Kuran da Ebubekir (İddiası) :::Düzeltilmiş Başlık:::

aleviyyun

Re: Kuran da Ebubekir (İddiası) :::Düzeltilmiş Başlık:::

Mesaj gönderen aleviyyun »

alone_man yazdı:
aleviyyun yazdı:Kardeşlik uğruna gerçekleri tartışmayalım mı yani?
Sırf karşı taraf üzülmesin diye sırf onları üzmemek adına gerçeği alevilerden mi gizleyelim? Bu foruma eğer günde 100 kişi giriyorsa bunların yüde 80 alevidir. burada o yüzde 80 ilgilendirecek konularda bilgi verilmeli ve tarihin tüm gerçekleri tartışılmalıdır. Bu benim şahsi görüşüm...
Hz.Alinin neden kılıcını çekmediğini anlayabilseydiniz konuyu anlardınız
İmam ali Kılıcını vahdet için mi çekmedi?
Bu konuda peygamberin vasiyeti olmasaydı hz. Ali ne yapardı?
Onun dışında yeni kurulmuş islam devleti bir iç savaşa girseydi ne olacaktı?
Üçüncüsü bu kafir ile müminin kendini göstermesi için gerekli olan bir şeydi. Alinin velayetine uyan gerçek müslümanlar ve velayeti terk ederek munafıklıklarını kanıtlayan sahte müslümnalar.
aleviyyun alevi bilgi kaynağı
aleviyyun

Muhammed bin Nusayri konusuna gelince Şianın elinde sadece Hüseyin bin Ruh nevbahtinin kitabı "fırak şia" isimli kaynakta zem olayı vardır. Nusayriden 40 yıl sonra bu zat çıkıp Nusayriyi kötülüyor ve ona iftiralar atıyor. Bu zat dışında İmamın döneminden yaşayanlar Nusayri haklkında neden kötü bir söz söylememiş? Acaba nevabhti İmam Mehdinin naibi olduğunu iddia ederken kendisinin bu iddiasını birilerinin çürütüpte asıl Mehdinin naibi Nusayridir demelerindenmi korkuyorduda bu rivayeti yazdı? Peki neden nevbahtinin bu rivayetini, nevbahtiden önce kimse dile getirmedi??Saad el kümmi nevbahtinin fırak şia kitabının aynısını yazdı... arada sadece bir kaç fazladan kelime kattı... Araştırıldığında saad el-Kumminin nevbahtinin kitabını tıpatıp kopyaladığı görülecektir. Sonuç itibarı ile Şianın elinden Nusayriye iftira atan tek bir kaynak vardır. oda "fırak el-Şia" kitabıdır. İstersenizde ne yazıldığını aynen yazabilirim... Çünkü bizler iftirayı sahibine iade ediyoruz.

Ayrıca Gaybetul suğra dönemi şiaya göre 70 yıldır. Bu süreçte 4 naip vardır. Ama aynı Şia kaynaklarında gaybetul suğranın 6 yıl olduğuda geçmekte hemde imam Cafer Sadık (a.s) dan.
Yani eski bir hadis Nevbahtinin tahrif edemeyeceği bir hadis. Ve bu hadis Muahmmed bin Nusayri'nin asıl naip olduğunuda kanıtlamaktadır.
yeshilyol

Mesaj gönderen yeshilyol »

alone_man yazdı:Nuseyrin imamın naibi olduğuna inanmıyorum bunu şia kaynakları doğrulamıyor aayrıca nuseyriler içinden çıkmamış olsaydınızda nuseyri yine bu şekilde savunacakmıydınız merak ediyorum
Siz şii olmasaydınız Humeyniyi böyle savunacakmıydınız, diye sorsam ne cevap verirdiniz? Bu kadar aciz söylemlerden medet umduğunuz için de Allah iyiliğinizi versin diyorum.
alone_man yazdı:bu konuyu sürekli ön planda tutmanızı ısıtıp ısıtıp piyasaya sürmenizi tereciye tere satmannızı yine bu işi alevi sitesinde yapmayı tamam artık dememize rağmen ısrar etmenizi provakatif buluyorum
Bu siteden sanırım ilk kez tartışıyoruz bu şahısları. Ben daha önce hep sünni forumlarında tartışırdım. bu tartışmalarda biz aleviler var olduğumuz sürece devam edecektir, eğer Allah dünyaya rahmet edip helak etmiyorsa gerçeği bilen ve ısrarla savunan (hakiki) mümin-aleviler hatırınadır. ne zaman hakikat susarsa alemin varolmasının bir anlamı kalmayacaktır.
alone_man yazdı:methiyelere cevap veren yıllardır biz değilmiyiz siz daha yenisiniz
hayatım boyunca hep Dev Aynasını merak etmişimdir. Merakımı da gidermiş oldum, dev aynası dedikleri şey bu olsa gerek. Biz mi daha yeniyiz?

Şahsıma söylediyseniz yanılıyorsunuz, ben yıllardır bu meselenin içindeyim, yok inanç grubu olarak bize yönelik söylediyseniz daha büyük bir yanılgıdasınız, çünkü Şia ekolunun ilk sistemli mezhebi, şia ekolunun bugünlere gelmesinde en büyük ve belki de tek pay sahibi olanlar bizleriz, islamın ve şianın kaderini birkaç yüzyıl öncesine kadar belirleyen bizlerdik. Bu yüzden sanırım arasıra haddimizi bilmemiz gerekecek.
alone_man yazdı:binlerce yıldır direnen bir gelenek belki sırf bu yüzden bile merhamete uğrayacaktır korkmayın
hadi bakalım inşallah.
alone_man yazdı:bak yine çarpıtıyorsun şimdi ben sana karşı onları savunmuşmu oluyorum yoksa başka hassasiyetleri sana anlatmayamı çalışıyorum
senin niyetin bu olabilir, ama uslubun hiç de öyle değil. bana açıkça vahdete zarar veren şeyler yazdığımı söyleyebilirdin veya özel mesajdan anlatabilirdin, her ne kadar vahdete inanmasam da sırf senin emeklerine olan saygımdan ötürü yazdıklarımı düzeltirdim. Ama sen binlerce yıldır şianın inandığı inançları abartılı bulduğunu falan yazdın. bana düşen de bu sözler karşısında inancımı savunmaktı.
alone_man yazdı:yine çarpıttın o şahısların imanlarını kanıtlama çabası içindemiyim?
ayrıca siteye yazılanlar geneli ilgilendirmese yazdıklarını herkes okumamış olsa tabiki muhatap olmazdım
yok çarpıtmadım, sözlerin benim o şahıslara isnad ettiğimiz şeyleri aklamaya yönelikti, yok peygamber zamanında imanlıydılar da sonra nefslerine uydular falan. Bu sözler aklama çabasıdır. niyet farklı olsa bile uslup budur.
alone_man yazdı:sakiyfe öncesindede dünya sınav yeriydi sonrasındada sakiyfe olsada olmasaydıda sınav olacaktı
ayrıca sakiyfeye bizim gibi bakanlarında sınavı dsevam etmektedir sakiyfe deki haksızlığı görenler sırf bu nedenle kurtulmuş olmayacaklar sınavları yine devam edecek
Evet bu haksızlığı yapanları teşhir edip teberri etmediikçe kurtulmuş olmayacaklardır ve sınavları ağır biçimde devam edecek.
yeshilyol

Mesaj gönderen yeshilyol »

aleviyyun yazdı:Muhammed bin Nusayri konusuna gelince Şianın elinde sadece Hüseyin bin Ruh nevbahtinin kitabı "fırak şia" isimli kaynakta zem olayı vardır. Nusayriden 40 yıl sonra bu zat çıkıp Nusayriyi kötülüyor ve ona iftiralar atıyor. Bu zat dışında İmamın döneminden yaşayanlar Nusayri haklkında neden kötü bir söz söylememiş?.
Başta Muhammed bin Nusayr olmak üzere müminlere iftira atan ve gerçeği bildiği halde susan herkesin Allah müstehakkını versin.

Muhammed bin Nusayr a.s. nevbahtinin eserlerinde iddia ettiği gibi kötü biri olsaydı Ehlibeyt imamlarımızın a.s. değil bab'ı, değil sahabesi olmak, meclislerine dahi yaklaşamazdı, ama o zat imamımızın en yakın sahabesiydi. Zamanın imamı mehdi a.s.ı gören ve tanıyan ender şialardandı.

Nevbahti'nin ibni sebe iddiasını asılsız bulup reddeden kardeşlerimiz, nedense nevbahtinin Muhammed bin Nusayr a.s. hakkındaki iddialarını sorgusuz sualsiz kabul etmekte.

Muhammed bin Nusayr a.s.ı kendisinden sudur eden ilimler yüce kabul edip tüm kötülüklerden tenzih etmeye yeter.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Muhammed bin Nusayr hakkında benim net bilgilerim yok. Nusayri arkadaşlar onun İmam as'ın naibi babı olduğunu söylüyorlar. Ve onun 12 İmamların tamamına bağlı olduğunu söylüyorlar. Ancak bunu zıttını ssöyleyenler de var. Onun İmam Mehdi'nin naibi olmadığı için kibirlendiğini ve Şialıktan döndüğünü söyleyenler de var. Hatta mehdilik iddiasında bulunduğu gibi şeyler de var. Ancak ben araştırmadım. Bence emin olmadan onun hakkında yorum yapmak doğru değil.
He Onun konumu benim itikadımı etkilemediği ve ona hak ya da batıl bilemk bana sorulmayacağı için önemsemediğimi de ifade etmek isterim. Ancak tarihi bir bilgi ve kişilik olarak geniş bir zamanda onun hakkındaki iki zıt görüşü de araştırmayı düşünüyorum. Yine de ne olursa olsun Nusayri arkadaşlar onun hakkında iyi şeyler düşünüyorlar ve onlar da usuli din ve fururi dine inanıyorlar aramızda bazı konularda farklı fikirler de olsa onlar bizim velayet kardeşimiz ve başımızın tacıdır. Birbirimizi kıracak üslupla konuşmak yerine,bu gibi konuları konuşurken daha dikkatli olmak ve kırıcı olmamak için çaba göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
aleviyyun

3nokta yazdı:Muhammed bin Nusayr hakkında benim net bilgilerim yok. Nusayri arkadaşlar onun İmam as'ın naibi babı olduğunu söylüyorlar. Ve onun 12 İmamların tamamına bağlı olduğunu söylüyorlar. Ancak bunu zıttını ssöyleyenler de var. Onun İmam Mehdi'nin naibi olmadığı için kibirlendiğini ve Şialıktan döndüğünü söyleyenler de var. Hatta mehdilik iddiasında bulunduğu gibi şeyler de var. Ancak ben araştırmadım. Bence emin olmadan onun hakkında yorum yapmak doğru değil.
He Onun konumu benim itikadımı etkilemediği ve ona hak ya da batıl bilemk bana sorulmayacağı için önemsemediğimi de ifade etmek isterim. Ancak tarihi bir bilgi ve kişilik olarak geniş bir zamanda onun hakkındaki iki zıt görüşü de araştırmayı düşünüyorum. Yine de ne olursa olsun Nusayri arkadaşlar onun hakkında iyi şeyler düşünüyorlar ve onlar da usuli din ve fururi dine inanıyorlar aramızda bazı konularda farklı fikirler de olsa onlar bizim velayet kardeşimiz ve başımızın tacıdır. Birbirimizi kıracak üslupla konuşmak yerine,bu gibi konuları konuşurken daha dikkatli olmak ve kırıcı olmamak için çaba göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.
Üç nokta kardeşim.
Diyelimki bizim dediklerimizin zıttını diyen kişiler haklı. Neden görüşlerini destekleyecek nevbahtinin dışına bir kaynakları yok? hicri 200 ile 300 yılı arasında yazılmış kitap mı yok? bu kitaplar neden Nusayriden bahsedip Nuysayri hakkında bizi aydınlatmıyor? Hem madem Nusayri kötü biri neden İmam Cafer Sadık ondan bahsediyor? Hemde sahibul zaman Mehdi (a.s) zuhur edeceği zaman onun kapısında oturacağını söylemesi sence onun kötü biri olduğu anlamına mı gelmektedir? Nevbahtinin iddia ettiği gibi haramları helal saymış birinden bahseden İmam Sadık (a.) bize neden bu kişiden bahsetti? Kötüyse neden kötü demedi? Gelecekte yaşayacak bir şahsiyetten bize bilgi veren İmam Sadık neden bu kişinin o bazı kişilerin iddia ettiği gibi biri olduğunu söylemiyor?

Sizlerin niabete bakışınız nedir bilmem, bizde naip imamdan sonra tabi olunması gereken kişidir. Ama velayet'e uyan herkes kardeştir inancı vardır bizde. Bu nedenle biz sizleride kardeş görmekteyiz velevki naiplerimiz farklı olsada... Velevki sizlerin naip olarak kabul ettiği kişi nevbahti, M. b. Nusayriye iftira atmış olsada.

Kadeş kadeşi kırmaz, kırmaması lazım. Ama değerli kardeşlerim bizim için Muhammed b. Nusayri meselesi hassas bir mesele bu nedenle bizim bu konudaki hassasiyetimizi doğal karşılayın. İki taraf biraz daha dikkatli olabilir bence.. Birbirimizi kırmamak babında çaba gösterilmesi fikrinde sana katıldığımıda belirmek isterim...

Not: Bence önce Aleviler kendi içinde tek vucut olmalı sonra tüm İslam birliğinde vahdeti düşünmeli. Önce Velayete inanan hekesin birleşmesi gerekmektedir. Sonra tüm islam inancının vahdeti düşünülebilir.
Zülfükaaar

Mesaj gönderen Zülfükaaar »

Sizler 1000 türlü çelişki içerisindesiniz daha kendi içinizde çelişkiler yaşıyorsunuz. Çünkü Hz.Ebubekr'in sizde çok iyi biliyorsunuzki Peygamber ve Ehlelbeyt dostu mubarek bir zat olduğunu ama sırf 1400 sene önce kabilesel çekişmeler yüzünden söylenmiş boş sözlerden geri dönerek o sözlerin yalan olduğunu açıklayarak tükürdüğünüzü yalamak zorunuza gidiyor. Bırakın Ebubekr ile osmanla ömerle uğraşmayı herkes özeleştirisini yapsın islamiyetin bugün kısır iç çekişmelere değil birliğe bütünleşmeye ihtiyacı var. Artık kaldıralım şu sunniliği - aleviliği hepimiz müslümanız tabiki farklılıklarımız olacak !

Kısacası "Bırakın Kardeşim Bu İşleri , Önümüze bakalım"
Fatır Suresi 5. Ayet :Ey insanlar, hiç şüphesiz Allah'ın va'di haktır; öyleyse dünya hayatı sizi
aldatmasın ve aldatıcı(lar) da, sizi Allah ile (Allah'ın adını kullanarak)
aldatmasın.
aleviyyun

Zülfükaaar yazdı:Sizler 1000 türlü çelişki içerisindesiniz daha kendi içinizde çelişkiler yaşıyorsunuz. Çünkü Hz.Ebubekr'in sizde çok iyi biliyorsunuzki Peygamber ve Ehlelbeyt dostu mubarek bir zat olduğunu ama sırf 1400 sene önce kabilesel çekişmeler yüzünden söylenmiş boş sözlerden geri dönerek o sözlerin yalan olduğunu açıklayarak tükürdüğünüzü yalamak zorunuza gidiyor. Bırakın Ebubekr ile osmanla ömerle uğraşmayı herkes özeleştirisini yapsın islamiyetin bugün kısır iç çekişmelere değil birliğe bütünleşmeye ihtiyacı var. Artık kaldıralım şu sunniliği - aleviliği hepimiz müslümanız tabiki farklılıklarımız olacak !

Kısacası "Bırakın Kardeşim Bu İşleri , Önümüze bakalım"
Zülfü Kardeşim
Bizlerin kendi içerisinde herhangi bir çelişki yoktur. Aleviliğin temeli hz. Ali (a.s) hatta peygamber döneminde atılmıştır. Peygambere ve onun pak Ehlibeytine tabi olanlara Alevi denmiştir. İnançsal olarak bizler ile Şia arasında farkta yoktur. Bizim aramızdaki fark tarihte imamalardan sonra gelen dini liderdedir. Buda inancı farklı yapmaz...

Bizler ebu bekiri çok iyi biliyoruz. Hakkı olmayan bir hilfeti gasp etmiştir. Onu bu yaptığında dolayı öldürmek gerekti. Ama o dönemin sözde sahabeleri gadir hum günü veridkleri biati çiğnediler. Ebu bekirin çiğnediği gibi...
Ebu bekir Fatıma (a.s) babası Resulullah (s.a.a) tarafından hediye edilen fedek hurmalığını gasp etmiştir. Ebu bekirin emiriyle ömer Fatımanın evini basmış ve Fatımayı kapı ile duvar arasından sıkıştırmıştır, karnındaki çocuğun ölnesine neden olmuştur.
Fatıma ebu ekir ile ömere hiçbir zaman razı olmadı onlara defalarca beddua etti.
Peygamber "fatıma benim bir parçamdır onu üzen beni üzer onu gazaplandıran beni gazaplandırır." sözleride ebu bekirin gerçekte Fatımayı kızdırmakla kalmadığı Peygamberi kızdırmıştır. Ehli sünnet tarihçileri hepsi Fatımanın ebu bekire gazaplı öldüpğünü rivayet etmektedir. İşte Ehlibeyt dostu ebu bekiriniz.

Birde Ehlibeyte dost olmasaydı kim bilir neler yapardı? Sahi Ehlibeyt dostu dediğiniz ebu bekir? Malik bin Nuveyreyi (r.a) niye öldürttü?

Gelelim ebu bekirin halifeliği bir oldu bittiyle gasp etmesine. Kardeşim eğer ki sen gerçekten, gerçek islamı, dini, hakikati arıyorsan, gerçekten peygambere ve kur'ana tabi isen. Kısaca gerçeklerin peşinde isen o zaman sana vereceim bu hadisi iyi incele bakalım ne diyeceksin: Ömer'in Ebu Bekirin halifeliği ele geçirmesi ile ilgili bak ne diyor: “O bir oldu bittiydi. Allah Müslümanları bu oldu bittinin şerrinden korudu. Bir daha bir kimse benzeri bir şeye kalkışırsa, onu öldürün.”
Tezkiretü’l-Havass , s.61. Sahih-i Buhari, Kitabu’l-Hudud, Bab-u Recmi’l-Hubla.
Bu Ebu bekire en büyük desteği veren ömerin sözleri. Bu söz bile halifeliğin gasp edildiğinin kanıtı değilmi? İstersen bir sürü kanıt ta getirebilirim yeterki sen gerçekten hakikati arıyor ol. Ama yok ben "beynime kilit vurmuşum ne hakikat ve doğru sadece inancıma, babamın inancına, dedemin inancına tutunmuşum" diyorsan o zaman bizi bu konuda yorma...

Sizere bu gün islam diye yutturulan sünnilik gerçekte muaviyenin uydurduğu evirip çevirdiği sünneti muaviyedir. Kanıt istersende peygamberin sünneti olan hadislerin nasıl tarif edildiği, nasıl yakıldığı, kimlerin hadis riveyetini yasakladığını, kimlerin hadis uydurduğu konularını tartışırız. Bu tartışmadan bu konudaki gerçekler oryata çıkar...

Boş sözler derken daha açık konuşmanı isteyeceğim. Boş olan nedir? Peygamberin hadislerimi? Sünni kitaplarında geçen bizleri teyid eden gerçeklermi? Tükürdüğümüzü yalamak... Kim tükürdüğünü yalıyor?
Sünniler bu gün bütünleşmekten mi bahsediyor? Siz bize hala attığınız o karalamaları bir geri çekin helebi... önce "Aleviler kadeşimizdir, geçmişte şeyhul islamların verdiği fetvalar yalandır." diyin. Hala bir sürü imamınızın hakkımızda sapık demekte. "Aleviler hakkındaki o kötü sözler hepsi yalandır. Bizler alevilere iftira attık" diye çıkın itiraf edin Alevilerde özür dileyin sonra...
Hala sizin bazı bölgelerde Aleviler mum söndü yapmaktadır iftirası dilden dile dolaşmakta. Bu iftirayı ben bir kaç sünninin ağzından duydum onlara kim size bunu anlattı diyince imam diyorlar... Buyrun bakalım bütünleşelim....

Size gerçekte yaşanmış bir hikaye anlatayım.
Bir Alevi köyü kendinden 30 kilometre uzaktaki tamamen sünni bir şehre bağlı birde tamamı Alevi olan yanı başındaki şehre uzaklığı 5 kilometre. Bu olay 70 li yıllarda oluyor. Köyün muhtarı girişimlerde bulunuyor ve köyünü Alevi şehrine bağlamaya çalışıyor. Böylelikle köylüler nufus işlerinden tut tüm devlet işlerini kendi dindaşlarının olduğu ve kendilerine yakın olan bir şehirde yapacaklar. Komşu köyün sünni muhtarı gider buna engel olmak ister "hayırdır muhtar neden buna kalkıştın birisi senimi üzdü biri sama karşı bir saygısızlık mı yaptı." Bizim Alevi muhtar şunu söyledi: "hayır kimsenin bir saygısızlığını görmedim ama zaman değişken yarın bir harp olur olaylar çıkar köyümün erkekleri köyden ayrılmak zorunda kalır ben bu Alevi kadınlarını senin köyünden ve diğer sünni köylerden ta şehre kadar nasıl ve kime güvenip güvenli geçeceklerine emin olacağım? kim onlara dokunulmayacağı garantisini verir?" Not: bu olayı bizzat bana Alevi olan muhtar anlattı.
Geçmişte yaptıklarınız gelecekte yapacakalrınızın garantisi değilmi? sizinle kardeş olmak için önce siz içinizde bize karşı beslediğiniz o kininizi atın.
Zülfükaaar

Mesaj gönderen Zülfükaaar »

Geçmişte veya günümüzde veya bizden sonra gelecekden herkim iftira attıysa birine bir gruba bir zümreye bir topluma bir fırkaya bir mezhebe bir dine daha ne söyleyeyim ikimizde dua edelimki Allah bunların hepsinin belasını hem bu dünyada hemde ahirette versin inşallah.

Bak kardeşim dünya değişiyor değişmeyen tek şey değişimin ta kendisi Bundan 15-20 sene önce bırak bunları konuşmayı böyle bir site bile açamazdınız. Ama bak şuan neleri konuşup tartışıyoruz demenkki dünya değişiyor. Hiç düşünmüyormusunuz bugün çevrenize bir bakın bakalım hiçbir sunni çocuğun adı muaviyemi yada yezitmi ? yada şöyle sorayım size çevrenizde hiç bir müslüman çocuğuna muaviye veya yezit ismini koyuyormu? Ama Ali hasan hüseyin okadar çokki hatta benim babamın adı hüseyin 2 amcam var birinin adı hasan diğeride ömer hiçbir akrabamın veya tanıdığımın adı muaviye veya yezit değil. Burada durup düşünmek gerekiyor. Demekki sizin muaviyeci olarak nitelendirdiğiniz sunnilerin hiç biri muaviyeyi veya yezitin o lanet isimlerini çocuklarına koymuyor. Ama ehlelbeytin isimleri hemen hemen her evde var. O yüzden diyorumki dünya değişiyor tabular yıkılıyor. Sizde bizde bu tabuları yıkalım yanlışa yanlış doğruyada doğru demeyi öğrenelim. Farklı kültürlerden gelmiş olabiliriz . Farkılı şekillerde namaz kılıyor olabiliriz mesela namazda siz elleri bağlamazsınız biz bağlarız ,veya siz abdest alırken ayakları mesh edersiniz biz yıkarız siz selam verirken başı sağa sola çevirmezsiniz biz çeviririz. v. vs. vs. Ama bunalrın hiçbiri bizim namazımımızın kabul olmayacağına bir delil getiremez . Çünkü namazın farzları bellidir. Kısacası biz müslümanız yani hepimiz tek bir allaha iman ediyoruz ve Hz. Muhammed S.A.V. efendimizin onun kulu ve elçisi olduğuna iman ediyoruz. Birbirimizle çatışmak yerine ortak paydalarda nasıl buluşuruz onu tartışalım.

saygılar sevgiler...
Fatır Suresi 5. Ayet :Ey insanlar, hiç şüphesiz Allah'ın va'di haktır; öyleyse dünya hayatı sizi
aldatmasın ve aldatıcı(lar) da, sizi Allah ile (Allah'ın adını kullanarak)
aldatmasın.
aleviyyun

Zülfükaaar yazdı:Geçmişte veya günümüzde veya bizden sonra gelecekden herkim iftira attıysa birine bir gruba bir zümreye bir topluma bir fırkaya bir mezhebe bir dine daha ne söyleyeyim ikimizde dua edelimki Allah bunların hepsinin belasını hem bu dünyada hemde ahirette versin inşallah.
Amin Allah (c.c) bunların belasını versin.
Bak kardeşim dünya değişiyor değişmeyen tek şey değişimin ta kendisi Bundan 15-20 sene önce bırak bunları konuşmayı böyle bir site bile açamazdınız. Ama bak şuan neleri konuşup tartışıyoruz demenkki dünya değişiyor. Hiç düşünmüyormusunuz bugün çevrenize bir bakın bakalım hiçbir sunni çocuğun adı muaviyemi yada yezitmi ? yada şöyle sorayım size çevrenizde hiç bir müslüman çocuğuna muaviye veya yezit ismini koyuyormu? Ama Ali hasan hüseyin okadar çokki hatta benim babamın adı hüseyin 2 amcam var birinin adı hasan diğeride ömer hiçbir akrabamın veya tanıdığımın adı muaviye veya yezit değil. Burada durup düşünmek gerekiyor. Demekki sizin muaviyeci olarak nitelendirdiğiniz sunnilerin hiç biri muaviyeyi veya yezitin o lanet isimlerini çocuklarına koymuyor.
değerli kardeşim bir önceki yazımda bahsettiğim muaviyenin sünneti sünni inancının içine muaviye döneinde yerleşmiş olan bazı islam dışı hadislerdir. yalan hadislerin yüzde doksanı muaviye döneminde ortaya çıktı. bak bu linkteki makaleyi iyi oku: http://www.aleviyyun.com/ceitli-makaleler/81-ebuhureyra

Türkiyedeki sünni kardeşlerimiz dediğin gibi muaviye ve oğlu yezide genelde kötü gözle bakarlar. Ama orta doğudaki sünnilerin hala muaviyeye toz kondurmadıklarını görmekteyiz. Ayrıca şuan bu forumda bile muaviye nikiyle yazı yazıp muaviyeyi savunmaya çalışan biri var. demek istemem dünya değişiyor. ama sünnilik o kadarda değişmiyor. benim gözlemlediğim sünnilikteki değişim; Bazı sünni ülemesının hz. Ali (a.s) Hak halifesi olduğu ikrar etmeleridir.
Ama ehlelbeytin isimleri hemen hemen her evde var. O yüzden diyorumki dünya değişiyor tabular yıkılıyor. Sizde bizde bu tabuları yıkalım yanlışa yanlış doğruyada doğru demeyi öğrenelim. Farklı kültürlerden gelmiş olabiliriz . Farkılı şekillerde namaz kılıyor olabiliriz mesela namazda siz elleri bağlamazsınız biz bağlarız ,veya siz abdest alırken ayakları mesh edersiniz biz yıkarız siz selam verirken başı sağa sola çevirmezsiniz biz çeviririz. v. vs. vs. Ama bunalrın hiçbiri bizim namazımımızın kabul olmayacağına bir delil getiremez . Çünkü namazın farzları bellidir. Kısacası biz müslümanız yani hepimiz tek bir allaha iman ediyoruz ve Hz. Muhammed S.A.V. efendimizin onun kulu ve elçisi olduğuna iman ediyoruz. Birbirimizle çatışmak yerine ortak paydalarda nasıl buluşuruz onu tartışalım.

saygılar sevgiler...
Tamam kardeşim yanlışa yanlış diyeyilim tabuları yıkalım. Buyurun işte tartışıyoruz bendeniz herşeyi eleştiririm sen buyur bizim yanlışımızı söyle onu ikrar edeyim. Ama sana yazdığım ömerin sözleri ile ilgili senden bir cevap alamadım. Ömerin o itirafı için ne dersin?

Ayrıca sorun kıldığımız namazda değil sorun aldığımız abdestte değil sizinle olan sorun gerçi sorun bizim değil sizin sorununuz çünkü bu sorunu hallatmadem tam analmıyla müslüman sayılmazsınız. Bu benim sözüm değil peygamberin sözüdür. Bak şu makaleyi incelemeni rica edeceim: http://www.aleviyyun.com/ali/82-ali-velayeti

Velayet olmadan bir kişi yapacağı tüm ibadetler boşunadır. Bu nedenle velayete önem gösterin. Peygamber (s.a.a.) buyurduki . "zamanın imamına biat etmeden ölen cahiliyye ölümü üzerine ölür." Sizlerde cahiliye ölümü üzerine ölmeyin yazık olur...

selamalr saygılar....

Not: size yazdığım hadislerle ilgli görüşte yazarsanız sevinirim, en azından bu hadisler için ne düşündüğünüzü öğrenmiş oluruz.

“Kuran” sayfasına dön