Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
AnadoluAlevisi

Re: Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Mesaj gönderen AnadoluAlevisi »

alone_man yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı:
alone_man yazdı:
AnadoluAlevisi yazdı:ki konu dağılmasın.
Sorum yok artık.
şükür konu dağılmadan ilerleyecek tabi sözünde durup ilgisiz sorularla konuyu dağıtmazsan
Ey Allah'ım, hem suçlu hem güçlü.
Soruların varsa yaz?
ya sen sormayacaksın sen sorunca cevap veriyoruz konu sapıyor günden değişiyor gündem makalatı gaybiyeye odaklanmışken saptırıp başka yere götürüyorsun yok şunu soruyorum yok bunu sordum şuna cevap ver falanda filan sayende herkes yazıyor ama hiçbir yere gidilmiyor fren oldun yani
sordular 60 ile 61 i kabul et diye halen ıvır zıvır kıvır kıvır konuda stop etti sayende[/quote]
Peki, öyle olsun.
Makalat, Can Yay., s.44, 2007:
(a.s.) buyurdu: İçinizde iki emanet bırakıyorum yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehl-i Beyt'im, O halde eğer istiyorsanız ki Hak yolunda sağlıklı kalasınız, ilahi kitap ve nebiler sultanının (a.s.) evlatlarına tutunun.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

AnadoluAlevisi yazdı:
ya sen sormayacaksın sen sorunca cevap veriyoruz konu sapıyor günden değişiyor gündem makalatı gaybiyeye odaklanmışken saptırıp başka yere götürüyorsun yok şunu soruyorum yok bunu sordum şuna cevap ver falanda filan sayende herkes yazıyor ama hiçbir yere gidilmiyor fren oldun yani
sordular 60 ile 61 i kabul et diye halen ıvır zıvır kıvır kıvır konuda stop etti sayende
Peki, öyle olsun.[/quote]

öyle oldu zaten konu bir milim ilerlemedi bari susta biralevi abiye biz bu makalatı gaybiyedeki hususları soralım yazdıralımda bu kitabıda tanımış olalım
AnadoluAlevisi

Mesaj gönderen AnadoluAlevisi »

alone_man yazdı:öyle oldu zaten konu bir milim ilerlemedi bari susta biralevi abiye biz bu makalatı gaybiyedeki hususları soralım yazdıralımda bu kitabıda tanımış olalım
Konunun benim yüzümden bir milim ilerlemediğine yemin edersen eğer, sana diyecek en ufak bir lafım olamaz.
Yemin edemezsen eğer bir daha bana cevap yazdığını görmeyeyim.
Ama yemin edersen eğer istediğin kadar yazabilirsin.
Hadi yemin et kolaysa, hodri meydan.
Makalat, Can Yay., s.44, 2007:
(a.s.) buyurdu: İçinizde iki emanet bırakıyorum yüce Tanrı'nın kitabı ve ailem Ehl-i Beyt'im, O halde eğer istiyorsanız ki Hak yolunda sağlıklı kalasınız, ilahi kitap ve nebiler sultanının (a.s.) evlatlarına tutunun.
alone_man

AnadoluŞiisi yazdı: Benim de paylaştığım Alevi/Bektaşi kaynaklarımızda ise böylesi somut örnekler ben hiç göremedim doğrusu! Gösterebilen varsa eğer, göstersin isterim doğrusu? Gösteremiyorlarsa da yalan/iftira atmasınlar artık ne olur!

Arkamızdan da "gıybet/dedikodu"muzu vs. etmesinler lütfen! Sanırım bu son mesajım ve geldiklerinde beni atacaklar forumdan! Bilerek ya da bilmeyerek kırdığım, incittiğim oldu ise lütfen affola, affedin ne olur!

Tüm “zalim” olmayan yaratılmışa en içten,

Saygılar ve sevgilerimle…
bektaşilerin Kuranla sorunu yokki tartışması olsun ))))
neyi göstereceğiz Kuranla ilgili bektaşilerin hiçbir çalışması yokki Kuran sadece dilinizde oda takiyye icabı
bir tane Kuran mealiniz vede tefsiriniz bile yokki )))))
1alevi

Mesaj gönderen 1alevi »

Ehlibeyt dedikleriniz tam olarak kimlerdir?
"Ey Şiiler, bizim ziynetimiz olun, utanç kaynağımız olmayın. Halka iyi şeyler söyleyin, dillerinizi koruyun, fazla konuşmaktan ve kötü söz söylemekten alı-koyun." Hz. İmam Cafer-i Sadık (a.s.)
alone_man

1alevi yazdı:Ehlibeyt dedikleriniz tam olarak kimlerdir?
forumda
alevilikte önemli konular başlığı altında
Ehli beyt adı altında yazılanları okumalısın sonra orada cevabını bulamadığın soruların olursa o bölüme yazabilirsin mutlaka cevap veren birileri olur
1alevi

Mesaj gönderen 1alevi »

Ne yazik ki Ehl-i Beyt konusunda forumunuzda çok da sağlıklı bilgi yok. Farklı konularda farklı şeyler denmiş.
Ehl-i Beyt konusunu açığa kavuşturduktan sonra bu konuda birkaç paylaşımım olacak.
Sizin Ehl-i Beyt dedikleriniz tam olarak kimlerdir?
"Ey Şiiler, bizim ziynetimiz olun, utanç kaynağımız olmayın. Halka iyi şeyler söyleyin, dillerinizi koruyun, fazla konuşmaktan ve kötü söz söylemekten alı-koyun." Hz. İmam Cafer-i Sadık (a.s.)
Ali

Mesaj gönderen Ali »

1alevi yazdı:Ne yazik ki Ehl-i Beyt konusunda forumunuzda çok da sağlıklı bilgi yok. Farklı konularda farklı şeyler denmiş.
Ehl-i Beyt konusunu açığa kavuşturduktan sonra bu konuda birkaç paylaşımım olacak.

Okmuzasan öğrenemezsin tembellik yapmayıp okumalısın
sana denilen bölümleri okusaydın

Hz. Muhammed’in (s.a.a.v.) Ehlibeyti; Emirül Mü’minin Ali bin Ebî Tâlib, Fatımatüz-Zehra, Hasan ve Hüseyin’dir. Hüseyin’in evlatlarından dokuz imam da bu kutsal ağacın devamıdır. Hz. Peygamber “Bunlar hakla beraberdir, hak ve Ehlibeyt Kıyamet gününe kadar birbirlerinden ayrılmayacaklardır.” buyurmuştur.

şeklinde yazılanı okur bir daha sormazdın
alone_man

1alevi yazdı:Ne yazik ki Ehl-i Beyt konusunda forumunuzda çok da sağlıklı bilgi yok.

foromun bölümlerini okumazsan sağlıklı bilgi yok dersin oku oku oku sana lazım herşeyi bulursun tabi iyiniyetle gelmişsen yoksa ayeti bile inkar edersin
1alevi

Mesaj gönderen 1alevi »

Ali yazdı:
1alevi yazdı:Ne yazik ki Ehl-i Beyt konusunda forumunuzda çok da sağlıklı bilgi yok. Farklı konularda farklı şeyler denmiş.

Okmuzasan öğrenemezsin tembellik yapmayıp okumalısın
sana denilen bölümleri okusaydın

Hz. Muhammed’in (s.a.a.v.) Ehlibeyti; Emirül Mü’minin Ali bin Ebî Tâlib, Fatımatüz-Zehra, Hasan ve Hüseyin’dir. Hüseyin’in evlatlarından dokuz imam da bu kutsal ağacın devamıdır. Hz. Peygamber “Bunlar hakla beraberdir, hak ve Ehlibeyt Kıyamet gününe kadar birbirlerinden ayrılmayacaklardır.” buyurmuştur.

şeklinde yazılanı okur bir daha sormazdın
alone_man yazdı:
1alevi yazdı:Ne yazik ki Ehl-i Beyt konusunda forumunuzda çok da sağlıklı bilgi yok.

foromun bölümlerini okumazsan sağlıklı bilgi yok dersin oku oku oku sana lazım herşeyi bulursun tabi iyiniyetle gelmişsen yoksa ayeti bile inkar edersin
Ali ve alone_man,
foromun bölümlerini okudum :)
Siz de okudunuz mu, pek okumuşa benzemiyorsunuz?

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön