Alevilerin Bayram Namazı (2011)

Tüm güncel konularla ilgili duyurular...
alevisesi
İletişim:

Alevilerin Bayram Namazı (2011)

Mesaj gönderen alevisesi »

Her yıl olduğu gibi Çorum Ehli Beyt camiinde toplanan aleviler bayram namazlarını kıldılar. Çorum Ehli Beyt camii imamlarından Özgür Arapoğlu hocamız bayram hutbesinde Alevilik konusuna değinerek;

Kimsenin kafasına göre bölgesine göre Alevilik sunamayacağını, Aleviliğin temelinin Kur’an ve Ehli Beyt olduğunu ve bu temele uygun olmayan düşüncelerin Alevilik olmadığını belirterek Aleviyim diyen insanların öncelikle 12 imamların hayatını ve fikirlerini öğrenmesi gerektiğine dikkat çekti. Özgür hoca hutbenin bir bölümünde ise Aleviyim diyenlerin ibadetlerini Caferi mezhebine göre yapmaları gerektiğini zira Ehli Beyt yada 12 İmam yolunun en bilinen tanınan isminin Caferi olduğuna işaret ederek kim namaz kılacak ise 12 İmamlara göre kılmalı, kim cenaze defnedecek ise 12 imamların anlayışına göre defnetmeli ve kim nikah kıyacak ise 12 İmamların öğrettiği gibi kıymalıdır zira Peygamberin düşüncesini gerçekte yaşatan insanlar 12 imamlardır dedi.

Sabah namazından sonra okunan Kur’an ve sonrasında birlikte Caferi mezhebine göre kılınan 2 rekat bayram namazından sonra bayramlaşan Çorumlu Aleviler saat 8:00 civarında camiden ayrıldılar.

Ramazan Bayram Namazından Görüntüler'in Tümü İçin Tıklayınız.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
alone_man

Re: Alevilerin Bayram Namazı (2011)

Mesaj gönderen alone_man »

işte gerçek aleviler
Ali dostları bunlar çorumlu aleviler gerçeği bulmuşlar anadolu aleviliği uydurmasını yıkıp geçmişler anadoluda 12 imam güneşi çorumda doğmuş bazıları bu siteye ülke dışından yazılıyor sanıyorlar azımsıyor küçümsemeye çalışıyorlar aslında bunlar bulutlara güvenip güneşin doğmadığını sanıyorlar
güneş çoktan doğdu panikleri bundandır çünkü 12 imam güneşi doğunca halkımızı masallarla aldatamayacaklarını biliyorlar cemle semahla sazla uyutup uyuşturamayacaklarını biliyorlar devletleştiremeyeceklerini biliyorlar o yüzden sürekli
biz anadolu alevisiyiz onlar şii tekerlemesini söylüyorlar o yüzden asimile olmuşlar masalını icat ettiler

EĞER 12 İMAM YOLUNU ÖĞRENİP ONU UYGULAMAK HZ.ALİNİN YOLUNDA YÜRÜMEK ASİMİLASYONSA
KURBAN OLAYIM BÖYLE ASİMİLASYONA
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Corum Alevileri Tarihi bir baslangic yapmistir. umuyorumki Diger iclelerdeki Alevilerde bundan ibret alirlar. Tarih boyunca Bektasilerin ve digerlerinin Hurafelerine carpitmalarina aldanan Mazlum Aleviler Gercek ve Hakikatlerle yüz yüze gelir, onlarda aynen Corum Alevileri gibi Ehli Beytin Davasina Tekrar kavusur Ehli Beyt Camileri Medreseleri acarlar ve Batila karsi Mücadele ederler. Uyanis ise baslamis ve hizla ilerlemektedir ! Batil ise bu hizi kesmek icin her türlü sinsi oyunlarini ortaya koyacaktir ,yine yaziyorum ..Alevi Toplumu uyandiginda Batil kendi Yalanlarinin icinde bogulacaktir !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

ali muhsin yazdı: ..Alevi Toplumu uyandiginda Batil kendi Yalanlarinin icinde bogulacaktir !
inş amin zaten uyanış başladı çorum örneği yayılacak inş zaten bundan çok korkuluyor açılımların asıl sebebi bu uyanışın önüne geçmek çorumdaki tüm insanlar alevi olduğu için sünnileşmişler diyemiyorlar bunun yerine şiileşmişler diyorlar
bazılarıda bu insanların yurt dışından mesela irandan sırf namaz için emanet geldiğini sanıyor )))))))
bu tür yorumlar çok eğlendirici)))))
aşıktalibi

Mesaj gönderen aşıktalibi »

Arkadaşlar siz pir soyundan gelen ve 12 imamlardan gelen hünkar hacı bektaş veliyi nushalarını sözlerini ve anadoluya hakim olmuş bir insanı, imam cafer buyruğunda yazan cem erkanını batın ve hurafemi sayıyorsunuz. Cem'de 17 kemerbest yokmu? 12 tanesini yapmassanız cem cem olmaz değilmi? Musahibiniz varmı lokmanız varmı sazendarınız varmı zikirciniz ilahiciniz varmı semahcınız varmı namazcınız(secdeci) varmı kurbancınız varmı elinde sopası varmı? Arkadaşlar pir soyundan gelen türkmen erenleri anadoluda varken siz bu insanlara batınmı diyorsunuz ve onları katı şeriat kurallarınamı çekmek istiyorsunuz alevi bektaşiliğinde şeriatta tarikatte hakikatte mağrifette yokmu var özü ne insan sevmek 72 milleti hor görmemek değilmi Şeriat peygamberimizden kalmadımı o karınca bile inciltmeyen değilmiydiki şimdikiler insana hüküm giydirip adam öldürür? imam ali demedimi müslümanlar siz kardeşsiniz müslüman olmıyanlarsa insan? hünkar hacı bektaş veli demedimi 72 milleti bir görün imam bakır demedimi karşındaki yahudi olsa bile saygı duyun? aklıma çok kötü şeyler geliyor inan olsunki siz 1100 yıldır bu kültürü asimine etmeyemi geldiniz yok saymaya batın demeyemi geldiniz? bizler imam caferin sürüsünde olan koyunlar kuzular değilmiyiz? Pir sultan abdal adı üstünde Pir demedimiki Açtım taradım 40'lar ile cem olmaktı muradım imam cafer çıkar yollarımıza seyyidi nesimiler hallacı mansurlar pir sultanlar görüşleri düşünüşleri farklı olduğu için asılmadımı işkence görmedimi siz o insanları hurafemi sayıyorsunuz? muarrem ayı yokmu sizde bizde var hızır orucu yokmu sizde bizde var cemlerde biz secde ve ruku etmiyormuyuz? zikir cekip tekbir etmiyormuyuz? kurandan ayetler okumuyormuyuz? kadın erkek 40lar ceminde bize söğlendiği gibi bir yapmıyormuyuz? Haşa ki, bizim semahımız oyuncak değildir, ilahi bir aşktır salıncak değildir, kim ki semahı bir oyun sayar, mumin diye namazı kılınacak değildir. Pir Hünkar Hacı Bektaş-i Veli.
Bekçisi seyyittir.
Hizmetçisi derviştir.
Öğretmeni mürşittir.
Yemeği lokmadır.
Şerbeti yastır.
Nefreti sevgidir.
Hedefi sırrı hakikattir.
Göz ve dil Kabesi insandır Gönül kabesi kabedir.
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Haşa ki, bizim semahımız oyuncak değildir, ilahi bir aşktır salıncak değildir, kim ki semahı bir oyun sayar, mumin diye namazı kılınacak değildir. Pir Hünkar Hacı Bektaş-i Veli.

o kadar çok sallamışsınki hangisini nasıl düzeltecem şaşırdım birini seçtim yukardaki cümleyi bektaş efendiniz hangi eserinde söylemiş?
bakalım ne cevap vereceksin ))))))
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Asiktalibi
önceliklikle sunu izah edelim ,Bahsettigniz Semah Saz Cem gibi Kültürel ve Ritüel olan Seyleri Imamlarimiz Yapmismi ? Yapti diyorsaniz Delil ve kanitlarinizi sunun ! Sunabilirmisiniz ? Sunamasiniz sünki Salliyorsunuz ! Bahesettiginiz Haci Bektas Veli yani "Pirinizin " Soydan geldigini idia ediyorsunuz ,oysaki Sizin Bektasi Önderlerinizden biri Haci Bektasin Ehli Sünneten (Sünni) oldugunu ve kendilerininde o yola tabi oldukarini yaziyorlar buna ne diyeceksiniz ? Kabeyi inkar ediyorsunuz ,Peki Haci Bektas Veliye neden HACI bektas denilmistir ? Haci Bektas Velayetnamesinde kendisinin Hacca gittigini ve devamli Namazdan( Rükü secde kible ) Oructan söz edildigi yazilidir , buna dayanarak siz kendi görüslerinizi ve ideolojinizi inkar ediyorsunuz demektir ? Haci Bektas Veli Size göre 12 Imamlarimizdan cokmu üstün ? üstün degil diyorsaniz ohalde neden 12 imamlarimizin hadislerini ilimlerini taviseylerini okumuyorusnuz ? yok Bektas üstün diyorsaniz ozaman neden kendinize "Alevi" Süssü veriyorsunuz ? bunun gibi nice sorular sorabiliriz ....yazdiginiz yazilar klasik vede kliselemis ve sartlanmis yazilardir ve hic bir kaynaga delillerede dayanmamaktadir ! Imam Cafer Buyrugu dediginiz kitap ise sadece avutmadir madem Caferi Buyruguna dayanarak yaziyorsaniz Sizde Caferi fikihina göre hareket ediyormusunuz ? Caferi Fikihinda istihadinda Semah dönmek saz calmak gibi Ritüel ve kültürel ayinler varmidir ? Dünyanin dört bir yaninda Caferiler Aleviler vardir Peki onlar neden yapmiyorlar ( onlar Siilesmis sözleriyle gelmeyin ) bu arada Siiligin manasi nedir bilirmisiniz ? var diyorsaniz Yalan söylüyorsunz demektir ! ispatla dersek, zaten ispatlayamasiniz sünki burdada Salliyorsunuz ! Cenaze ve Nikahlarinizi Sazlami yoksa yerine geldiginde inkar ettiginiz Kuranlami kaldiriyorsunuz ? oysaki yillarca görüyoruz Cenze ve Nikahlarinizi "Alevilik" adina Hanefi istihadina göre kilip kaldirdignizi veya Diyanete avuc astiginizi ! bu yaptiginiz celiksi degilmidir ? Saydigin isimlere gelince... bizler o isimlere muhtac degiliz ve onlarin izindende gitmiyoruz ! Saydiklarin isimler (Pir Sultan Abdal ) haric hepsi Sünni Tarikat Ehlidir bizim onlara ihitacimizda yoktur ! Alevilerin önderleri Sünni tarikat ehli olanlar ve bunlari sözde " Alevi" diye yutturanlar degil, 12 Imamlardir ,Peygamberden sonra 12 imamlardan üstün bir varlikta yoktur .Siz ise 12 Imamlari Saf disi ederek Sünni Bektaslari mentesleri Abdal Musalari, Balim Sultanlari ön safta tutarak Aleviligi lekelemeye ve yozlastirmaya calisiyorsunuz . 72 Millete Sayginlik diye hitap etmenizde sadece Göz boyamadan baska birseyde degildir ! 72 millete derken Sizler Vahabilere Selefilere bilmem falancalara Amerikaya Batiya Siyonizme saygi duyarken, Siilere Öz Alevilere ise Yobaz gerici deyip asagilayan siz degilmisiniz ? Yok biz öyle degiliz diyorsaniz ohalde Bektasi Tekkelerinizde neden Amerikan Suudi Selefi Bayraklari asilidir ? neden ozaman Haci Bektas kasabasinda Israilden gelenlere kucak actiniz ? Bunlarki Dünya Ehli Beyt Dostlarinin dünyanin neresinde olursa olsun kanini akitan ve hunharca katledenler degilmidir ? bunlarami sayginliginiz var ? ama Gercek ve özüne kavusan Alevilere gelince kendi hatalarinizi ört bas etmek icin mangalda kül biramayip Asimileden bahsedende siz degilmisiniz ? hangi masali okuyorsunuz ? kimi kandirmaya calisiyorsunuz ? Unutmayinki, artik Sizin gibi Bektasilerin devri gecmistir ! Cemevlerinde Sopayla bekleyen ve Alevileri birer koyun gibi Gütmek isteyen Pir ,Dede diye adlandirdiginiz nedi-ü belirsiz kisilerinde yalanlarinin mumu sönmek üzeredir ! 3,5,7,40,17 diyerek Alevileri Matematik oyunlarinizla kandirma devride gecmistir ! Bizim bilidigmiz Kuran ve Ehli Beyttir 14 Masum Paktir ! 12 Imamlardir ! Siz Bektasiler ise bunlarin önüne yiginla sayilar ekleyerek kamufle etme cabasindasiniz ! Sonuc olarak ne 12 Imamlarimiz Saz calmis Semah dönmüstür nede böyle bir Hadis vardir Siz Toplumu degil sadece kendinizi kandirmaktasiniz ve yalanlarinizi ve masallarinizi bir Topluma maal etmek isteyenlersiniz ,Tavsiyem bu hatanizdan dönmeniz ve arastirmanizdir .Yok benim atalarim yolu böyleydi derseniz o,halde Mahserde 12 Imamlarimizin karsisina nasil cikacaginizi düsünün ! iz sürdügünüz Atalariniz, Semahiniz, Saziniz sizi kurtaracakmi görecegiz ? Yazilarin sadece asilsiz ve sallamadan ve Kamufle etmeden baska birsey degildir....
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
ceren

Mesaj gönderen ceren »

aşıktalibi yazdı:inan olsunki siz 1100 yıldır bu kültürü asimine etmeyemi geldiniz yok saymaya batın demeyemi geldiniz?

kültürünüzü yaşatın ama bu kültürünüzü 12 imam yolu diye sunarak cahil insanları kandırma çalışmayın
aşıktalibi

Mesaj gönderen aşıktalibi »

Kanıt evimde imam cafer-i sadık buyruğunda ve şimdi internetten başka birşey okudum bazı ehlisünnet imamlarıda semah dönüldüğünü söylüyormuş ki imam caferi sadıkda buyuruyor. Bakın cem erkanında imam caferi sadık derki sazendar sazı eline alsın ilahi söyleyip 3 kez sema(semaha) dönülsün 12 imamlar cem erkanında 12 erkan yapılmassa cem cem olmaz diyorlar, 12 erkandan biriside bu. 12 erkanınız varmı? dediğim gibi zikirci namazcı kurbancı lokmacı varmı musahibiniz varmı ve dahası ?
Arkadaşlar yıllardır bu insanlar aleviyiz diye zulüm gördü çoçukları şehadete erdi bizse aleviyiz diye baskılar gördük ama halada 12 imamların izinden gidip buyruklarını yerine getirmeye çalışıyoruz ve yolumuzdan dönmedik şimdi şia adı altında gerçek aleviyiz diye çıkıpta dilmi uzatıyorsunuz yazıklar olsun demek istiyorum ama diyemiyorum hünkar hacı bektaş veli 12 imamlar soyundan geldiği söylenir kabeyi inkar etmiyorum göz ve dil kabesi insandır diyoruz gönül kabesi kabedir e tabi kalbi temiz olan ve kalbinin kapıları sonuna kadar açık olan anlar hünkar hacı bektaş veliyi nakşibendilerinde kendine çektiklerinide biliyoruz...

Daha gözle görmek istermisiniz imam caferi sadık buyruğunda rum ve sufi kardeşler yazar değilmi onlarda balkanlara göc etmişler o insanlarda aynı cemi yapıyorlar? size bir örnek daha her nekadar iktidadi yönden bizlere benzemeyen nusayrilerde kurucusu muhammed bin nusayrdi 11.imam hasan ül askerin öğrencisi olduğu söylenir 800'lu yıllarda ve onlarda aynılarını yapıyor semah dönmüyorlar ama ona benzer birşey yapıyorlar. ben buraya tartışmaya gelmedim 12 imamlar soyundan gelenlerde var? pir soyundan gelenler seyyidi soyundan gelenler babamansur talibiyim ben anne tarafım piri horasandan geliyor.

Ayrıca size güzel dil ile yazarken okuduğum o çirkin laflarınız kadar yozlaşamam resmen kesecek atacak gibisiniz. Şunu ututmayın bize PİRİMİZ inciltsende inciltmiyeceksin dedi ve biz buralara zülüm görsekte inciltmeden,atalarımızın kanları ile geldik onlara yapılan işkencenin açıları ile geldik bunu unutmayın bu vebalin altında çok büyük bir şekilde hezimete uğrarsınız.....
En son aşıktalibi tarafından 16 Eyl 2011, 12:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ceren

Mesaj gönderen ceren »

aşıktalibi yazdı:Kanıt evimde imam cafer-i sadık buyruğunda ve şimdi okudum bazı ehlisünnet imamlarıda semah dönüldüğünü söylüyormuş ki imam caferi sadıkda buyuruyor. Bakın cem erkanında imam caferi sadık derki sazendar sazı eline alsın ilahi söyleyip 3 kez sema(semaha) dönülsün 12 imamlar cem erkanında 12 erkan yapılmassa cem cem olmaz diyorlar, 12 erkandan biriside bu. 12 erkanınız varmı? dediğim gibi zikirci namazcı kurbancı lokmacı varmı musahibiniz varmı ve dahası ?
Arkadaşlar yıllardır bu insanlar aleviyiz diye zulüm gördü çoçukları şehadete erdi bizse aleviyiz diye baskılar gördük ama halada 12 imamların izinden gidip buyruklarını yerine getirmeye çalışıyoruz ve yolumuzdan dönmedik şimdi şia adı altında gerçek aleviyiz diye çıkıpta dilmi uzatıyorsunuz yazıklar olsun demek istiyorum ama diyemiyorum hünkar hacı bektaş veli 12 imamlar soyundan geldiği söylenir kabeyi inkar etmiyorum göz ve dil kabesi insandır diyoruz gönül kabesi kabedir e tabi kalbi temiz olan ve kalbinin kapıları sonuna kadar açık olan anlar hünkar hacı bektaş veliyi nakşibendilerinde kendine çektiklerinide biliyoruz...

Daha gözle görmek istermisiniz imam caferi sadık buyruğunda rum ve sufi kardeşler yazar değilmi onlarda balkanlara göc etmişler o insanlarda aynı cemi yapıyorlar? size bir örnek daha her nekadar iktidadi yönden bizlere benzemeyen nusayrilerde kurucusu muhammed bin nusayrdi 11.imam hasan ül askerin öğrencisi olduğu söylenir 800'lu yıllarda ve onlarda aynılarını yapıyor semah dönmüyorlar ama ona benzer birşey yapıyorlar. ben buraya tartışmaya gelmedim 12 imamlar soyundan gelenlerde var? pir soyundan gelenler seyyidi soyundan gelenler babamansur talibiyim ben anne tarafım piri horasandan geliyor.

Ayrıca size güzel dil ile yazarken okuduğum o çirkin laflarınız kadar yozlaşamam resmen kesecek atacak gibisiniz. Şunu ututmayın bize PİRİMİZ inciltsende inciltmiyeceksin dedi ve biz buralara zülüm görsekte inciltmeden,atalarımızın kanları ile geldik onlara yapılan işkencenin açıları ile geldik bunu unutmayın bu vebalin altında çok büyük bir şekilde hezimete uğrarsınız.....

Buradaki araştırmacılar İmam Sadık'ın buyruk diye bir kitabı olmadığını kanıtladılar
hacı bektaşla ilgileniyorsan forumda hacı bektaş bölümüne yazılan kanıtlarıda oku onlara karşı cevap ver
tabi verebilirsen

“Duyurular” sayfasına dön