Osmanlı'nın Gerçek Yüzü

mehmet_14

Re: Osmanlı'nın Gerçek Yüzü

Mesaj gönderen mehmet_14 »

Ya arkadaş madem bu kadar müslümansınız madem de neden iranlılaşma lafı gündeme düşünce komünistlerle berber laiklik ayağı yapıyosunuz....Bide diyosunuzki önderim hümeyni gibi olsun...Ama size göre şeriat gelirse ne ala....osmanlısız, camisiz,diyanetsiz sizin kuralalrınıza göre bir şeriat...
Ben neyin kaynak olduğunu biliyorum....televizyonalrda bas bas biz cami istemiyoruz diye aleviler bağırıyoduda sen nerdeydin....Madem buna sen bile itiraz etmedin bu benim için bir kaynak...önceki yazımdaki gibi....

Çaputa gelince öyle bir saçmalık islamın hiç bir yerinde yok zaten...onlar zaten embesil insanlar.

Arkadaş hala hadisi yalanlama peşindesiniz...ya o zaman size göre gerçek hadis ne...siz hadis kaynağı olarak neyi kullanıyosunuz ya bu kadar bu hadis hakkında yalan diyebiliyosunuz...uydurma diyebiliyosunuz.... hadisi yada ayeti sorgulamadan kabul etmek zorundasın....kulağınla duymadın çünkü belki yalan belki de değil sen bunu bilemezsin ve istanbul hadsi bütün hadis kaynaklarında vardır ilk yazımda o kadr kaynak gösterdim de....ama bir şekilde kabul etmek zorundasın...küfür asıl budur ya gerçekten uydurma olduğunu biliyomusunda buna yalan diyebiliyosun....

Onu söyleyen adamda aleviyim diyo daha nereye gireyim gerçi siz kendi adamınızıda yalanla itham edebilirsiniz....O aleviye soruyorum böyle diyyo şu aleviye soruyorum böyle diyo....sana söylüyorum neden istişare etmeden kabulleniyosunuz diyosun.Arkadaş ediyorum bir kişi ile değil birden fazla kişi ile ediyorum bu cevabı alıyorum...bide utanmadan bana laf ediyosun ilminizi zayıf gösteriyo diye sanki senin söylediğinle benim yaptığım şey farklı...yazdığın şeyleri bi oku Allah aşkına.Anlayışınız ne kadar kıt ya.

Bu arada (ve) dediğin zaman eşdeğer iki şeyden (sonra) dediğin zaman bir alt seviyeden bahsedersin.Bir türkçenizle uğraşmadığımız kalmıştı.

Yezid napardı ALLAHA isyan ederdi ne biliyim içki içerdi namaz kılmazdı daha bissürü kötü huy bunlar size görede kötü bize görede kısaca islam bunalrı yasakladı.Peki neden Cuma namazına gitmiyorsunuz....yada neden camiye gitmiyorsunuz....gitmiyorsunuz derken hiç giitmemekten bahsediyorum.ALİ camide öldürüldü diyerek camiyi reddeden siz değilmisiniz....yada peygamber efendimiz sebepsiz yere namazları birleştirerek 3 vakit kıldığını idda eden siz değilmisiniz....ezanam cümleler eklemeye cesareti kendinizde bulan siz değilmisiniz...bana saydırmayın konu bunlar değil arkadaş ben herkesten bunları duyuorum okuyorum bir çok sitede de bunun kavgasını ediyorum.AMa sözleriniz nedense yada gittiğinz yolun islamla bağlantısını kuramıyorum.Madem bir tartışma içindeyiz bana açıklayın.Madem benim muhatap oolduklarım sizi bana yada diğer mesheplere kötü gösteriyo bunu siz açılayında öğrenelima rkadaş.Ama beni inanayım.Bana şafi deseki bizde böyle diyor bunu kabul ederim senin meshebin derim.Ama neden sizde aynı durumu yaşayamıyorum..Dediğim gibi yaz gerçekten sapkın bir öğreti içindesiniz yada 3 5 moron sizle bizi düşman etme peşinde.En başta düşmalık iki müslümana yaklışmaz eğer müslümanalr birbirlerine düşman olursa yahudi müslümana ancak kucağını açar.
En baştaki hatanız bana göre osmanlıya düşman olmak.Kendini türk kabul eden herkesin tarihidir bu insan kendi tarihini reddedermi.Kardeşini abisini kesti astı derken o zamanın şartlarını düşünmek lazım.Her zaman her yerde çürükler çıkmıştır.Sen bana 2 3 kişiyi kaynak ednerek kimseye mal etme diyosun belki bir başı bozuk bir adamın yaptığını sen fatihe nasıl maledebiliyosun yada 600 yıllık bir islam devletine mal edebiliyosun.Ben bir yerde dini sohbetlere katıldığım zaman yada arkadaş arasında bir konuşmöa yaptığım zaman Peygamber akdar aliden bahseiyorum.Ama neden sizle biz bir türlü anlaşamıyoruz.Size göre biz bize göre siz neden terssiniz.
AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

Peki neden Cuma namazına gitmiyorsunuz....yada neden camiye gitmiyorsunuz....gitmiyorsunuz derken hiç giitmemekten bahsediyorum.ALİ camide öldürüldü diyerek camiyi reddeden siz değilmisiniz....
Üstad, sen istersen bi siteyi gez nelere inaniyoruz ve nelere inanmiyoruz onlari ögren derim. :)
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

mehmet_14 yazdı:Peki neden Cuma namazına gitmiyorsunuz....yada neden camiye gitmiyorsunuz....gitmiyorsunuz derken hiç giitmemekten bahsediyorum.ALİ camide öldürüldü diyerek camiyi reddeden siz değilmisiniz....
Siz bizileri Bektaşilerle karıştırdınız, bu sözler Bektaşilere aittir. Bektaşiler Alevi değildir. Anadolu Alevileri olarak bilinen Bektaşiler, namaz ve ramazan orucunu kabul etmiyorlar. Ehlibeyt'i sevdiklerini ve Alevi olduklarını söyleserler de bu davranışları nedeniyle Ehlibeyt'e uymadıkları ve sevgilerinin sözde kaldığı anlaşılır. İşte biz bu yüzden, Bektaşileri "Alevi" olarak kabul etmeyiz. Alevilik başka, Bektaşilik başkadır.

Kim hangi dinin emrini yapıyorsa o dindendir, kim hangi önderin tavsiyesini uyguluyorsa o kişiyle beraberdir.

Gerçek bir Alevinin yaptığı her ibadetin şekli 12 imamların (Ehlibeyt imamları) sözlerine ve tavsiyelerine uygun olmalıdır.
Çünkü Kuran-ı Kerim'i en iyi onlar biliyor ve peygamberimizin sünnetini en iyi onlar aktarıyordu.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
N.K.Caferi
Konum: Gönlümüzde senin aşkından gayrısına yer yok. Toprağımız aşkınla yoğrulmuş, gayrısına yol yok .

Mesaj gönderen N.K.Caferi »

mehmet_14 yazdı:Ya arkadaş madem bu kadar müslümansınız madem de neden iranlılaşma lafı gündeme düşünce komünistlerle berber laiklik ayağı yapıyosunuz....Bide diyosunuzki önderim hümeyni gibi olsun...Ama size göre şeriat gelirse ne ala....osmanlısız, camisiz,diyanetsiz sizin kuralalrınıza göre bir şeriat...
Ben neyin kaynak olduğunu biliyorum....televizyonalrda bas bas biz cami istemiyoruz diye aleviler bağırıyoduda sen nerdeydin....Madem buna sen bile itiraz etmedin bu benim için bir kaynak...önceki yazımdaki gibi....

Onu söyleyen adamda aleviyim diyo daha nereye gireyim gerçi siz kendi adamınızıda yalanla itham edebilirsiniz....O aleviye soruyorum böyle diyyo şu aleviye soruyorum böyle diyo....sana söylüyorum neden istişare etmeden kabulleniyosunuz diyosun.Arkadaş ediyorum bir kişi ile değil birden fazla kişi ile ediyorum bu cevabı alıyorum...bide utanmadan bana laf ediyosun ilminizi zayıf gösteriyo diye sanki senin söylediğinle benim yaptığım şey farklı...yazdığın şeyleri bi oku Allah aşkına.Anlayışınız ne kadar kıt ya.

sözleriniz nedense yada gittiğinz yolun islamla bağlantısını kuramıyorum.Madem bir tartışma içindeyiz bana açıklayın.Madem benim muhatap oolduklarım sizi bana yada diğer mesheplere kötü gösteriyo bunu siz açılayında öğrenelima rkadaş.Ama beni inanayım.Bana şafi deseki bizde böyle diyor bunu kabul ederim senin meshebin derim.Ama neden sizde aynı durumu yaşayamıyorum..Dediğim gibi yaz gerçekten sapkın bir öğreti içindesiniz yada 3 5 moron sizle bizi düşman etme peşinde.En başta düşmalık iki müslümana yaklışmaz eğer müslümanalr birbirlerine düşman olursa yahudi müslümana ancak kucağını açar.
Şeriat Allahın Kanunudur . Kur'an-ı Kerim Allahın kanunun kitabıdır . Kitaptan bir ayeti inkar eden dinden çıkar kim koministlik yapıyor bilmem ...camisiz ve ibadetsiz mi ? ilminizi zayıf gösteriyo bunlar diyince ağırınıza gidiyo özür dilerim . arkadaşımızın dedigi gibi siteyi bi inceleyin Alevi bektaşilerle yada cahil kalmış alevilerle Caferileride karıştırmayın inşallah http://www.caferilik.com/sorucevap.htm linkteki soruları ve cevapları bir inceleyin isterseniz . Kaynaklarımız için http://www.islamkutuphanesi.com/ inceleyebilirsiniz . Aleviler cami istemiyoruz der Ehli sünnet anlatan alim/ imam degil kendi alimlerini istiyorlar bunun savunmasınıda gerektigi anda yapıyoruz zaten. öyle bi haber çıkınca ilk muhattap alınan soru yöneltilen bizleriz .Bir toplumun hepsine aynı gözle bakıpda hepsini aynı kefeye koymayın lütfen.
Bundan sonraki yazılarımızda da inşallah 've' 'sonra' ifadelerine daha dikkat ederiz anlatılmak istenen açıktı ama anlaşılmayınca daha fazla dikkat etmemiz gerekiyo. Haklısınız.

Mehmet Bey kimse kimseye düşmanda degil .. tarafsız bakın ve araştırın inşallah

Saygılarla
Resim
Susmak, bazen cevabı yeterli kılar
En büyük gerçeğin sessizliği gibi
SUSMAK Bir mısrada halini arzetmek gibi..
mehmet_14

O zaman arkadaş alevisesi adlı siyete girin ve orda başlığı tam hatırlamıyorum ama cami ve alevilik yada namaz ve alevilik bu iki başılktan biri bir okuyun bakalım namaz hakkındaki istekleriniz neymiş...
Bana burda laf yetiştireceğinize maden kendi içinizdekilere öğretin....Adamın bana savunduğu şey bu biz diyanet camilerini ve imamlarını kabul etmiyoruz.Çünkü oralarda 5 vakit namaz ve ezandaki alinin veli olduğunu söyleyen cümlenin eksiktir diyorlar.Namazın 5 vakit değilde 3 vakit istemelerinin sebebide peygamber efendimiz hiç bir sebep olmadan öğle ve ikindiyi akşam ve yatsıyı birleştirmiş.Bu yüzden namaz 3 vakit olmalıymış.bunu söyleyen adam bangır bangır bağırıyo.

“Namaz, müminlere vakitli olarak farz kılınmıştır” (Nisa 4/103)
bu ayet varken nasıl olurda peygamber efendimiz hiç bir sebep yokken namaz birleştirir.Bu kitabın en büyük temsilcisi olan peygamber efendimiz bu ayete ters birşeyler yapmış olmazmı.Dikkatinizi çekerim hiç bir sebep yokken yol hali oalbilir yada savaş hali olabilir.
Bunu benden daha iyi bilrisiniz savaşı tam olarak hatırlamıyorum Hz ALİ savaş sırasında namaz durur ve etrafındakiler der ki YA ALİ savaştayız namaz zamanımı? Hz ALİNİN cevabı gayet net ve açık biz ne için savaşıyoruz.Hz ALİ savaştayken namzını bırakmazken neden siz yada sizin gibi olmak isteyenler namazı neden 3 vakit istiyor.Cuma namazını devlet yetkisi olmayan imam kıldıramazken neden devletin imamını istemiyorsunuz.
Benim zoruma giden bir şey yok sizin gibi olduğunu söyleyen adamlar gene böyle internet sitelerine yazıyor e birine inanmak lazım ve ben bu yüzden her alevi sitesinde bunun tartışmasını yapıyorum o onun kini kabul etmiyo bu bununkini ilimsizlik bunun neresinde.
AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

Bana burda laf yetiştireceğinize maden kendi içinizdekilere öğretin....
Laf yetistirmek mi??? :o
Biz sadece su asagidaki yazina cevap verdik. Vermesemiydik???
Peki neden Cuma namazına gitmiyorsunuz....yada neden camiye gitmiyorsunuz....gitmiyorsunuz derken hiç giitmemekten bahsediyorum.ALİ camide öldürüldü diyerek camiyi reddeden siz değilmisiniz....
Senin profesörün bile namazin birlestirilmesinden yana: kuran-da-5-degil-3-vakit-namaz-farz-t3444.html
Üstelik kendisini ikna edenin elinden öpecekmis. :)
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
N.K.Caferi
Konum: Gönlümüzde senin aşkından gayrısına yer yok. Toprağımız aşkınla yoğrulmuş, gayrısına yol yok .

Mesaj gönderen N.K.Caferi »

Laf Yetiştirmek olarak algılamayın inşallah soru soruyosunuz yada fikir beyan ediyosunuz bizlerde konulara açıklık getirmeye çalışıyoruz.

Caferi fıkhına göre Namaz vakitleri ;

Allah-u Teâlâ Kur'ân-ı Kerim'de "Namaz mu'minler için vakitli bir farzdır" (Nisa, 103) buyurmakla birlikte, Hûd Suresi'nin 114. âyetiyle, İsra Suresi'nin 78. âyetlerinde bu vakitleri tam bizim inandığımız şekilde beyan etmektedir. Hûd Suresi'nin 114. âyetinde şöyle buyurmaktadır: "Günün iki tarafında ve gecenin ilk yarısında namaz kılın." Görüldüğü gibi bu âyette, öğleyle ikindi ve akşamla yatsı namazlarının vakitleri birlikte açıklanmıştır. Çünkü günün ilk tarafı sabah namazının vakti, ikinci tarafı ise öğleyle ikindinin vaktidir. Gecenin ilk yarısı da akşamla yatsının vaktidir. O halde bu âyetten, Ehl-i Beyt'ten nakledilen görüşün doğruluğu ortaya çıkmaktadır. Çünkü biz de bu namazların vakitlerinin müşterek olduğu görüşündeyiz. Yine Allah-u Teâlâ İsrâ Suresi'nin 78. âyetinde de: "Güneşin zevâlinden (öğle vaktinden) gece yarısına kadar ve bir de Fecir aydınlandığı zaman namaz kılın" buyurmaktadır. Gördüğünüz gibi, bu âyette de Allah-u Teâlâ, öğleyle ikindi ve akşamla yatsı namazlarının vaktini birlikte açıklamış ve bunları birbirinden ayırmamıştır. Bu da bizdeki uygulamanın aynısıdır.

buradan devam ediniz .

ileti21618.html#p21618
Resim
Susmak, bazen cevabı yeterli kılar
En büyük gerçeğin sessizliği gibi
SUSMAK Bir mısrada halini arzetmek gibi..
mehmet_14

arkadaş yazdığın ayetlerin hiç birinden 5 vakit olan namazın brleştiilmesi ile alakalı hiç bir şey çıkarılamaz.Sizin işinize gelmezliğiniz yüzünden bu şekilde yorumlamışsınız.Saçmalamayın ya orda sadece zamanlardan bahsetmiş yatkı yada ikinidi gibi isimler verilmemişs.Farz olan bes vakit hariçinde kaç namaz olduğunu bilmiyosunuz sanırım.
kuşluk namazı
güneş doğup kerahet vakti çıktıktan sonra başlar, zeval vaktine kadar kılınır. en az iki, en çok on iki rekat olarak kılınır. kuşluk namazı hakkında resulullah şöyle buyurur: “sizden herbiriniz kemik ve eklemleri üzerine sabahladığında bir sadaka vardır. her tesbih bir sadakadır. her tehlil bir sadakadır. her tekbir bir sadakadır. iyilikle emretmek bir sadaka, kötülükten men etmek bir sadakadır. bütün bunlara karşı iki rekat kuşluk namazı yeter.

teheccüd namazı
yatsı namazı kılınıp bir miktar uyuduktan sonra kalkıp kılınan bir namazdır. peygamberimiz bu namaza devam ederdi.bu namazın sevabı büyüktür, kılanların duaları kabul, dereceleri yüksek olur. özellikle gece yarısı kalkıp “teheccüde namazı” kılmak, çok büyük bir ibadettir. herkes uykuda iken uyanıp yüce Allah’a ibadet etmek amellerin en yüce ve en duygulu olanıdır. cenab-ı hak kuran-ı kerimde şöyle buyuruyor. “geceleyin kendi kendine nafile olarak teheccüd namazını kıl, umulurki, rabbin seni makam-ı mahmud’a gönderir.”
tesbih namazı
tesbih namazı da mendup olan namazlardandır. dört rekat olarak kılınır. iki rekat sonunda selam verilerek ikişer rekat olarak kılındığı gibi, bir selamla da dört rekat olarak kılınır. bu namazın ecir ve sevabı çok büyüktür. bu duanın tevbe ve istiğfarın en mükemmelidir. her vakitte kılınabilir. haftada, hiç olmazsa ayda bir defa buda olmazsa ömürde bir defa kılınmalıdır. peygamberimiz şöyle buyuruyor: “ey amcam! eğer gücün yeterse bu namazı hergün bir defa kılarsın. buna gücün yetmezse her cuma bir defa kılmaya çalış. bunu da yapamazsan her sene bir defa kılmaya çalış. bunu da yapamazsan hiç olmazsa ömründe bir defa olsun kıl.”
evvabin mamazı
akşam ile yatsı arasında altı rekat olarak kılınır.peygamber efendimizin bu namazı kıldığı rivayet edilir.
Nerden biliyorsun bunlar olmadığını sanıyormuusnki bu kadar kolay.İslam kolaylaştırcıdır ama basit değildir.Size gre ne basit ya öle namaz kılmak hemde vakitleri düşüre düşüre.

Namaz peygamber efendimize miraçta bildirlmiştir.İlk önce 50 vakit olarak peygamberimiz insanların bu kadar çok kılamyacağını düşünmüş ve 5 vakit olmasını dilemiş ve kabul edilmiştir.

"Allah'ın en çok sevdiği amel vaktinde kılınan namazdır" (Buhari-Müslim)

Ashab-ı Kiram ibadetler içinde bir tek namazı terk etmenin küfür sayılacağını söylediler. (Tirmizi)

"Ne dersiniz? Birinizin kapısının önünde bir nehir olsa da, o kimse her gün bu nehirde beş defa yıkansa, kirinden bir şey kalır mı?"

- "Beş vakit namaz işte bunun gibidir. Allah beş vakit namazla günahları silip yok eder"

"Beş vakit namazın benzeri, sizden birinizin kapısı önünden akıp giden ve her gün içinde beş defa yıkandığı bol sulu bir ırmak gibidir."

"Büyük günahlardan kaçınıldığı müddetçe, beş vakit namaz ile iki cuma, aralarında işlenen küçük günahlara keffârettir."

Hangi ameller daha faziletlidir? diye sordum. - "Vaktinde kılınan namaz" buyurdu.

bunlarda hadis bir okuyun bakalım.Gerçi size gene kar etmez nasılki istanbul hadisine uydurma deiniz hadise uydurma demek sizin için çok basit.Verdiğiniz ayteler hiç bir namazın birşeltirebilineceğini kesinlikle göstermez.HUd suresi sadece namaz kılınması gerektiğinden ve zamanlarında bahsetmiş bu ayetten dediğiniz namazların zamanları çıkarılmaz.
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

mehmet_14 yazdı:.HUd suresi sadece namaz kılınması gerektiğinden ve zamanlarında bahsetmiş bu ayetten dediğiniz namazların zamanları çıkarılmaz.
konu başlığı osmanlının gerçek yüzü
siz namazı konuşuyorsunuz
bunu
ilgili bölümde konuşsanız nasıl olur?
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

İncili çavuşa
Şeref nedir? diye sormuşlar
Adamnına göre değişir diye başlamış söze ve devam etmiş

-Padişah efendimiz ister babasını ister kardeşlerini ister çocuklarını öldürtsün hatta binlerce halktan insan öldürsün şerefinden hiçbir şey eksilmez
ama ben padişah efendimizin sakalından bir kıl koparmaya kalkışsam benbi dünyanın en şerefsiz adamı sayarlar

Bu fıkrayı 2.10.2011 tarihli milliyet gazetesinden Çetin altanın yazısından aldım
ve osmanlıyı eleştiriyoruz diye bizi suçlayan körkütük osmanlı hayranı budalalara hediye ediyorum

“Osmanlı'nın Gerçek Yüzü” sayfasına dön