Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
AnadoluAlevisi

Re: Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Mesaj gönderen AnadoluAlevisi »

alone_man yazdı: hacı bektaş diyorsun
hacı bektaşın kitabının adını yaz yeter evelemene gerek yok hangi kitabına inanıyorsun
ilmihal dediğin kimin kitabı?
tefsir dediğin kitabın adı ne?
net yaz eveleme
hangi inanç önderinin hangi kitabı?
hadis sünnet dediğin şeyi hangi kitaptan öğreniyorsun hadis ki,tabının adı ne
sen sadece eveliyor oyalıyorsun
net ol dürüst ol
Sevgili can,

Alaşıldı, dinlendirmeyeceksin beni. Neyse.
hacı bektaşın kitabının adını yaz yeter evelemene gerek yok hangi kitabına inanıyorsun
Cevabı daha önce vermiştim. Şu linke gir ve oku, ona göre istediğini de seç.

ileti22390.html#p22390

Yazdıklarımı okumuyorsunuz galiba. Günahı boynunuza.
alone_man yazdı: ilmihal dediğin kimin kitabı?
net yaz eveleme
net ol dürüst ol
Tek cevap: 3. maddedeki “İmam Cafer-i Sadık Buyruğu” işte. Bizim için hem ilmihal, hem meal, hem tefsir, hem hadis, hem sünnet kaynağımızdır. Yazılanları nasıl anlayamıyorsunuz gerçekten hayret doğrusu?

Hadi seç istediğini. Şimdi veya hazır olduğunda üzerinde konuşalım.

Saygılar ve sevgiler...
Makalat, Can Yay., s.44, 2007:
(a.s.) buyurdu: İçinizde iki emanet bırakıyorum yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehl-i Beyt'im, O halde eğer istiyorsanız ki Hak yolunda sağlıklı kalasınız, ilahi kitap ve nebiler sultanının (a.s.) evlatlarına tutunun.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

AnadoluAlevisi yazdı:
ilmihal dediğin kimin kitabı?
net yaz eveleme
net ol dürüst ol
Sevgili can,

Alaşıldı, dinlendirmeyeceksin beni. Neyse.
Cevabı daha önce vermiştim. Şu linke gir ve oku, ona göre istediğini de seç.

ileti22390.html#p22390

Yazdıklarımı okumuyorsunuz galiba. Günahı boynunuza.
alone_man yazdı: ilmihal dediğin kimin kitabı?
net yaz eveleme
net ol dürüst ol
Tek cevap: 3. maddedeki “İmam Cafer-i Sadık Buyruğu” işte. Bizim için hem ilmihal, hem meal, hem tefsir, hem hadis, hem sünnet kaynağımızdır. Yazılanları nasıl anlayamıyorsunuz gerçekten hayret doğrusu?

Hadi seç istediğini. Şimdi veya hazır olduğunda üzerinde konuşalım.

Saygılar ve sevgiler...

gerçekten hayret onca şey yazıyorsun sonra hepsi tek cevap imam cafer buyruğu deyip çıkıyorsun
imamın böyle kitabı yok o bisatinin dir ama bunu anlaman zor tabi nato mermer meselesi
hacı bektaş vilayetnamesi onun kitabı değil onun adına yazılan bir kitaptır
ama nato kafa anlamaz ki
kitabul fevaidde atasözleri ve hadislerin yer aldığı kitaptır içinde bektaşın adı bile geçmez ama nato kafa anlamaz
makalatta ehli beyt kelimesi bile geçmez ama anlaman zor tabi
naparsak boş bektaşi mikropu sarmış her yanını
forumda hacı bektaş bölümünü okuda yoldanmı soydanmı yoksa palavramı anla ama mümkün değil n belaga demişsin sana ordan örnek verilmiş yine inkar etmişsin
anadolu dışında birilerine bunları yazsan kafayı yediğine inanırlar oysaki basit bir bektaşisin o kadar
AnadoluAlevisi

alone_man yazdı:gerçekten hayret onca şey yazıyorsun sonra hepsi tek cevap imam cafer buyruğu deyip çıkıyorsun
imamın böyle kitabı yok o bisatinin dir ama bunu anlaman zor tabi nato mermer meselesi
ama nato kafa anlamaz ki
kitabul fevaidde atasözleri ve hadislerin yer aldığı kitaptır içinde bektaşın adı bile geçmez ama nato kafa anlamaz
forumda hacı bektaş bölümünü okuda yoldanmı soydanmı yoksa palavramı anla ama mümkün değil n belaga demişsin sana ordan örnek verilmiş yine inkar etmişsin
anadolu dışında birilerine bunları yazsan kafayı yediğine inanırlar oysaki basit bir bektaşisin o kadar
Sevgili can,

İddialarınıza hani nerede bizzat yüceler yücesi Allah'tan ve bizzat Ehlibeyt, 12 İmam'dan olan kaynak/kanıt/belgeleriniz?

Bizzat yüceler yücesi Allah'tan ve bizzat Ehlibeyt, 12 İmam'dan olan kaynak/kanıt/belgeleriniz yoksa iddialarınıza kaynak/kanıt/belgeleriniz nedir o zaman?

İddialarınıza bizzat yüceler yücesi Allah'tan ve bizzat Ehlibeyt, 12 İmam'dan olan kaynak/kanıt/belgeleriniz yoksa siz uydurukçu palavracı Sünni/Şii'leri neden ciddiye alalım?
alone_man yazdı: n belaga demişsin sana ordan örnek verilmiş yine inkar etmişsin
Nehcül Belaga deyip çıkıyorsun. Hz. İmam Ali'nin de böyle bir kitabı yok o Seyyid Razi'nindir ama bunu anlaman çok zor tabi nato mermer meselesi!

Eğer adamsan en ciddi iddialarını, en ciddi dayanaklarını al gel. Eğer dayanakların bizzat yüceler yücesi Allah'tan ve bizzat Ehlibeyt, 12 İmam'dan ise o zaman udurukçu, palavracı, dedikoducu demem sana. Aksi halde, çekeceğin var!

Sünni/Şii mikrobunu yemiş zavallı seni.

Saygılar ve sevgiler...
(a.s.) buyurdu: İçinizde iki emanet bırakıyorum yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehl-i Beyt'im, O halde eğer istiyorsanız ki Hak yolunda sağlıklı kalasınız, ilahi kitap ve nebiler sultanının (a.s.) evlatlarına tutunun.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Bak yine bana cevap verdiğini sanmışsın uzun uzun ama boş laftan başka bir şey görmedim. Öncelikle bana hakaret edersen bir daha (ya da bir başka arkadaşıma)Sunni zorbası falan dersen forum kuralları gereği gerekenin yapılacağını hatırlatırım. Önce üslubunu düzelt biz Sunni değiliz. Aleviyiz Caferiyiz Şiayız. Bizim ile Sünnilik aramızdaki farkı algılayamayacak kadar analiz yeteneğin yoksa biz senle neyi kouşacağız?
Soy meselesine verdiğin cevaba binaen iöyle derim:
Diyorsun ki istediğin seyyidin yolunu sür. Fark etmez diyorsun. Arkadaş öncelikle Ehl-i Beyt'in bu konuda bir şey söyleyip söylemediğini ispat etmelisin. İkinci olarak bu düşüncen mantıksızdır birbirine zıt olan düşüncelere sahip ekollere mensup seyyitler varken nasıl oluyor da hangisine uyarsan uy doğru olabilir? Kusura bakma hak tektir. Gerisi Batıldır. Sizin Alevilik diye dayattığınız kültürel unsurların mesela semahın cemin mesela fıkıh diye sunduğun cenaze meselelerinin Ehl-i Beyt ile olan ilgisini yazmalısın. Soy dediğin delil tutarsız olduğu için kabul edilmiyor. Doğrudan Ehl-i Beyt as'ten delil sunman gerekiyor. Aslında yazacağım çok şey var ama gerek yok. Çünkü seni tanıyorum anlaşamayacağımızı da biliyorum o yüzden uzatmak ve boşa vakit harcamak da istemiyorum. Sadece yazdıklarına daha önce cevap verilmiş olduğu bu forumda da ortaya çıksın diye yazıyorum. Mesela imam cafer as'a atfettiğiniz buyruk kitabının aynı yayınevinden bile farklı tarihlerde tahrif edilerek farklı baskılarının yapılmış olduğunu söyledim. Daha önce de söylediğimi anımsıyorum. Buna rağmen bunca tahrifata rağmen bu kitabı referans almak elbette doğru olmaz. Çünkü o kitabın İmam Cafer as ile ilgisi yoktur. ŞEyh Safi buyruğunu alıp İmam Cafer buyruğu diye tahrif ederek insanları kandırmak gerçekten çok büyük günahtır. Neyse nasılsa ispat edebileceğin bir şeylerin yok. Çünkü kaynakların arasında sıkıntılar var. Düşüncelerini Ehl-i Beyt'ten destekleyemiyorsunuz. O yüzden söyledikleriniz gerçeklik dışı Alevilikle ilgisi olmayan şeylerdir. Ne konuşacağız nasıl anlaşacağız? Gidin yolunuzu sürün. Ama asla bu kültürel ve kişisel din yorumuzunuzu Ehl-i Beyt as'e atfetmeyin. Vallahi altından kalkamazsınız. Yol yezitliği yeztilikten daha kötüdür.Allah bizi Ehl-i Beyt as'ın yoludan ayırmasın.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
alone_man

AnadoluAlevisi yazdı:
alone_man yazdı:gerçekten hayret onca şey yazıyorsun sonra hepsi tek cevap imam cafer buyruğu deyip çıkıyorsun
ama nato kafa anlamaz ki
Sevgili can,

İddialarınıza hani nerede bizzat yüceler yücesi Allah'tan ve bizzat Ehlibeyt, 12 İmam'dan olan kaynak/kanıt/belgeleriniz?

Bizzat yüceler yücesi Allah'tan ve bizzat Ehlibeyt, 12 İmam'dan olan kaynak/kanıt/belgeleriniz yoksa iddialarınıza kaynak/kanıt/belgeleriniz nedir o zaman?

İddialarınıza bizzat yüceler yücesi Allah'tan ve bizzat Ehlibeyt, 12 İmam'dan olan kaynak/kanıt/belgeleriniz yoksa siz uydurukçu palavracı Sünni/Şii'leri neden ciddiye alalım?
alone_man yazdı:
...

zavallı bektaşi
sana makalatta ehli beytin adı bile geçmez diyorum sen kanıtla diyorsun yahu mantığın yokmu sen kanıtlayacaksın ben geçmez diyorsam sen geçer diyorsan şu sayfada şu cümlede geçer diye sen kanıtlayacaksın
N belagayı derleyen seyyit razidir sözler İmam Alinindir bu durumda n.belaga kimin oluyor?
biraz mantık YADA belki anlarsın EDEP YAHU
SEN HACI BEKTAŞ VELAYETNAMESİNİ OSMANLI PADİŞAHININ SARAYDA YAZDIRDIĞINIDA Bİ,LMEZSİN
peki niye yazdırdı acaba hangi padişahtı ama bunlara ne gerek var ataların yoluna devam ilmi tartışma yerine tıntın yaz dur
hadi makalatta kaçıncı sayfada ehli beyt kelimesi geçiyor yaz bakalım yoksa senin bektaş ehli beyt kavramından bile habersizmiydi?
AnadoluAlevisi

3nokta yazdı:Bak yine bana cevap verdiğini sanmışsın uzun uzun ama boş laftan başka bir şey görmedim. Öncelikle bana hakaret edersen bir daha (ya da bir başka arkadaşıma)Sunni zorbası falan dersen forum kuralları gereği gerekenin yapılacağını hatırlatırım. Önce üslubunu düzelt biz Sunni değiliz. Aleviyiz Caferiyiz Şiayız. Bizim ile Sünnilik aramızdaki farkı algılayamayacak kadar analiz yeteneğin yoksa biz senle neyi kouşacağız?
Soy meselesine verdiğin cevaba binaen iöyle derim:
Diyorsun ki istediğin seyyidin yolunu sür. Fark etmez diyorsun. Arkadaş öncelikle Ehl-i Beyt'in bu konuda bir şey söyleyip söylemediğini ispat etmelisin. İkinci olarak bu düşüncen mantıksızdır birbirine zıt olan düşüncelere sahip ekollere mensup seyyitler varken nasıl oluyor da hangisine uyarsan uy doğru olabilir? Kusura bakma hak tektir. Gerisi Batıldır. Sizin Alevilik diye dayattığınız kültürel unsurların mesela semahın cemin mesela fıkıh diye sunduğun cenaze meselelerinin Ehl-i Beyt ile olan ilgisini yazmalısın. Soy dediğin delil tutarsız olduğu için kabul edilmiyor. Doğrudan Ehl-i Beyt as'ten delil sunman gerekiyor. Aslında yazacağım çok şey var ama gerek yok. Çünkü seni tanıyorum anlaşamayacağımızı da biliyorum o yüzden uzatmak ve boşa vakit harcamak da istemiyorum. Sadece yazdıklarına daha önce cevap verilmiş olduğu bu forumda da ortaya çıksın diye yazıyorum. Mesela imam cafer as'a atfettiğiniz buyruk kitabının aynı yayınevinden bile farklı tarihlerde tahrif edilerek farklı baskılarının yapılmış olduğunu söyledim. Daha önce de söylediğimi anımsıyorum. Buna rağmen bunca tahrifata rağmen bu kitabı referans almak elbette doğru olmaz. Çünkü o kitabın İmam Cafer as ile ilgisi yoktur. ŞEyh Safi buyruğunu alıp İmam Cafer buyruğu diye tahrif ederek insanları kandırmak gerçekten çok büyük günahtır. Neyse nasılsa ispat edebileceğin bir şeylerin yok. Çünkü kaynakların arasında sıkıntılar var. Düşüncelerini Ehl-i Beyt'ten destekleyemiyorsunuz. O yüzden söyledikleriniz gerçeklik dışı Alevilikle ilgisi olmayan şeylerdir. Ne konuşacağız nasıl anlaşacağız? Gidin yolunuzu sürün. Ama asla bu kültürel ve kişisel din yorumuzunuzu Ehl-i Beyt as'e atfetmeyin. Vallahi altından kalkamazsınız. Yol yezitliği yeztilikten daha kötüdür.Allah bizi Ehl-i Beyt as'ın yoludan ayırmasın.
Kardeş, herşey karşılıklı. Hakaret etmezseniz, hakaret görmezsiniz. Kaç defa uyardım ben de sizleri ve ilk başlatan hep sizlersiniz! İlgili mesajlarınızı da hep sundum, inkar edebilecek misin?

Ben de sizlerin anlama ve analiz yeteneklerinizden hayli kuşkuluyum doğrusu!

Sizin kaynaklarınızın, pardon rivayetlerinizin hali de malum!

Kaynaklarımıza (soy, vs.) düşmanlığınızı anladık da
3nokta yazdı:Doğrudan Ehl-i Beyt as'ten delil sunman gerekiyor.
peki söyler misin bu nasıl mümkün olabiliyor sizde kuzum?
AnadoluAlevisi

alone_man yazdı:zavallı bektaşi
sana makalatta ehli beytin adı bile geçmez diyorum sen kanıtla diyorsun yahu mantığın yokmu sen kanıtlayacaksın ben geçmez diyorsam sen geçer diyorsan şu sayfada şu cümlede geçer diye sen kanıtlayacaksın
N belagayı derleyen seyyit razidir sözler İmam Alinindir bu durumda n.belaga kimin oluyor?
biraz mantık YADA belki anlarsın EDEP YAHU
SEN HACI BEKTAŞ VELAYETNAMESİNİ OSMANLI PADİŞAHININ SARAYDA YAZDIRDIĞINIDA Bİ,LMEZSİN
peki niye yazdırdı acaba hangi padişahtı ama bunlara ne gerek var ataların yoluna devam ilmi tartışma yerine tıntın yaz dur
hadi makalatta kaçıncı sayfada ehli beyt kelimesi geçiyor yaz bakalım yoksa senin bektaş ehli beyt kavramından bile habersizmiydi?
Kardeş,

"İmam Cafer Buyruğu" derlenmiş olsa bile onu derleyenler kimler peki? Seyyitler yine, sözler ise İmam Ali'nindir, Ehlibeyt'indir, 12 İmam'ındır, Erenlerindir. Bu durumda, "İmam Cafer Buyruğu" kimin oluyor?
Biraz akıl/mantık YADA belki sen de anlarsın EDEP YAHU.

Ayrıca, sen de kendi kaynaklarının Emevi, Abbasi saraylarında yazıldığını bilmiyorsan biz ne yapalım!

Sonra,

ileti22390.html#p22390

linkindeki mesajımı da adam gibi okuduğundan emin misin sen?

Bak neler demişim:
Kardeş, Hacı Bektaş Veli’nin “yazılı” eserlerini muhtemelen senin uydurukçu palavracı (sizin tabirinizle) Sünni/Şii ataların tahrif ettiler, yok ettiler. Hacı Bektaş Veli’nin yıllar sonra yaktığı “gerçek İslam” ışığı işlerine gelmedi, aynen bugün de olduğu gibi; kendi borularını istedikleri gibi kolaylıkla öttüremiyorlardı atalarınız. Bu nedenle, muhtemelen iyice azıtıp kudurdukları günlerde Alevi/Bektaşiliğin serçeşmesi olan temel ocak/dergahlarımızı gasp ettiler. Kendi uyduruk palavra (sizin tabirinizle) Sünni/Şii kültürleri ile uyuşmayan paha biçilemez nice eserlerimizi tahrip/tahrif ettiler Molla Kasım gibi zalim atalarınız (sonradan pişman olsalar da!), yok ettiler, yaktılar, yıktılar Allah’sızlar. Dergahlarımıza camiiler, vs. diktiler zalim Yezit’ler.

O Allah’tan korkmaz kuldan utanmaz zalimlerin sizin gibi şimdiki Allah’tan korkmaz kuldan utanmaz zalim torunları da şimdi bugün karşımıza çıkıp arsızca, pişkince, utanmadan yakıp yok ettikleri tüm o yazılı kaynaklarımızı bizden geri istiyorlar. Belki kendi sapkın yollarından bir iş çıkmayacağını nihayet anladılar da “gerçek İslam”ın peşindeler garipler, Allah bilir en doğrusuyla tabii. Ancak, artık hiç güven olur mu sizlere ey zalimler, hele de onca ettiklerinizden sonra, utanılası karanlık geçmişinizden sonra!

Şimdi Hacı Bektaş Veli Hz.lerimizin şu “yazılı kaynak” konusuna bir bakalım yine de. Benim mensubu olduğum Alevi toplumunun elinde Hacı Bektaş Veli Hz.lerimize ait bir kaynak görmedim duymadım doğrusu. Ancak, araştırdığımızda, görüyoruz ki aynen Hz. İmam Ali’ye atfedilen “Nehcül Belaga” gibi Hacı Bektaş Veli Hz.lerimize de aşağıdaki eserler atfedilmektedir:

1. Hacı Bektaş Veli Vilayetname: http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=20557
2. Hacı Bektaş-ı Veli: http://tr.wikipedia.org/wiki/Hac%C4%B1_ ... C4%B1_Veli
Eserleri: i) Makalat - (Farsça), ii) Kitâbu'l-Fevâid, iii) Şerh-iBesmele, iv) Şathiyye, v) Makâlât-ı Gaybiyye ve Kelimât-ı Ayniyye
(3. Diğer bir madde olarak dillerde dolaşan sözleri, akrabaları, takipçilerini, yetiştirdiklerini de not düşmek isterim. İnsan da bir eserdir aslında, inkar etmezsiniz inşallah. Yeniçeri gülbangları, vs., vs. de var gördüğüm kadarıyla.)

Aynen Hz. İmam Ali’ye atfedilen “Nehcül Belaga” gibi bu eserlerin de Aleviler ve Sünni/Şiiler tarafından yazılmış versiyonları var sanırım. Akıl ve mantığın bir gereğidir ki Alevi olan biri böyle eserlerin Sünni/Şii versiyonuna asla değer/önem/prim vermez, itimat etmez, ve Sünni/Şii’ler de zaten Alevi versiyonuna değer vermiyorlar!

Kardeş, şimdi benim bu eserlerin hiçbirini okumuşluğum yok. Eğer ısrarcı iseniz bu eserleri bulmaya çalışalım. Bulabildiklerimizi hergün herkesin huzurunda forumda satır satır paylaşarak karşılaştırmalı olarak değerlendirelim. Bakalım sorularına cevap var mı yok mu görelim. Her şey Hak için. Var mısın, ne dersin?

Tekrarlıyorum:
Eğer ısrarcı iseniz bu eserleri bulmaya çalışalım. Bulabildiklerimizi hergün herkesin huzurunda forumda satır satır paylaşarak karşılaştırmalı olarak değerlendirelim. Bakalım sorularına cevap var mı yok mu görelim. Her şey Hak için. Var mısın, ne dersin?

Siz Sünni/Şii'lere inanmak, güvenmek bu dünyada yapacağımız en son şeydir!

NOT: "3nokta" bu "zavallı Sünni/Şii"leri de uyaracak mısın yoksa adaletin Ömer'in adaleti gibi mi ("Kızılbaş" olduğumu da daha önce kaç defa söyledim oysa!)?
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Anadolu...

Sen bastan Sartlanmissin Sünni Alimlerini Ehli Beytin önüne gecirmekle Sözde Alevi oldugunu idia etmen akil disidir ! Forumumzda yiginla kaynak ve deliller vardir arastirmalar vardir Video görüntüler Fotoraflar vardir örngein Sizin Bektasi Dede Babalarinizdan biri Diyanet isler bakani ile bir camide Hanefi istihadina göre Namaz kilindigi el ele olduklari görülüyor ve bunun gibi daha neler neler ...sen ise halen sartlanmis olarak caresizlikle kivranip geveliyorsun ..." Siz Sünni/Şii'lere inanmak, güvenmek bu dünyada yapacağımız en son şeydir! " diye yazmissin Tipki Vahabi düsüncesinde oldugu gibi !!! ....ama diger taraftan Cemevlerinizde Siyonistleri davet edip gizlice anlasmayi biliyorsunuz ! Amerikan Büyükelcilgi ile anlasmayi biliyorsunuz ,Almanyada Berlinde Adlon Hotellerinde Condolizza Rice ile gizlice Alevi Pazarlamasinda Rol oynuyorsunuz ! Diyanetin Acitigi Cemevlerinde Toplumu kandirip onun bunun Ateistlerini Samanistlerini ilahiyatcilarini Diyanetcilerini fetocularini Masonlari " Dede Baba "veya sözde " Alevi önderi" diye tanitiyorsunuz ! Tekkelerinizde Amerikan Suudi Bayraklarindan gecilmiyor onlarin kani ile besleniyorsunuz ! Dünyada Siiler katledildiginde en cok Sizler seviniyorsunuz ...10 ve 11 inci Imamlarimizin Türbeleri irakta ,ideolijilerini tasidiginiz kisiler tarafindan tahrip edildiginde Siz Bektasilerin Cemevlerinde Saz calip sanki hic birsey olmamis gibi Semah dönüp eglendiklerinizi bilirim ! Bu durumda Bizlere " Sii Sünnileri " yakistirmalari yapacaginiza kendize " Alevi Bektasilerin " yerine Vahabi Bektasileri diye adlandirsaniz bence daha mantikli olur ! Siilere güvenmiyorsunuz ama Ehli Beyt Düsmanlarina kucak acip ona buna Hosgörü adiyla Aleviligi camura buluyorsunuz ..Almanyada Hiristiyan Demokrat Parti mensuplarini Davet ederek Sözde Aleviligi onlardan ögreniyorsunuz, birde alkis tutuyorsunuz ....kisacasi yaptiginiz tüm Sarlatanliklarinizdan ikiyüzlülüklerinizden haberdariz ...sunuda aciklarsam Bende eskiden Bektasiydim ama sizin gibi Sarlatanlari görünce ve Bektasiligin gercek yüzünü kavrayina bu Mikroptan Allaha Sükür kurtuldum onun icin bu konularda sana kitab dahi yazabiliriz ...yazilarin sadece Caresizlikten olacakki Polemik yollarini deniyorsun ...Be adam . Bektasilerin kendileri yaziyor Haci Bektasin, Bektasiligin Sünni bir yol oldugunu sen daha ne geveliyorsun !!!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
alone_man

[quote="AnadoluAlevisi"]

Tekrarlıyorum:
Eğer ısrarcı iseniz bu eserleri bulmaya çalışalım. Bulabildiklerimizi hergün herkesin huzurunda forumda satır satır paylaşarak karşılaştırmalı olarak değerlendirelim. Bakalım sorularına cevap var mı yok mu görelim. Her şey Hak için. Var mısın, ne dersin?

quote]

yahu insan elinde olmayan ve okumadığı eserleri bu kadar savunurmu
gerçi bektaşiler için mümkündür
peki ısrar ediyorum ama laf ebeliği yapma
makalat isimli eserinizi bul oku ve bize bu kitapta ehli beyt kelimesinuin geçtiği cümleyi getir....
ama konuyu dallanıdırıp budaklandırıp başka yönlere çekmeden
sadece bu nokta sorunumuz olsun
ben makalatta ehli beyt kelimesi yok diyorum sen var diyorsun(gerçi okumadan diyorsun ama herneyse)
hadi bakalım bekliyoruz sadece bu noktaya düğümlenelim yoksa daldan dala atlayıp hiçbir şey söylemeden bizimle tartışmayı başaran! ilk bektaşi sen değilsin
tümünüz böyle
velayetnameyi bile seyyitlerin dedikten sonra senle neyi nasıl tartışırız onuda bilmiyorum
neyse kısa kesiyoruk ısrar ediyorum
makalat bul istediğin makalat olabilir
oradan ehli beyt kelimesini bul ve bize aktar
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Son kez uyarıyorum. Biz burada senin hakaretlerinokumak zorunda değiliz. Yazacak bilimsel mantıklı şeylerin varsa yaz. Alaycı, küçüseyici üslubuna devam edecek olursan kurallarımızın gereğini yaparız.
Yahu doğrudan Ehl-i Beyt as tarafından söylenmiş sözler onların zamanında derlenmiş kitaplaştırılmış ve günümüze kadar gelmiştir. Hangi sözün doğru olup hangisinin olmadığı ile ilgili araştırmalar yapan rical denilen bir ilim var. Yani her şey bilimseldir. İşte mantık ve tarih çerçevesinde baktığımızda sizin kaynaklarınız daha doğrusu kaynak diye sunduklarınız ve düşünceleriniz arasında tutarsızlık görüyoruz. Üstelik Ehl-i Beyt as'ın yaptıklarıyla sizinkilerin alakası yok. Onlar sazz çalıp semah dönmediler. Böyle bir şey yok. Ama siz çıkıp semah dönmek Ehl-i Beyt yoludur diye insanları kandırıyorsunuz/yanıltıyorsunuz. Ehl-i Beyt as'dan sözlerin gelmesi mümkün değilse sen yolunun düüncelerinin onların yolu olduğunu nasıl iddia edebilirsin. Eğer kaynaklarımız arasında sıkıntı olduğunu düşündüklerin varsa gidersin kaynakları alır okursun ve dersin ki filanca hadis uydurmadır nedenlerini sıralarsın. İspat edemezsen de inanırsın. Ama bunu yapacak durumun var mı bilmyorum. Neyse birader nasılsa soyla ilgili söyledikleriniz tutarsız ve düşüncelerinizi Ehl-i Beyt as ile delillendiremediğiniz için de bu tutarsız soy referansınıza bağlanıyorsunuz. Sıkıştığınız zaman da isteyen istediği seyyidin yolundan gider diyorsunuz. Oysa bu da çelişkilidir mantıklı değildir. EHl-i Beyt'in hücceti bizde ulaşmayacaksa o zaman biz onlara uymak konusunda sorumlu olamayız. Allah bizi başıboş bırakmaz gerekli olan deliller her yerde var. Onlara ulaşabilmek ya da ulaşıp da onları anlayabilmek ise hidayetle alakalı bir durumdur. Neyse Allah cümlemizi islah etsin. Ehl-i Beyt as'ın velayetinden bizi ayırmasın.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön