Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
PIRCAFERI

Re: Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

bu basit bir soru yanıtlıyorum
evet vardır (TABİ SÜNNETİ İNKAR EDERSEN BULAMAZSIN)
kaynaklar deliller forumda namaz bölümünde yazılıdır
inceleyin dicem ama boşuna

TEVBE - 17 : Saptırıcılar kendi kaynaklarını delil verip dururlarken Allah'ın mescidlerini kurmaları bosunadır. Onların bütün yaptıkları boşa gitmiştir. Ve onlar ateş içinde ebedi olarak kalacaklardır.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

PIRCAFERI yazdı:
bu basit bir soru yanıtlıyorum

TEVBE - 17 : Saptırıcılar kendi kaynaklarını delil verip dururlarken Allah'ın mescidlerini kurmaları bosunadır. Onların bütün yaptıkları boşa gitmiştir. Ve onlar ateş içinde ebedi olarak kalacaklardır.
Kendileri kendi kâfirliklerine tanık olup dururlarken müşriklerin Allah’a secde edilen yerleri îmâra hakları yoktur. Onlar, bütün yaptıkları boşa gidenlerdir ve onlar, ateşte ebedî olarak kalırlar. Tövbe suresi 17....

Saskin Vatandas... Ayetleri carpitrarak ,bu Ayetleri Hakka karsi Hakikatlere karsi kulanmaya hakkin yoktur ..! Ayet,te Kafir ve Müsriklerden bahsediyor , sen ise büyük bir Sarlatanlikla Ayetleri keyfine göre carpitiyorsun. Tipik Bektasi sinsiligi buna denir !! Dün Kurani inkar edenler simdi kafalarina göre yorum yapiyorlar .
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Anadolu ...

Camur atmadan yapamiyorsun galiba ...bende sana birkac soru sorayim bari..

Kisa olarak Siilikle -Sünniligin arasindaki farki söyleyebilirmisin ?

Siiligin anlami nedir ?

Hz.Ali (as)min, elinde Zülfikarmi ,yoksa Sazmi vardi ?

Siz Caferimisiniz ? ( Özelikle bu soruma cevap verin )

insanin önünde Secdeye varmayi (siz Bektasilerin tabiri ile ) Niyaz etmeyi hangi Ayette hangi surede yaziyor veya hangi imamlarimiz bunu emretmis ?

Sözde Alevi oldugunuzu idia eden Siz Bektasilerin Cenaze ve Nikahlari Alevi fikih ve istihadina göre kilindigindan 100% eminmisiniz ? Evet diyorsaniz hangi Mezhebe gör bu uygulaniyor ?

Sizler Namazi inkar ederken,Sizin Bektasi önderlerinizden biri Eski Diyanet isleri bakani Bardakoglu ile ayni Safta Namaz kildiklarini gösteren Fotoraflar mevcut .Soruyorum bu Fotorafta hangi istihada göre namaz kildiklari görülüyor ?

Abdest konusunda Siz Bektasilerin bir kase suya serce parmaginizi batirarak Abdestinizin alindigini idia ediyorsunuz .Bu hangi Ayette hangi Surede gecerlidir ?

Bektas Velinin hangi diyardan ( hangi kitadan ) geldigini sadece bir kelime ile aciklarmisiniz ?

Siz Bektasilerde Hacca gitmek varmidir ?

Siz Bektas Velinin 100% soydan geldigine inaniyormusunuz ?

Alevilerin merkezleri neresidir ?

iste sana cok basit sorular, bu sorulari kisa ve öz bir sekilde yazarsan iyi olur ( Söyledigin yakistirmalar olmadan tabiki ) Son olarak sana göre zor bir soru soruyorum

Bir Armudun Armud oldugundan 100% eminmisin ?....Madem vur kac taktigi yapiyorsun iste sana firsat !!!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
AnadoluAlevisi

Mesaj gönderen AnadoluAlevisi »

alibaran yazdı: niye milleti kırkırtıyorsun anlamıyorum,akıllı olan aklı başında olan yada bir şeyleri ispat etmeye çalışan böyle yapmaz diye düşünüyorum.
sözüm sana anadolu alevi'si.
Sünni/Şii kardeş, beni suçluyorsun ama o kadar kanıt da sunduk, iyice bir bak lütfen.
O kadar emek harcayıp savunduklarınızdan alıntıları da elimizden geldiğince ekledik foruma. Eğer "adil" isen açıkla lütfen; ilk kim yapmış, ilk kim başlatmış dediklerini?
Cevabınızı görelim: bakalım İmam Ali'nin mi yoksa Ömer'in mi adaletini uyguluyorsun sen de?
Ne dersin, cevap verebilecek misin?

Aşağıdaki paylaşımlarımı da çok iyi okuyunuz lütfen.
Bir foyanız daha çıkıyor meydana inşallah!
Makalat, Can Yay., s.44, 2007:
(a.s.) buyurdu: İçinizde iki emanet bırakıyorum yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehl-i Beyt'im, O halde eğer istiyorsanız ki Hak yolunda sağlıklı kalasınız, ilahi kitap ve nebiler sultanının (a.s.) evlatlarına tutunun.
AnadoluAlevisi

Sevgili canlar,

Aşağıda, bu Sünni/Şii kardeşlerin bir yalanlarını daha deşifre ediyoruz inşallah.
Bitirene kadar çok dikkatle, anlamaya çalışarak ve sabırla takip etmeniz rica olunur.

Öncelikle, birkaç döküm vererek başlayalım yine:

"ali muhsin" demiş ki:
Anadolu...

Piskinligin bu kadarida fazla ..Foruma girdin gireli bizleri " Sii Sünnileri " diyerek ifadeler kulandin ardindan yalan dolan ne varsa Imamlarimiza ve Alevilige maal ettin oda yetmedi simdide sorularimiza karsi 100 & tavirlar koyarak inat ettin, Cevap veremedigin gibi kendinide busefer hakli durumuna cikarmak icin kivraniyorsun .Bugüne kadar Siz Bektasilerin Biz Alevilere saldirilarinin haddi var hesabi yoktur .kim kime saldiriyor acaba ..? senin yaptigin olay Amerikanin yaptigi cinayetleri animsatiriyor, bir yeri bombalarken ya yanlislikla oldu veya onlar bize önce saldirdi diyerek kendi isledikleri cinayetlerin üzerini kapatmaya calisiyorlar...yaptigin bu durumda böyledir önce saldir sonra kendini hakli cikarmaya calis ...Arkadas biz bu Bektasi taktiklerini cok gördük ! cevap veremiyor sadece sitem edip ayni bozuk plak gibi ayni seyleri tekrar tekrar yaziyorsun !
...
Anadolu...
kivrandigin görülüyor ! caresiz Sitemlerin bizim sorularimiza cevap degildir ! bir tutturmussun 100% Biz sana 100% degilde 200% oranla cevap versek bile sen bu betonlasmis inadinla halen yalan ifitra dersin ,cevaplayamadigin gibi kacamak yapip Polemik yollarini ariyorsun . Senin hodri meydanin bumuydu ....Hasan Abinin dedigi gibi Sizin karsiniza Hz.Ali (as) ciksa buna bile " Sen 100% Ali,misin " diyeceksiniz ..yani isinize göre bir inanc sistemi üretmis ve ürettiginiz sistemin esiri olmussunuz !
...
isinize göre bir inanc sistemi üretmis ve ürettiginiz sistemin esiri olmussunuz !
...
Bektasi önderleri Haci Bektasi Velinin Sünni oldugunu acikca söylerlerken, Siz Tassavvufcu Sünni Haci Bektasi Alevilik adina Ehli Beytin önüne gecirmek icin cirpiniyorsunuz !
...
Bizler Haci Bektasin gercekte Tassavvuf ilmini yayan Sünni bir Din alimi oldugunu ispat edebiliyoruz !
...
sadece kendisinin Sünni bir Din adami oldugunu acikca ifade edip ispat edebiliyoruz. Biralevi abimiz güzel bir sekilde aciklamalarina ragmen sen kafandaki Blokenle bunlari anlamakta güclük cekiyorsun ,zandir iftiradir kanitlariniz 100% mü deyip kivraniyorsun .oysaki Bektasilerin kendi kitablarinda Haci Bektasin Sünni olugunu ve kendilerininde sünni olduklarini ve Haci Bektas gibi o yoldan gideceklerini acikca ifade ediyorlar ! sen ise halen 100% eminmisiniz diye inanmakta zorluk cekip kafana göre yorum yapip inat ediyorsun.
...
Biralevi abimiz güzel bir sekilde aciklamalarina ragmen sen kafandaki Blokenle bunlari anlamakta güclük cekiyorsun ,zandir iftiradir kanitlariniz 100% mü deyip kivraniyorsun .
...
sen ise halen 100% eminmisiniz diye inanmakta zorluk cekip kafana göre yorum yapip inat ediyorsun.
...
Sünni olan haci Bektasida Ehli Beytin önüne Ehli beytin adiyla Alevilik adiyla gecirmeyin !
(a.s.) buyurdu: İçinizde iki emanet bırakıyorum yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehl-i Beyt'im, O halde eğer istiyorsanız ki Hak yolunda sağlıklı kalasınız, ilahi kitap ve nebiler sultanının (a.s.) evlatlarına tutunun.
AnadoluAlevisi

"Hasan Akça" demiş ki:
3-Kanıtlayın demişsiniz forumda açın bektaşilik bölümünün hacı bektaşın seyyid olmadığı yolunun ehli beyt olmadığına ilişkin yüzlerce kanıt sunulmuş bunları ele alın ve tektek çürütün en azından çaba harcayınki peşin hükümlü olmadığınıza inanalım
4-Hacı bektaş ehli beyt yolunda demişsiniz eee soruyoruz hacı bektaş hangi yazılı eserinde ehli beyt kelimesi 12 imam kelimesi geçiyor buyrun yazın bizde öğrenmiş olalım
...
yahu bu adam için farketmezki
Hz.Ali kalkıp gelse deseki namaz var hacc var ramazan ayı orucu var bu adam yine inkar eder
biralevi abim napsınki))))
bu bektaşilerin huyunu bilmiyormusun sıkışınca çarpıtıyorlar laf eveleyip geveliyorlar şiilikle suçluyorlar

daha adama imam caferin buyruk diye bir eseri yok gerçeğini bile anlatamadık
...
biralevi abim napsınki))))
...
bu bektaşilerin huyunu bilmiyormusun sıkışınca çarpıtıyorlar laf eveleyip geveliyorlar şiilikle suçluyorlar

...
abi bu ardakadaş! peşin hükümlüdür ve peygamberimiz zamanında yaşasaydı ve onu namaz kılarken görseydi bile teslim olmazdı
önyargıyı kırmak atomu parçalamaktan zordur(ayştayn)
...
bence bu arkadaş sebatayist bektaşilerin zehirlediği genç birisidir
desekki senin kafan %90 çalışmıyor
sevinirki %10 çalışıyor diye
böyle bir mantığı var
...
bence
AnadoluAlevisi

"alone_man" demiş ki:
hacı bektaş vilayetnamesi onun kitabı değil onun adına yazılan bir kitaptır
ama nato kafa anlamaz ki
kitabul fevaidde atasözleri ve hadislerin yer aldığı kitaptır içinde bektaşın adı bile geçmez ama nato kafa anlamaz
makalatta ehli beyt kelimesi bile geçmez ama anlaman zor tabi
naparsak boş bektaşi mikropu sarmış her yanını
forumda hacı bektaş bölümünü okuda yoldanmı soydanmı yoksa palavramı anla ama mümkün değil n belaga demişsin sana ordan örnek verilmiş yine inkar etmişsin
anadolu dışında birilerine bunları yazsan kafayı yediğine inanırlar oysaki basit bir bektaşisin o kadar
...
makalatta ehli beyt kelimesi bile geçmez ama anlaman zor tabi
...
zavallı bektaşi
sana makalatta ehli beytin adı bile geçmez diyorum sen kanıtla diyorsun yahu mantığın yokmu sen kanıtlayacaksın ben geçmez diyorsam sen geçer diyorsan şu sayfada şu cümlede geçer diye sen kanıtlayacaksın

N belagayı derleyen seyyit razidir sözler İmam Alinindir bu durumda n.belaga kimin oluyor?
biraz mantık YADA belki anlarsın EDEP YAHU
SEN HACI BEKTAŞ VELAYETNAMESİNİ OSMANLI PADİŞAHININ SARAYDA YAZDIRDIĞINIDA Bİ,LMEZSİN
peki niye yazdırdı acaba hangi padişahtı ama bunlara ne gerek var ataların yoluna devam ilmi tartışma yerine tıntın yaz dur
hadi makalatta kaçıncı sayfada ehli beyt kelimesi geçiyor yaz bakalım yoksa senin bektaş ehli beyt kavramından bile habersizmiydi?
...
sana makalatta ehli beytin adı bile geçmez diyorum sen kanıtla diyorsun yahu mantığın yokmu sen kanıtlayacaksın ben geçmez diyorsam sen geçer diyorsan şu sayfada şu cümlede geçer diye sen kanıtlayacaksın
...
hadi makalatta kaçıncı sayfada ehli beyt kelimesi geçiyor yaz bakalım yoksa senin bektaş ehli beyt kavramından bile habersizmiydi?
...
yahu insan elinde olmayan ve okumadığı eserleri bu kadar savunurmu
gerçi bektaşiler için mümkündür
peki ısrar ediyorum ama laf ebeliği yapma
makalat isimli eserinizi bul oku ve bize bu kitapta ehli beyt kelimesinuin geçtiği cümleyi getir....
ama konuyu dallanıdırıp budaklandırıp başka yönlere çekmeden
sadece bu nokta sorunumuz olsun
ben makalatta ehli beyt kelimesi yok diyorum sen var diyorsun(gerçi okumadan diyorsun ama herneyse)
hadi bakalım bekliyoruz sadece bu noktaya düğümlenelim
yoksa daldan dala atlayıp hiçbir şey söylemeden bizimle tartışmayı başaran! ilk bektaşi sen değilsin
tümünüz böyle
velayetnameyi bile seyyitlerin dedikten sonra senle neyi nasıl tartışırız onuda bilmiyorum
neyse kısa kesiyoruk ısrar ediyorum
makalat bul istediğin makalat olabilir
oradan ehli beyt kelimesini bul ve bize aktar

...
makalat bul istediğin makalat olabilir
oradan ehli beyt kelimesini bul ve bize aktar
AnadoluAlevisi

"biralevi" demiş ki:
Gördüğüm kadarıyla kendi inandığın kaynaklar haricindekileri yada kendi inancın dışındakileri %100 eminlik testine tabi tutuyorsun ama aynı ölçüyü kendin için pek düşünmüyorsun haklısın çünkü %100 kıstası gerçekci yada doğru bir sağlay kıstas değildir ve zaten %100 emin olmayada gerek yoktur
...
yani %100 eminlik gerekmiyor şart değil vede zaten bu düzeyde inanç bizler için mümkünde değil.Sadece inanç değil bilim boyutundada %100 emin olmak gerekmiyor kuvvetle muhtemel olmak yetiyor
...
inanıyoruz ama kesin bir yakıynimiz yok,%100 değil gerekte yok
...
Hastaysak ve bize ilaç verilmişse bu %100 bizi iyileştirecek anlamına gelmesede o ilacı içeriz çünkü büyük olasılıkla o ilaç denenmiş ve %100 başarılı olmasada ihtimalen başarı oranı yüksektir ve kimse doktoruna %100 değilse bunu bana verme diyemez,
...
Hastaysak ve bize ilaç verilmişse bu %100 bizi iyileştirecek anlamına gelmesede o ilacı içeriz
...
En basit ameliyatta bile %100 güvence yoktur ama kimsede bunu bahane edip ameliyattan vazgeçemez,
%100 yüz mantığı sadece demogoji ve bilimden kaçıştır hiçkimse bu mantıkla yolculuk yapamaz zira kaza olasılığı her zaman vardır kimse daha yolun başındayken %100 hedefe giderim diyemez,
...
En basit ameliyatta bile %100 güvence yoktur ama kimsede bunu bahane edip ameliyattan vazgeçemez,
...
Şu an nelere inanıyorsan %100 mantığıyla inandığın şeyleri inkarda edebilirsin
...
İnanç lokal bir durumdur ve geçmişten bugüne sadece AN ‘ı ilgilendirir zira yarın hangi inançta olacağımız belli değildir değişkendir Peygamberimize ilk inananlardan çoğu Onun ölümünden sonra yoldan sapmışlardır,tersine örneklerde vardır Kerbelaya İmam Hüseyini öldürmeye gelen Hür de son anda dönmüş ve ilk şehitlerden olmuştur,
...
yarın hangi inançta olacağımız belli değildir değişkendir
...
Sonuca bağlarsak matematikteki olasılık ilmi hariç
%100 saplantısıyla yada kıstasıyla hiçbir yere gidemezsin,sadece kısır çekişmelerle vakit kaybedersin
Çocuklarımızı %100 iyi adamlar olsun diye değil bu umudu taşıyarak yetiştiriyoruz yani sayıları değil o anki kanıtları değerlendirip iyiniyetli iyimser olmalıyız
Ölçümüz o an ki kanıtlar ve iyiniyet olmalıdır,
...
Çocuklarımızı %100 iyi adamlar olsun diye değil bu umudu taşıyarak yetiştiriyoruz
...
%100 saplantısıyla yada kıstasıyla hiçbir yere gidemezsin
...
o anki kanıtları değerlendirip iyiniyetli iyimser olmalıyız
...
Canlar
Aranıza yada tartışmanıza katkı anlamında giriyorum
Forumda Hacı bektaşın yolu bölümünde kısaca değinmeye çalıştım
Makalat 'Sözler' isimli eserin Hacı bektaşa ait olduğu yönünde ilim dünyasında genel bir mutabakat var
Makalatın hemen tüm çevirilerini okudum bunların hiçbirisinde 'Ehli Beyt 'kelimesi yada 'Oniki imam kelimesi ' geçmez..
Zaten bu eser genel olarak sünni tasavvufi eser olup Yesevinin 'Fakrname' ile temelini attığı 4 kapı kırk makam anlayışını anlatmaya aktarmaya çalışır.
Belkide bu yüzden yesevi ile hacı bektaş arasına lokman parende isimli meçhul bir şahıs konularak bektaşi çizgisi yesevi çizgisine kadar götürülmüştür.
...
Makalatın hemen tüm çevirilerini okudum bunların hiçbirisinde 'Ehli Beyt 'kelimesi yada 'Oniki imam kelimesi ' geçmez..
...
makalat bizim eserimiz değildir berktaşilerin sahiplendiği bir eserdir
hemen tümünü okudum çünkü okumadığım bir çeviri daha olabilir
mesela can yayınlarını
gölpınarlı çevirisini
esat coşan hem tezini hem çevirisini
kültür bakanlığı çevirisini
ve bir kaç şahsi araştırmacıların çevirisini okudum
(konuyu özel araştırdığım için)
...
mesela can yayınlarını
...
Bu sizdeki %100 takıntısı neden kaynaklanıyor bilmiyorum ama bilimsel olmadığı kesin
...
mesela can yayınlarını
...
Can yayınlarının yayınladığı makalattada ehli beyt yada 12 imamlar kavramları geçmiyor .
...
her tezin aksini kanıtlamak en azından olasılık olarak mümkündür ancak günümüze kadar aksine delil getirenler henüz bu tezi çürütemediler bu nedenle şu an bu tespite inanıyorum,
aksine delil getirilirde tez ve tesbitlerimiz çürütülürse gerçeğe uyarız bilime uyarız
doğruya doğru deriz.......
Bizim inancımız doğmatik kalıplarla değil gerçeklerle ilgilidir

biz bugünde tüm dünyaya meydan okuyoruz diyoruz ki
...
aksine delil getirilirde tez ve tesbitlerimiz çürütülürse gerçeğe uyarız bilime uyarız
doğruya doğru deriz.......

