Irakta gördüklerim,duyduklarım....

biralevi

Irakta gördüklerim,duyduklarım....

Mesaj gönderen biralevi »

IRAKTA GÖRDÜKLERİM,DUYDUKLARIM.....

Hani hep derim ya;
Asırlardır Hacı Bektaş kasabasına gittik ve söz gelimi 12 imam yolunda abdest nasıl alınır bunu bile öğrenemedik artık gitmeyelim,Kerbelaya,Necefe,Meşhede,Kuma gidelim bakalım neler görüp neler öğreneceğiz diye,
Sözüme uydum ve bir grup aleviyle Iraka gittim, cahil aklımla görüp duyduklarımı sizlere aktarıyorum;

1-Kerbela ,Necef,Küfe ve Bağdatı gezdik ,Her tarafta Hz.Ali’nin,Hz.Hüseyinin,12 imamların temsili resimleri var. Sanırım burada yaşayan insanlarda alevi. Yani ‘biz anadolu alevisiyiz onlar şii’ diyen sahtekarlar bizi kandırmışlar. Aleviler sadece anadoluda yaşamıyor,Irakın her ilinde yaşıyorlarmış.Yemin olsun gözlerimle gördüm.Demek ki bizleri onlardan ayırmak birleşmemizi önlemek için bu yalanı uydurmuşlar, çok iyi anladım.

2-Çok enteresan bir şeye daha tanık oldum .Her tarafta cami ve mescidler var. Sahtekar bektaşiler bize alevillikte cami yok mescid yok demişlerdi ya,bu da yalanmış,bizi bu konuda da kandırmışlar. Hatta Küfede Hz.Ali’nin evini ve namaz kıldığı mescidini bile gördüm.Evinden mescide giden bir yol vardı.Yine 12. İmamımız Hz.Mehdinin namaz kıldığı mescidi de kendi gözlerimle gördüm.

3-Birde kulaklarımla enteresan birşey duydum. Oradaki aleviler ezanlarında ALİYYEN VELİYULLAH diyorlardı.Sordum bir alime dünyadaki tüm aleviler ezanı böyle okurlarmış. Ne tuhaf değil mi tüm dünya alevilerinin okuduğu ezandan haberimiz bile yok.Bizi cemevlerine sokan sahtekar bektaşiler bu ezandanda bizi koparmışlar.Gerçekten Hz.Ali’nin yolundan gideceksek bizimde camilerimizde,mescidlerimizde yada cemevlerinde bu ezanı okumamız gerekiyor. Yoksa ne yapsak boşmuş.Bu arada Allah yardımcısı olsun bir alevi kardeşimin vesilesiyle anadolu tarihinde ezan konusunda ilk defa olacak bir sürprizin müjdesini vermek için de sabırsızlanıyorum, ama dedim ya müjde olacak bekleyin derim...

4-Birşey daha gördüm.Iraklı aleviler Kerbelada,Küfede ve necefte namaz kılıyorlardı.Hani şu bildiğimiz buralarda gördüğümüz namaz gibi kıyamlı,rükülü,secdeli ama farklarda var,mesela ellerini sünniler gibi önden bağlamıyorlar,serbest bırakıp ,yandan salıyorlar aşağı doğru,yine secde edilen yere toprak koyuyorlar.Kerbela toprağı daha sevapmış.Oralarda yaşayan alevilerin alınlarında hep bu toprağın izi var.Hatta bazıları bu nedenle çağın yezidi işıd tarafından tanınıyormuş,işıd aleviyi alnındaki namaz izinden tanıyormuş.Meleklerde mahşerde aynı izden tanıyacaklarmış.Bize namaz yok selat var oda duadır diyen sahtekar bektaşilerin bu konuda da yalancı olduklarını bizzat gözlerimle görüp kulaklarımla duyarak tespit ettim. Birşey daha küfede Hz.Alinin evinin yanındaki mescidde namaz kılarken şehit edildiği yeride gördüm.Sevdiğim ve önder kabul ettiğim kişi namazda şehit oluyor ama bana namaz yok diyor sahtekarlar.

5-Hz.Alinin kabrinin olduğu yerde birkaç alimle sohbet ettim.Şiiyiz dediler.Araplar Hz.Alinin yada 12 imamların yolundan gidenleri şii diye tanımlıyorlarmış.Bu Hz.Ali’nin taraftarı anlamına geliyormuş. Oysa bize anadoluda soysuz bektaşiler şiiliği kötü bir şeymiş gibi ,şii olmamamız gerekiyormuş gibi anlatmışlardı.Yalan söylüyorlarmış,bizzat duydum hemde kaç kişiden.Meğer biz şiiymişiz,aleviymişiz,caferiymişiz.Bunların hepsi aynı anlama geliyormuş.

6-Hz.Hüseyinin kerbeladaki kabri aynı zamanda büyük bir caminin içinde bulunuyor.Aleviler dua ederken Hz.Hüseyine dönüyorlar,Namaz kılarkende Kıbleye dönüyorlardı.Oradaki Hz.Ali dostlarının kıblesi kabeymiş gözlerimle gördüm .Sahtekar bektaşiler bize kabemiz insandır diye yalan söyleyip kandırmışlar. 12 İMAM DOSTLARININ KIBLESİNİN KABE OLDUĞUNU GÖRDÜM ,ÖĞRENDİM.

7-Bazı kişilerin başlarındaki sarık beyaz bazılarının siyahtı.Merak edip sordum. Siyahlara seyyit diyorlarmış ve bunlar Hz.Ali’nin soyundan olan kişilermiş ve araplar soy secerelerini titizlikle tutarlarmış.Yani hepsinin belgesi varmış.Diğer beyaz olanlar ise soydan olmayan alimlermiş.Seyyidin birisiyle tanıştım.Sizde seyyit çok mu ? diye sordu .Dedim ağa biz yolu kaybetmişiz çok olsada nolacak ki ? dedim güldü cevabım çok hoşuna gitti, ve bana sizler canımız, kanımızsınız gelin öğretelim dedi bu cevapta benim çok hoşuma gitti.

8- Necefte 40 yıllık bir dostla karşılaştım.İlim öğrenmek için gelip kalıvermiş.Dedi doymadım ilme,daha çok açım. Dedim anadoludakiler dahada aç gel onları doyur.Anladı ne demek istediğimi gülüştük.

9-Irak ülkesi savaş içinde yaşamayı öğrenmiş.Kimsede panik havası yok.Herkes her türlü mücadeleye hazır görünüyordu ve güvenlik önlemleri en üst düzeydeydi. Adım başı güvenlik koridoru kurulmuştu.Öle öle yaşamayı hem öğrenmişler hemde başarmışlar.Bu konuda kendilerine yardımcı olan İrandan hep sevgi ve saygıyla bahsediyorlardı.Hatta pek çok yerde iranlı şehit askerlerin ve dini lider Rehber Hamaneyin resimleri asılıydı.

10- Anadoluda yaşayan biz aleviler misafirperveriz ya işte Iraktaki alevilerle en büyük ortak noktamız buydu.Onlarda çok misafirperverlerdi.Hizmet etmek için yarışıyorlardı.Her gittiğimiz camide binlerce insana yemek veriyorlardı.Daha bu birşey değilmiş,erbain günlerinde 30 milyon insanı gece gündüz doyuruyor ,barındırıyorlarmış.Biri dediki ta oralardan Hüseyin aşkıyla buralara gelen insanın ayağının türabı oluruz.Gözlerim doldu..

11- Her yerde insanlar salavat dedikleri bir şeyi toplu halde söyleyip duruyordu. ’Allahümme salli ala Muhammet ve ali Muhammet’ Adeta bir şifre yada alevi sloganı olmuş gibiydi.Ehli beyte selam göndermek anlamına geliyormuş ve çokta sevapmış.Herkes her an her yerde bunu söylemeye hazırdı. Aleviliğin en temel toplu çağrısından bizim hiç haberimiz yoktu tabi,anadoluda bizi bektaşi masal ve tekerlemeleriyle asırlarca uyutan bektaşilere birkez daha lanet ettim.

12-Kerbelada Hz.Hüseyinin dostlarınında kabirleri vardı.Abbasın kopan iki kolu içinde anıt yapmışlar.Abbasında kabri hemen İmam Hüseynin yanıbaşındaydı.sefa merve gibi aralarındaki mesdafeyi hüzünle adımladık,bir ona bir buna gözyaşlarıyla gidip geldik.Bu arada bizim bazı münafık basın organlarının dediği gibi buradaki hiçbir alevi kerbela ziyaretini hac yerine koymuyordu.Hatta bazı ıraklı aleviler önümüzdeki sene hacı olmanın da hesabını yapıyordu. Zaten pek çoğu da hacca gitmiş hacı olmuştu.Münafıkların şiilere düşman yapmak için sünnileri bu tür yalanlarla aldattıklarınıda bu sayede öğrenmiş oldum. Aleviliktede hac farizası varmış,öğrendim ve bektaşi sahtekarlara bir kez daha beddua ettim,milyonlarca insanımı ASIRLARCA aldattıkları için..

13- Yine dikkat çekici bir detay; Iraklı aleviler İmam Hüseyinin kabrinin bulunduğu yada Hz.Alinin kabrinin bulunduğu hareme yaklaştıkça yüzleri asılıyor gözleri doluyordu.Kerbela hareminde bu durum o kadar barizdi ki İmamın kabrine elini yüzünü sürüpte ağlamayan yada ağlamaklı olmayan hiç kimse yoktu.Hepimiz etkilendik ağlaştık durduk,bacılarımız ın diğer taraftan ağlama sesleride geliyordu.Rahat gezilsin diye erkeklerle kadınların yerleri ayrılmış harem bölünmüştü. Hüseyine Resulü Ekrem ağlamıştı biz neden ağlamayalım ki ?

14- Ziyaret kafilemizde hem gençler hem yaşlılar bulunuyordu. Yaşlılarmı daha şanslı gençlermi diye düşündüm.Hani sıralı ölüm söz konusu olduğunda son deminde kerbelayı ziyarete gidip merhamet dileyen mi? Yoksa genç yaşında gidip kalan ömründe motive olan mı daha şanslıydı ? Doğrusu karar veremedim .Her iki tarafında avantaj ve dezavantajları vardı.Galiba bu iş özgür iradeye ve tercihe pozitif kullanıma bağlıydı.

15-Hz.Mehdinin namaz kıldığı mescidde Onu görmeyi umut ettik.Zira bu tür söylentiler vardı.Şahsen epey yüze baktım ama göremedim.Görseydim tanırmıydım bunuda bilmiyorum tabi ama hiçkimse gördüm demedi.Zaten gördüm diyenede gözükmezmiş.Bı konudaki sır,merak ve umut bence çok hoş birşey.Karşına her an çıkabilir ve hep bu umudu taşıyorsun.İsterse hiç gözükmesin gözüme ,Ne güzel bir duygu.Bu ihtimalin kendisi güzel.

16-Kerbelada Habib ibni mezahir,Meysem tammar,larla tanıştım,ne güzel ehli beyt dostlarıymış. Bizi yıllarca balım sultanlarla kaygusuz sultanlarla uyutan sahtekar bektaşilerin kulaklarını birkez daha çınlattım.

17- Kerbela ,Necef,Küfe cami ve haremlerinde Ramazan ayında tüm gecelerde helede kadir gecelerinde sabahlara kadar milyonlarca ALEVİ buralarda uyumuyor ibadet ediyorlarmış,bu gerçeği de öğrenince bize ramazan ayı orucunu inkar ettiren ve kadir gecelerinden mahrum bırakan yalancı Bektaşilere beddualar yağdırdım.

18-Birde enteresan ve o kadarda traji- komik birşey aktarayım.Hırsızın biri bir bacımızın cüzdanını çaldı.Ne yazık ki pasaportta cüzdanın içindeymiş. Yurt dışında pasaport kaybetmenin ne demek olduğunu ancak yaşayanlar anlar.Hepimiz çok üzüldük,zira yeni bir pasaport çıkarmak belki bir haftamızı alacak ve iki arkadaşımız ırakta kalıp bizimle dönemeyecekti. Pasaportun bulunması için aracımızda salavat söyledik. Biraz sonrada pasaportun mescidde bulunduğu haberi geldi. Hırsızımız parayı almış pasaportu vermiş.Allah hırsızın bile merhametlisini ve delikanlısını versin diye dua da ettik, bence salavatta bir sır bir gizem var,yoksa Allah emretmezdi değil mi?
19-Son olarak aslında Irak hiçte ırak değilmiş, gidin kardeşlerim gidin gözlerinizle görün kulaklarınızla duyun.....
Teoman Şahin

“Kutsal Mekanlar ve Ziyaret Yerleri” sayfasına dön