Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
1alevi

Re: Şiilik ve Alevilik aynı mıdır?

Mesaj gönderen 1alevi »

Sonraki sorumu soracağım ama şöyle de bir sorun var.
Mekzun arkadaşın hiç görüşü alınmadı.
Nedense susuyor sadece!

EHLİBEYT:
=====================
1- Hz. Muhammed (s.a.a)
2- Hz. Fatıma (s.a)
3- İmam Ali (a.s)
4- İmam Hasan (a.s)
5- İmam Hüseyin (a.s)
6- İmam Zeynel Abidin (a.s)
7- İmam Muhammed Bakır (a.s)
8- İmam Caferi Sadık (a.s)
9- İmam Musa Kazım (a.s)
10- İmam Rıza (a.s)
11- İmam Muhammed Taki (a.s)
12- İmam Ali Naki (a.s)
13- İmam Hasan Askeri (a.s)
14- İmam Mehdi (a.f)

Madem Ehlibeyt bunlar, Ehlibeyt kaynaklarını da (kaynağı ve yazarını) yazar mısınız?
Bakalım bunlardan kim hangi kitabı yazmış da bugün bizlere de ulaşmış?
(Şimdilik iyi geceler.)
"Ey Şiiler, bizim ziynetimiz olun, utanç kaynağımız olmayın. Halka iyi şeyler söyleyin, dillerinizi koruyun, fazla konuşmaktan ve kötü söz söylemekten alı-koyun." Hz. İmam Cafer-i Sadık (a.s.)
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

1alevi yazdı:
Madem Ehlibeyt bunlar, Ehlibeyt kaynaklarını da (kaynağı ve yazarını) yazar mısınız?
Bakalım bunlardan kim hangi kitabı yazmış da bugün bizlere de ulaşmış?
(Şimdilik iyi geceler.)

)))))
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

1 alevi nikli kisi

Burda Vakit harcamanin Dalga gecmenin bir anlami yok. Burda kelime oyunu oynayacaginiza dilinizin altindaki baklayi cikarinda niyetinizi ögrenelim ..Dalga gecer gibi sorular sorduguna göre Sadece nik adin "Alevi" ama bence Alevi degilsin gibi ...
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
1alevi

Mesaj gönderen 1alevi »

Gerçekleri ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.

Sayemizde Ehlibeyt dediklerinizin tam olarak kimler olduğu öğrenildi artık.
Sayemizde Ehlibeyt'in Selman el Farisî'yi içermediği (Mekzun neden susuyorsun?) öğrenildi mesela, büyük bir yanlıştan dönüldü. Bu öyle basit birşey mi?

Listede Kuleyni, Razi, Buhari, Müslim, vs. de yok. Demek ki Ehlibeyt bunları da içermiyor. Vesile olduk, öğrenildi artık!

Ehlibeyt kaynakları ya da 12 imam kaynakları dedikleriniz tam olarak nelerdir, Ehlibeyt ya da 12 imamdan kim hangi kitabı yazmış ve bugün de elimizde? Kitap ve yazar listelerini de alabilir miyiz şimdi?
"Ey Şiiler, bizim ziynetimiz olun, utanç kaynağımız olmayın. Halka iyi şeyler söyleyin, dillerinizi koruyun, fazla konuşmaktan ve kötü söz söylemekten alı-koyun." Hz. İmam Cafer-i Sadık (a.s.)
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

1alevi yazdı:Gerçekleri ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.

Sayemizde Ehlibeyt dediklerinizin tam olarak kimler olduğu öğrenildi artık.
Sayemizde Ehlibeyt'in Selman el Farisî'yi içermediği (Mekzun neden susuyorsun?) öğrenildi mesela, büyük bir yanlıştan dönüldü. Bu öyle basit birşey mi?

Listede Kuleyni, Razi, Buhari, Müslim, vs. de yok. Demek ki Ehlibeyt bunları da içermiyor. Vesile olduk, öğrenildi artık!

Ehlibeyt kaynakları ya da 12 imam kaynakları dedikleriniz tam olarak nelerdir, Ehlibeyt ya da 12 imamdan kim hangi kitabı yazmış ve bugün de elimizde? Kitap ve yazar listelerini de alabilir miyiz şimdi?

sana ilk cezayı ben kesiyorum
14 masum aşkına tam 14 defa
BEN ADAM OLMAM
diye küçük harflerle yazacaksın
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

1alevi yazdı:Sonraki sorumu soracağım ama şöyle de bir sorun var.
Mekzun arkadaşın hiç görüşü alınmadı.
Nedense susuyor sadece!
Sustuğumu iddia etmişsiniz. Oysaki; diğer konu başlıklarında da söyledim, işlerimden dolayı her zaman siteye giremiyorum. Girsem bile uzun süre kalamadığım için hızlıca yazıp hemen kapatıyorum. Yanıt verilmemesi gereken biri olduğunuz halde yine de size yanıt vereceğim.

* * *

Ehlibeyt 5, Ehlibeyt imamları 12, Masumlar ise 14 kişidir. Bu farkı anlamamış olmanız şaşırtıcıdır.

EHLİBEYT
1- Hatemul Enbiya Hz. Muhammed (s.a.a.v),
2- Hz. Hüseyin (a.s)
3- Hz. Hasan (a.s)
4- Hz. Fatıma (a.s)
5- Hz. Ali (a.s)

EHLİBEYT İMAMLARI
1- İmam Ali (a.s)
2- İmam Hasan (a.s)
3- İmam Hüseyin (a.s)
4- İmam Ali Zeynel Abidin (a.s)
5- İmam Muhammed Bakır (a.s)
6- İmam Caferi Sadık (a.s)
7- İmam Musa Kazım (a.s)
8- İmam Rıza (a.s)
9- İmam Muhammed Cevad (a.s)
10- İmam Ali Hadi (a.s)
11- İmam Hasan Askeri (a.s)
12- İmam Mehdi (a.f)

14 MASUMLAR
1- Hz. Muhammed (s.a.a.v)
2- Hz. Fatıma (a.s)
3- İmam Ali (a.s)
4- İmam Hasan (a.s)
5- İmam Hüseyin (a.s)
9- İmam Musa Kazım (a.s)
10- İmam Rıza (a.s)
11- İmam Muhammed Cevad (a.s)
12- İmam Ali Hadi (a.s)
14- İmam Mehdi (a.f)

Hz. Selman-ı El Farisi (r.a) ise Ehlibeyt'e bağlı mümin bir sahabe ve ilk Alevi müslümanlardandır.
En son Mekzun tarafından 15 Kas 2011, 20:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
1alevi

Mesaj gönderen 1alevi »

Mekzun yazdı:Sustuğumu iddia etmişsiniz. Oysaki; diğer konu başlıklarında da söyledim, işlerimden dolayı her zaman siteye giremiyorum. Girsem bile uzun süre kalamadığım için hızlıca yazıp hemen kapatıyorum. Yanıt verilmemesi gereken biri olduğunuz halde yine de size yanıt vereceğim.

* * *

Ehlibeyt 5, Ehlibeyt imamları 12, Masumlar ise 14 kişidir. Bu farkı anlamamış olmanız şaşırtıcıdır.

EHLİBEYT
1- Hatemul Enbiya Hz. Muhammed (s.a.a.v),
2- Hz. Hüseyin (a.s)
3- Hz. Hasan (a.s)
4- Hz. Fatıma (a.s)
5- Hz. Ali (a.s)

EHLİBEYT İMAMLARI
1- İmam Ali (a.s)
2- İmam Hasan (a.s)
3- İmam Hüseyin (a.s)
4- İmam Ali Zeynel Abidin (a.s)
5- İmam Muhammed Bakır (a.s)
6- İmam Caferi Sadık (a.s)
7- İmam Musa Kazım (a.s)
8- İmam Rıza (a.s)
9- İmam Muhammed Cevad (a.s)
10- İmam Ali Hadi (a.s)
11- İmam Hasan Askeri (a.s)
12- İmam Mehdi (a.f)

14 MASUMLAR
1- Hz. Muhammed (s.a.a.v)
2- Hz. Fatıma (s.a)
3- İmam Ali (a.s)
4- İmam Hasan (a.s)
5- İmam Hüseyin (a.s)
9- İmam Musa Kazım (a.s)
10- İmam Rıza (a.s)
11- İmam Muhammed Cevad (a.s)
12- İmam Ali Hadi (a.s)
14- İmam Mehdi (a.f)

Hz. Selman-ı El Farisi (r.a) ise Ehlibeyt'e bağlı mümin bir sahabe ve ilk Alevi müslümanlardandır.
Öncelikle, bu güzel mesaj için teşekkürler.
1alevi

Mesaj gönderen 1alevi »

Mekzun yazdı:Yanıt verilmemesi gereken biri olduğunuz halde yine de size yanıt vereceğim.
Mekzun bey, sorun nedir acaba?
Ehlibeyt'i, Ehlibeyt'in eserlerini ya da 12 imamın eserlerini tam olarak öğrenmekte bir kötülük mü var?
Bir kusurumuz da varsa eğer söylerseniz düzeltmek isterim inanın.
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

1alevi yazdı:Mekzun bey, sorun nedir acaba?
Ehlibeyt'i, Ehlibeyt'in eserlerini ya da 12 imamın eserlerini tam olarak öğrenmekte bir kötülük mü var?
Bir kusurumuz da varsa eğer söylerseniz düzeltmek isterim inanın.
Açık bir şekilde ne öğrenmek istediğinizi söylerseniz, daha iyi paylaşımda bulunup, birbirimize faydalı olabiliriz. Diğer arkadaşlarda bundan şikayet ediyor zaten... Biz edebiyat yapmıyoruz, dini konuları paylaşıyoruz yani paylaşılan şeylerin anlaşılır olması gerekir. Bunları daha önceki iletilerinize dayanarak söylüyorum. Ayrıca bana karşı anlayışlı olursanız sevinirim. Çünkü her zaman foruma giremediğimi belirttim.

Elbette ki Ehlibeyt'i öğrenmekte bir kötülük yoktur. Ama istemesini ve öğrenmesini de bilmek gerekir değil mi?
En son Mekzun tarafından 15 Kas 2011, 22:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
1alevi

Mesaj gönderen 1alevi »

Mekzun bey,
Açık bir şekilde öğrenmek istediğim şu idi: Ehlibeyt dedikleriniz tam olarak kimlerdir?
Yanlışlara dikkat çekip doğruları istedik ama kötü biz olduk!

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön