını anlatmasıdır. bu karşılaşma anlatılırsa türkmen aleviliğinin ehlibeyte ne kadar değer verdiği anlaşılır. şunu unutmayalım. bugün bu topraklarda yaşayan türkmen aleviliğini iran da yaşayan milyonlarca insan var. onlar da tıpkı anadolu da olduğu gibi semah dönüyorlar ve cem ibadeti yapıyorlar. bizler arap alevilerini de seviyoruz. çünkü ortak noktamız ehlibeyt inancıdır. bu güzellikleri kimsenin bozmaya hakkı yoktur.
Vah ümitaktas Vah.... seni anliyorum ...baslangicta ne umudlarla geldin buraya, zannettinki burasi klasik bir "Alevi " Sitesi zannetinki "baslangicta bunlari alli pullu yazilarimla ikna eder konustuklari dil ile konusur ve ardindan bir ideolojinin izinden götürürüm " düsüncesine kapilmistin,ama gördünki burasi herhangi bir klasik Alevi sitesi degil,burdaki Aleviler - Alevi Genlceri neyin Dogru neyin Yanlis oldugunu cok iyi bildiklerinide gördün, cok seyler denedin ama olmadi..senin ne yapmak istedigini daha evel anladim... örnek verirsem bir genel kurmay baskani ne demisti "Aleviler Laikligin Temennisidir " diye onu düsündüm...,ve senin yazilarini takip ettim ...dedigim gibi Baslangicta bir umudla geldin ama karsindaki kisiler okadarda Saf olmadigini gördün ve sonrada Bize Cephe aldin .senin yaptigin Taktik "Düsmanimin Düsmani Benim Dostumdur " ama ters yönden ! Asik Talibi Desteklemen, senin Caresizliginden kaynaklaniyor demektir .nasilki Bektasiler,Aleviligin önüne Bektasiligi ,12 Imamlarimizin önüne Haci Bektas, Balim Sultan vs vs leri getirmeye kalkisiyorlarsa. Sen ve senin gibilerde bir Benzerini yapmaktasiniz. Seninle (Sizinle) Asiktalibinin ( Bektasilerle ) Stratejik Taktigi aynidir.... zira Sende (Sizde) "Alevilik" adina Aleviligin önüne Laikligi,12 Imamlarin önünede Kemalizmi koymaya calisiyorsunuz . is böyle olmayincada Bizleri Türk Düsmanligi,Sünnilikle falancalarla Suclayip sonrada iki kelimeyi bir araya getiremeyen zir cahil Bektasilere yag cekiyor ve ardindan onlarla Birlik olup Hakki Savunan Alevilere karsi Savas aciyorsunuz ,..Ne demisler "Kedi bile ulasamadigi ete mundar dermis " Sizlerin yaptigida aynen budur ! Ben seni ve senin gibileri Bektasilerden farkli görmüyorum her ikinizde Ehli Beytin, 12 Imamlarin önüne "Alevilik" adina birilerini koymaya niyetlisiniz yani Hedefiniz aynidir ! olmayincada suclamalarinizi ve ithamlarinizida ihamal etmiyorsunuz ..senin ve senin gibilerin niyetleride budur..Kimse Ehli Beytin Aleviligin önüne birilerini koymaya hakki yoktur ! baska sözede gerek yok sanirim ....
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !

“Alevilik - Bektaşilik Ayrımı” sayfasına dön