Bu gece yıldız yağacak..

Kullanıcı avatarı
MERDAN

Bu gece yıldız yağacak..

Mesaj gönderen MERDAN »

Bu gece yıldız yağacak..

Gökyüzü bu gece çıplak gözle seyredilebilecek gök taşı yağmuruna sahne olacak. Meraklıları saatte ortalama 80 meteor gözleyebilecek

Resim

Halk arasında genellikle “kayan yıldızlar” ya da “akan yıldızlar” olarak tabir edilen meteor yağmurunu bu gece, meraklıları doya doya seyretme imkânı bulacak. Çünkü gerçekleşecek muhteşem gökyüzü şöleninde yağacak perseid meteor yağmurları çıplak gözle de görülebilecek.

RAHAT OLSUN • Her bir meteor parçasının atmosferden içeri girmesiyle seyircilerine keyifli anlar yaşatacak olan ve “gök taşı yağmuru” da denen şölenin Dünya için bir tehdit oluşturmadığını belirten uzmanlar, hava koşullarının uygun olması durumunda saatte ortalama 80 meteorun gözlenebileceğini tahmin ettiklerini ifade ediyor.

YILDIZ KALINTILARI • Perseid gök taşı yağmuru, Swift-Tuttle kuyruklu yıldızı tarafından bırakılan kalıntıların içinden Dünya’nın geçmesi sonucu oluşuyor. Meteor yağmurları, saçılma noktaları denen bölgede bulunan takımyıldızlara göre adlandırılıyor. Perseid yağmuru da, radyant noktası Perseus takımyıldızı hizasına denk geldiği için bu adla anılmakta.

Bu gece 19:00 ile 02:00 saatleri arasında gerçekleşeceği tahmin edilen gök taşı yağmurunda Dünya atmosferine büyük bir gök taşının çarpması, ya da atmosfer içine girmesi beklenmiyor. Ancak çok küçük ve sadece çakıl taşı büyüklüğündeki gök taşlarının atmosfere girerek yanmaları halinde, bunların gökyüzünde bıraktıkları izler gözlemlenebiliyor.
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
Muhammed

Mesaj gönderen Muhammed »

İnşallah hava bulutlu olmazda bu güzel görüntüyü izleme şansımız olur...
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Muhammed yazdı:İnşallah hava bulutlu olmazda bu güzel görüntüyü izleme şansımız olur...
İnşaallah.
Ne güzel olur gerçekten. Bu tür fırsatları kaçırmamak gerek.
Meteoroloji verilerine göre -sadece rize çevresi dışında- hiçbir yerde yağış yok türkiyede, hava genelde açık.
Ancak bazı yerlerde az parçalı bulutlu olabilirmiş, ama yinede izlenebilir.
Muhammed

Mesaj gönderen Muhammed »

Merdan hocam ben birkaç kez yokladım dün gece fakat hiç meteor yağmuruna ras gelmedim :(
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
MERDAN

Mesaj gönderen MERDAN »

Ya geçen seferkinde biraz şehir dışına çıkıp zifiri karanlık bir ortamda, gökyüzünün çoğunu görebileceğimiz bir perspektifle, yere sırtüstü uzanıp 1 saat kadar izlemiştik. Epeyce de görmüştük. Çünkü şehir ışıkları görmeyi çok engelliyor. Dün gece de öyle yapmayı düşünüyordum ama misafirim vardı gidemedim maalesef.
Hem küçük meteorları çıplak gözle görmek pek olası değil zaten. Ancak büyükleri görülebilir.
Onda da bulunduğun yer önemli dediğim gibi.
Neyse sağlık olsun.. bir dahakine inşallah nasipse... :D

“Bilim ve Teknik” sayfasına dön