Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
AnadoluAlevisi

Re: Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Mesaj gönderen AnadoluAlevisi »

Hasan Akça yazdı:birşey göstermedinki uydurduğun parantez içindeki cümleleri göstermişmi sayıyorsun birtek baştaki 9.sayfa olayı var onunda açıklaması vardır bekleyelim inancım şuki yanıldığını göreceksin ama yinede bektaşi pişkinliğine vuracaksın görelim bakalım
Kardeş,

Sayfalar: 9, 44, 60, 61.

Kendim birşey katmadım, gördüklerimi yazdım.

Saygılar ve sevgiler...
Makalat, Can Yay., s.44, 2007:
(a.s.) buyurdu: İçinizde iki emanet bırakıyorum yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehl-i Beyt'im, O halde eğer istiyorsanız ki Hak yolunda sağlıklı kalasınız, ilahi kitap ve nebiler sultanının (a.s.) evlatlarına tutunun.
AnadoluAlevisi

biralevi yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı: Bu arada sen neye göre (hangi yazar, hangi yayınevi, vs.) "makalatta ehli beyt kelimesi yok" diyorsun can. Lütfen bilgilendir bizleri?

Saygılar ve sevgiler...
Canlar
Aranıza yada tartışmanıza katkı anlamında giriyorum
Forumda Hacı bektaşın yolu bölümünde kısaca değinmeye çalıştım
Makalat 'Sözler' isimli eserin Hacı bektaşa ait olduğu yönünde ilim dünyasında genel bir mutabakat var
Makalatın hemen tüm çevirilerini okudum bunların hiçbirisinde 'Ehli Beyt 'kelimesi yada 'Oniki imam kelimesi ' geçmez..
Zaten bu eser genel olarak sünni tasavvufi eser olup Yesevinin 'Fakrname' ile temelini attığı 4 kapı kırk makam anlayışını anlatmaya aktarmaya çalışır.
Belkide bu yüzden yesevi ile hacı bektaş arasına lokman parende isimli meçhul bir şahıs konularak bektaşi çizgisi yesevi çizgisine kadar götürülmüştür.
biralevi yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı: Ne dersin. Hodri meydan.

Saygılarve sevgiler...
hodri gereksiz zaten meydandasın
makalat bizim eserimiz değildir berktaşilerin sahiplendiği bir eserdir
hemen tümünü okudum çünkü okumadığım bir çeviri daha olabilir
mesela can yayınlarını
gölpınarlı çevirisini
esat coşan hem tezini hem çevirisini
kültür bakanlığı çevirisini
ve bir kaç şahsi araştırmacıların çevirisini okudum
(konuyu özel araştırdığım için)
belki bunların dışında okumadığım çeviride olabilir diye hemen bütün dedim
her neyse
siz okudunuzmu? farklarını ve benzer yanlarını biliyormusunuz?
biralevi yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı:
biralevi yazdı: hodri gereksiz zaten meydandasın
makalat bizim eserimiz değildir berktaşilerin sahiplendiği bir eserdir
hemen tümünü okudum çünkü okumadığım bir çeviri daha olabilir
mesela can yayınlarını
gölpınarlı çevirisini
esat coşan hem tezini hem çevirisini
kültür bakanlığı çevirisini
ve bir kaç şahsi araştırmacıların çevirisini okudum
(konuyu özel araştırdığım için)
belki bunların dışında okumadığım çeviride olabilir diye hemen bütün dedim
her neyse
siz okudunuzmu? farklarını ve benzer yanlarını biliyormusunuz?
Hayır, hiçbirini okumadım henüz. "Can Yayınları"nınkini okuyup içinde "Ehlibeyt, 12 İmam" kelimesi geçiyor mu geçmiyor mu diye arkadaşlara dönmeye çalışacağım.

Sen ne diyorsun peki, sana inandığımdan değil de söyle bakalım: "Can Yayınları"nınkinde "Ehlibeyt, 12 İmam" kelimelerii geçiyor mu geçmiyor mu?

Ve yine söyler misin lütfen, Makalat'ın "Hacı Bektaş Veli Hz."lerimize ait olduğu bilgisi "100% kesin" bir bilgi midir?
Bu eser yani makalat hacı bektaşındır diye çok net ve kesin bir bilgi ortaya koyamayız zira eserin günümüze gelişi ile hacı bektaşın ölümü arasında ciddi bir iki yüzyıl var ve bu arayı henüz açıklayamıyoruz ancak konuyla ilgilenenler kitabı yazıya döken said emrenin kitaba koyduğu hacı bektaş söylediki ifadelerinden ve bektaşilikte yerleşmiş olan 4 kapı 40 makam ilkesinden ve diğer yan bazı desteklerden hareketle bu eser hacı bektaşındır derler,
bu nedenle kendi kitabımda konuyu incelerken
ŞAYET BU ESER HACI BEKTAŞA AİT İSE O SÜNNİ TASAVUFCU BİRİSİDİR DEMİŞTİM.

Söylediğiniz manada %100 emin olmak mümkün değil tabi aynı şey hacı bektaşa ait olduğu söylenen diğer eserler ve sözler içinde sözkonusudur.
Bu nedenle sahihlik sorunu islam dünyasında çok titizlikle araştırılan konu olmuştur,raviler rivayetler rivayet zincirleri yazılı eserlerin varlığı yada yokluğu niyetler siyasi pozisyonlar yerler mekanlar hafızalar tutarlılık vs önemli bir bilim dalı olmuştur.

Can yayınlarının yayınladığı makalattada ehli beyt yada 12 imamlar kavramları geçmiyor .
biralevi yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı:
biralevi yazdı: Bu eser yani makalat hacı bektaşındır diye çok net ve kesin bir bilgi ortaya koyamayız
...
ŞAYET BU ESER HACI BEKTAŞA AİT İSE O SÜNNİ TASAVUFCU BİRİSİDİR DEMİŞTİM.
...
biralevi yazdı: ...
O SÜNNİ TASAVUFCU BİRİSİDİR DEMİŞTİM.
...
Peki kardeş bu bilgi "100% kesin" bir bilgi midir?
Forumda hacı bektaş bölümü var orada hacı bektaşın yolu diye alt bir bölüm var
konuyu en geniş biçimde ve her türlü tez antitez ilşkisi içinde araştırdım ve tüm verilerle bu sonuca ulaştım gerekçeleri sıraladım ve ilgili bölümede kısa notlar halinde yazdım.
Bu da bir tezdir matematiksel ifade ile %100 diyemem ama Çok kuvvetle muhtemel diyebiliriz.
yada mutlaka sayısal değerlendir diyorsan %90 diyebilirim,
her tezin aksini kanıtlamak en azından olasılık olarak mümkündür ancak günümüze kadar aksine delil getirenler henüz bu tezi çürütemediler bu nedenle şu an bu tespite inanıyorum,
aksine delil getirilirde tez ve tesbitlerimiz çürütülürse gerçeğe uyarız bilime uyarız
doğruya doğru deriz.......
Bizim inancımız doğmatik kalıplarla değil gerçeklerle ilgilidir
biz bugünde tüm dünyaya meydan okuyoruz diyoruz ki
EĞER 12 İMAMLARDAN DAHA GÜZEL BİR DÜNYA BİZE VERECEK YADA AÇIKLAYACAK ÖNDERLER VAR İSE GELİN MUKAYAYESE EDELİM ONLARI
BİZİ İNANDIRIRSANIZ VAZGEÇERİZ İNANCIMIZDAN VE SİZDE AYNI ŞEKİLDE VAZGEÇMEYE RAZIMISINIZ?
biralevi yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı:
biralevi yazdı: Bu eser yani makalat hacı bektaşındır diye çok net ve kesin bir bilgi ortaya koyamayız
biralevi yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı:
biralevi yazdı: O SÜNNİ TASAVUFCU BİRİSİDİR DEMİŞTİM.
Peki kardeş bu bilgi "100% kesin" bir bilgi midir?
matematiksel ifade ile %100 diyemem
Ey "Hacı Bektaş Veli" düşmanları, "Bektaşilik" düşmanları "Makalat" ve "Hacı Bektaş Veli'nin Sünniliği" konularında aldınız mı cevaplarınızı?
Düzeltilmesi yada doğru anlaşılması gereken bir konu daha var
Hacı Bektaşın sünni olduğunu söylemek ona düşman olmak anlamına neden gelsin ki?
Biz sünnileri(zalim olmayanları mütecavüz olmayanları saldırgan olmayanları) din kardeşimiz olarak kabul ediyoruz

evet biz aleviyiz ve sünnileştirme politikalarına karşıyız ama sünnilerle ortak noktalarımızda vardır islami anlayışlarımız farklı bile olsa islami kavramlara verdiğimiz ortak değerlerimiz vardır aynı ülkede ve aynı dünyada kardeşçe yaşamayı istiyoruz
dolayısıyla hacı bektaşa sünni demek ona düşman olmak değil sadece bir duruşu tespit anlamına gelir ve sadece bektaşı değil diğer tüm önder kabul edilenlerinde Ehli beytin önünde engel olmasına ,dikilmesine razı olmuyoruz mesele budur yoksa isteyen istediği önderi sevsin bizi ilgilendirmiyor
ama bektaşilik öyle değil bektaşilik adına savunulan ilkelerle cihat anlamında mücadele etmek zorunludur çünkü bunlar aleviyim diyen mazlum ve nmasum bırakılmış halkımızı 12 imam yolundan özünden ayrı koymaktadır,uzaklaşltırmaktadır kimi buna bilinçli yada cahili kimi de zalimane hizmet etmektedir
Aleviliğin kendi zeminine Hz.Alinin teori ve pratiği üzerine oturması için herkes elinden geleni yapmak zorundadır
gelecek nesillerin vebalini almak istemeyen herkes solculuk sağcılık bektaşilik ırkçılık la vs vs ile hesaplaşmak zorundadır.
Biz atalarımızın değil 12 imamların yoluna uymalıyız........
biralevi yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı:........
Kardeş, "Hacı Bektaş Veli"nin "Sünni" olduğuna dair ifadeleriniz "100% kesin" değildir. Dolayısıyla, hiçbir anlamı, önemi ve "kesin"liği yoktur. "Zan"dır.

Yine "Makalat"ın "Hacı Bektaş Veli"ye ait olduğuna dair ifadeleriniz de "100% kesin" değildir. Dolayısıyla, hiçbir anlamı, önemi ve "kesin"liği yoktur. "Zan"dır.

Lütfen ifadelerinizi düzgün, açık, net ve anlaşılır yazınız. Anlaştık mı bunlarda?

Bunları anlayabildiniz mi?

Bu sizdeki %100 takıntısı neden kaynaklanıyor bilmiyorum ama bilimsel olmadığı kesin
çünkü inanç değerlendirmesi matematiksel verilere göre değil kanıt yada delillere göre yapılır ve değişkendir
mesela soruyorum
sende mahşer inancı varmıdır?
evet diyorsan yüzde kaç inanıyorsun mahşerin olduğuna yada ahiret hayatının olduğuna yüzde kaç inanıyorsun?
AnadoluAlevisi yazdı:
biralevi yazdı:siz cevaplayın alakayı birlikte kuralım
ahireti gördünüzdemi inanıyorsunuz?
inancınız % de kaça denk geliyor?
"Mahşer: Allah’ın huzurunda toplanacağımız" inancı.

"100% kesin" bir kaynakta varsa inanırım, yoksa inanmam.
"100% kesin" bir kaynak olan "Kuran-ı Kerim"de var; dolayısıyla, inanıyorum elbette.
(a.s.) buyurdu: İçinizde iki emanet bırakıyorum yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehl-i Beyt'im, O halde eğer istiyorsanız ki Hak yolunda sağlıklı kalasınız, ilahi kitap ve nebiler sultanının (a.s.) evlatlarına tutunun.
AnadoluAlevisi

Musa Özateş yazdı: böyle sanal kaynak olmaz kitap ismi vermelisin
yazarı yazım tarihi ve kitabın orjinali nerdedir açık açık vereceksin
hangi seyyidin hangi tarihte yazdığı hangi kaynağı referans alıyorsun bunu yazacaksın
mesela imam Cafer buyruğu demişsin
bu kaynağın orjinali hangi dildedir?
kim yazmıştır?
ne zaman yazmıştır?
Orjinal ismi nedir?
burası alevi sitesidir ve burda bilinç yüksektir böyle laf eveleyip gevelemekle sadece vaktimizi çalarsın

bak mesela biz şöyle kaynak yazıyoruz

1-nehcül belaga (Hz.Alinin hutbeleri sözleri mektupları vs vs) yazılıdır soyu İmam Musa kazıma dayanan seyyid razi isimli bir Ali dostu derlemiştir (ölümü h.406) vede orjinali arapçadır ve asıl nüshası mevcur olduğu gibi birçok dilede çevrilmiştir türkçeye ilk Gölpınarlı çevirmiştir ve dünyadaki tüm Ali dostları bu eseri sahih kabul eder.Dahası bu şahsın öğretmenlerini ve öğrencilerini hepimiz biliyoruz,gerçek bir şahıs gerçek bir kitap ve tüm dünyacada kabul edilmiş bir eserdir.şimdi sen seyyidler kaynağımızdır diyorsun işte sana seyyid ve kitabını yazdım peki bu kitabı kaynak kabul edecekmisin? yoksa klasik şiidir ne malüm falan filan %100 eminmisiniz gibi kaytaracakmısın?

2-Sahifeyi seccadiye imam Zeynel Abidinden dulara kitabı ve bu kitabın bugüne kadar nasıl geldiğini kimlerin aktardığını h.265 den bu yana biliyoruz orjinali elimizde vede yine bunuda tüm dünyadaki aleviler kabul ederler

3-EL İRŞAD -Hicri 413 te ölen Şeyh müfid isimli Ali dostunun yazdığı 12 imamların hayatını anlatan yazılı eser orjinalide var ve diğer dillere çeviriside var ve tüm dünyadaki Ali dostları kabul eder,hatta türkçeyede çevrildi

böyle yüzlerce yazabiliriz sende böyle açık açık yazacaksın hangi seyyidin hangi kitabı ne zaman yazılmış kim yazmış orjinali nerdedir hangi dille yazılmıştır ?

eğer gerçek bir ilmi tartışma yapacaksak sulandırmadan açık açık yazacaksın ve gereksiz demogojilerle bizi oyalamayacaksın
Hasan Akça yazdı: kaynak yazmamışsınızki inanalımmıı inanmayalımmı anlayalım
ama size mesela Nehcül belaga yazılmış dünyadaki tüm aleviler bu kaynağa inanır ama siz inanmadığınız yazmışsınız
hem aleviyim deyip hem bu kaynağı reddetmek çelişkilidir
eğer temel birkaç kaynak üzerinde anlaşabilirsek doğruları tesbitte daha çok ilerleyebliriz
mesela biz aleviler Kurandan sonra ikinci inandığımız yazılı kaynak N.belagadır sizin ikinci temel yazılı kaynağınız nedir* VE N.BELAGAYA NEDEN İNANMIYORSUNUZ?
inanıyorsanız sorunlarımızı o kaynağa göre çözmeyi deneyebiliriz.
Hasan Akça yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı: Sen de biraz kendinizden bahsetsene bizlere, "tanış" olalım, sizde nasıl oluyor?
Bak arkadaş
emeviler islam adına islamla savaştılar ve sahte bir din uydurdular
binlerce yıl sonra insanlar bu dini gerçek sandılar ve halen bu sahte din içinde oyalanıp duruyorlar
şlimdi anadoluda alevilik kendine zemin arıyor ve eğer burada yanlış yapılırsa sahte bir zemine yerleşirse binlerce yıl sonra binlerce insan helak olur ve vebailini sebep olanlar üstlenir
MESELA;
N.BELAGA Kurandan sonra inandığımız ikinci kaynaktır konuşan Kuranın sözleridir
110.hutbede
İslamın temellerini Hz.Ali sayarken bak ne diyor;
Allah yolunda cihad etmek
dinin hakikatı namazı kılmak
zekatı vermek
ramazan ayında oruç tutmak
kabeyi haccetmek ve umre yapmak
vs vs

başka hükümlerde var başka hutbelerdede var
BU kitabı derleyen seyyid razidir ve kutlu soydandır ve bu kitaptaki tüm bilgiler Ehli beytin diğer yazılı kaynaklarındada vardır

ve dünyadaki tüm seyyid olsun olmasın alevi ilim adamları din adamları bu kitabın Hz.Alinin sözlerinden olduğunu kabul ederler hatta sünniler dahi bir kaç hutbe (ilk üç halifeyi eleştiren) dışında kabul ederler

yine biz bilirizki bir söz duyduğumuzda bu sözün Kuranla çelişip çelişmediğine bakmalıyız 12 imamlar böyle tavsiye etmiştir
emin olmanın birçok yolu vardır
kim söylemiş
ne zaman söylemiş
kim duymuş
kim yazıya geçirmiş
bunlar dürüst insanlarmı
bu yazılanlar KUranla çelişiyormu?
başka sahih bilgilerle uyuşuyormu
bu nakiller tarih nakilleriyle uyumlumu?

yani sözün doğruluğu için emin olmak için bir fırın ekmek yemek lazım
ter dökmek emek lazım
titiz olmak lazım
tüm kaynakları bazen taramak lazım
şimdi biz böyle titiz inceliyoruz arapça farsça tüm kaynakları araştırıyoruz
12 imamlarla ilgili her bilgiyi soruşturuyoruz tartışıyoruz karşıt görüşleri ve kanıtları test ediyoruz
ve bilgiyi benimsiyor hayata geçiriyoruz
12 imamların yazılı kaynakları arapçadır çünkü hitapları arapçaydı ve ilk duyanlarca arapça yazılmıştı
eğer onların yolunu öğrenmeyi gerçekten isityorsan o kaynaklara ulaşmayı hedef yapmalısın
öyle seyyidler şairler diyerek yola ULAŞAMAZSIN
daha somut daha gerçek daha ayağı yere basan yazılı esderleri bulup okumak zorundasın
yoksa anadolu aleviliği deyip kendini masallarla kültürlerle avutup durur berzahada böyle varır hüsrana uğrarsın
şimdi senden ricam
lütfen ilk önce N.belagayı bulup okumandır
Hz.Aliyle gerçekten tanışmak isityorsan onun sana hitap etmesine izin vermeli gönül kapını aralamalısın
sen bir adım attığında sana bin adım atılacağına inanmalısın
inş Allah yardımcın olur gönlüne göre verir
alone_man yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı:Sevgili "biralevi",

Çıkmam gerekiyor ve haftasonu buralarda olamayabilirim. Bugünkü “Sünni/Şii usülü namaz”ınız ile ilgili olarak size bu akşam için tek bir sorum var:

SORU: Sizlerin bizlere dayatmaya çalıştığınız bugünkü Sünni/Şii usülü ezan, Sünni/Şii usülü abdest, Sünni/Şii usülü camii, Sünni/Şii usülü namaz, vs. uygulamalarınız “100% baştan sona, 100% sadece ve sadece böyle olsun” gibisinden “100% şekil, zaman, mekan”ı ile de birlikte “100% kesin” olarak yüce “Kuran-ı Kerim”de de var mı?

Kısacası, “100% baştan sona, 100% sadece ve sadece böyle olsun” gibisinden “100% şekil, zaman, mekan”ı ile de birlikte “100% kesin” olarak bugünkü "Sünni/Şii usülü namaz" uygulamalarınız yüce “Kuran-ı Kerim”de de var mı, yok mu?

Lütfen, çok uzatmadan, başka konulara da girmeden, çok kısa, çok net ve kesin cevap: “Vardır.” ya da “Yoktur.”

CEVAP:

Saygılar ve sevgiler…

bu basit bir soru yanıtlıyorum
evet vardır (TABİ SÜNNETİ İNKAR EDERSEN BULAMAZSIN)
kaynaklar deliller forumda namaz bölümünde yazılıdır
inceleyin dicem ama boşuna
çünkü sende %100 takıntı var ve asla doğruya doğru demezsin

PEKİ BİR SORUDA BENDEN SANA GELSİN GERÇİ SORULARI CEVAPLAMAK YERİNE KAÇMAYI SEVİYORSUN AMA NEYSE

cem semah saz Kuranda Ehli beytte %100 varmıdır?
İmam Sadık buyruğu diye uydurduğunuz kitap %100 doğrumudur?

iki soru oldu ama kusura bakma artık
cevaplarında başarılar diliyorum)))))
Hasan Akça yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı:
alone_man yazdı: (TABİ SÜNNETİ İNKAR EDERSEN BULAMAZSIN)
Anlaşılmıştır ki: bizlere dayatmaya çalıştığınız bugünkü Sünni/Şii usülü ezan, Sünni/Şii usülü abdest, Sünni/Şii usülü camii, Sünni/Şii usülü namaz, vs. uygulamalarınız “100% baştan sona, 100% sadece ve sadece böyle olsun” gibisinden “100% şekil, zaman, mekan”ı ile de birlikte “100% kesin” olarak yüce “Kuran-ı Kerim”de YOKTUR.

İtirazı olan, diyeceği olan var mı?

Saygılar ve sevgiler...

evet itirazım var
ama %100 anlamanı beklemeden yazıyorum
bize iki emanet bırakılmıştır
biri Kuran diğeri Ehli Beyttir
ve kim bu ikisine birlikte sarılırsa kurtulur
o halde birşey Kuranda yok diye inkar edilemez değilmi
sen semah dönmeye inanıyorsun kuranda semah varmı yok o halde neden inanıyorsun senin mantığınla KUranda viski yok o halde viski içebiliriz öylemi
yahu bu site senin bektaşi çarpıtmalarınla idare edeceğin bir site değil kendini rezil etmeden bu polemkçi huyundan vazgeç tavsiyedir ama yinede sen bilirsin huylu huyundan vazgeçmez tabi))))
Hasan Akça yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı: Anlaşılmıştır ki: bizlere dayatmaya çalıştığınız bugünkü Sünni/Şii usülü ezan, Sünni/Şii usülü abdest, Sünni/Şii usülü camii, Sünni/Şii usülü namaz, vs. uygulamalarınız “100% baştan sona, 100% sadece ve sadece böyle olsun” gibisinden “100% şekil, zaman, mekan”ı ile de birlikte “100% kesin” olarak yüce “Kuran-ı Kerim”de YOKTUR.

Başka itirazı olan, diyeceği olan var mı?

Saygılar ve sevgiler...
evet yine itiraz ediyorum
peygamberimiz vasiyet yazdırmak için kağıt kalem isteyince
Bize Kuran yeter diye itiraz eden Ömerdi
sonrada bunu huy edinenler çıktı oysa bize sadece KUran değil Ehli Beytte emanet edilmişti
o yüzden iki kaynak temeldir
ama senin bunu %100 anlamayacağına eminim
Hasan Akça yazdı: N.BELAGA Kurandan sonra inandığımız ikinci kaynaktır konuşan Kuranın sözleridir
Hasan Akça yazdı: Kurandan sonra ikinci inandığımız yazılı kaynak N.belagadır
Sevgili "biralevi",

Paralelde şu konuları da açıklığa kavuşturalım lütfen, bugünkü “Şii usülü namaz”ınız ile ilgili olarak birkaç sorum vardı:

SORU 1: Sizlerin bizlere dayatmaya çalıştığınız bugünkü Şii usülü ezan, Şii usülü abdest, Şii usülü camii, Şii usülü namaz, vs. uygulamalarınız “100% baştan sona, 100% sadece ve sadece böyle olsun” gibisinden “100% şekil, zaman, mekan”ı ile de birlikte “100% kesin” olarak yüce “Kuran-ı Kerim”de de var mı?

CEVAP 1: YOKTUR (Sünnet olmazsa, Ehlibeyt olmazsa)

SORU 2: Peki, bizlere dayatmaya çalıştığınız bugünkü Şii usülü ezan, Şii usülü abdest, Şii usülü camii, Şii usülü namaz, vs. uygulamalarınız “100% baştan sona, 100% sadece ve sadece böyle olsun” gibisinden “100% şekil, zaman, mekan”ı ile de birlikte “100% kesin” olarak yüce “Ehlibeyt”imizde var mı? Gösterebilir misin lütfen?

CEVAP 2:

Saygılar ve sevgiler…
Ali

Mesaj gönderen Ali »

AnadoluAlevisi yazdı:
Paralelde şu konuları da açıklığa kavuşturalım lütfen, bugünkü “Şii usülü namaz”ınız ile ilgili olarak birkaç sorum vardı:

SORU 1: Sizlerin bizlere dayatmaya çalıştığınız bugünkü Şii usülü ezan, Şii usülü abdest, Şii usülü camii, Şii usülü namaz, vs. uygulamalarınız “100% baştan sona, 100% sadece ve sadece böyle olsun” gibisinden “100% şekil, zaman, mekan”ı ile de birlikte “100% kesin” olarak yüce “Kuran-ı Kerim”de de var mı?

CEVAP 1: YOKTUR (Sünnet olmazsa, Ehlibeyt olmazsa)

SORU 2: Peki, bizlere dayatmaya çalıştığınız bugünkü Şii usülü ezan, Şii usülü abdest, Şii usülü camii, Şii usülü namaz, vs. uygulamalarınız “100% baştan sona, 100% sadece ve sadece böyle olsun” gibisinden “100% şekil, zaman, mekan”ı ile de birlikte “100% kesin” olarak yüce “Ehlibeyt”imizde var mı? Gösterebilir misin lütfen?

CEVAP 2:

Saygılar ve sevgiler…
füru kafide nasıl namaz kılındığı ehli beyt imamlarınca açıklanmış 12.İmam Mehdide bu kitabı tasdik etmiştir dünyadaki tüm Ali dostları bunu bilir ve uygular hemde %100
ama sen havalarda uçan cinsten olduğun için polemiklere devam ediyorsun eee bektaşi mikrobu böyledir yiyen iflah olmuyor ne yazıkki
kendi hoşuna giden kıytırık kaynaklara şüphe etmeden inanıyorsun ama kaynak 12 imamlardan olunca hemen hazırsın sormaya %100 eminmisiniz diye
napalım çekecez forumculuk böyledir
bir yanda kafirler diğer yanda münafıklar öte yanda cahiller bazıları zalim falanda filanda ama zaten Peygamberimiz buyurmuştu YA ALİ SENİ BİR DAĞ BİLE SEVSE BAŞINA MUSİBET YAĞAR....
AnadoluAlevisi

Ali yazdı:füru kafide nasıl namaz kılındığı ehli beyt imamlarınca açıklanmış 12.İmam Mehdide bu kitabı tasdik etmiştir dünyadaki tüm Ali dostları bunu bilir ve uygular hemde %100
ama sen havalarda uçan cinsten olduğun için polemiklere devam ediyorsun eee bektaşi mikrobu böyledir yiyen iflah olmuyor ne yazıkki
kendi hoşuna giden kıytırık kaynaklara şüphe etmeden inanıyorsun ama kaynak 12 imamlardan olunca hemen hazırsın sormaya %100 eminmisiniz diye
bir yanda kafirler diğer yanda münafıklar öte yanda cahiller bazıları zalim falanda filanda ama zaten Peygamberimiz buyurmuştu YA ALİ SENİ BİR DAĞ BİLE SEVSE BAŞINA MUSİBET YAĞAR....
Sevgili can,
Ali yazdı: Peygamberimiz buyurmuştu YA ALİ SENİ BİR DAĞ BİLE SEVSE BAŞINA MUSİBET YAĞAR....
Güzel peygamber ne güzel söylemiş. Gerçekten de kime musibet yağdığı belli: bir yandan Sünni zalimler, bir yandan Şii zalimler biz Alevileri Sünni/Şii'leştirmek için ellerinden geleni, olmadık işleri, hakaretleri yapıyorlar, yalan/iftiraları uyduruyorlar!

İnşallah yine bir yalanınızı daha açığa çıkaracağız gibi görünüyor, hayırlısı inşallah!
Ali yazdı: kendi hoşuna giden kıytırık kaynaklara şüphe etmeden inanıyorsun ama kaynak 12 imamlardan olunca hemen hazırsın sormaya %100 eminmisiniz diye
bir yanda kafirler diğer yanda münafıklar öte yanda cahiller bazıları zalim falanda filanda ama zaten
Oysa, kendini ne güzel anlatmışsın da haberin yok!
Sen benim "12 İmam kaynaklarım"a inanıyor musun peki?
Ali yazdı: ama sen havalarda uçan cinsten olduğun için polemiklere devam ediyorsun eee bektaşi mikrobu böyledir yiyen iflah olmuyor ne yazıkki
Şii mikrobunu yiyenler de aynen senin gibi oluyorlar işte, iflah olması beklenemez artık!
İnşallah, senin yalanlarını da açığa çıkaracağız gibi görünüyor, hayırlısı inşallah!
Aşağıdaki herbir sorumuza dürüstçe ve açıkça cevap verebilir misin lütfen?
Ali yazdı: füru kafi
Bunu söylemeye de yeni başladınız doğrusu! Kuran'dan sonra kaçıncı kaynağınız bu?
Bu kitap "100% kusursuz, mükemmel, tartışılmaz, dokunulmaz, eksiksiz, fazlasız, 100% uydurmasız, 100% sahih" midir? Yazarı kim, ne zaman yazmış?
Bu kitaba inanmazsam ne olur mesela, "kafir" mi olurum?
Ali yazdı: füru kafide nasıl namaz kılındığı ehli beyt imamlarınca açıklanmış
Neresinde? Sizlerin
- Şii usulü ezanınızı (sözler)
- Şii usulü abdestinizi (varsa söylenen sözler, sıralama, aşamalar, yönler, vs.)
- Şii usulü camiinizi (mimari, büyüklük, küçüklük, ebat, içindekiler, vs.)
- Şii usulü namazınızı (sözler, rekatlar, sıralama, aşamalar, giyim-kuşam, gerekli araç gereç, secde taşı/toprağı, vs. gibi)
aynen bugün yaptığınız şekliyle "100% baştan sona, 100% sadece ve sadece böyle olsun" gibisinden "100% kesin" olarak anlatan bölüm başlıklarını, sayfa noları sen de verir misin lütfen?
Ali yazdı: 12.İmam Mehdide bu kitabı tasdik etmiştir
Allah bilir uyduruk kitabınızı meşrulaştırmak için uydurduğunuz rivayet de bu demek?
Allah bilir uyduruk kitabınızı meşrulaştırmak için güzel imamımıza attığınız yalan/iftira da bu demek?
İspatın nerede?
Ali yazdı: 12.İmam Mehdide bu kitabı tasdik etmiştir dünyadaki tüm Ali dostları bunu bilir ve uygular hemde %100
"100% emin" misin bundan? İnşallah, aksini ispatlarsam ne olacak?

Saygılar ve sevgiler...
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

AnadoluAlevisi yazdı:
Ali yazdı: 12.İmam Mehdide bu kitabı tasdik etmiştir
Allah bilir uyduruk kitabınızı meşrulaştırmak için uydurduğunuz rivayet de bu demek?
Allah bilir uyduruk kitabınızı meşrulaştırmak için güzel imamımıza attığınız yalan/iftira da bu demek?
İspatın nerede?
Ali yazdı: 12.İmam Mehdide bu kitabı tasdik etmiştir dünyadaki tüm Ali dostları bunu bilir ve uygular hemde %100
"100% emin" misin bundan? İnşallah, aksini ispatlarsam ne olacak?

Saygılar ve sevgiler...

yolun sonunu baştan görüyorum
kafirlere sesleniş hitabı
Senin dinin sana benimki bana
sana sorulanlara cevap yok ama sen zıpır zıpır zıpla
İmama Cafer buyruğu diye uydurduğunuz bisatinin kitabından %100 eminsin ama tüm dünyanın bildiiği Kafiye gelince %100 eminmisin?
))))
muaviyedeki akıl değil kurnazlıktı demişti Hz.Ali
kurnazlıkta iblisten beslenirmiş
ama bunların hilesi zayıftır
üfff desen yıkılır
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Salat ve selam da "âli Muhammed" ifadesinin geçmesi çok da ayırt edici bir değere sahip değil. Zira bunu tüm Sünni müslümanlar da söylüyor. Bir kişinin Ehl-i BEyt yolunda olduğunu öğrenmek için salavatta Ehl-i Beyt as'ı zikretmiş olması bir ayırıcı özellik değildir.
Bundan çok fazlası gerekir. MEsela Ehl-i Beyt as şu konu hakkında şöyle buyurmuşlardır şeklinde bir şeyler var mı makalatta? MEsela 4 kapı 40 makam açıklanırken ya da katagorize edilirken Ehl-i Beyt as referans olarak sunulmuş mudur?
Makalatta makamlardan birisi "Ehl-i Sünnet" olmaktır şeklinde midir değil midir? Gerçi buna mana üzerinde oynayarak bir çıkış yolu bulabilrsiniz. Oysa Ehli Sünnet ifadesi bilinen ve yaygın manasıyle Sünnilik demektir. Neyse...
Anadolu Alevisi,
Üslup meselene gelince Sen üslubunu bozmadıkça ben de bozmam. Ama tahrik edici olma. Ben sana karşı üslubumu korumaya özen göstermeme rağmen sen bana alaycı bir üslup kullanırsan olmaz. Bu adaletli değil. Vicdanının sesini dinle.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
AnadoluAlevisi

3nokta yazdı:Salat ve selam da "âli Muhammed" ifadesinin geçmesi çok da ayırt edici bir değere sahip değil. Zira bunu tüm Sünni müslümanlar da söylüyor. Bir kişinin Ehl-i BEyt yolunda olduğunu öğrenmek için salavatta Ehl-i Beyt as'ı zikretmiş olması bir ayırıcı özellik değildir.
Bundan çok fazlası gerekir. MEsela Ehl-i Beyt as şu konu hakkında şöyle buyurmuşlardır şeklinde bir şeyler var mı makalatta? MEsela 4 kapı 40 makam açıklanırken ya da katagorize edilirken Ehl-i Beyt as referans olarak sunulmuş mudur?
Makalatta makamlardan birisi "Ehl-i Sünnet" olmaktır şeklinde midir değil midir? Gerçi buna mana üzerinde oynayarak bir çıkış yolu bulabilrsiniz. Oysa Ehli Sünnet ifadesi bilinen ve yaygın manasıyle Sünnilik demektir. Neyse...
Anadolu Alevisi,
Üslup meselene gelince Sen üslubunu bozmadıkça ben de bozmam. Ama tahrik edici olma. Ben sana karşı üslubumu korumaya özen göstermeme rağmen sen bana alaycı bir üslup kullanırsan olmaz. Bu adaletli değil. Vicdanının sesini dinle.
Kardeş,

Kitabı okumanızı çokça tavsiye ederim inanın.
Okuduk diyenler, birşeyler iddia edenler çıktı ama sanırım hiç kimse okumamış (kusura bakılmasın, kötü niyetle söylemiyorum inanın).

İnanın, hatırladığım kadarıyla, kitapta "zan"nettiklerinizin hiçbirisi yok. Aksine, tam tersi.
Eser, daha ilk sayfasında "Ehlibeyt"e "selam ve sevgi" ile başlayıp baştan sona da "Hak, Muhammed, Ali, Kuran, Evliyaullah" zikri, "ayet"ler, Kuran'a ve akla ve mantığa uygun "hadis"ler ve açıklamaları ile de dopdolu (tabii, bazı yorumlar size ters gelebilir de!).

Can Yayınlarından çıkan "Makalat"ın (1. basım, Mayıs 2007) aşağıdaki sayfalarında "Ehlibeyt" kelimesini çok rahatlıkla görebilirsiniz (sayfa 9 ilk sayfası olup sayfa 44'te de "iki emanet: yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehlibeyt'im" kutsi hadisimiz apaçık yazılıdır mesela):

9, 44, 60, 61.

Şu linke de bakınız lütfen: ileti22719.html#p22719

Önyargısızca, anlamaya çalışarak, çok dikkatlice okumanızı tavsiye edeceğim. Dediğiniz herşeye cevap vermek için akımda kalan fazla bilgi yok, ancak:

- "4 kapı 40 makam açıklaması"nı görmedim sanırım.
- "Ehl-i Sünnet" ifadesini görmediğimi çok daha yüksek bir olasılıkla hatırlıyorum.

İmam Ali'den (a.s.) çokça hadis gördüğümü hatırlıyorum. Aklımda kaldığıyla, hadisler Hz. peygamber (s.a.v.) ile İmam Ali'den zaten!

Saygılar ve sevgiler...
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

AnadoluAlevisi yazdı: Can Yayınlarından çıkan "Makalat"ın (1. basım, Mayıs 2007) aşağıdaki sayfalarında "Ehlibeyt" kelimesini çok rahatlıkla görebilirsiniz (sayfa 9 ilk sayfası olup sayfa 44'te de "iki emanet: yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehlibeyt'im" kutsi hadisimiz apaçık yazılıdır mesela):

9, 44, 60, 61.

...

haleen hiç utanmadan
44 60 61 diyorsun
hasan abide dedi bunlar makalatta yok parantez içinde yayıncı eklemiş
insan biraz utanır ya
EDEP YAHU ))))
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

- "4 kapı 40 makam açıklaması"nı görmedim sanırım.
- "Ehl-i Sünnet" ifadesini görmediğimi çok daha yüksek bir olasılıkla hatırlıyorum.

İmam Ali'den (a.s.) çokça hadis gördüğümü hatırlıyorum. Aklımda kaldığıyla, hadisler Hz. peygamber (s.a.v.) ile İmam Ali'den zaten
Yahu piyasada kaç tane farklı makalat var ben anlamadım. Yayınevlerine göre bu kitap farklılık mı gösteriyor? Neyse birader, diyanetin yayınladığı transkriptli makalat kitabında makamlardan birisi Ehl-i Sünnet olmaktır şeklindedir. Makalat'ın mesela neresinde hangi kısmında Ehl-i Beyt as'dan hangi sözler nakledilmiştir aktarırsan memnun olurum.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön