Adanadaki Cemevi Basma !! olayının kısa analizi

biralevi

Adanadaki Cemevi Basma !! olayının kısa analizi

Mesaj gönderen biralevi »

ADANADAKİ CEMEVİ BASMA !! OLAYININ KISA ANALİZİ

Emperyallerin Alevi-Sünni çatışması istediği ve medyanın bu projeye piyonluk yaptığı günümüzde bazılarının balıklama atlayacakları bir olay Adana vda gerçekleşti.
Yerel basının aktardığına göre ;
Adana'da Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtım Derneği Adana Seyhan ilçesi Tepebağ mahallesindeki dernek Şubesi'ndeki cem töreni sonrası buraya gelen 6 genç şahıs ,ellerindeki Kuranı kerimi göstererek;
"Cem töreninin İslamiyet'te yeri yok,İslamiyet bu değil,Kuranda böyle bir ibadet şekli yok " diyerek cemevini terk ederler.
Olayı pek çok açıdan analiz yapmamız gerekiyor.
Mevcut bilgilerle bunu yapıyoruz,
1- Aklıma hemen Hz.Ali ile Muaviyenin Sıffin savaşındaki dialogları geldi. Yenileceklerini anlayan muaviye askerlerinin mızraklarının ucuna Kuran sayfaları takarak ‘Kuran hakem olsun’ şeklinde bir teklifle savaşı bitirmek yenilgiyi bu şekilde önlemek istemişti.
Hz.Ali ‘Sözü hak muradı batıl’ diyerek askerlerinin çözülmesini önlemek istemiş ama başaramamıştı.
Öncelikle vurgulayım ki;
Omurgalı duran ve halk dalkavukluğu yapmayan herkes bu gençlerin sözlerinin doğru olduğunu tastik etmesi gerekir. Bu önemli bir noktadır,not ediyorum.
2- FAKAT ; gençlerin eylemi aynı zamanda işgüzarlıktır ve inanç ibadet özgürlüğüne ve insan haklarına aykırıdır.Eylem biçimleri cahilcedir. Cemevine davet edilip veya bir şekilde katılıp bu söylediklerini soru olarak aktarsalar daha olgun ve makul bir eylem ve tebliğ biçimi olurdu.

3- Eylem haksız, yasal ve cahilce olsa da herhangi bir zulmü içinde barındırmıyor,yerel basın ve dernek başkanı bu sözü söyleyip terk ettiklerini söylüyor. Bunun da nusra ışid gibi canilerin yöntemlerini gördüğümüz günümüzde bize teselli olduğunu kabul edelim.
4- Basının bu olayı Baskın ! türünden vermesi abartması, görevleridir.Emin olun şerefsiz medya bu olayda kimsenin yaralanmamış olmasına yada arbede ,kavga çıkmayışına içten içe üzülüyordur.
5- Gençlerin kimlikleri ve arka plan belirlendiğinde başka açılardan bakmamız gereği de çıkabilir.
6- Birilerinin Alevileri ‘siz Anadolu alevisiniz onlar şii’ palavrasıyla cemevlerine sokmak için yıllardır her türlü muaviye planını yaptığını yıllardır söyler ve alternatif bir din anlayışının yerleştirilmesinin Türkiyenin gelecekteki yeni problemi olacağına hep dikkat çekmişimdir.
Cemevlerinin bugünkü yapı ve arka plandaki iradesiyle bu yaşanan olay türünün ilerleyen yıllarda da olacağını öngörmek için çok büyük analizler yapmak gerekmiyor.
Yıllardır Sürekli dikkat çektim herkesi uyardım, cemevi projesi yanlıştır ve ilerleyen yıllarda kurumsallaşıp yaygınlaştığında kargaşa nedeni olacaktır.
Emperyalistler bu nedenle cemevleri projesini desteklediler ,bu işin arka planını kimlerin rol oynadığını ‘Alevileri ve Aleviliği devletleştirme süreci’ başlıklı yazımda yazmıştım.
Yasa dışı illegal örgütlerinde katkısı ve tahrikleriyle ilerleyen yıllarda nur topu gibi bir sorun bizi bekliyor.
7- Anadoluda genlerinde alevi nefreti ve düşmanlığı yatan azınlıkta olsalar devlet içinde yada devlet desteğini arkasına her aşamada alabilecek karanlık zihniyetler bulunmakta olup bunlara karşı Sünni Müslümanlarla barış ve kardeşlik dilini geliştirerek Türkiyenin en az zararla bu sorunları atlatmasına katkıda bulunmalıyız.

8- Bu arada bir özeleştiri olarakta cemevlerinin ya gerçek ibadethanelere yada kültür evlerine dönüşmesi için çaba harcamalıyız. Cemevlerinden ya semah çıkmalı ve içeri ALİYYEN VELİYULLAH ezanı girmeli yada cemevlerinin ibadethane olmayıp kültür merkezleri olduğu halk iradesinde meşrulaştırılmalıdır.
Bu tür çözümlemeler en az zararla problemlerin atlatılmasını sağlayacaktır.Zira bu tip eylemler her zaman böylesi masumlukta gerçekleşmeyebilir. Düşünün ki Suriye ve ıraktan dönen katil sürüleriyle anadoluda iç içe yaşayacağız.
9- Eğer şahsen orada olsaydım o gençleri karşıma alır;
İyi doğru söylüyorsunuz ama kendi boy aynanıza ve kendi toplumunuza da benzer eleştiri getirmeniz gerek miyormu? Hatta İslama göre öncelik kendi içinde yaşadığınız toplumu uyarmak olmalı değilmiydi? derdim.
Hatta gidin benzer bir eylemi AKP il başkanlığı binasında yapın;
Uyguladığınız dış politikayla suriyede ırakta binlerce masum ölüyor,çocuklar yetim kalıyor sakatlar evsiz barksızlar bu soğukta sokakta kaldılar bu günah değil mi? Bu islama sığar mı? diyebiliyor musunuz?
Bu ülkeyi soyan hırsız zimmetci ayrılıkçı ötekileştirici politikalarınız islama uygun mu? diye sormuyorsanız samimi değil iki yüzlüsünüz demektir.
Eğer tutarlıysanız elinizdeki Kuranı alıp sarayın yada başbakanlığın önünde masum insanların ölümü Kurana uygun mu? diye sorun der tavsiyelerde bulunurdum.
10- Şimdi koltuklarınıza uzanın vekil,grup,dernek yada siyasetçi bozuntularının güya Alevilerin koruyucusu olarak bu olayı nasıl kişisel amaçları için kullanacaklarını da izleyin derim,
gün yaşama ve öğrenme zamanıdır,teşhir ve tespit zamanıdır, bu tip fitneler münafıkları ve müminleri tanıma sınavlarıdır, OMURGALI DURUŞLARI TESPİT ETME SINAVLARIDIR,
DALKAVUKLARI ,SAVRULANLARI ,ZAYIFLARI,CAHİLLERİ GÖRME SINAVLARIDIR…..
Hepimiz sınavdayız,
Bu olayda sorudur………
Teoman Şahin

“Cem, Semah ve Saz” sayfasına dön