Osmanlının kayı boyundan geldiği yalanı

alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Bugünkü sabah gazatesinde Burak artuner isimli bir gazetecinin İnalcıktan yeni tezler başlığı adı altında tarihçi Prof.dr Halil İnalcıkla yaptığı sohbet var.
İnalcık sağcı sünni çevrelerde konusunda otorite kabul edilen bir kişi ve şunları söylüyor:

Osmanlı kayı boyundan geldiği seceresini 2.murad döneminde yazıcızade ortaya atmıştır.
Yazıcızade diyorki:
Osmangazi zamanında kabileler toplandı ve ve oğuzhanın vasiyeti gereğince kayı han neslinden gelen Osmanı han ilan ettiler.Osmanlı hanedanı kayı han neslindendir.Bu hikaye 1440 larda ileri sürülmüştür.
Yazıcızade bunu neden yazdı açıklaması kolay.Timur osmanlıları yendikten sonra Yıldırım bayezid oğulları üzerinde egemenliğini kabul ettirmişti.
Timurun oğlu şahruh 2.murat zamanında kendisine bir hilat(hükümdarların taktir için bir kimseye verdikleri cübbe) gönderip bunu giymesini kendi egemenliğini tanımasını istemiştir.Zira timur ve oğulları kendilerini oğuzhan neslinden sayarlar.Büyük hanlığın kendilerine ait olduğunu iddia ederler.
İşte bu iddia karşısında 2.murad kendi bağımsızlığını göstermek üzere oğuzname destanını kullanmış ve Osman beyin oğuzhan neslinden olduğu iddiasını benimsemiştir.
Kayı menşei iddiası timuroğullarının oğuzhandan geldiği iddiasına karşı siyasi bir iddiadır.
Bu bir kurgudur.Fatih zamanında şeyhzadelere oğuz korkut adlarını vermişler ve topların üzerine kayı damgasını koymaya başlamışlardır.
Kayı teorisi osmanlı hanedanını yüceltmek için ortaya atılmış bir teoriden ibarettir.Bunu kırk yıl öncede yazmıştım.
Çeri

Re: Osmanlının kayı boyundan geldiği yalanı

Mesaj gönderen Çeri »

Timur ve oğulları kendilerini Oguz Hanın nesli değil Cengiz Hanın mirascısı sayarlar.Hatta pek bilinmez ama Timur kendini direk Han ilan etmemiş yanında Cengiz Hanın neslinden gelen birini gezdirirmiş böylece Devleti onun adına yönettiğini ima edermiş.Ankara Şavaşından sonra 2.Murat Döneminin başları dahil Osmanlılar Timurlulara vergi ödemiştir.(Sembolik bir vergi)Yani Osmanlılar Timurlulara bağlıdır.Sonra Timurlular zayıflayıp dağılınca artık vergi ödemeye gerek kalmamış.Ama Osmanlı tarihçileri bu vergi meselesini şu şekilde anlatıyorlar;2.Murat Döneminde Timurlular vergi almaya geldiği zaman bir Devlet yetkilisi biz bunlara daha hala niye vergi ödüyoruz der.2.Muratta cevap olarak şimdi ödemezsek bizim gücümüzden haberleri yok üstümüze sefer düzenleyebilirler.Her ikimizde Müslümanız boş yere Müslüman kanı dökülmesin der.Ama seneye vergi almaya geldiklerinde büyük bir orduyla onları karşılayalım.Gücümüzü anlasınlar.Bir daha vergi almaya gelmeye cesaret edemesinler der.Ve seneye büyük bir orduyla onları karşılarlar ve Timurlular kendi istekleriyle Osmanlılardan vergi almaktan vaz geçerler.Bu hikaye tamamen Osmanlıcı bir kafayla yazılmış.Bana pek gerçekci gelmedi.
Osmanlı Hanedanı sonuçta Oğuzlardandır.Kayılar diye bir boyda var.Osmanlılar sonuçta bir Beğ-Bey olduklarına göre Beğ-Bey Soyudurlar ve Türk Töresine göre devlet kurmaya kendilerini hükümdar ilan etmeye hakları vardır.Osmanlılar Kayı değilse o zaman Oğuzların hangi boyundan olduklarını Halil İnalcığın açıklaması gerekir.Karamanoğullarıda(Avşar veya Salur) Konya kendi ellerinde olduğu için Selçuklunun mirascısı olduklarını iddia etmişlerdir.Osmanlıyı bayağı zorlamışlardır.Günümüzde daha hala Toroslarda Karamaoğulları Hanedanıyla bağlantılı olduğu söylenen halk arasında "Beylerden" diye bahsedilen kişiler var.
Aslında Oğuz Han diye bahsedilen Destan kahramanı aslında Mete Handır.Çünkü yaşam öyküsü ona çok benzer.
Ayrıca Prof.Dr.Halil İnalcığın Sağ kesim diye bilinen kesim tarafından seviliyor olması onun her dediğinin doğru olduğu anlamını çıkarmaz."Milli Görüş" veya "Cemaat" kafasıyla bu işleri karıştırmayın.Halka gidin Adana-Kozan`da halkımız Dadaloğluyu seviyor.O devirde yaşamış atalarıyla gurur duyuyor.Avşar ağıtları daha hala söyleniyor.Dadaloğlunun "Ferman padişahınsa dağlar bizimdir." sözünü her duyduğunda kendinden geçiyor.Ama Halk yeri geldiğinde Osmanlıya laf söyletmez.Aynı şey Karamandada geçerlidir.Aydınelinde`de geçerlidir.Ama "cemaat" kafası Köroğluya bile eşkiya demekten çekinmez.Prof.Dr.Halil İnalcık zaten çok iyi bir insan olsaydı zaten AKP onuda şimdiye kadar çoktan görevden almıştı.Tıpkı Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Sayın Prof.Dr.Yusuf Halaçoğlu Hocamız gibi...

Bu arada aynı mal bulmuş mağribi gibi atlamışsınız diyeceğimde.Acaba ayıp olurmu?Diye düşünüyorum.
alone_man

Çeri yazdı: Bu arada aynı mal bulmuş mağribi gibi atlamışsınız diyeceğimde.Acaba ayıp olurmu?Diye düşünüyorum.
soru ?
Sende şunu düşün Osmanlının oğuz yada kayıdan olmaması gerçeği seni neden bu kadar üzdü?
Soy sop davası bu kadarmı önemli? biz soy sopa önem vermeyiz seçtiğimiz inanç ve imam ödenlidir hayatmızdaki ilkeler önemlidir
Osmanlı kürt kökenli olsada olur arap olsada olur ne farkeder? yaptıkları yaşamı önemlidir
biz saadece resmi tarihin insanları sürüleştirmesine karşıyız bu yüzden bu bilgileri önemsiyoruz yoksa osmanlı her kimse soyu sopu yamukmuş hatta türk çıkmadılar diye sevinmen bile gerekirdi ))))
Ayrıca bey falan son dönemlerde onlara verilen atıflardı o dönemde bunların hitabı böylemiydi? acaba
alone_man

BUgünkü sabah gazetesinde (24.8.2009)
konu devam ediyor
Prof İlber ortaylı İnalcık söylüyorsa doğrudur diyor konuyla ilgili yazılmış tüm kaynakları okumuştur bizans kaynaklarına dahi hakimdir diyor.

Resmi osmanlı tarihçisi Prof.Ahmet Akgündüz ise tezden çok rahasız olmuş gözüküyor:

Kayı boyundanlar ve türktürler diyor ama yazıcıoğlundan önceki bir tarihle kanıt sunamıyor.sundukları sonraki döneme ait finalde Ahmed cevdet paşadan sunuyor ve
el hakk asil ve soylu bir türk hanedanıdır
diye nakletmiş
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

alone_man yazdı:
Çeri yazdı: Bu arada aynı mal bulmuş mağribi gibi atlamışsınız diyeceğimde.Acaba ayıp olurmu?Diye düşünüyorum.
soru ?
Sende şunu düşün Osmanlının oğuz yada kayıdan olmaması gerçeği seni neden bu kadar üzdü? Ülkemiz ve Milletimizin şimdiya kadar hiç olmadığı kadar yoğun bir biçimde emperyalizmin saldırısı altında.Halkımıza karşı büyük bir Psikolojik saldırı-Savaş yürütülüyor.Bu tür iddialarda bunun bir parçasıdır.Böylece Halkımızın direnç güçleri zayıflatılmaya çalışılıyor.Hem ispatlanmış bir şey yok.Bu tür iddialara karşı Prof.Dr.Şener Üşümezsoy "Anadolu`da antik etnojenez"" adlı yazısında çok güzel cevap veriyor. http://www.turksolu.org/250/usumezsoy250.htm
Soy sop davası bu kadarmı önemli? biz soy sopa önem vermeyiz seçtiğimiz inanç ve imam ödenlidir hayatmızdaki ilkeler önemlidirDikkat esersen ben burda kendi soyumdan bahsetmiyorum.Osmanlı Hanedanın soyundan bahsediyorum.Osmanlı Hanedanı Kayı yerine bir başka boy olması önemli değildir.Oğuzun bütün boyları asildir.Ben kendim kendi boyumu bilmiyorum.Ama büyük bir ihtimalle Oğuzumdur.Çünkü Türkiye Türkleri genelde Oğuz Türkleridir.Boy isimlerinin unutulması faydalıdır. bu gerçeği Ziya Gökalp şu şekilde ifade eder:
"Deme bana Oğuz, Kayı, Osmanlı;
Türk`üm bu ad her ünvandan üstündür...
Yoktur Özbek, Noğay, Kırgız, Kazanlı.
Türk Milleti bir bölünmez bütündür..."
Kayıların daha asil, daha görgülü, göresekli sayılması Osmanlı Döneminde Osmanlıya olan saygıdan dolayı olmuştır.Bu etki günümüzde kadar sürmüştür.Akkoyunlularda kendi boyları olan Bayındır Boyunu daha asil sayıyorlardı.Dede Korkut Hikayelerinde Bayındır Boyu ön plana çıkarılır.Zaten Dede Korkut Hikayelerini Akkoyunlu Hükümdarı ve Şah İsmail Hatai`nin dayısı olan Uzun Hasan düz yazıya geçirtmiştir.(Allah razı olsun.)Tabiki İnsanların seçtikleri İnanç , İman ve ilkeler önemlidir.Aksini iddia edenmi oldu.

Osmanlı kürt kökenli olsada olur arap olsada olur ne farkeder? yaptıkları yaşamı önemlidir
biz saadece resmi tarihin insanları sürüleştirmesine karşıyız bu yüzden bu bilgileri önemsiyoruz yoksa osmanlı her kimse soyu sopu yamukmuş hatta türk çıkmadılar diye sevinmen bile gerekirdi ))))Acaba sen kendi özel hayatında bu yazdıklarına inanıyormusun?Belki inandığını sanıyorsun.Peki o zaman bir gün bir evlatlık olduğunu öğrensen neler hissedersin.(Burada bir örnek daha verecektimde ayıp olur diye yazmadım.Ama herhalde tahmin etmişsinizdir.)Her insan geçmişini öğrenmek ister Milletlerde insanların toplu şekilleridir.Tamam bütün İnsanlar kardeştir.Hepimiz H.z.Adem ile Hz. Havvanın çocuklarıyız ama sen bir Çingene ile evlenmek istermisin veya sen evlenmek istesen ailen nasıl bir tepki verir.Ya da Çingene bir damat veya gelin istermisin?
Resmi Tarih pek sağlıklı değil.Bunu herkes biliyor.Ayrıca Resmi Tarihte Osmanlılara karşı çok ağır hakaretler var.Okullarda okutulan tarihte olaylar çok sınırlı anlatılıyor.Çünkü diğer derslerede zaman gerekli.

Ayrıca bey falan son dönemlerde onlara verilen atıflardı o dönemde bunların hitabı böylemiydi? acaba
Bey Ünvanı çok eski bir soyluluk ünvanıdır.Eski söylenişle aslı "Beğ" dir.Türklerde bir soyluluk belirtir.Pakistan`da ve Bangladeş ve Hindistan Müslümanları arasında Hindistanda kurulan Türk Devletlerinin etkisiyle bazı bayanlara Bey ünvanının dişileşmiş şekli olan "Beğüm" diye hitap edilir.
alone_man

[quote="Çeri"][Dikkat esersen ben burda kendi soyumdan bahsetmiyorum.

sadece bu konulardaki tepkinin anlamsızlığına işaret ettim
anadolu her türlü ırkla harmanlaşmış bir coğrafi yapıya sahiptir bu açıdan bile herkesi Türk yapma çabası anlamsızdır
insanlığa dini ilkelerle ortaklık davası gütmeliyiz o zaman bu tip milliyetçi cephe saldırıları gereksiz kalır

Osmanlı Hanedanın soyundan bahsediyorum.Osmanlı Hanedanı Kayı yerine bir başka boy olması önemli değildir.
aynı fikirdeyim bu yüzden tepkinizi anlamsız buldum

Acaba sen kendi özel hayatında bu yazdıklarına inanıyormusun?Belki inandığını sanıyorsun.Peki o zaman bir gün bir evlatlık olduğunu öğrensen neler hissedersin.(Burada bir örnek daha verecektimde ayıp olur diye yazmadım.Ama herhalde tahmin etmişsinizdir.)Her insan geçmişini öğrenmek ister Milletlerde insanların toplu şekilleridir.Tamam bütün İnsanlar kardeştir.Hepimiz H.z.Adem ile Hz. Havvanın çocuklarıyız ama sen bir Çingene ile evlenmek istermisin veya sen evlenmek istesen ailen nasıl bir tepki verir.Ya da Çingene bir damat veya gelin istermisin?

bu tamamen sağlıksız ve demogojik bir yaklaşım ve örnektir kızım olurda 12 imamlara inanmış bir çingene isterse seve seve veririm, oğlumda olsa ve ahlaklı bir kişiyi isterse seve seve istemeye giderim evlatlık olsaydım yada babam belli olmasaydı dahi Allah katındaki görevlerimi yapmış ve iyide bir insan olmuşsam takva önemli olduğuna göre mesele yoktur
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

alone_man yazdı: herkesi Türk yapma çabası anlamsızdır
Benim herkesi Türk yapma diye bir çabam yok.Benim ve küçük bir çevrenin bu konudaki düşüncesi nüfus cüzdanlarına etnik grup hanesi konması gerektiğidir.Ben 3-4 yıldır bu görüşümü yazdığım internet sitelerinin çoğunda bu görüşüm sansürlendi.Bu sansürde en katı olanlar ise Ülkücü-MHP`ye yakın olan siteler.

“Osmanlı'nın Gerçek Yüzü” sayfasına dön