alevi sünni evliliği

Alevilikte Ahlak, İrfan gibi manevi konuları bu bölümde paylaşabilirsiniz.
3nokta

Re: alevi sünni evliliği

Mesaj gönderen 3nokta »

Sadece kızın ya da erkeğin bakış açısı değil ailelerin de bakış açıları önemlidir.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
alevi99

Mesaj gönderen alevi99 »

3nokta yazdı:Sadece kızın ya da erkeğin bakış açısı değil ailelerin de bakış açıları önemlidir.
Tabi önemli fakat ister istemez belli başlı ön yargılar olacaktır. Fakat bu devirde insanın kafa yapısına göre uygun ve düşüncesine uygun insan bulması zor. Boşanmalar hat safa da insanların biraz daha dikkat etmeleri gerekli ben mezhepi pek problem eden bir insan değilim adamın düşüncesine bakarım ve fikrine nice aleviler var fikirlerimizin zıt düştüğü haksızmıyım.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

alevi99 can

Sahsi kanaatim sudur ,eger Kiz Arkadasinizla evlenmek arzusunda iseniz sunu diyebilirim,yazdiklariniz gibiyse,Kiz Arkadasiniz Haksizliga karsi dik durus sergiliyor ve heleki Alevilik konusunda tüm yargilamalara karsi ise ve hatta sizide Destekliyorsa bu Positifitr ,ancak bazen klasik düsünen Ailelerde var "Kizim onlar kizilbas Alevi, aklini basina al,onlara ne kiz verilir ne kiz alinir... "diyen Ailelerde var ,bazilari Ailelerin etkisi altinda kalarak bazen söyledikleri sözlerden cayiyorlar..tamam Gönül ferman dinlemez ama olabilecek olaylarada bakmak lazim,emin olmak lazim. Sayet hic bir kusku yoksa ozman Digerlerinin Evlilik konusunda onlara mutluluklar dilemek düser ,Aileler Sartlanmis ve yargili davranip iki kisi arasinda Etki yapmak isterlerse tabiki bunlarin önleminide almak gerekir diye düsünüyorum...Mühim olan ,bir kisinin Dogruya Dogru haksiza haksiz diyebilmesidir ...Sahsi görüsüm budur.
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
alevi99

Mesaj gönderen alevi99 »

Doğru düşünüyorsun ayrıca bizim insanımız ehli sünnet kadar ön yargı yapmıyor. Adamlar okadar saçma sapan bizleri tanıtıyorlar ki kendi aralarında biliyorsunuzdur. Geçen Başı örtülü onlara göre türbanlı bir kız ile konuşuyorum aşırı derece alevi zıttı ne dese beğenirsiniz on iki imam alevilere ait değil mi dedim ne diyorsun sen hepimizin ama harici veya muaviye zihniyetinde bir insansan ozaman olmaması normal. Kısaca karşı tarafın nasıl insan olduğuna bakılmalı ve fikirlerinize zıt olarak görünen bir durum varsa ayrılmalı bence günümüzde bu tarz evlilikler çoğalmıştır ancak geneli sorunlar ile karşılaşmıştır.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Şimdi bir çocuğunuz oldu. Ne olacak? Adı ne olacak? Dini eğitimi nasıl olacak?
Her ne kadar sorun olmaz denilse de bir müddet sonra aile içinde sorunlar baş gösterecektir. Ayrıca aileler arasındaki sorunlar da üstüne gelince tatsız bir son yaşanabilir.
Karar kişinin kendisinindir. Ancak ben tavsiye etmem. Bence duygusal bakmamak gerekir, objektif bakmak ve ileri görüşlü olmak gerekir.
. . .
alevi99

Mesaj gönderen alevi99 »

Öncelikle hepimiz islam da bir bütünüz bunu bilmemiz lazım. Çocuğa doğru bilgiyi aktarırsın ve mezhepten önce islamı nasıl yaşaması gerektiğini öğretirsin. Sonra mezhep konusunda ehlibeyt sevgisini aşılarsın eğer doğru yoldaysa düşüncelerinde sapma yoksa kendi kararını kendi verecektir. Ben bu tarz evliliklere kötü bakmıyorum ehli sünnet içerisinde de doğru bilgiler var eşin doğruları sen doğruları aktarırsan ozaman hiç bir sıkıntı olmaz. Fakat ben bu fikirdeyken kız arkadaşım alevi olacak diyor insanla alakalı :)
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Çok rahatsınız. Allah sonumuzu hayretsin. Saygı duyarım. Ancak bence yanlış bir karar olur. En azından yolunu iyi bilen bir insan için oldukça zor olur. Ha muhatabınız yolunu çok iyi bilmiyorsa o zaman çok sorun olmaz. Ama aksi halde çok sorun olacaktır.
. . .
alevi99

Mesaj gönderen alevi99 »

Bunun rahat olma ile alakası yoktur. İnsanları bölmenin kimseye faydası yok kardeşlik çatısı altında birleşmemiz lazımdır. Peygamberimizin bize bıraktığı bu yolu bir olarak götürmeliyiz. Fakat bazı yobazlar bu insanları bir birine düşürdüler. Ben islam da kardeşlikten yanayım doğru söyleyen kim olursa olsun benim din kardeşimdir. Sünni ama benim düşüncemle hem fikiriz e ne olacak sen sünnisin diye mi ayrım yapayım ? veya alevilik altına sığınan ataist alevi ilemi kardeşlik yapayım. Unutmamak lazım ya ademden kardeşiz yada dinen bunu bilmek ve buna göre yaşamak lazım ayrım bize fayda sağlamaz.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Ehli Sünnetle her ne kadar bazi konularda kardeslik bagimiz ortak yönlerimiz (Allah inanci kible vs ) varsa, bazi siyasi görüslerimiz farklidir,bir Sünni Vatandas her ne kadar iyi olursa olsun mutlaka ve mutlaka bir yerde patlak verir,örnegin Fatima (as) olayinda birinci ve ikinci halifelerin yaptiklarini görmezden gelirler aciklama yaptigimizda zit olsun diye Aysenin, Fatima (as) dan üstün bir varlik olarak görürler yani bir yerde Sartlanmisliklarini görürüz ,bir örnek daha veriyim Hamas Lideri Halid Mesal Iranda Imam Humeynin yatirini ziyaret ettiginde bazi Hamas yetkilileri Halid Mesalin bu davranisina siddetle karsi cikmislardi ,yani her ne kadar karsimizdaki kisiler ne kadar iyi olursa olsun mutlaka bir yerde Mezhep Fasizanligi yapmaktadirlar ,bu islerde böyledir.... eger Evleneceginiz kisi onlardan biri olursa eninde sonunda bir patlak verir.. ya Aileden, ya kizin kendisinden, yada cevresinden cikip Aileye etki yapabilirler buda Aile egtiminden kaynaklanir ..tabiki Samimi olarak Sii Alevi inancinin yolunu benimseyenlerde vardir, hakikatleri ve dogruyu aciklayanlarda vardir ama bunlar sadece azinliktadir ..ama maalesef Ehli Sünnetin cogu Sartlanmis olarak bazi Toplumlara heleki biz Alevi Toplumuna iyimser bakmadiklarina Sahit oluyoruz ..her ne kadar biri cikar Biz sizinle kardesiz dese aramizdaki kültürel farkliliklarida görmemiz gerekir ,örnegin Ehli Sünnet Kizlarina zorunlu olarak Türban taktiriyorlar ama Bizde o kisinin kendisi karar verir.Bence bir kisi Evlenmek isterse sectigi kisiyi iyi secmesi lazim, aksi halde ilerde ne gibi bir Problemlerle karsilasacaginida tahmin etmesi gerekir.olaya sadece duygusal olarak degil, bu yöndende bakmaliyiz. yoksa herkes iradesinde hürdür ve bunu ilerde sadece kendisi katlanmak zorunda kalir.
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Hüseyni yazdı:sayın biralevi nin yorumunu ve diger canların yorumunu merakla bekliyorum.....
Zor bir konu..
Evet yada hayır denilerek basitçe çözülecek bir konu değil
Fıkıh boyutu var kültür boyutu sınıfsal sosyolojik psikolojik boyutları var ,kişilerin pozisyonlarından doğan başka özel boyutlarıda işe katarsak zorluk derecesi daha iyi anlaşılır,
Evlilik kurumunun kendisinin dahi genel sorunları varken birde buna özel hatta çok özel sorunlar eklenirse durum daha iyi anlaşılır,Mesleğim icabı gözlemliyorum boşanma oranları arttı,insanlar pek çok değişik sebepten boşanıyorlar,hatta birbirlerini severek tanıyarak evlenende görücü usulü evlenende boşanıyor,hatta pek çok kez tanık oldum çok iyi iki insan evleniyor ama geçinemiyorlar oysa her ikiside toplum içinde çok iyiler…..
Yani bu işin sırrını kimyasını bilmiyoruz tutarsa tutuyor tutmazsa tutmuyor olasılık %50 görünüyor,
Evliliği pek çok faktör etkiliyor,
Yani alevi sünni evliliği bir yana evliliğin kendisi yani kurumun kendisi dahi başta %50 risk taşıyor
Birde buna diğer sorunları ekleyin,sabretmeyen hoşgörmeyen tahammül etmeyen tavırları ekleyin,aile büyüklerininde olayda yapıcı değil taraftar gibi davranmalarını ekleyin iş iyice zorlaşıyor,
işin sadece fıkhi boyutla çözülse yani İş fıkha kalsa kolay
Müslüman bir kadın kafir bir erkekle evlenemez veya tersi müslüman erkek kafir kadınla evlenemez der ayrıntılara girmeden hükmü verirsin ama düşünülmesi gereken işin diğer boyutlarıda var,
Sınıfsal kültürel mezhebi boyutlar var kişilerin özel beklentilerinden huylarından kaynaklanan boyutlar var velhasıl bu konuda en uygun tercihi yapmak zor bir iş,

Düşünün ki kızınız var ve illede aleviye vermek istiyorsunuz tamam kabul saygı duyalım ama hangi aleviye? Aleviyim deniliyor olması yeterlimidir?
Yada siz hangi alevilerdensiniz? İşte size basit !! bir sorun
Ayrıca sahiden kızınız alevimi? Yada sünni dediğiniz kişi acaba gerçekten sünnimi ya ateistse olmazmı yokmu böyle insanlar?sadece bu konuda bile birçok detay soru sorulabilir
Yani detaya girdikçe zorlaşan bir konu var önümüzde
Düşünün ki sınıfsallığı yıkmak için Peygamberimiz Hz.Zeynebin Zeyd ile evlenmesini istemişti ve zeynepte Peygambere bağlılığından bu evliliğe evet demişti sonra ne oldu?Anlaşamadılar ,boşandılar yani peygamberimizin tavsiyesiyle olan bir evlilikte bile başarısızlık olduysa artık başka ne diyebiliriz ki?
Tabi bu konuyu tamamlayalımda münafıklar bahane bulamasın,
Hz.Zeynebe evlenmemesi için çok baskı yapılmıştı çünkü Zeynep sınıf olarak farklıydı seçkin bir durumdaydı Zeyd ise sınıfsal olarak en alt tabakalardan geliyordu her ikiside ayrı ayrı takva sahibiydiler Zeynebin çevresi zeynebe baskı yaptı ama O Peygamberimizin isteğinin kayıtsız şartsız itaat gerektiğini biliyordu vahye inanıyordu ve kabul etti,
Evlilik kültürel sebeplerle yürümeyince boşandılar ama Zeynep çok zor duruma düştü çevresi onu incitti ( tahmin edersinizki davul bile dengi dengine türünden sana demiştik,sen Peygambere uydun yanlış yaptın türünden alaycı baskılara maruz kaldı)
Kadınlık onuru incindi üzüntülere boğuldu suçu!! Sadece PEYGAMBERİ DİNLEMEKTİ ,
Zeynebin toplum içinde düştüğü durumu düşünün ,
Ve Merhametlilerin merhametlisi Peygamberimiz onun durumunu gördü Ona kucak açtı ,kendisiyle evlenme onurunu ona vererek ,sahip çıktı Onu onore etti yüceltti,Zeynepte bulunduğu pozisyondan bunalımdan kurtuldu

Yani vesselam mutlu bir evlilik için ne yaparsak yapalım bir çok risk baştan var bunları göze alacağız ve olmazsa olmazlarımıza göre davranarak seçim yapacağız biraz sabır biraz tahammül ve hoşgörü biraz takva riski azaltıyor,
Kişilerin kültürel sosyal ailesel psikolojik durumlarını uyumlarını görmeye çalışmalıyız yani sadece seviyorumla yada alevi yada sünni olmakla sorun bitmiyor,
Büyük şehirlerde göze batmayan durumlar küçük yerleşlim birimlerinde sorun olabiliyor,diğer faktörler bir yana ‘Dengi dengine’ tercihinin riski azaltacağını düşünüyorum,
Bu denklikten sadece mezhebi denklik akla gelmesin oda var ama diğer farklılıklarda da uçurumlar olmamalı diye düşünüyorum,
Her denksizlik riski artırıcı bir faktör olarak gözüküyor ama her türlü aykırılığa Rağmen mutlu bir evlilik görürsenizde şaşırmayın istisnadır ama oluyor işte yani bu işin kimyası fiziği çok farklı çokta ince eleyip sık dokumaya da gelmiyor,
Sonuç olarak Huyunu ,dinini beğendiğiniz denklik ölçüsüne uygun biriyle deneyin derim,

“Alevi Ahlak ve İrfanı” sayfasına dön