...
o anki kanıtları değerlendirip iyiniyetli iyimser olmalıyız
AnadoluAlevisi

Ey yalancı Sünni/Şii'ler,

Üslubum da biraz sert olacak ama hiç kusura bakmayın, hakediyorsunuz. Siz üslubunuzu düzeltirseniz, ben de düzeltirim. Bu son olur, inanın.

İşte, iddialarınız yukarıda. Alıntılarla dökümledim yine: i) Can Yayınlarından çıkan "Makalat"ı okumuşlar da ii) "makalatta ehli beyt kelimesi bile geçmez"miş de!

İnşallah bugün bir yalanızı daha deşifre edeceğiz. Bugün, Hz. Seyyid'e atfedilen "Makalat" adlı eserin

http://www.idefix.com/kitap/makalat-hun ... 7HGX6E0ESY
http://www.canyayinlari.com.tr/index.ph ... t_id=29802

linkindeki nüshasını elde etme ve okuma imkanımız oldu, yüce Allah'a sonsuz şükürler olsun. Hem de 1. basımıdır (Mayıs 2007). Ve hakikat sözleriyle dolu muhteşem de bir eser. Her kimin eseri ise ellerine sağlık doğrusu; mekanı Cennet-i Ala olup "Ehlibeyt, 12 İmam, Erenler"e de komşu olsun inşallah.

Aksine, kitapta aynen sizler gibi "Ehlibeyt, 12 İmam" ve "nesli"nin de düşmanı/katili olan ceddiniz yalancı "Ayşe, Bekir, Ömer, Osman, Muaviye, Yezit, Şimir, Mervan, vs." hainlerinizin isimlerini göremedim bir türlü doğrusu. Hz.e ve sevenlerine olan kininiz, düşmanlığınız bundan mıdır yoksa ey yalancı Sünni/Şii'ler?

Eser, daha ilk sayfasında "Ehlibeyt"e "selam ve sevgi" ile başlayıp baştan sona da "Hak, Muhammed, Ali, Kuran, Evliyaullah" zikri, "ayet"ler, Kuran'a ve akla ve mantığa uygun "hadis"ler ve açıklamaları ile de dopdolu. Bir yalan/iftiranız daha ortaya çıkmış oldu mu böylece ey yalancı/iftiracı Sünni/Şii'ler?

Can Yayınlarından çıkan "Makalat"ın (1. basım, Mayıs 2007) aşağıdaki sayfalarında "Ehlibeyt" kelimesini çok rahatlıkla görebilirsiniz (sayfa 9 ilk sayfası olup sayfa 44'te de "iki emanet: yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehlibeyt'im" kutsi hadisimiz apaçık yazılıdır mesela):

9, 44, 60, 61.

Önyargısızca, anlamaya çalışarak, çok dikkatlice okumanızı tavsiye edeceğim ama nasihatlerimin sizlerde işe yarayacağından da pek emin değilim doğrusu.

Ey "Hacı Bektaş Veli" düşmanları, "Bektaşilik" düşmanları "Makalat'ta Ehlibeyt kelimesi geçmemesi" konusunda da aldınız mı cevabınızı?

Utandınız mı, kızardı mı yüzleriniz ey yalancı Sünni/Şii'ler? Daha başka çok "ciddi" iddialarınız da var mı?

Özür dilemeyi, gereğini yapmayı, vs. düşünmüyor musunuz?

Saygılar ve sevgiler...
AnadoluAlevisi

Hasan Akça yazdı: N.BELAGA Kurandan sonra inandığımız ikinci kaynaktır konuşan Kuranın sözleridir
alone_man yazdı: bu basit bir soru yanıtlıyorum
çünkü sende %100 takıntı var ve asla doğruya doğru demezsin

PEKİ BİR SORUDA BENDEN SANA GELSİN GERÇİ SORULARI CEVAPLAMAK YERİNE KAÇMAYI SEVİYORSUN AMA NEYSE

cem semah saz Kuranda Ehli beytte %100 varmıdır?
İmam Sadık buyruğu diye uydurduğunuz kitap %100 doğrumudur?

iki soru oldu ama kusura bakma artık
cevaplarında başarılar diliyorum)))))
Sevgili can,

Zahmet etmişsin ama “Kuran-ı Kerim”imizde varmı yok mu diye sormuştum! Sen ise
alone_man yazdı: evet vardır (TABİ SÜNNETİ İNKAR EDERSEN BULAMAZSIN)
demişsin. Uyduruk sünnetinizi işin içine katmazsak eğer “Kuran-ı Kerim”imizde yok yani, anlaşılmıştır teşekkürler.
alone_man yazdı: kaynaklar deliller forumda namaz bölümünde yazılıdır
Gördüğüm kadarıyla, O bölümde bir sürü yazı var ve hiçbiri de pek istediğim niteliklere sahip değil gibi! En güvendiğinizin linkini vermek ister misin?

Hem size o kadar "Nehcül Belaga" bir "yol/erkan, inanç/ibadet" kitabı değil dememe rağmen ısrarla "N.BELAGA Kurandan sonra inandığımız ikinci kaynaktır konuşan Kuranın sözleridir", vs. diyordunuz.

"Nehcül Belaga"dan gösterir misiniz lütfen, onda var mı bari “100% baştan sona, 100% sadece ve sadece böyle olsun” gibisinden “100% şekil, zaman, mekan”ı ile de birlikte “100% kesin” olarak?
alone_man yazdı: inceleyin dicem ama boşuna
çünkü sende %100 takıntı var ve asla doğruya doğru demezsin
Allah'a şükürler olsun ki bugün bir yalanınızı daha deşifre ettim. Artık, sizlere nasıl inanılabilir ki?

Mesela, "iddia"larını getir, "100% kesin" dayanaklarını getir hiç mesele olmaz o zaman!

Örneğin, sizin yalanınızı ispatladığım gibi ispatı olursa eğer sorun olmaz!
alone_man yazdı: PEKİ BİR SORUDA BENDEN SANA GELSİN GERÇİ SORULARI CEVAPLAMAK YERİNE KAÇMAYI SEVİYORSUN AMA NEYSE

cem semah saz Kuranda Ehli beytte %100 varmıdır?
"Kuran"da bugün yaptığımız haliyle “100% baştan sona, 100% sadece ve sadece böyle olsun” gibisinden “100% şekil, zaman, mekan”ı ile de birlikte “100% kesin” olarak yoktur. Doğruya doğru.

Dediğim gibi, böylesi durumlarda imdadımıza, sizlerde de olduğu gibi, diğer (hadis, sünnet) kaynaklarımız yetişir: i) Ehlibeyt, 12 İmam: İmam Cafer-i Sadık Buyruğu, ii) Ehlibeyt, 12 İmam'ın yol/bel evladı Erenler, Dedelerimiz iii) Ehlibeyt, 12 İmam'ın, yol/bel evladı Erenler'in takipçileri, taraftarları toplumumuz, diğer bilgelerimiz.

Bunlardan daha önceki bazı mesajlarımda da kısmen bahsetmiş olmam lazım can, lütfen ilgili mesajlarımı tekrardan daha dikkatlice okuyunuz.
alone_man yazdı: İmam Sadık buyruğu diye uydurduğunuz kitap %100 doğrumudur?
Allah bilir, "%100 doğru" olmayabilir de. Doğruya doğru, biz size de benzemeyiz.
Ama yüce “Kuran-ı Kerim”den sonra 2. kaynağımız olarak kabul görmüştür bizde.
alone_man yazdı: İmam Sadık buyruğu diye uydurduğunuz
Uydurma sizin işiniz. "100% kesin" olarak ispatladım. Kolaysa, aynısını sen de yap!
Bu çirkin üslubunu devam ettirirsen, karşılığını görürsün.

Uydurmanızı, "yalan/iftira"nızı "100% kesin" olarak ispatladığım için yüzün kızardı mi?
Bol keseden palavraları atıyordunuz, şimdi gereği ne ise yapacak mısınız?
alone_man yazdı: iki soru oldu ama kusura bakma artık
cevaplarında başarılar diliyorum)))))
Senin canın sağ olsun "alone_man" kardeşim. Üslup güzel olsun, dil tatlı olsun; mert olun, dürüst olun, "kesin" olmayan şeyleri "100% kesin" gibi insanlara "dayatma"ya çalışmayın yeter. Dikkat: "dayatma"yın diyorum!
Sizin yaptığınız, kendi doğru bildiklerinizi insanlara "dayatma"ya çalışmak. Size inanmak istemeyenlere ise hemen peşinden hakaretler yağdırmak, çamurlar atmak, yalan/iftiralar uydurmak, vs., vs..
Bizde ise asla ve asla dayatma, baskı, zorlama, vs. yoktur can (Allah'ın da bir emri olarak). Gel "illa" bize ve kaynaklarımıza uy dediğimiz görülmemiştir, bildiğim kadarıyla.

Bizlere ve değerlerimize (kaynaklarımıza, ulularımıza, inanç/ibadetlerimize, vs.) hakaretler etmez, çamurlar atmaz, yalan/iftiralar uydurmaz, saldırmaz iseniz eğer sizlerle en ufak bir sorunumuz yok inanın "alone_man" kardeşim.

Hep dediğim gibi, lütfen çok dikkatli okuyunuz ve anlayınız bizleri de, bundan sonra bari, fazla uzatmayınız artık! Aşağıda, "kaynaklar"dan kastım "ilmihal, meal, tefsir, hadis, sünnete, Tarih'i, vs. rivayetler" olmak üzere, bakınız diyorum ki:

Biz sizin kaynaklarınıza, kaynaklarınızda yazanlara inanmıyoruz, güvenmiyoruz; nasıl ki sizler de bizim kaynaklarımıza, kaynaklarımızda yazanlara inanmıyorsanız, güvenmiyorsanız!
Biz sizin inandıklarınıza inanmıyoruz, güvenmiyoruz; nasıl ki sizler de bizim inandıklarımıza inanmıyorsanız, güvenmiyorsanız!
Biz sizin bildiklerinize inanmıyoruz, güvenmiyoruz; nasıl ki sizler de bizim bildiklerimize inanmıyorsanız, güvenmiyorsanız!

Sizin bizim kaynaklarımıza, kaynaklarımızda yazanlara bakışınız her ne ise bizim de sizlerin kaynaklarınıza, kaynaklarınızda yazanlara bakışımız aynen odur inanın/emin olun!
Sizin bizim inandıklarımıza bakışınız her ne ise bizim de sizlerin inandıklarınıza bakışımız aynen odur inanın/emin olun!
Sizin bizim bildiklerimize bakışınız her ne ise bizim de sizlerin bildiklerinize bakışımız aynen odur inanın/emin olun!

Sizin kaynaklarınız, kaynaklarınızda yazanlar size; bizim kaynaklarımız, kaynaklarımızda yazanlar da bize!
Sizin inandıklarınız size, bizim inandıklarımız da bize!
Sizin bildikleriniz size, bizim bildiklerimiz de bize!

Bize saldırmaz iseniz eğer sizlerle herhangi bir sorunum yok.

Bize saldırmayana, biz de saldırmayız.

Saygılar ve sevgiler...

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön