Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
Hasan Akça

Re: Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Mesaj gönderen Hasan Akça »

biralevi yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı: Bu arada sen neye göre (hangi yazar, hangi yayınevi, vs.) "makalatta ehli beyt kelimesi yok" diyorsun can. Lütfen bilgilendir bizleri?

Saygılar ve sevgiler...
Canlar
Aranıza yada tartışmanıza katkı anlamında giriyorum
Forumda Hacı bektaşın yolu bölümünde kısaca değinmeye çalıştım
Makalat 'Sözler' isimli eserin Hacı bektaşa ait olduğu yönünde ilim dünyasında genel bir mutabakat var
Makalatın hemen tüm çevirilerini okudum bunların hiçbirisinde 'Ehli Beyt 'kelimesi yada 'Oniki imam kelimesi ' geçmez..
Zaten bu eser genel olarak sünni tasavvufi eser olup Yesevinin 'Fakrname' ile temelini attığı 4 kapı kırk makam anlayışını anlatmaya aktarmaya çalışır.
Belkide bu yüzden yesevi ile hacı bektaş arasına lokman parende isimli meçhul bir şahıs konularak bektaşi çizgisi yesevi çizgisine kadar götürülmüştür.

Abi teşekkür ederiz ama bilesinki bu arkadaş nuh deyip peygamber demeyen cinsten birisi yani klasik bir bektaşi yani boşuna muhatap alıpta kendini üzme hiçbir doğruya doğru diyecek tip değil demedi deme
AnadoluAlevisi

Mesaj gönderen AnadoluAlevisi »

biralevi yazdı: Canlar
Aranıza yada tartışmanıza katkı anlamında giriyorum
Forumda Hacı bektaşın yolu bölümünde kısaca değinmeye çalıştım
Makalat 'Sözler' isimli eserin Hacı bektaşa ait olduğu yönünde ilim dünyasında genel bir mutabakat var
Makalatın hemen tüm çevirilerini okudum bunların hiçbirisinde 'Ehli Beyt 'kelimesi yada 'Oniki imam kelimesi ' geçmez..
Zaten bu eser genel olarak sünni tasavvufi eser olup Yesevinin 'Fakrname' ile temelini attığı 4 kapı kırk makam anlayışını anlatmaya aktarmaya çalışır.
Belkide bu yüzden yesevi ile hacı bektaş arasına lokman parende isimli meçhul bir şahıs konularak bektaşi çizgisi yesevi çizgisine kadar götürülmüştür.
Sevgili can,

Sözlerine inanıp güvediğimi sanma sakın.
biralevi yazdı: Forumda Hacı bektaşın yolu bölümünde kısaca değinmeye çalıştım
Keşke link de verseydin.
biralevi yazdı: Makalat 'Sözler' isimli eserin Hacı bektaşa ait olduğu yönünde ilim dünyasında genel bir mutabakat var
Sözleri "Allah sözü gibi tartışılmaz" mıdır? "100% kesin" midir?
biralevi yazdı: Makalatın hemen tüm çevirilerini okudum bunların hiçbirisinde 'Ehli Beyt 'kelimesi yada 'Oniki imam kelimesi ' geçmez..
biralevi yazdı: hemen tüm çevirilerini
Bu ifaden hepsini okuduğun anlamına gelmiyor. Demek ki okumadıkların da var. Yukarıdaki ifaden hiç bir "kesin"lik taşımıyor, kusura bakma.

Güveniyorsan kendine en ciddi "iddia"ların ve en ciddi "dayanak"larınla gel. Ne kadar "kesin", ne kadar "tartışılmaz"lar görelim.

Ne dersin. Hodri meydan.

Saygılarve sevgiler...
Makalat, Can Yay., s.44, 2007:
(a.s.) buyurdu: İçinizde iki emanet bırakıyorum yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehl-i Beyt'im, O halde eğer istiyorsanız ki Hak yolunda sağlıklı kalasınız, ilahi kitap ve nebiler sultanının (a.s.) evlatlarına tutunun.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

AnadoluAlevisi yazdı: Senin adaletine havale ediyorum “3nokta” kardeşim.
Merak etmeyiniz 3 nokta kardesimiz gercektende Adaletlidir geregini yapan birisidir !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
AnadoluAlevisi

Hasan Akça yazdı: Abi teşekkür ederiz ama bilesinki bu arkadaş nuh deyip peygamber demeyen cinsten birisi yani klasik bir bektaşi yani boşuna muhatap alıpta kendini üzme hiçbir doğruya doğru diyecek tip değil demedi deme
Senin adaletine havale ediyorum “3nokta” kardeşim.
(a.s.) buyurdu: İçinizde iki emanet bırakıyorum yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehl-i Beyt'im, O halde eğer istiyorsanız ki Hak yolunda sağlıklı kalasınız, ilahi kitap ve nebiler sultanının (a.s.) evlatlarına tutunun.
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

Hasan Akça yazdı: Abi teşekkür ederiz ama bilesinki bu arkadaş nuh deyip peygamber demeyen cinsten birisi yani klasik bir bektaşi yani boşuna muhatap alıpta kendini üzme hiçbir doğruya doğru diyecek tip değil demedi deme
Hasan can hatırlarsın yada duymuşsundur
Peygamberimiz vahiyle tebliği olunanları inkar edenlere hafife alanlara üzülüyordu çünkü onların mahşerdeki akibetini biliyordu,
Fakat Allah(cc) O na birçok kez üzülmemesi konusunu hatırlatıyordu
',dileseydik herkes iman ederdi sana düşen tebliğdir 'diyordu,
ÖYle değil mi şimdi gökyüzünden bir sahne açılsada cennet ve cehennemden manxzara gösterilse kolay kolay inkarcı olunabilirmi?
Allah istesin herkes bir gecede iman eder,
fakat iş öyle değil bu bir sınavdır herkes çapına göre muhataptır çapına göre alır aklına göre kavrar ve akıl miktarıncada sorumlu olur ceza yada mükafatta aklı miktarıncadır.
Bizlere düşen bıkmadan yılmadan sabırla hatta inatla insanımıza 12 imam yolunu Hz.Alinin çizgisini anlatmaktır
bu çizgiye uygun bilgiyi uygun olmayan bilgiyi aktarmaktır gerisi muhatabımızın sorunudur bu nedenle kızmak üzülmek yılmak yok
sabırla devam edeceğiz Ehli beyt imamlarımızda böyle yapmıştır
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

AnadoluAlevisi yazdı: Bu ifaden hepsini okuduğun anlamına gelmiyor. Demek ki okumadıkların da var. Yukarıdaki ifaden hiç bir "kesin"lik taşımıyor, kusura bakma.

Güveniyorsan kendine en ciddi "iddia"ların ve en ciddi "dayanak"larınla gel. Ne kadar "kesin", ne kadar "tartışılmaz"lar görelim.

Ne dersin. Hodri meydan.

Saygılarve sevgiler...
Suanda Bir Babayigide ( Biraleviye ) meydan okudun , artik gerisini sen düsün..bakalim nereye kadar dayanacaksin hep beraber görecegiz .Evet , Hodri meydan !!! zaten cevaplarimiza karsi iki satir yazmakla kendini gösterdiginimi saniyorsun .
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

AnadoluAlevisi yazdı: Ne dersin. Hodri meydan.

Saygılarve sevgiler...
hodri gereksiz zaten meydandasın
makalat bizim eserimiz değildir berktaşilerin sahiplendiği bir eserdir
hemen tümünü okudum çünkü okumadığım bir çeviri daha olabilir
mesela can yayınlarını
gölpınarlı çevirisini
esat coşan hem tezini hem çevirisini
kültür bakanlığı çevirisini
ve bir kaç şahsi araştırmacıların çevirisini okudum
(konuyu özel araştırdığım için)
belki bunların dışında okumadığım çeviride olabilir diye hemen bütün dedim
her neyse
siz okudunuzmu? farklarını ve benzer yanlarını biliyormusunuz?
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

ali muhsin yazdı:
Suanda Bir Babayigide ( Biraleviye ) meydan okudun , artik gerisini sen düsün..bakalim nereye kadar dayanacaksin hep beraber görecegiz .Evet , Hodri meydan !!! zaten cevaplarimiza karsi iki satir yazmakla kendini gösterdiginimi saniyorsun .
yahu bu adam için farketmezki
Hz.Ali kalkıp gelse deseki namaz var hacc var ramazan ayı orucu var bu adam yine inkar eder
biralevi abim napsınki))))
bu bektaşilerin huyunu bilmiyormusun sıkışınca çarpıtıyorlar laf eveleyip geveliyorlar şiilikle suçluyorlar
daha adama imam caferin buyruk diye bir eseri yok gerçeğini bile anlatamadık
AnadoluAlevisi

biralevi yazdı: hodri gereksiz zaten meydandasın
makalat bizim eserimiz değildir berktaşilerin sahiplendiği bir eserdir
hemen tümünü okudum çünkü okumadığım bir çeviri daha olabilir
mesela can yayınlarını
gölpınarlı çevirisini
esat coşan hem tezini hem çevirisini
kültür bakanlığı çevirisini
ve bir kaç şahsi araştırmacıların çevirisini okudum
(konuyu özel araştırdığım için)
belki bunların dışında okumadığım çeviride olabilir diye hemen bütün dedim
her neyse
siz okudunuzmu? farklarını ve benzer yanlarını biliyormusunuz?
Hayır, hiçbirini okumadım henüz. "Can Yayınları"nınkini okuyup içinde "Ehlibeyt, 12 İmam" kelimesi geçiyor mu geçmiyor mu diye arkadaşlara dönmeye çalışacağım.

Sen ne diyorsun peki, sana inandığımdan değil de söyle bakalım: "Can Yayınları"nınkinde "Ehlibeyt, 12 İmam" kelimelerii geçiyor mu geçmiyor mu?

Ve yine söyler misin lütfen, Makalat'ın "Hacı Bektaş Veli Hz."lerimize ait olduğu bilgisi "100% kesin" bir bilgi midir?
AnadoluAlevisi

Hasan Akça yazdı: yahu bu adam için farketmezki
Hz.Ali kalkıp gelse deseki namaz var hacc var ramazan ayı orucu var bu adam yine inkar eder
biralevi abim napsınki))))
bu bektaşilerin huyunu bilmiyormusun sıkışınca çarpıtıyorlar laf eveleyip geveliyorlar şiilikle suçluyorlar
daha adama imam caferin buyruk diye bir eseri yok gerçeğini bile anlatamadık
Senin adaletine havale ediyorum “3nokta” kardeşim.

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön