Cemevi Stratejimiz Nedir?

biralevi

Re: Cemevi Stratejimiz Nedir?

Mesaj gönderen biralevi »

Hüseyni yazdı: ayrıca,temmuz ayı başlarında düzenlenen,çorumdaki,alevi Alimleri,kanaat önderlerinin toplantısından,bektaşilere açılım çalışmaları konuşuldumu ,konuşulmadımı,sormak istiyorum.
Alevi kökenli Caferi alim arkadaşlarımızında olduğu bir grup ramazan ayı öncesinde Çorumda bir araya gelerek çeşitli konu ve sorunlar konusunda görüş alışverişinde bulundular, teknik örgütlenme sorunları sekreterya oluşumu vs gibi sorunlar ele alındı,birçok konu konuşuldu tartışıldı,kararlaştırıldı herkes sadece Bektaşilik değil benzer açılımlar konusunda kendi bölgesindeki durum çalışmalar ve gözlemler hakkında diğerlerine bilgiler verdi,
Bu alevi kökenli alim, ruhani arkadaşlarımızın kendi aralarındaki bağları geliştirmeleri ve ortak tavırlar koymaya doğru gidilen süreç doğmuş yada ileride doğacak birçok sorunumuzu çözecektir,
büyük resmin bir parçası olan Bu çabaların Türkiyede yaşayan caferilerinin işlerliği ve ilerleyişine de olumlu katkılar yapacağını düşünüyorum,
Bugünkü parçalı düzen ileride mutlaka ruhaniyet düzeyindede birliğe yönelecektir,işte bunun kaçınılmaz sonucu olarakta Türkiye Caferileri liderliği sorunu da çözülecek ve bugünkü kısır tartışmalar anlamsızlaşacaktır,herkesin hepimizin o günlerin çabuklaşmasına katkıda bulunmamız gerekiyor,
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

bektaşilerle,diyologu geliştirmek için ,dernek kurma girişiminin,çoruma sorulmadıgını, ögrenmiş olduk,soruldugu taktirdede,olumsuz cevap alacaklarını biliyorlardı.

anadoluda açılan derneklerin insiyatifi,kanaat önderlerinde oldugu için,siyaset belirleme,hamle,geçiş formu,aktivite,örgütlenme,teblig,gibi çalışmalrın,zamana,yöreye,kişiye göre degişkenlik kazandıgını görüyoruz.

denetleme kurulu olmadıgı için,dernek çalışmaları başına buyruk ve bagıntısız olarak yürütülüyor.
çorumun devrimci çizgisine bir başka dernek,reformist olarak çalışma yürütüyor.mesala,çorum ,h.bektaşın sünni oldugu tezini ortaya koyarken,hemen hemen geri kalan dernekler,h.bektaşın alevi oldugunu ,ve aleviligin gereklerini,h.bektaşta mevcut oldugunu,bektaşilere anlatmaya çalışıyor.

dernekler arasında,ortak tavır,ortak vizyon görüşmeleri olsada,bu sadace,toplantıdan çıkan kararlar olarak kalacak,yine dernekler kendi bildiginden vazgeçmeyecek.nüfuzu,taraftarı ,olan dernek üyelerine bile sormadan ,kararlar alacak.
ayrıca,dernek açan kişilerin,kimden cevaz aldıgını,bu görevi nasıl üstlendigini,bu işi yapabilme kapasiteside ayrıca bir sıkıntı.

ruhaniyet dolu alevi cafari alimlerin yaptıgı çalışmaların aynısını ,özgündüz yapınca neden şeytaniyet dolu oluyor,hayret.
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Hüseyni yazdı:
ruhaniyet dolu alevi cafari alimlerin yaptıgı çalışmaların aynısını ,özgündüz yapınca neden şeytaniyet dolu oluyor,hayret.
şeytaniyet kelimesi yanlış tabii
sen konuyu açıp biralevi ağa da bilgi verene kadar bu konuyu şahsen bilmiyordum aynı işi kim yaparsa yapsın kötüdür ama buradaki işin aynı olduğunu sanmam çünkü birisi bunu türkiye caferileri lideriyim diye yapıyor ve caferi sayısına alevileri dahil etmiyor yani, alevi ve caferi kelimelrini ayırıyor bu fesat yada basiretsizliktir ayrıca bunu tüm medyaya haber yapabiliyor ve bunu izettin denen özel görevli adamla yapıyor ve onun sözlerine katılıyorum yaptıklarına onaay veriyorum gibi mesaajlar çıkıyor
senin eleştirdiklerin ise bunu halk bazında yapmak istiyorlar ve kendi çaba ve çevrelerinde yapmak istiyorlar ve daha başlangıç aşamasında yapamıyorlar ve kimsede bunu duymuyor bilmiyor yani fesat etkileri hiç olmuyor
ayrıca bu olayı duysaydık gündeme gelseydi şahsen bende yanlış yapıyorsunuz hakla batılı karıştırıp bir yere varılamaz halk dalkavukluğuna alimin ihtiyacı olmaz derdim vazgeçirmeye çalışırdım bunu sizlerin sağlamış olmasınıda taktir ve tebrik ediyorum
halkın hoşuna gideceek hizmetlerde bulunmak başka şeydir halkın esas ve temel bakımdan batıl inançlarını meşru göstereceek şeyler yapmak başka şeydir
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Hüseyni yazdı:ali muhsin ,sert üslubunu yerim senin.bu sitedeki seviyeyi düşürüyorsun.egerki sen bu sitenin seviyesine çıkamıyorsan,mecburen ben senin seviyene inmek zorunda kalacam.seninle bir olmayayım diyorum,sabrediyorum ama bi patlarsam ve senin seviyene inersem,kimse bana eleştiri yöneltmesin...baştan bir uyarıdır.kendini saflıga vurmanın sebebi,beni bi yerlere yamayıp,hedef tahtasına oturtmaksa,boşuna ugraşma,kuyuya taş atıp,hadi çıkarın deme.zaten o almanyadaki azeriler adam olsaydı,seni bulur,agzına biberi sürerdi.yıllardır,dostluk yaptıgın ,aynı kapta yemek yedigin insanların arkasından,fütursuzca konuşmak,yazmak,Ehlibeyt ahlakına sıgmaz.,konuyla ilgilen,şahsi saldırılarını ,kılavye slahşörlügünü bırak.sana özgündüzün benim liderim olmadıgını,azeride olmadıgımı defalarca beyan etmeme ragmen,hala kendini saflıga vurman sana hiç yakışmıyor.anadoluyu bilmiyorsun,ne olup neler yaşandıgını bilmiyosun,ha bire almanyadan haber veriyosun,bizde sana anadoluda yaşanan şeylerin farklı oldugunu,burdaki Ehlibeyt derneklerini mercek altına alınmasını,kimin ne yaptıgını ortaya çıkarıp,özgündüzün yaptıgı hataların,mislisini,anadoludaki derneklerin yapıyor olabilme ihtimalini ,ve bu derneklerin,alevi orjinliler tarafından açıldıgını,azerilerle ilgilerinin olmadıgını,vurgulamak istiyorum.

biraleviye,sordugum soruların,yanıtı gelince,konu çözülecek.bekleyin,sabredin.
Azerilik konusunda seninle tartismak istemiyorum,Sen orda Dis yüzünü bende burda icyüzlerini görüyorum ve biliyorum !!!! Yani senin göremediklerini veyahutta görmek istemdigini ben burda görebilyorum ! ayrica Almanyada olmam Türkiyedeki olaylardan habersiz olma anlamina gelmez .Siz zannetmeyinki Biz burda Asimile olmusuz ,Türkiyede olan olaylardan Dünyadan habersiz Zir cahil Toplumuz...öyle düsünüyorsan yanliyorsun demektir ...Azerilere gelince Adam olsalardi seni bulur falanca vs vs diye yazmissin ..Bak Sana bisey söyleyim .. onlar beni tanir, bende onlari tanirim, nerde oldugumuda kendileri bilirler, sen zannetmeki ben sadece klavye basinda onlari elestiriyorum aksine yüzlerinede acikca söylüyorum ,agzima biber sürmeye galince.. hele bir Cesaret ettsinlerde görelim..örnek veriyim... Yürüyüslerde Mitinglerde Pankart acmaya bile korkan en gerilerden saklana saklana yürüyen birieleri gelip benim agzima biber sürecek öylemi ..güleyim bari ! .....Evet ..,onlara elimizi verip kolumuzu kaptilar ,Biz onlari Dost Kardes bildik onlar ise Irkci Turancilarin düsüncesiyle bizlere yukardan lahma bakar gibi bakip Kallesliklerini ispat ettiler !!! sen bunlari bilmiyorsun Efendi..bunu gibi cok seyler anlatirim onun icin burda karsima cikipta Azeriler söyle böyle deme ,Evet Adam olsalardi Fasist olmazlardi ! irkci zihniyete hizmet edip Alevi Genclerini Camilerinden Cemaatlerinden uzaklastirmazlardi ,ihanet edip Bizlere Namaz kilan kizil komunistler damgasini vurmazlardi , ifitra atip Linc girisimlerinde bulunmazlardi.Bizlere Osmanliyi asilamaya kalkismazlardi ve daha neler neler ....onun icin ben öylelerini ve onlari koruyanlari Adam yurduna bile koymam ... Bak Arkadasim...Dedigim gibi sen onlarin iyi yanini görmüssün körü körünede onlari savunmak sana yakismaz.Belki aralarinda iki üc kisi iyileri vardir ama ben Rastlamadim,...dedim ya Rastlarsam " Vay be Helal olsun diyecegim " ama maalesef iyide dedigimiz kisiler cürük cikti ! Burda ne Dolaplar cevirdiklerini sen tabiki bilemesin, insanlari nasil kullandiklarini nasil zaaflarindan faydalandiklarini elbette bilemesin ...bende sunu diyorum ...Azeriler beni ilgilendirmez, Özgündüz Liedermis öndermis Aytalullahmis buda beni ilgilendirmez ama is Alevilere uzanan Som eller olunca kim olursa olsun tabiki is degisir......haaa Patlarim diyorsun.. bak buna inanirim ..nede olsa pimini bazi Azeriler ceker senide Patlatip Harcarlar : ) ...ne günlere kaldik ! Seviyelik konusuna ise hic deginmiyorum ..ben seviyemden memnunum ....
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

ali muhsin,yıllarca ,sırt sırta verdigin cemaatinin arkasından olmadıklar laflar söylemen,aslında senin,onlarla hiç dostluk duygusunu yaşamadıgını ve mecburiyetten kaynaklanan birlikteligin ,meyvası olarak ,karşımıza çıkıyor.
muhtemelen,sana ,mektebi ögretende onlardı.cemaatlerine ve camiilerine gidip gelerek,mektebi ögrendin.sonradanda ,alevi kökenli oldugun için,sana ,ÖTEKİ ,muamalesi yapmaya başladılar.

belki kullandılar,bu kullanmaların adınıda,yola hizmet dediler.yola hizmet ettigini sanarkenm baktınki,kişilerin menfi karralarına hizmet ediyosun.bunu anlar anlamaz,cemaaten sogudun,nefret ettin,sonrada gerçek dostlugu,alevilerde oldugunu anlayıp,yuvaya geri döndün:):)

ben onların iyi yada kötü yanını görmüşlügüm yok.yaşadıgım yörede,1 tane azeri var,oda camii hocası.
sorun şu

senin azerilere olan kinin nefretin,mektebi,yada evrensel hedeflerin önüne geçmiş.
özgündüzün yaptıgı açılımların,aynısını anadoludaki dernekler veya kanaat önderleri yapıyor diyorum,bunu ısbatlıyorum,ama sen hala,özgündüzümü savunuyorsun yada azerilerimi kolluyosun edalarındasın:):)

azerilerin,anadoludaki alevilere mektebi tanıtma çalışmaları var diyorum,isim vererek bunu belgeliyorum,hala innamıyosun.sakalmı bırakayım lafım para etsin,cübbemi giyeyim:)::)

bak güzel insan.

azerilere olan kinin,nefretin,evrensel Ehlibeyt hedeflerinin önüne geçmesin.affetmeyi,yada içinde bu kini eritmeni öneriyorum.
onlarıda anlamaya çalış.

biizmkiler nasılki,kemalizmin,ateizmin,sosyalizmin,bektaşiligin,chp nin kapanına düşmüş,beşeri ideolojilerin agından kurtulamıyorsa,onlarda,ırkçılıgın,ülkücülügün ,osmancılıgın agına düşmüş.nasılki,bizimkilere şefkat ve merhamet elini uzatmak,boynumuza farz ise,onlara aynı şekilde yaklaşmak gerekiyor.

azeriler,senin düşmanın degil,özgündüzde düşmanın degil.eleştirebilirsin,öneride bulunabilirsin,ama onlara çok agır sözler ve hakaretler edip,yaralayıcı,dokunaklı sözler söyleyerek,Ehlibeyt mektebinden aldıgın irfanı,ahlakıda yerlere seriyosun.yakışmıyor....

azeriler senin pimini çeker senide patlatır demişsin,sana bişi diyimmi,senin pimini çoktan çekmişler,deli divane etmişler,yakında çöllere düşüp,leylayı aramaya bile başlarsın)::)

burda yazıyorsan,egitici şeyler yaz.dedikoduyu,kişisel nefreti buraya taşıma,biizmde,sıkıntımız çok,ama bu sıkıntıları ulu orta bir yerleri hedef tahtasına oturtarak çözmüyoruz.

özgündüze helal olsun,azeri alimlere helal olsun.yıllardır kendi tabanlarına baş olmayı,onları kurda yem etmemeyi hedef bilip,bu hedef dogrultusunda çalışmalarını yürütüyorlar.

ya bizimkiler ne yaptı,bizleri 800 yıldır,kurulu düzewne uşaklıga teşvik edip pazarladılar,ahiretimizlede oynadılar.
halende,pazarlıyorlar.nefret edecek adres özgündüzler degil,şaman babaları,kabile şefleri.

kuran ve Ehlibeyt hükümlerini aşikar eden bir kişiden nefret edemem.masum olmadıgı için,günahda işleyebilir,hatada yapabilir,dünyalık için bir an ayagı sürçüp ,madda aleminede dalabilir.

peki,biizm kabile şefleri ne yaptı ve yapıyor..sana soruyorum,azerilermi daha nefret edilecek işler yapıyor,bizimkilermi?

ha diyeceksinki,onlardanda,bizimkilerdende nefret ediyorum...buyur et,buda senin kararın...
Hüseyni

Mesaj gönderen Hüseyni »

Hasan akça bey
özgündüz ,alevi ve caferi ünvanlarını bir arada kullanmıyor,3 milyon caferi var diyor,azerilerin toplam sayısını ,caferi olarak lanse ediyor,oysaki,azerilerin içinde bile,12 imamın ismini sayamayacak olan 1 milyon kişi vardır.

özgündüz,3 milyon caferi var derken onuda anlamak gerekiyor.

türkiyede 25 milyon veya 20 milyon,kişi aleviyim deyip,bektaşi tarikatını ve innacını savunuyorsa,caferiyim deyip,caferiligin gerekliligini bilmiyorsa,yapmıyorsa,inkar ediyorsa,özgündüzün ,türkiyede 3 milyon caferi var demesi gayet dogal.

türkiyede ,kendini alevi olarak nitelendirenleren insanlarla,azerilerin arasında bir bag kurmaya çalışsak,bir aidatlık,bir fikirbirligi saglamaya çalışsak,bile bu ters teper,aleviler,caferi oldugunu inkar ediyor,bektaşiligi,semahı,cemi,dedeyi savunuıyor.hal böyleyken,azeriler,bektaşileri,bektaşiler ,azerileri kabul etmiyor.bunun neticesinde,özgündüzde,türkiyede 3 milyon caferi var diyor,haklıda...

ha diyeceksinki,bizi yok sayıyor.biz alevi caferi insanları görmezden geliyorlar.alevi caferilerde,onları yok sayıp,özgündüzü kabul etmiyor lider olarak.çünkü kimyalarımız farklı.

gelelim özgündüzün ,bektaşi açılımına

anadoludaki derneklerde yada şöyle diyeyim,bulundugum ildeki caferi cematinin,düzenledigi,aşura programına,emniyet müdürü,belediye başkanı,dedeler, vb gibi davet edilir.söz hakkı verilir.genelde,konuyla bagıntısız kişiler programa katıldıgı halde,konuşma yapmaz,bir dede gelmişse,onada söz hakkı verilir,kıt bilgisiyle bir kaç söz söyler iner kürsüden,Ehlibeyt mektebine tabi olmayanlar,TÜM HALKIMIZ,davetlidir afişleriyle,aşuraya çagrılır.ve bunu bütün dernekler yapar.

özgündüzünde,böyle bir afiş hazırladıgını,herkesi çagırdıgını,katılan ünlü kişilere söz hakkı vermek zorunda kaldıgını anlamak çok zor olmasa gerek.

gelelim bektaşi açılımına.

anadoluda derneklerin bir çogunu tanıma fırsatımız oldu.dernek başkanlarıyla görüşme yada ikinci şahıslardan ögrenme fırsatımız oldu.

hepsindeki ortak düşünce şu.

bu insanlarla DİYALOGA geçmemiz gerekiyor.
diyalog içinde,davet etmek,davate icabet etmek gerekiyor.
en son bulundugum ilde,böyle bir şey düşünüldü.dendiki,

bir dernek açalım,dernek üyeleri,hepsi alevi olsun.
bektaşilere açılalım.onları cagıralım dersimize katılsın,yada bu dernekte,semah dönsün,bayanlar hariç tabi,bizde onların özel günlerine katılalım.
çok samimiceydi,art niyet yoktu.

bu dernek açılsaydı,ortaya çok güzel şeyler çıkabilirdi.fakat olumlu bakılmadı ,yanlışla dogruya varamayız dedik.

ama alevisesine geliyorum,böyle bir çalışma yapana,çakal,muaviye açılımcısı, gibi tabirler kullanılıyor.

bu konu gerçektende görüşülmeli.tüm dserneklerin sorunu bu.bu açılım konusu ciddi,ciddi tartışılmalı.
Hasan Akça

Hüseyni yazdı:Hasan akça bey
özgündüz ,alevi ve caferi ünvanlarını bir arada kullanmıyor,3 milyon caferi var diyor,azerilerin toplam sayısını ,caferi olarak lanse ediyor,oysaki,azerilerin içinde bile,12 imamın ismini sayamayacak olan 1 milyon kişi vardır.

özgündüz,3 milyon caferi var derken onuda anlamak gerekiyor.

türkiyede 25 milyon veya 20 milyon,kişi aleviyim deyip,bektaşi tarikatını ve innacını savunuyorsa,caferiyim deyip,caferiligin gerekliligini bilmiyorsa,yapmıyorsa,inkar ediyorsa,özgündüzün ,türkiyede 3 milyon caferi var demesi gayet dogal.
.

Bak kardeşim
3 milyon caferi var demesi doğal moğal değil kendinden başkasını tanımayan dikta davranışıdır hatta siyasetende aptalcadır
bende abilerimden öğrendim önce gündeme hakim olacaksın gündemi teorik olark sen belirleyeceksin tüm alevileri caferi kabul edip alevileri bu konuda özeleştiriye davet edeceksin gündemi böyle koyarsak pratiğidfe böyle gelişir
gündeme sen cafeeri değilsin gel caferi oldiye koyarsan daha baştan kaybetmişsin demektir kendi halkının tümünü caferi sayması iyi gündemddir iyi yönlendirmedir içlerindee ateist faşist olsa bile
amaa aynı tavrı aleviler için yapmıyorsa basiretsizliktir çünkü caferilik bugün herkesin kabul ettiği ve ekolün en genel ismidir
Hasan Akça

Hüseyni yazdı:,aleviler,caferi oldugunu inkar ediyor,bektaşiligi,semahı,cemi,dedeyi savunuıyor.hal böyleyken,azeriler,bektaşileri,bektaşiler ,azerileri kabul etmiyor.bunun neticesinde,özgündüzde,türkiyede 3 milyon caferi var diyor,haklıda...

ha diyeceksinki,bizi yok sayıyor.biz alevi caferi insanları görmezden geliyorlar.alevi caferilerde,onları yok sayıp,özgündüzü kabul etmiyor lider olarak.çünkü kimyalarımız farklı.

.

haklı maklı değil aleviler caferi değil demek caferiliği reddediyor deemeek tarihi bilmeemek alevilik tarihindeen habersiz olmak demek saf olmak demektir
tarihhin her döneeminde aleviler caferiyiz demiştir
halk ozanları dedeleri avamı aydını hep caferiyiz demiştir bunun binlerce yazılı örneği vardır
bu kavramın içi boştur ama kavram olarak vardır hatta buyruğu bile iamam cafer sadıkl buyruğu diye yutturmuşlardır
sen son 30 yılda söylemde öne çıkarılan üç beş ateistin söylemiyle koskoca tarihi söylevi yok sayamazsın bak söylemde öne çıkmak ne kadar önemliymiş yüzlerce yıl caferiyim diyen kitleyi üç beş çapulcu öne çıkarrılıp inkar etti diye sen bile aleviler cafeeri olduklarını inkar ediyor gibi algılıyorsun
hatta günümüzde bile bazı ateistler biz batıni caferisiyiz bile demek zorunda kalıyorlar lider yada önder basiretli olacak olmalı
özgündüzün bizi yok sayıp saymaması önemli değil bizim meşruluk kaynağımız o değildir bir kişi neyyim diyorsa öncelikle odur fikrini eleştirmek o olmadığını anlatmak başka konudur
Hasan Akça

Hüseyni yazdı:

özgündüzünde,böyle bir afiş hazırladıgını,herkesi çagırdıgını,katılan ünlü kişilere söz hakkı vermek zorunda kaldıgını anlamak çok zor olmasa gerek.
.
bu yapılır veya yapılmaz konuşturulur veya konuşturulmaz çok önemli bir konu değil ama bana tüm hayatını ehli beyte düşman olarak geçirmiş kişilerin o makamlarda konuşturulması hoş gelmiyor ikiyüzlülük olarak geliyor o kürsüler o konular kutsaldır bana kirlenmiş gibi geliyor amerikan başkanının tbmm de konuşması gibi geliyor güzel şeyler söylemesini ciddiye almıyorum kişisel görüşümdür kim yaparsa yapsın benim hazmetmem zor
Hasan Akça

Hüseyni yazdı:

gelelim bektaşi açılımına.

anadoluda derneklerin bir çogunu tanıma fırsatımız oldu.dernek başkanlarıyla görüşme yada ikinci şahıslardan ögrenme fırsatımız oldu.

hepsindeki ortak düşünce şu.

bu insanlarla DİYALOGA geçmemiz gerekiyor.
diyalog içinde,davet etmek,davate icabet etmek gerekiyor.
en son bulundugum ilde,böyle bir şey düşünüldü.dendiki,

bir dernek açalım,dernek üyeleri,hepsi alevi olsun.
bektaşilere açılalım.onları cagıralım dersimize katılsın,yada bu dernekte,semah dönsün,bayanlar hariç tabi,bizde onların özel günlerine katılalım.
çok samimiceydi,art niyet yoktu.

bu dernek açılsaydı,ortaya çok güzel şeyler çıkabilirdi.fakat olumlu bakılmadı ,yanlışla dogruya varamayız dedik.

bu konu gerçektende görüşülmeli.tüm dserneklerin sorunu bu.bu açılım konusu ciddi,ciddi tartışılmalı.
sanırım bizi en yanlış anladığın yada hiç anlaamadığın bir konuda bu konudur
biz dialago halkla temasa karşı değilizzki örneğimiz peygamberimiz yahudilerle kafirlerle bile temas kurmuyormuydu hudeybiyede medinede bizzat kendi anlaşmalar yapmıştı
sorun şu bu anlaşmalar halkı nereye yönlendiriyor hangi noktalarda taviz verilecek hangilerinde verilmeyecek
kısa orta uzun vadede kimin işine yarayacak
dikkat edersen özgündüzün tüm temaslarında cemeevi saz semah muhabbetleri var resim hep bu
ama hiç namaz cami yok mesela özgündüzle izettin biraraya geliyor ve resim bu hiç birlikte namaz kılma resmi yok peki o zaman bu ilşki kişme ne veriyor kimi meşrulaştırıyor
bizim etrafımız bektaşi solcu ateist dolu ve 24 saat içiçeyiz dialog sorunumuz yok sorun başka birşey sorun onların inancını kabul edici meşrulaştırıcı hiöç bir iş yaapmaamaktır basiretli siyaset budur

“Cem, Semah ve Saz” sayfasına dön