cevap

Dinin ana direği namazdır...
hilal

cevap

Mesaj gönderen hilal »

bak herkes düşüncesinde özgürdür saygı duyarım taki benim düşünceme karışana kadar sen bu kadar şey bilip uyguluyormusun eğer yatağa başını koyduğunda rahat uyuyorsan her gece tabi bu rahatlıktan kastım ne anladıysan tüm namazların kabul oluyormu acaba buda Allahın takdiri sen kendine göre dört dörtlüktürsün ama bunu bilemezsin bak sana bişey anlatayım cemaatin tümü bilir bunu teyzenin biri her kıldığı namaz için bir tane pirinç atmış bir kavanoza ben ölünce bundan yemeğimi yaparsınız demiş kadın gün gelmiş ölmüş şişeye bir bakmışlar birkaç tane pirinç varmış şişede niye olduğunu düşün bakayım önemli olan o namazın kabul olması lafta kılmak değil yani
ceren

Re: cevap

Mesaj gönderen ceren »

hilal yazdı:bak herkes düşüncesinde özgürdür saygı duyarım taki benim düşünceme karışana kadar sen bu kadar şey bilip uyguluyormusun eğer yatağa başını koyduğunda rahat uyuyorsan her gece tabi bu rahatlıktan kastım ne anladıysan tüm namazların kabul oluyormu acaba buda Allahın takdiri sen kendine göre dört dörtlüktürsün ama bunu bilemezsin bak sana bişey anlatayım cemaatin tümü bilir bunu teyzenin biri her kıldığı namaz için bir tane pirinç atmış bir kavanoza ben ölünce bundan yemeğimi yaparsınız demiş kadın gün gelmiş ölmüş şişeye bir bakmışlar birkaç tane pirinç varmış şişede niye olduğunu düşün bakayım önemli olan o namazın kabul olması lafta kılmak değil yani
hilal can
önce namaz varmı yokmu bu sorun çözülmelidir

sonra varsa nasıl kılınacağı kaç vakit olacağı sorunu çözülmelidir

son olarakta namaz var ve doğru şeklide bulmuşsak bu namazı Allah kabul edermi etmezmi sorunu vardır

ilk ikisini atlayıp sadece üçüncüyle ilgilenmek doğrumudur sence?
hilal

Mesaj gönderen hilal »

konuya katılıyorum ben olaya ibadet olarak bakıyorum bence ibadet var ama ibadetin tam bir şekli yok tama oruç bir vasıta ama bunları yapmadan önce o günahları işlememek lazımki sonra nasıl af dilesem diye düşünmeyelim oyüzden gelen laflara kızıyorum tamam alevi namaz kılmıyor ama sadece o şekildemi namaz oluyor belki bende yere diz çöküp dua ediyorum namazın tüm ayrıntılarını bilirim sünni anlayışındaki ama şunu düşün o namaz eğer kılınıyorsa eğer hakkını verecen hem namaz kılıp hemde kul hakkı yemeğeceksin çünkü Kuranda ne yazıyor hani namazın şeklini tam olarak size göre belirten kul hakkı ile bana gelmeyin bide bişey vardır eğer bir suç işlediysen kimseye daha fazla anlatıp onlarıda gün gelip şahit yapma ama hem adam kendi herşeyi yapıyorum sizde yapın diye anlatıyor ama bu anlatma nasılsa bir aşağılama var yani hak geçiyor eğer kul hakkı varsa inanıyorlarsa ben bir alevi olarak yok alevi ibadet etmez diyenlere helal etmiyorum bu durumda o gün öyleyse hiçbir alevi helal etmez bak bende aynı lafları farklı düşündeki birine yapıyorsam o kişide bana aynısını söyleyebilir ama bizde önce eline diline beline sahip ol var
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Elbette namaz(salat) bir ibadettir. Bir dua biçimidir. Ancak her dua ve ibadet namaz(salat) değildir. Bunu Kurandan ve 12 İmamlardan öğrenebiliyoruz. Yani dua zikir gibi ibadetlerin herhangi bir zamanı ve şekli yoktur. Ama namazın zamanı ve şekli vardır. Bu Aleviliğin iki temel kaynağı olan Kuran ve Ehl-i Beytin emri ve uygulamasıdır.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Namaz” sayfasına dön