Halife Abdülhamitin içkisi !

Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Güneri civaoğlundan gönderilmiş ileti 15.11.2007

Sultan Abdulhamit Rom içiyormuş!

Sultan Abdulahmit'le ilgili bir iddia daha. Torunu Ertuğrul Osman Efendi'nin kendisine sorulan, "Dedeniz Abdülhamit Han alkol alır mıydı?" sorusuna verdiği çok ilginç cevap:

Abdülhamit'in içkisi: "ROM"
Halife Sultan Abdülhamit "rom" içerdi.
TV söyleşimizde torunu Ertuğrul Osman Efendi, "Dedeniz Abdülhamit Han alkol alır mıydı?" soruma bu cevabı vermişti.
İzahı da şöyleydi:
"Karayip Adalarının içkisi olan rom, şekerkamışından elde edilir. Kısacası şeker suyudur.
Dedem şekerkamışından yapılan 'rom'u İslamdaki içki yasağının dışında olarak yorumlamıştı..."
Kanal D'de yayımlanan "Bıçak Sırtı" dizisi Osmanlı hanedanı ekseninde bir öykü.
Dizinin kahramanlarından biri de Orhan Ertuğrul.
Hayattaki Osmanlı ailesinin bugünkü reisinden bir öncesi de aynı ismi taşıyordu.
Dizi için TV programı çekiminde daha önce New York'taki konutunda Ertuğrul Osman Efendi'yle yaptığım söyleşiden video görüntüleri izledim.
"Abdülhamit Han'ın rom içtiği" yolundaki açıklaması o zaman dikkatimi çekmemiş.

NOt...:Bazıları Halife abdülhamiti islami hassasiyeti en çok olan padişah olarak tanıtıyorlar.En hassasları bile içiyormuş,bilgi yalansa torunu sorumludur.
Haydar

Abdülhamit Han

Mesaj gönderen Haydar »

hayır hayır arkadaşlar gerçekten yanlış yapılıyor, kızıl sultan dediler olmadı, sıra içkide mi? bundan sonra ne var?
Islami konuya olduğu kadar devletin korunmasına da çok saygılı bir insandır.
Namaz abdesti almadan asla hiç bir evrak imzalamamış, ayrıca çok dikaktimi çeken bir konuda şudur ki;
Yatağının baş ucunda bir taş bulundurupta, uyandığında her sabah teyemmüm denen abdest alırmış, sorulduğunda,
Koca bir İslamın halifesi abdestsiz gezmemeliyim, ben bunu yaprsam müslümanlar ne yapar, cevabını vermiş.
Evet değerli dostlarım, biz geçmişimizi karalarsak, ermeniler katliam diyecekler, sırplar soykırım diyecekler, araplar düşman diyecekler..... ve her yandan saldıracaklar.
Lütfen kendi tarihimize hakaret etmelerine meydan vermeyelim.
Sevgilerimle
biralevi

Re: Abdülhamit Han

Mesaj gönderen biralevi »

Haydar yazdı:hayır hayır arkadaşlar gerçekten yanlış yapılıyor, kızıl sultan dediler olmadı, sıra içkide mi? bundan sonra ne var?
Islami konuya olduğu kadar devletin korunmasına da çok saygılı bir insandır.
Namaz abdesti almadan asla hiç bir evrak imzalamamış, ayrıca çok dikaktimi çeken bir konuda şudur ki;
Yatağının baş ucunda bir taş bulundurupta, uyandığında her sabah teyemmüm denen abdest alırmış, sorulduğunda,
Koca bir İslamın halifesi abdestsiz gezmemeliyim, ben bunu yaprsam müslümanlar ne yapar, cevabını vermiş.
Evet değerli dostlarım, biz geçmişimizi karalarsak, ermeniler katliam diyecekler, sırplar soykırım diyecekler, araplar düşman diyecekler..... ve her yandan saldıracaklar.
Lütfen kendi tarihimize hakaret etmelerine meydan vermeyelim.
Sevgilerimle
Haydar can
Tarihe bakarken objektif olabilmeliyiz resmi tarih anlayışından yada yazılımından kendimizi kurtarabilmeliyiz aksi taktirde bakışımız bilimsel ve sağlıklı olamaz.Tarihteki olgulara taraflı bir gözle bakamayız bu nedenle de aykırı bilgileri de önemsemeliyiz.
Zaten bilinmeyen çoktur ve bilinenlerden hareketle tarihe yorumlar getirebiliyoruz.Tarihin genel yorumu bir yana birde olgulara lokal bakabilmeliyiz yani bu bilgi doğrumu? Diye bakabilmeliyiz.
Aykırı bilgi bizi geliştirir ve bazı yorumlarda kesin sonuca varmamıza yarayabilir yada tezimizi güçlendirebilir.
Padişahın içki olayını sadece o gazeteci yazsaydı şahsen kimliğini kişiliğini bildiğim için yönlendiriyor şeklinde bakardım ama padişahın torununu kaynak olarak sunuyor yani kaynağın kimliği bilginin doğruluğuna güçlü bir karine oluşturuyor ve bu bilgi akışını basından izledim diğer akrabaları da tekzip etmediler.
Ayrıca diğer verdiğin bilgileri resmi söylev yani abartılı buldum.Sahabede bile görmediğimiz bir hassasiyeti yada Osmanlı tarihinde görmediğimiz ve fıkhende gerekli olmayan bir hassasiyetleri padişaha yüklemişler ve sende doğruymuş gibi aktarıyorsun.Yani verdiğin bilgiler bile islami değil ,
Yatağında taş bulundurup her sabah teyemmüm yaptığını söylüyorsun oysa teyemmüm su bulunmayan durumlara yönelik istisnai bir fıkıh kaidesidir ve sarayda her sabah suyun olmadığını söylemekte pek doğru olmasa gerek.ayrıca diğer konular bu konudan bağımsız ele alınmalıdır,abdülhamitin içkisi yada teyemmümü ile Sırpların Ermenilerin durumlarını aynı bağlantı içine almanda bana demogojik geldi,
Abdülhamit konusunda fikrim şu
Diğer padişahlara kıyasen (2.bayezit hariç) islamiyete daha hassas bakan birisi en azından şeklen öyle görünüyor ama abartılı takva övgülerini hak ettiğine inanmıyorum ve bu bilgileri resmi tarihin bilgileri olarak kabul ediyorum,Osmanlının çöküş dönemine rastladığı için abdülhamite çok saldırıldı ve bu saldırılara cevap verilmesi gerektiği içinde savunma refleksiyle abdülhamitin islami anlayışı abartıldı çünkü halifeydi ve islam dünyasının çözülmesi dağılması istenmiyordu bu nedenlede onun takvasını resmi anlayış abarttı,durum budur.
bu tür konuların ele alınmasını hakaret olarak algılamanda doğru değil kişileri kutsadığında eleştiri yapamaz hale gelirsin,eleştiri yapmazsanda gerçeği asla yakalayamazsın,bizim dinimiz ilk aşamada tüm putları yıkmıştır.eleştiri getirmediğin getiremediğin herşey putlaştırmadır.Dİni tarihsel bakışa aykırıdır.
Kullanıcı avatarı
EHL-İ SÜNNET

adam olun..

Mesaj gönderen EHL-İ SÜNNET »

zaten sizin gibi adamlar , tam bi dede düşmanı olurlarr..
Kullanıcı avatarı
EHL-İ SÜNNET

yazık sizee beylerrr

Mesaj gönderen EHL-İ SÜNNET »

haydar kardeşş gercekden cok güsel yazmışsın ama bunlar anlamazlar anlayamazlar ancak bizim sanlı ve 600 YIL islam dinini yüceltmeyee ve resulullah efendimiz sünneti ilee hükmetmiş birr devleti bunun gibi zihniyetlerr karalarlar.. yazık bunlara yazık..
musab36

Mesaj gönderen musab36 »

haydar kardeşime canı gönüldn katılıyorum
muhaliflerinin bende karşısındayım
osmanlı padişahlarının hepsi Allah c.c halifesidir ona göre konuşalım
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

musab36 yazdı:haydar kardeşime canı gönüldn katılıyorum
deli ibrahim sarhoş murat katil selim saf vahdettin
ateist osmanlı paşaları tabi tabi hepsi kutsal
Allah akıl fikir dağıtırken siz neredeydiniz?
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

musab36 yazdı:haydar kardeşime canı gönüldn katılıyorum
tarihçi murat bardakçı 5.5.2013 tarihli habertürkte abdülmecidin kendi el yazmasından aktarıyor
paylaşıyorum

Abdülmecid Efendi, büyük boy kâğıtlara yazdığı bu 35 sayfalık risalesinde Osmanlı padişahlarının tamamı hakkında değerlendirmeler yapıyor. Aşağıda, son halifenin içki konusunda yazdıklarının bazılarını özetleyerek naklettim:

* ABDÜLMECİD'İN ÇOCUKLARI: Sultan Abdülmecid, ardında saltanat makamına ve hilâfete namzet dört oğul (Beşinci Murad'ı, İkinci Abdülhamid'i, Sultan Reşad'ı ve Sultan Vahideddin'i kastediyor) bıraktı. Bunların hepsi ardarda tahta geçerek Avusturya sınırından Basra Körfezi'ne uzanan koskoca bir devletin çöküşünün sebebi oldular. Ben, bu dört hükümdarı, tarihin vereceği en şiddetli hükme bırakmakla yetiniyorum.

“Osmanlı'nın Gerçek Yüzü” sayfasına dön