Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
biralevi

Re: Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Mesaj gönderen biralevi »

AnadoluAlevisi yazdı:
biralevi yazdı: hodri gereksiz zaten meydandasın
makalat bizim eserimiz değildir berktaşilerin sahiplendiği bir eserdir
hemen tümünü okudum çünkü okumadığım bir çeviri daha olabilir
mesela can yayınlarını
gölpınarlı çevirisini
esat coşan hem tezini hem çevirisini
kültür bakanlığı çevirisini
ve bir kaç şahsi araştırmacıların çevirisini okudum
(konuyu özel araştırdığım için)
belki bunların dışında okumadığım çeviride olabilir diye hemen bütün dedim
her neyse
siz okudunuzmu? farklarını ve benzer yanlarını biliyormusunuz?
Hayır, hiçbirini okumadım henüz. "Can Yayınları"nınkini okuyup içinde "Ehlibeyt, 12 İmam" kelimesi geçiyor mu geçmiyor mu diye arkadaşlara dönmeye çalışacağım.

Sen ne diyorsun peki, sana inandığımdan değil de söyle bakalım: "Can Yayınları"nınkinde "Ehlibeyt, 12 İmam" kelimelerii geçiyor mu geçmiyor mu?

Ve yine söyler misin lütfen, Makalat'ın "Hacı Bektaş Veli Hz."lerimize ait olduğu bilgisi "100% kesin" bir bilgi midir?
Bu eser yani makalat hacı bektaşındır diye çok net ve kesin bir bilgi ortaya koyamayız zira eserin günümüze gelişi ile hacı bektaşın ölümü arasında ciddi bir iki yüzyıl var ve bu arayı henüz açıklayamıyoruz ancak konuyla ilgilenenler kitabı yazıya döken said emrenin kitaba koyduğu hacı bektaş söylediki ifadelerinden ve bektaşilikte yerleşmiş olan 4 kapı 40 makam ilkesinden ve diğer yan bazı desteklerden hareketle bu eser hacı bektaşındır derler,
bu nedenle kendi kitabımda konuyu incelerken
ŞAYET BU ESER HACI BEKTAŞA AİT İSE O SÜNNİ TASAVUFCU BİRİSİDİR DEMİŞTİM.

Söylediğiniz manada %100 emin olmak mümkün değil tabi aynı şey hacı bektaşa ait olduğu söylenen diğer eserler ve sözler içinde sözkonusudur.
Bu nedenle sahihlik sorunu islam dünyasında çok titizlikle araştırılan konu olmuştur,raviler rivayetler rivayet zincirleri yazılı eserlerin varlığı yada yokluğu niyetler siyasi pozisyonlar yerler mekanlar hafızalar tutarlılık vs önemli bir bilim dalı olmuştur.

Can yayınlarının yayınladığı makalattada ehli beyt yada 12 imamlar kavramları geçmiyor .
AnadoluAlevisi

Mesaj gönderen AnadoluAlevisi »

biralevi yazdı:Bu eser yani makalat hacı bektaşındır diye çok net ve kesin bir bilgi ortaya koyamayız zira eserin günümüze gelişi ile hacı bektaşın ölümü arasında ciddi bir iki yüzyıl var ve bu arayı henüz açıklayamıyoruz ancak konuyla ilgilenenler kitabı yazıya döken said emrenin kitaba koyduğu hacı bektaş söylediki ifadelerinden ve bektaşilikte yerleşmiş olan 4 kapı 40 makam ilkesinden ve diğer yan bazı desteklerden hareketle bu eser hacı bektaşındır derler,

Söylediğiniz manada %100 emin olmak mümkün değil tabi aynı şey hacı bektaşa ait olduğu söylenen diğer eserler ve sözler içinde sözkonusudur.
Bu nedenle sahihlik sorunu islam dünyasında çok titizlikle araştırılan konu olmuştur,raviler rivayetler rivayet zincirleri yazılı eserlerin varlığı yada yokluğu niyetler siyasi pozisyonlar yerler mekanlar hafızalar tutarlılık vs önemli bir bilim dalı olmuştur.

Can yayınlarının yayınladığı makalattada ehli beyt yada 12 imamlar kavramları geçmiyor .
Allah razı olsun kardeş.
biralevi yazdı:Bu eser yani makalat hacı bektaşındır diye çok net ve kesin bir bilgi ortaya koyamayız zira eserin günümüze gelişi ile hacı bektaşın ölümü arasında ciddi bir iki yüzyıl var ve bu arayı henüz açıklayamıyoruz ancak konuyla ilgilenenler kitabı yazıya döken said emrenin kitaba koyduğu hacı bektaş söylediki ifadelerinden ve bektaşilikte yerleşmiş olan 4 kapı 40 makam ilkesinden ve diğer yan bazı desteklerden hareketle bu eser hacı bektaşındır derler,

Ey "Hacı Bektaş Veli" düşmanları, "Bektaşilik" düşmanları "Makalat" konusunda aldınız mı cevabınızı?
Makalat, Can Yay., s.44, 2007:
(a.s.) buyurdu: İçinizde iki emanet bırakıyorum yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehl-i Beyt'im, O halde eğer istiyorsanız ki Hak yolunda sağlıklı kalasınız, ilahi kitap ve nebiler sultanının (a.s.) evlatlarına tutunun.
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

AnadoluAlevisi yazdı:
Ey "Hacı Bektaş Veli" düşmanları, "Bektaşilik" düşmanları "Makalat" konusunda aldınız mı cevabınızı?[/quote]

yahu burdan ne sonuç çıktıki kimse sana aksini dememiştiki
AnadoluAlevisi

biralevi yazdı: Bu eser yani makalat hacı bektaşındır diye çok net ve kesin bir bilgi ortaya koyamayız
...
...
biralevi yazdı: ...
O SÜNNİ TASAVUFCU BİRİSİDİR DEMİŞTİM.
...
Peki kardeş bu bilgi "100% kesin" bir bilgi midir?
(a.s.) buyurdu: İçinizde iki emanet bırakıyorum yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehl-i Beyt'im, O halde eğer istiyorsanız ki Hak yolunda sağlıklı kalasınız, ilahi kitap ve nebiler sultanının (a.s.) evlatlarına tutunun.
biralevi

AnadoluAlevisi yazdı:
biralevi yazdı: Bu eser yani makalat hacı bektaşındır diye çok net ve kesin bir bilgi ortaya koyamayız
...
...
biralevi yazdı: ...
O SÜNNİ TASAVUFCU BİRİSİDİR DEMİŞTİM.
...
Forumda hacı bektaş bölümü var orada hacı bektaşın yolu diye alt bir bölüm var
konuyu en geniş biçimde ve her türlü tez antitez ilşkisi içinde araştırdım ve tüm verilerle bu sonuca ulaştım gerekçeleri sıraladım ve ilgili bölümede kısa notlar halinde yazdım.
Bu da bir tezdir matematiksel ifade ile %100 diyemem ama Çok kuvvetle muhtemel diyebiliriz.
yada mutlaka sayısal değerlendir diyorsan %90 diyebilirim,
her tezin aksini kanıtlamak en azından olasılık olarak mümkündür ancak günümüze kadar aksine delil getirenler henüz bu tezi çürütemediler bu nedenle şu an bu tespite inanıyorum,
aksine delil getirilirde tez ve tesbitlerimiz çürütülürse gerçeğe uyarız bilime uyarız
doğruya doğru deriz.......
Bizim inancımız doğmatik kalıplarla değil gerçeklerle ilgilidir
biz bugünde tüm dünyaya meydan okuyoruz diyoruz ki
EĞER 12 İMAMLARDAN DAHA GÜZEL BİR DÜNYA BİZE VERECEK YADA AÇIKLAYACAK ÖNDERLER VAR İSE GELİN MUKAYAYESE EDELİM ONLARI
BİZİ İNANDIRIRSANIZ VAZGEÇERİZ İNANCIMIZDAN VE SİZDE AYNI ŞEKİLDE VAZGEÇMEYE RAZIMISINIZ?
AnadoluAlevisi

biralevi yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı:
biralevi yazdı: O SÜNNİ TASAVUFCU BİRİSİDİR DEMİŞTİM.
matematiksel ifade ile %100 diyemem
Ey "Hacı Bektaş Veli" düşmanları, "Bektaşilik" düşmanları "Hacı Bektaş Veli'nin Sünniliği" konusunda da aldınız mı cevabınızı?
En son AnadoluAlevisi tarafından 17 Mar 2011, 21:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Hasan Akça

AnadoluAlevisi yazdı:
Ey "Hacı Bektaş Veli" düşmanları, "Bektaşilik" düşmanları "Hacı Bektaş Veli'nin Sünniliği" konusunda da aldınız mı cevabınızı?[/quote]

hakkaten tam bektaşisin yani
yahu sana kuvvetle muhtemel sünnidir tüm ipuçları bunu gösteriyor deniyor
sen buna seviniyorsun
sevinmen için bunun aksini kanıtlaman o tezleri çürütkmen gerekir
%90 a aldırış etmiyorsunda
%10 a seviniyorsun
tam bektaşisin))))
AnadoluAlevisi

biralevi yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı:
Ey "Hacı Bektaş Veli" düşmanları, "Bektaşilik" düşmanları "Makalat" ve "Hacı Bektaş Veli'nin Sünniliği" konularında aldınız mı cevaplarınızı?
biralevi

AnadoluAlevisi yazdı:
biralevi yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı:
Ey "Hacı Bektaş Veli" düşmanları, "Bektaşilik" düşmanları "Makalat" ve "Hacı Bektaş Veli'nin Sünniliği" konularında aldınız mı cevaplarınızı?
Düzeltilmesi yada doğru anlaşılması gereken bir konu daha var
Hacı Bektaşın sünni olduğunu söylemek ona düşman olmak anlamına neden gelsin ki?
Biz sünnileri(zalim olmayanları mütecavüz olmayanları saldırgan olmayanları) din kardeşimiz olarak kabul ediyoruz

evet biz aleviyiz ve sünnileştirme politikalarına karşıyız ama sünnilerle ortak noktalarımızda vardır islami anlayışlarımız farklı bile olsa islami kavramlara verdiğimiz ortak değerlerimiz vardır aynı ülkede ve aynı dünyada kardeşçe yaşamayı istiyoruz
dolayısıyla hacı bektaşa sünni demek ona düşman olmak değil sadece bir duruşu tespit anlamına gelir ve sadece bektaşı değil diğer tüm önder kabul edilenlerinde Ehli beytin önünde engel olmasına ,dikilmesine razı olmuyoruz mesele budur yoksa isteyen istediği önderi sevsin bizi ilgilendirmiyor
ama bektaşilik öyle değil bektaşilik adına savunulan ilkelerle cihat anlamında mücadele etmek zorunludur çünkü bunlar aleviyim diyen mazlum ve nmasum bırakılmış halkımızı 12 imam yolundan özünden ayrı koymaktadır,uzaklaşltırmaktadır kimi buna bilinçli yada cahili kimi de zalimane hizmet etmektedir
Aleviliğin kendi zeminine Hz.Alinin teori ve pratiği üzerine oturması için herkes elinden geleni yapmak zorundadır
gelecek nesillerin vebalini almak istemeyen herkes solculuk sağcılık bektaşilik ırkçılık la vs vs ile hesaplaşmak zorundadır.
Biz atalarımızın değil 12 imamların yoluna uymalıyız........
Hasan Akça

AnadoluAlevisi yazdı:
biralevi yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı:
garip şey
neye seviniyorsun anlamak mümkün değil
makalat onun diyorsanız o sünnidir deniyor %100 değil ama %90 deniyor sen seviniyorsun çok tuhaf bir refleks))))

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön