Aleviforum sitesi

ONU®

Mesaj gönderen ONU® »

Kusura bakmayın çıkaramadım sizi.

İkincisi şikayetinizi başka yerlerde bu şekilde karalama olarak değil de forum yöneticilerine anlatırsanız daha da makul olacaktır diye düşünüyorum.Aleviforumda tek yönetici yok çünkü.
munzur_62 yazdı:Gördüğüm kadarı ile aleviforum pek iyi karşılanmıyor tarafınızdan bu yazdıklarınızı okudum ve siteye üye oldum ve siteniz hakkında yorum yapmak istedim biraz inceledim sitenizi ağılıklı olarak dini yazılar şeriat yuvasına benziyor
Üçüncüsü benim de izlenimim bu yönde olup, bu forumun asimilasyona yönelik içeriği yönünde bir cevap bekliyorum.
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

ONU® yazdı:
Merhaba sevgili alevisesi sakinleri,

Ben bahsettiğiniz forumun kıdemli bir üyesiyim.

Forum hakkındaki görüşlerinizi okudum ve cevap verme isteği duydum.
Sevgili Onur;bende bu sitenin eşitlerinden birisiyim,burada hepimiz eşitiz ve hepimiz hakaret ve küfür olmadığı sürece istediğimiz şeyin propagandasını yapabilme hakkına ve özgürlüğüne sahibiz.Kimse kimseyi burada susturamaz ve fikrinin tanıtımını yapmaktan alıkoyamaz,biz bunu 72 milleti bir gördüğümüz için değil 12 imam ahlakının insana verdiği önem açısından uyguluyoruz.Beğenmediğimiz bir fikir olursa cevabınıda veririz,bizim fikir özgürlüğünden yada dialogdan korkumuz ve endişemiz yoktur.Yazılarımızı okuyun buraya bektaşilerde geliyor atesitlerde,sünnilerde ve istediklerini yazıyorlar bizde cevaplarını veriyoruz,gidiyorlar yeniden hazırlanıp geliyorlar yeniden cevaplıyoruz ve böyle devam ediyor.Sitenizin özgürlükçülük anlayışıyla bizimkini kıyaslayın hangisi insanı daha yüceltiyor görürsünüz.

Söze ilk önce sünnilere de açık olmamız konusundan başlayayım.
Biliyorsunuz ki biz sadece kendi dinimize, ırkımıza, mezhebimize değil, 72 millete bakarız.Zaten bu topluma kendimizi anlatamamanın sıkıntısını çekmedik mi,hâla da çekmiyor muyuz?
Bu yüzden asılmadık mı,yakılmadık mı, mum söndü gibi komik hurafelerle damgalandırılmadık mı?
İşte bu tip ortamlar kendimizi ifade etme açısından büyük bir fırsattır ve bunu da kullanmamız gerekir.Bu da fikir alışverişiyle, beyin fırtınasıyla olur.
21. yüzyılı yaşadığımı bu günlerde artık bir kapalı kutu olarak yaşamayı bırakmalı, saldırılara, baskılara olağanca gücümüzle karşılık vermeli ve diğer insanlara kendimizi ifade etmeliyiz.
Bu fikirlerinize itiraz etmiyorum,aynı fikirdeyim,aynı vatanda yaşıyoruz,aynı havayı soluyoruz o halde hiçbir ortamda bu tür ayrımlar yapmamalıyız,onlar yapsa bile biz yapmamalıyız bu bizim üstünlüğümüzdür,takvamızdan alevi ahlakının yüceliğinden kaynaklanmaktadır.her ne kadar sünniler ticarette,siyasette,medyada hakim oldukları yerlerde bu ahlakı gösteremiyorsada onlardan farkımızı bu alandada gösterme anlamında böyle davranmalıyız.SÜnni olmamak karşı çıkmak başka birşeydir,paylaşmak başka birşeydir.Bİz temelde sünnilere değil sinsice yapılan sünnileştirme projesine karşıyız,hatta şartlar eşit olsa onada karşı değiliz,yani aynı tebliğ ve söz söyleme imkanı bizede verilmiş olsa bizde istediğimiz medyada yer alabilsek istedikleri gibi çabalasınlar sünnileştirmeyi başaramazlar ama bizim elimizi dilimizi kolumuzu bağlayıp meydanda cirit attıkları için karşı çıkıyoruz.BU ince nüansı siz tahlil edin.

Sitenizi şöyle bir göz gezdirdim ve şunları söylemek istiyorum.Tabi ki dinimizi bilmemiz,fikir alış verişinde bulunmamız şart ama cemevinde ibadetimizi yapan,yeri geldiğinde muharrem ayında tuttuğumuz oruçlarla Kerbela’da yezidin katlettiği Hz. Hüseyin’in acısını bir daha yaşayan bizlerle namaz,hac gibi Alevilerin ezici çoğunluğu ve de alevi bilginlerinin kabul etmediği sünni ibadetlerinin ne ilgisi olduğunu çözemedim.Ciddi bir asimilasyon politikası sezdim.
Aleviliğin ilkeleri sayılara göre çoğunluğa göre belirlenemez.12 imamlar ne diyorsa kural odur,ehli beyt ne yapmışsa o yapılır.Bunun tersini yapan yada söyleyen kişelir bırak alevi bilgini olmayı alevi bile değildirler,bu nükteyide anlayın.Cemevinde yaptıklarınız ibadet değil kültürel olgulardır,kültürlerin içine iki üç kilişe dini terim sokarak bunu ibadetleştiremezsiniz,böyle bir hak yoktur.İbadet KUranın ,Resulün,ehli beytin ,12 imamların gösterdiği şekildedir,bu temel noktada anlaşamazsak alevi olduğunuz söylevi sadece sözde kalır için boş kalır,hele hele namaza karşı çıkmanız yada onun şeklini ve manasını değiştirip sunmanız 12 imamlara en büyük ihanettir,sözünüze mi bakalım eyleminizemi?sözünüz Ali diyor ama özünüz başka yerde,özünüz ve sözünüz birbirini tutmalıdır.
Eğer 12 imam yolundaki namaz oruç hac ile sünnilikteki namaz oruç hac arasındaki farkı bilmiyorsanız sizinle asimilasyonun ne olup ne olmadığı sorununun asla çözemeyiz.

Son olarak, takip ettiğim kadarıyla hiçbir üye adaptasyona keyfi uygulamalarla alınmamıştır.Adaptasyon nedenleri sitedeki belirli yerlerde üyelere bildirilmiştir.Adaptasyona alınarak burada öfke kusan arkadaşlar önce kendilerine çeki düzen verip, ‘’çamur at izi kalsın’’ politikasını bırakmalıdırlar.

Sizin küçümsediğiniz adaptasyon uygulaması da forum kurallarına aykırı davranan üyelerin daha da disiplinli davranmasını sağlamaktadır ve bunun da etkisi ciddi bir şekilde görülmüştür.

Şunu da söyleyeyim ki aleviforum sanal ortamın en çok rağmet gören ve en eski alevi platformlarındandır ve oradan çıkan birçok üye şimdilerde onlarca emsal forumun yöneticisidir.

Hepinize saygılarımı sunarım.
Sitenizin şahsına ait uygulamaları sizin sorununuzdur ama bu kadar eleştiri geliyorsa da buna kulak tıkayamazsınız.siz bilirsiniz ama bende çocukça olduğunu düşünenlerdenim.Ayrıca şu sayı olayınada pek kafanızı takmayın.yollar sayılara göre belirlenemez aleviliğin temel kuralıdır bu,bu yüzden tarihteki tüm aleviler sayılarına bkmaksızın mücadele etmişlerdir.Nİtelik önemlidir,kalite önemlidir,hakkın savunulması önemlidir,12 imamlara bağlılık önemlidir,sitenizde 12 imamların tüm fikirleri reddediliyor,inkar ediliyor bu gerçek karşısında 3 milyon kişi olsanız nolur,5 milyon kişi olsanız nolur?
Umarım kalbinizi kırmadan aklınıza hitap edebilmişimdir.
can

Mesaj gönderen can »

bir asimilasyon lafıdır aldı başını gidiyor....nedir bu!!!!
gizlenen gerçekleri açığa vurduğu içinmi rahatsızssınız....ayurıca sizin aleviforumunuzun ne çok ziyaret edilmesi nede en eski olması haklı olduğunu göstermez.herzaman azınlık acıması yapıyorsunuz.işinize gelmeyincede biz sizden daha çoğuz siz çok azssınız gibi bir tavıra giriyorsunuz....

1-))) hayatında nehcul belaga(hz ali(as) sözleri ve diğer imam(as) lardan sözler nasihatlari hiç işittinmi ki...bu emirlere bunları yapmak isteyen ve yapan alevileri asimile diyorsun...
Allah'IN emirleri asimilasyon diye nitelendirilemez...
tarihselsürece baktığımızdakimin asimile olduğunu çok rahat görüYoruz..
----------------------------------------------------------------------------------
namazı hafife alanlara şefaatimiz ulaşmayacaktır(İMAM CAFER-İ SADIK)(AS) kalbine işler inşallah.
AZADİ

Mesaj gönderen AZADİ »

[quote="can"]bir asimilasyon lafıdır aldı başını gidiyor....nedir bu!!!!

Asıl adı Asimilosyon

Tarihi çok eskilere dayanır antik yunan ve eski roma imparatorluğunda güzellik tanrıçası olarak inanılırıdı. Güzelleşmek isteyenler buna tapar ve bundan dilerdi.

Şimdi ise insanların gerçekleri görmemesi için yapmacık süslü sözlerle sadece günü geçiştirmek için kullanılan bir kelime haline gelmiş.
Bu zamanda kimin asimile ettiği pek belli değil.

Her sıkışan bu sözcüğe yapışıyor. Kolaycılıktır bunun adı. Birşey bilmiyorsan ve öğrenmek için bir kaygın yoksa sıkışınca patlat bir asimilasyon meydan yiğit görsün.
Ne cengaverler var şu alemde. Adamlar aleviliğin kitabını yazmışta kendileri okumamış.

Yani bir sitenin üye sayısı çok önemliyse öyle siteler varki üye patlaması yaşıyor.
Yada içeriği pek önemli değil maksat muhabbet olsun diyorsanız ondanda var.
ama inancı değerleri ölçüsünde toplumu aydınlatmaya çalışanlar sayı olarakta güç olarakta pek fazla sayılmaz.
Bu durum çok sürmez. Nedenmi çünki her şeyde olduğu gibi bu yanlış gidişattada insanların akıllarını başına getirecek belalar olacaktır.

NAsıl belalarmı bekleyip görelim.
anlamamanın, araştırmamanın, uyumanın, miskinliğin, ve başıboşluğun belası.

Kurunun yanında yaşta yanar ama ne yapalım.
Bu sözde alevilerin sözde anadolu alevilerinin sözde eline beline diline sahip olanların yanında mazlum mustazaf insanlarda zarar görecektir.

Ah birde akıl edebilseler. dün sivasın hesabını soracağız diyenler faşist partilerde aday kuyruklarında .

sivası unutma unutturma diyorlardı. sayelerinde hiç unutmayacağız.

onların kurtbaşı yaparken çekilmiş fotoğraflarına baktıkça sivası hatırlayacağız.
Eğer iman etmiyor ve Allahtanda korkmuyorsanız bari şu dünyada özgür kişiler olun.

Şehidlerin Efendisi Hz.İmam Huseyin (a.s)
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Aleviforum adıyla bilinen sitede genel kategoriler ana başlığıyla belirtilen bölümde 'Genel islami konular ve başka dinler inançlar'konulu başlığın altında ÇORUM EHLİ BEYT CAMİ GÖRÜNTÜLERİ diye bir konu açılmış olup burada Ehli beyt camisine çeşitli eleştiri ve saldırılarda bulunulmaktadır.
Söz konusu sitede bunları cevaplama imkanı verilmediğinden bu bölümdeki eleştirilere cevabı burada vermeyi uygun gördük.
Murat 222 yazmış:
bu camii alevileri şiileştirmek için açılmıştır.
Sadece dilleriyle aleviyim diyenleri gerçekten alevi yapmak için açılmıştır deseydin doğruyu tespit etmiş olurdun.Anlaman için moda deyimle ifade ediyoruz:Biz sözde Alevilik değil özde Alevilik istiyoruz.
Şoreş yazmış :
Biraz olsun başarmışlar.
Teoman Şahin Dersim kökenli olup, vurgundan sonra çoruma yerleşmişlerdir.
Adamlar işi ne güzel yürütüyorlar helal olsun.İyi para akıyodur bunlara Şiileştirme yaptıkları için..
İran saolsun..(cemaati az bir cami)
Başarılı olduğumuzu kabullenmen ne kadar olumlu bir tespit ise iftira atman o kadar çirkindir.Ayrıca doğruları ve gerçekleri savunma konusunda sayılara kafanı takmamanı sana kimse söylemedi mi?

Murat 222 yazmış:
….tam asimilasyon ürünü bir camii.dönenlerde olsa bitiremeyecekler bizleri
Biz 12 imam yolunda gidenler asimile olmuş oluyoruz öyle mi? Kurban olayım böyle asimilasyona……

Şoreş yazmış:
Bunlar Aleviler ama yoldan dönmüş Alevilerdir..! Teoman Şahinin ne olduğunu çok iyi biliyor forumdaki bazı arkadaşlar.Aleviliğe hakaret eden bir şahsiyettir ve Haci bektaşi Alevilikten ayırmak isteyen ve Kırkları yalanlayan bir insandır..

Evet bizler 12 imamların yolunu keşfettik ve o yola döndük bunu döenklik olarak görüyorsanız hiçbir itirazımız yoktur Allaha şükürki o şerefli insanların yolunu bulup dönebildik.
Ayrıca Teoman ağabeyin Aleviliğe birtek hakaret cümlesini bul sana helal olsun derim.Onun yaptığı Alevilik anlayışını tertemiz bir zemine oturtmaya çalışmaktır ve bunun içinde Bektaşiliği ayrı tutmaktadır ama nerde sende bunu anlayacak kabiliyet ?
Kırklar yalandır uydurmadır masaldır bunu bile halen çözemedin mi?
Şoreş Yazmış:
………..Yıllar önce yapılmış bir camii bu zannedersem Alevileri size cemevi yapacaz deyip camii yapmışlar ben iddia etmiyorum sadece duydum
...

Bu iddianı kanıtlamak için Çorumdan sadece birtane kanıt vermeni istiyoruz bunu yapamazsan iftiracı duruma düşersin kimden duyduysan ondan kanıt iste ve buraya kanıtını sun….

Şoreş yazmış:
İnternet sitelerinde Anadolu Aleviliğine masal deniyor, Kırklara masal deniyor, Cem ibadetimiz ibadet olarak değilde kültür olarak gösterilip, Hacı Bektaş Veliye hakaret ediliyor ve bunları yapanların resimleri çekilip forumda yayımlanıyor.Çok iyi birşeymiş gibi ve sanki örnelermiş gibi...

Cem kültürel bir olaydır bunu dinsel ibadet gibi sunanlar bizim dinimizden değildir hangi dinden olduklarını da onlara sorun.Hacı bektaş için söylenen tek söz onun Sünni olduğudur ve bunun içinde bir sürü kanıt sunulmaktadır.Ve asla hakaret edilmemiştir çünkü gerek yoktur.Yine iftiracı yalancı duruma düşüyorsun.

Şoreş yazmış:
Daha öncede forumda tüm bunları yayımlamıştım ve Avukat Teoman Şahin foruma üye olup işine burda devam etmeye çalışmıştı.. Yazdıkları yorumları sakladım.Şimdi bulabilirsem burayada koyacağım.
Kendisi ile gerek MSN de gerek forumda yaptığı saygsızlıkları dile getirdik ama kendisi burda bile saldırılara devam edip, iran şiilerine ait bir bayramı, Alevi bayramı olarakda göstermişti..

Sordum ve öğrendim foruma onu yöneticileriniz davet etmiş sonrada yazdıklarından rahatsız olup susturmaya çalışmışlar oda forumdan ayrılmış.Bu hangi bayram anlayamadık.Gadiri humsa bu bayrama karşımısın? Öyleyse sen sadece yalancı iftiracı değil kör kütük sarhoş ta olmalısın.
Soreş yazmış:

İşte Sayın Teoman Şahinin bize karşı yazdıkları..

Burdaki kullanıcı adı '' Biralevi'' idi..

Bize karşı yazdığı cevaplar;

1 - BİRALEVİ

Anlamdaki farklılıklara fazla girmeden sadece bazı şekli farklılıkları kısaca belirtiyorum.
1-Öncelikle biz uyduğumuz(peşinde tekbir getirdiğimiz) İmamın Hz.Ali'nin imametine inanması gerektiğini düşünüyoruz.
2-Kıyam duruşunda elleri önden bağlamıyor ,serbest bırakıyoruz,serbest salıyoruz,hazirol vaziyetine yakın ama serbest bir duruş şeklimiz var,zira ellerin önden bağlanması sonradan getirilen bir olay olup bizler bu duruşta orjinalliği bozmuyoruz.(Tabi bu bilgileri 12 imamlardan öğreniyoruz)
3-2.Rekatın kıyam duruşunda kunut tutuyoruz,yani namazın içinde dua ediyoruz,
4-Fatihadan sonra amin demiyoruz,çünkü Kurandaki Fatiha suresinde amin diye bir ek yada takı bulunmuyor ve aksi durumun namazda gereksiz bir söz söylemek olduğunu düşünüyoruz.
5-Son verirken söylenen selam da başımızı sağa sola çevirmiyoruz,zira namazda kıbleden baş çevrilmez,
6-Rükuya eğilmeler,secdeye eğilmelerde ellerimizi bilekten hafifçe kaldırarak 'Senden başkasını tanımam,başka bir güce tapmam'anlamına gelen bir selam şekli yapıyoruz.
7-Secde yerine toprak yada topraktan biten bir şey koyuyoruz,zira secdenin yanilen,giyilen yada maden türü şeylere yapılmasını imamlarımız tavsiye etmiyorlar,çoğunlukla yanımızda pişirilmiş kerbela toprağından bir parça bulundurup secdede alnımızı o toprağa koyarız,bütün topraklar olur ama kerbela toprağı daha sevap,faziletli kabul edilir,
8-Namazdan sonra 12 imamların isimlrini sayarak dua ediyoruz,
9-Namaz bitiminde herkes birbiriyle tokalaşıyor ve birbirini kutluyor,
10-Sünnet namazı denilen namaz çeşidini camilerde toplu olarak kılmıyoruz,herkesin evinde kılmasını tavsiye ediyoruz,
11-Ezanda Alliyen veliyullah şeklinde bir eklemeyle kendimizi,inancımızı ifade ediyoruz.

Namaz kuranda şekil olarak geçer,kıyam,rüku,secde olarak anlatılır,aktarılır,
Peygamberimiz namazı 5 vakit olarak kılmış,nasıl kılınacağınıda anlatmıştır ve bizim bu beş vakti 3 vakitte birleştirerek kılabileceğimizi,bunu kolaylık olsun diye hediye ettiğini ifade etmiştir,bu nedenle biz Ehli Beyt dostları bu hediye çerçevesinde 5 vakiti 3 vakitte birleştirerek kılıyoruz.SAbahı aydrı,öğle ve ikindiyi peşpeşe,akşam ve yatsıyıda peşpeşe kılıyoruz.

Camilerde neyin yapılıp nelerin yapılmayacağı bugüne kadarki fıkıh kitaplarında geçmiştir,Biz cemin kültürel bir olay olduğuna,ibadet olmadığına inanıyoruz,dolayısıyla İslamın özel ibadethanesi olan Cami ve mescidlerde bu tür kültürel olguların yapılmasını doğru bulmuyoruz.
Bazen yanılıp bu tür taleplerle bize gelenler olduğunda düğün salonlarını,belediye salonlarını öneriyoruz,hatta meydanlarda bile olabilir,zaten aslı meydandır,meydan evidir,şamanlar ve zerdüştler bu törenlerini meydanlarda yaparlardı,sonradan cemevine dönüştürülmüştür.

2 - BİRALEVİ
Arkadaşımız doğru söylüyor,sadece günleri yazmıştım,hangi günün ne zaman ilk olarak ortaya çıktığını yazmamıştım,bu sorulsaydı aynı yanıtı yazardım,
Bizim anladığımız İslam canlı,yaşayan,içtihat kapısı sonuna kadar açık olan bir İslamdır,
Bu nedenle özel gün ve gecelerimiz bundan sonraki tarihlerde de yeni isimlerle ortaya çıkabilir.Yeni bayramlarımız olabilir,yeni yas günlerimiz olabilir,hayatın ne zaman ne getireceği belli olmaz,bu anlamda özel gün ve gecelerin matem yada kutlamaların sabit olduğunu düşünmeyin,yarınki günlerde yeni matemler yada kutlamalar bizi bekliyor olabilir,
Zira her yer kerbela,hergün aşura düsturumuz canlıdır,apaçıktır,
Hz.Ali'nin buyurduğu gibi Mümin için günah işlenmeyen her gün bayramdır,
yada Su içerken kerbelayı hatırladığın her an matemdir,
Arkadaşımızın dediği gibi şiayım yada şiiyim diyen herkese aynı gözle bakmayın,bazıları diliyle söyleyebilir ama içini kazıdığında milliyetçi,ırkçı anlayış halen canlı olarak yaşıyor olabilir,dille söylenen tabiki ön kabulümüzdür ama kalble söylenenin ,helede hayatın içine aktarılanın yerini hiçbir söz tutmaz,
Zaten 12 imamlarımızdan gelen bir hadiste İman,dille ikrar,kalble tastik,yaşamla isbat olarak tarif edilmiştir.
Hz.Ali dostluğunda samimi bir insanın gözünde fars,türk,kürt,arap ırkçılığının hiçbir önemi yada birbirinden üstünlüğü yoktur,üstünlük ahlak iledir,böyle olmalıdır.Zaten ülkemizde yaşayan azeri kökenli şii arkadaşlarımızla bunca yıl birbirlerimizden kopuk ,habersiz yaşayışımızın bir nedenide onların türk ırkçılığının içinde yer almalarıdır ve Allah'a şükürler olsunki bu süreç artık tersine akmaktadır,ama ne yazıkki buradaki arkadaşımız henüz bu aşamada değildir.Azeri şiilerimizin yoğunlukla yaşadığı Iğdır,mhp nin belediye başkanlığını kazandığı tek ilimizdir,bunu bir eleştiri olarak değil söylediğim gerçekliğin bir kanıtı olarak sunuyorum,
Dahası oradaki dostlarımızla bu siyasi ilişkinin derinliğine tahlilini yaptığımızda onların bu tavırlarının birçok meşru ve geçerli mazereti olduğunuda tesbit etmiştik.Yaşamaları için böyle davranmaları onların atalarını bu tür tercihe yöneltmiştir ,hak veriyorum ama bugünün dünyasında artık eski yanlış tercihleri atmanın zamanıdır,nasılki bizlerin ataları bugüne kadar Hz.Ali adına birçok yanlışı iyiniyetli olmalarına rağmen bilgisizlikleri nedeniyle yapmış ve yaşatmışsa bugün artık doğruya yönelme zamanıdır,aynı yönelişi bu arkadaşımız içinde dileme hakkına sahibiz,
Boşver arabı,farsı,türkü,kürdü
Biz doğrulara,doğru sözlere uyalım,
3 - BİRALEVİ

herşeyi konuşabilmeliyiz,
Ehli Beyt cami için yaklaşık 25 yıldır toplanan paralar(daha doğrusu çoğunlukla kurban derileri)bizzat cami için toplanmıştır,yaptığımız yer ilk günden bu yana camidir bu hem dönemin basın yayın araçlarında hemde resmi yazışmalarda bellidir,hatta ilk gün diyanetten yazı istenildiğinde ilk sorunumuzu belediyeyle yaşamıştık,ilk gün ezan okundu ve namaza başlandı,zaten inşaat halindeykende inşaatın bir bölümünde namaz kılıyorduk,
İrana her yıl öğrenci gönderiyoruz diye bir durum yok,sadece 3-5 öğrencimiz var ve onlar geldiklerinde okulu Çorumda açacağız ve kimse 12 imamları öğrenmek için gurbete gitmeyecek,niyetimiz bu ve bu niyetimizi herkes biliyor,Koşulları hazırlayın sivasta açalım,amasyada açalım,tokatta açalım,
gurbete çıkıp okumak bizim tercihimizmi sanıyorsun?Ülkemizde 12 imamların bilgilerinin öğretildiği yer varda bizmi reddediyoruz?
Şaşıracaksın ama irana hiç gitmedim,şu aşamada gitmeyide düşünmüyorum,ama eğer Irak iç güvenliğini sağlarsa Kerbela yı görmeyi çok istiyorum,aslında çoğunuz bilmezsiniz ama şiaların merkezi Irak necef havzasıdır,ama orada saddamın zulmü nedeniyle havzanın ağırlığı kum şehrine kaymıştır,inşallah eski merkezimiz aynı işlevine geri döner,
Çorumdaki Ehli Beyt camisine gelenlerin sayısını hiç önemsemiyorum,sayılarla değil nitelikle uğraşmayı daha doğru buluyorum,ama mademki merak ediyorsun birkaç sayı verebilirim,
Bayram namazlarında camimiz tıka basa doluyor,geçen ramazan bayramında kitap dağıttık kitap 1200 adetti ve herkes alamadı,yetmedi,
Bugün öğle namazında camideydim ve 35-40 kişi kadardık,
Özel anma günlerinde 500-1000 kişi kadar oluyoruz,sitemizde bazı resimler var,
ama söylediğim gibi inanç işinde sayılara asla bakmayın,Kerbelada kaç kişiydik? karşı cephe kaç kişiydi?İmam Hasan kaç kişi kalmıştı?
Binlerce yıl halka namaz yok,oruç yok denmişken birden aksine bir dönüşüm olacağını beklemiyorsun değilmi?Tarihi değişimler süreçle ilgilidir ve bu sürecin en kısa anı 100 yıldır.
Sen bizi birde BİN SENE SONRA GÖR !
VE BU GEMİYİ KAÇIRMAMAYA BAK!
EHLİ BEYTİM NUHUN GEMİSİ GİBİDİR BİNENLER KURTULUR HADİSİNİ DUYMUŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM,,,
4 - BİRALEVİ

Herşeyi konuşmalıyız
Bilgilerin YANLIŞ!
1-TAM 20 YIL ÖNCE yani daha cami inşaat halindeyken bile cami-cemevi mukayesesini aktaran bildiğin yazıları yazıyor dahası söylüyordum,
1991 yılında ilk sayısını yayınladığımız 14 masum bülteninde aynı bilgiler yer alıyordu,hatta bu konuda birçok dergide birçok kişiyle karşılıklı tartışmalarımız da oldu,
1995 yılında yayınladığım 'Alevilere söylenen yalanlar-1"isimli kitabımda da bu bilgilere aynı şekilde yer verdim,
Yani bu durumda cemevlerini değil Alevi camilerinin yapılması gerektiği yönünde sözlü ve yazılı çalışmalarım ortadayken halkın içine dalıp cemevi yapıyorum para verin diyebilirmiyim?Hadi dedik diyelim bu çelişkiyi halk farketmezmi sanıyorsun?Bunun yalan olduğunu görmezlermi sanıyorsun?
Çorumda benim yada babamın cemevi yapıyorum,para verin dediğime dair bir tek kişi,evet birtek kişi bul,birdaha hiç ortada gözükmemeye söz veriyorum.......

2-üç-beş kişi demek sayıya itibar etmeyin,sayıyı önemsemeyin abartılıyor anlamına geldiği için söylenmiş bir tarzdır,mutlaka kesin bir sayı isteyeceksen veremem çünkü çorumda kuracağımız okulun eğitmen kadrosunun mutlaka çorumlu olması gerekmiyor,başka illerden gidip okuyan öğrencilerde eğitmen olabilir,bunda hiçbir mahsur yok,
3-Rahmetli Cemal şahin konusunda yine atlatılıyor ,aldatılıyorsunuz,
Seçmenlerine destek anlamında gösterdiği yazılar İstanbul gazi olaylarının arkasında yaptığı konuşmasından sonra gelen yazılardı,bunları basının önünde göstermişti ve bu yazılar halen elimdedir ve anı kitabı yazarsam örnekler vereceğim,
ama ne olduysa !bu yazılar sigara ile ilgili yazı oldu ve dediğiniz konuya sokuldu,bahsettiğiniz olayın kaynağını kimse vermez veremez çünkü uydurmadır,okuduğunuz kaynaktada bu söylentinin kaynağı yazmaz sadece C.Şahin böyle yaptı denir,bu noktaya neden böyle olduğuna dikkat çekmiştim,babam sıradan bir vekil değildi,bir misyonu amacı pratiği vardı,tabiki hasmı düşmanıda olacaktı,bundan doğal ne varki?
Sigara konusunda en çok desteği ben vermiştim,çünkü kronik bronşit hastasıyım ve o yasanın babamın zamanında onun tarafından çıkarılması için bende çok uğraştım,kulis yaptım,çalıştım ama konjöktür o gün böyle değildi,şartlar olgunlaşmamıştı ve teorik tartışma süreci çok uzun sürdü ,değişik sayıda prof grupları aralarında anlaşamıyorlardı ve o sırada babam adalet komisyonu başkanlığından istifa etti,ve tasarı iki dönem sonra birçok eksiğiyle ancak çıkabildi,geçenlerdede ek yasa olarak yeniden ele alındı,
Bu konudada elimde tüm dökümanlar var,kimlerin neyi savunduğunu biliyorum,belki anı kitabında ileride yayınlarım,
6 - BİRALEVİ

Peşin hükümlerden sıyrılabilirseniz birçok gerçeği göreceksiniz ama anlaşılan çok zor olacak,neyse devam edelim bakalım nereye varacağız,
1-Muhatabınız karşınızda olmasına rağmen karşıma muhatabınız olmayan rahmetli babamla ilgili sorunları getiriyorsunuz,20 yıllık politika hayatını burada birkaç kelime ve birkaç konuyla tabiki aydınlatamayız,üstelik bana değil bendeki belge ve bilgilere değil,karşı yazılara yada tekziplere yada tazminat davalarına değil medyadaki polemiklere inanma eğilimindesiniz bu nedenle Rahmetli babam ile ilgili polemiklere birdaha girmeyeceğim,baksanıza aksiyona bile inanıyor ama bana inanmıyorsunuz,aksiyonun misyonunu ve biza karşı konumunu dahi düşünebilecek yetenekte değilsiniz gibi.....bu konu ve noktada yazışmalarımızın anlamsızlaştığını düşünüyorum,ama birgün yüzleşirsek yada anılarını yayınlarsam bunları belge ve bilgi olarak koyarım,belki o zaman mahcup olursunuz,bazılarınız için bundan bile emin değilim ya neyse;
2-Cemevi diye para toplayıp cami yaptığımıza ta avustralyadan şahit bulacağınıza ÇOrumdan birtane bulsanız ya,1995 te yazdığım kitabı piyasaya sürdüğüm ilk il çorum olmuştu ve orada cami cemevi mukayesesini yapmıştım,bu bilindiği halde söylediğiniz gibi cemevi adına para toplamış olmam mümkünmü?Hiçmi analiz yeteneğiniz yok? Yoksa kördöğüşümü yapıyoruz?Eğer mantık,muhakeme analiz anlamında bu noktalardaysanız sizlerle neyi neden tartışacağım ?sorusunun anlamı kalmıyor,Soruyorsunuz cevap veriyorum ,kanıt sunuyorum ama halen odunum parası türünden çocukça ısrar ve inatta bulunuyorsunuz,ama bu tür anlamsızlıklar la uğraşacak vaktim yok,en azından sizlerle yazışmamı istiyorsanız aklınızı muhakeme anlamında üst düzeyde kullanmanız gerekiyor,bilgi geldiğinde inat ve ısrardan vazgeçmeniz gerekiyor,
3-Aleviliğin 12 imam temelinde yani caferi temelinde bir teori ve pratiğe oturması amacımızı ne zaman gizledikki?eğer isteseydik bizde semah ekipleri kurar,sazlar çaldırır,cemler yaptırır,yüzbinleri hem maddi hem manevi aldatabilirdik,bunu yapamadığımızdan değil doğru olmadığı için yapmadık,eğer amaç maddiyat mevki makam olsaydı düşünün bakalım halkın nabzına göre şerbet vermekmi daha KOLAYDIR ?,halkın bildiğinin tersine bilgi sunmakmı daha kolaydır?BUNU DAHİ DÜŞÜNEMİYORMUSUNUZ?
4-bazı Caferilerin ,alevimisiniz sorusuna bazılarının hayır demesinin tek sebebi aleviliği sizin gibilerin savunduğu gibi bir düşünce zannetmelerindendir,onlara bizim gibileri sorun bakalım ne diyecekler?Zaten bu konuda olan ile olması gereken ayrt edilinceye kadar bu karmaşık süreç devam edecektir,taşların yerine oturması yüzyıllar sürecektir,yazıkki bu kısa hayat sürecinde sırf bu nedenle mahşerde çok canlar zor durumda kalacak gibi gözüküyor,
Devam edecek isek kısır döngüden kurtulmayı başarmalısınız...........şahsen devam etmeyi istiyorum çünkü bu yaşta bile sizlerden birşeyler öğreniyorum,bu sürecide eğitimimin bir parçası olarak görüyorum,keşke sizlerde böyle düşünseniz daha çok yol alırdık,alırız.......

7 - BİRALEVİ
1-Ben sizlerin daha fazla muhakeme etmenizi,daha fazla inceleme yapmanızı,daha çok kitap okumanızı,daha çok mukayese etmenizi istiyorum,tavsiye ediyorum ama bu çabamı bile hakaret olarak algılıyorsunuz,Yazdıklarımın arka planında sizi daha fazla akıllı olmaya davet etmek vardır,bu benim içinde geçerlidir,akıllılık son noktası olmayan bir süreçtir ve her geçen gün bir öncekinden daha akıllı olabilmeliyiz,
2-Çorumda araştırman gereken bir olayı Avustralyadan öğrenme çaban doğru mu ?sadece bunu düşün,Çorumda yaşayan binlerce kişiden öğrenmen gereken bilgileri birkaç senede bir çoruma gelen biriki gün kalıp giden ve doğru sözlü olup olmadıklarından bile emin olamayacağın kişilerdenmi öğreneceksin?Çorumda tanıdığın veya herhangi bir arkadaşının tanıdığı bir aydın,yada bir partilin yada bir esnafın yada ticaret adamın hiçmi yok?onlardan birisine bile sorman yeterliyken sen haber kaynağı olarak neyi seçiyorsun.....
3-Yukarıda pir sultanın diye sunduğun alıntıya bizim sitede de buradada yanıt vermedim neden?Çünkü daha iyi araştırma yapmalısınız,
Tarihte birden fazla pir sultan ismini kullanan ozan var,birisi pir sultan abdalım diye bitiriyor,imzalıyor,birisi ,sadece pir sultan abdal diyor,pir sultanım,yada Haydar imzasıylada yazanların bulunuyor,
Peki hangisi bizim sevdiğimiz Pir sultan?
Ayrıca bir olguyu sadece birtek örnekle kanıtlamak yada çürütmek bilimselmi?O zaman sıradan bir diyanet imamının Hz.Aliyle ilgili sözlerine bakıp hüküm verirsek adamın alevi olduğuna mı inanacağız?Eğer Pİr sultan sizin idda ettiğiniz gibi gerçekten hacı bektaşı seviyor ise en az 15-20 tane bu konuda şiirinin olması gerekmez mi?
Ayrıca yukarıda alıntı yaptığın dörtlüğün hangi tarihte yazıldığı,ilk hangi yazılı eserde ortaya çıktığı,cümle akışının,konu akışının ve finalinin diğer şiirleriyle tutarlı bir bütün oluşturup oluşturmadığınıda inceledinmi?
Daha çok ölçü verebilirim,şunu söylemeye çalışıyorum;
Bİr ilacın ilaç olarak piyasaya sürülebilmesi için binlerce kez denenmesi,mukayese edilmesi,analiz edilmesi sonucunun kılı kırk yaracak şekilde teyit edilmesi gerekiyor,
Ve sen şimdi tutmuş bir dörtlüğü hiç analiz etmeden kanıt diye sunmaya çalışıyorsun bu şimdi bilimmidir,bilimsellikmidir ?
Sonra daha akıllı hamleler yapmaya sizi çağırdığımdada yanlış anlıyor kızıyor yada güceniyorsunuz,
Bilim ciddi bir iştir,Alevilik konusu bilimdir ve özel ciddiyet ister,Lütfen çıtanızı çok daha yükseklere taşımaya çalışın,Alevi halkının yarınki öncülleri sizler olacaksınız ve daha akıllı ,daha bilimsel,daha araştırmacı olmaya mecbur hatta mahkümsunuz.......

Soreş arkadaş Teoman abiden aktardıklarının hangisine karşısın?Hangisi yalan? Yanlış?

Soreş yazmış:
Kırkların yolundan gidildiği için bence İslamın Özü diyoruz.Çünkü biz bu yolu Ahmet Yeseviden aldık. Kadın Erkek ayırmadan ibadet etmeyi, Müzikle ibadet etmeyi..

O zaman yesevinin yolundan gidiyorsunuz demektir yesevide Sünni bir mutasasvvıftır .Niye aleviyim diyorsunuz?

Chatlakalper yazmış:
ya soreş bu konuyu yanlış yerde tartışıyorsun. Git alevisesi ne orda yanlış bunlar diye tartış burda kimse bir şeyi ispatlamaya çalışmıyor ki! sadece bir paylaşım sunuldu o kaDar

Olurmu hiç? Buraya gelirse özgür ve sansürsüz bir ortamda tartışmak zorunda kalır ve sonunu biliyor ama orada olursa eli kolu bağlı insanlarla tartışmış oluyor.

Chatlakalper yazmış:
Çorum Ehli Beyt Vakfı ve Camii Tarihçesi

2.5.1986 yılında Çorumda Alevilerin yaşadığı Milönü semti diye bilinen
merkezde 'İpeklik bağları cami yaptırma ve yaşatma
derneği'adıyla bir dernek kuruldu.
25.03.1990 yılındaki Genel Kurulda Caminin adı
'Cafer Sadık Camii'olarak konuldu ancak bu tüzük
değişikliği Valilikçe yasal olmadığı gerekçesiyle
kabul edilmedi.
Bu durum dava konusu yapılmadı ve caminin adı 'Ehli
Beyt Camii'olarak konuldu ve bu sefer tüzük
değişikliği yapılmaksızın isim tabelası asıldı.
O gün bugündür camini adı 'Ehli Beyt camii'olarak
bilinmektedir.
1996 yılında 'Ehli Beyt kültürünü,tanıtma,geliştirme
ve yayma vakfı'kuruldu ve söz konusu cami derneği
kendisini fesh ederek tüm malvarlığıyla kurulan bu
vakfa dahil edildi.
Halen Çorum ili kale mahallesinde Kısa adı 'Ehli Beyt
vakfı'olan vakfın genel merkezi bulunmakta olup,aynı
yerde Ehli Beyt camii bulunmaktadır.
Camide Caferi mezhebi esasları çerçevesinde ibadet
yapılmakta olup 12 imamların doğum ve şehadet
günlerine denk gelen günlerde özel törenler
yapılmaktadır.
Yine Alevilerin yaşadığı Şenyurt isimli semtte Ehli BEyt vakfına ait bir arsa üzerinde "İmam Ali cami külliyesi"inşaatı temelleri atılmıştır.
Ehli Beyt vakfına ait biri temeli atılmış diğeri faaliyette olan her iki
Camiyi kuranlar Alevi olup faaliyetteki Ehli Beyt cami diyanete bağlı
değildir ve bu nedenle açılan davalar halen Avrupa
İnsan hakları mahkemesinde devam etmektedir.
Her iki bölgedeki camide projeleri gereği külliye şeklinde tasarlanmış olup yan sosyal ve kültürel tesisleride içermektedir.Mesela kurban kesme yerleri,yemek pişirme ve yeme yerleri,konferans ve ders salonları,kütüphaneleri ve misafirhaneleri barındırmaktadır
Bu bilgilerin kaynağı:Ehli Beyt vakfı basın sözcüsü
Teoman Şahindir."
Evet bu bilgiyi Teoman abi bizzat vermiş.
Gizem yazmış:
yav e bi kere adında aceiplik var ehlibeyt camii ehlibeytin nsaı camisi olur tamamiyle ortalığı karıştırmak için yapılan bir ismim ehlibeyt bizde hz.ali hasan hüseyin 12 imamlardır hz.aliyi camide hançerlediler onun soyuna bide cami yaptılar ne kadar tezat bir olay namazmı tamamiyle illaha camide kılıncak diye bir durmmu var bide sorsanız allahın evi derler hiç olurmu ne dio Allah ben size şah damarınızdan daha yakınım ayrıca ehlibeytin e sini hak ettiğini düşünmüyorum ehlibeyt çok farklı cami çok farklı bunu çoğu kimsede bilirki ehlibeyt özdür alevilerde kutsaldır alevi olduğumuza göre cem evi daha uygun diye düşünüyorum ne demek ehlibeyt cami saçma resmen hakaret ediliyor ehlibeytin camisimi olur dier camiler gibi putlaştırılmaya ve alevilik asimile edilmeye çalışılıyor saygılarımla ve sevgileirmle

Ehli Beyt imamlarının hepsinin kendilerine özgü mescidleri vardı ve hepsi buralarda namaz kıldırıyorlardı imamlık yapıyorlardı.Şimdi onların yaptıklarını yapmaya çalışan bizler asimile olmuş oluyoruz ama onların yaptıklarını inkar eden sizler onların dostu ! oluyorsunuz öyle mi?
CAnugur yazmış:
minareli Cemevi´ni ben de merak etmistim, sayenizde gördük.
Peki dede, halka sirti dönük mü oturacak?

Ne cemevi ne dedesi yahu? Hiç mi anlamadın olayı? Biz kıbleye dönüyoruz sizede beyaz sarayı tavsiye ediyoruz size orası yakışır.

Mutlumusuncan yazmış:
Alevilerin ibadethanesi cemevidir. Camilere bu tip isimler sinsice verilmiş(Buyurun camiye diyebilmek için). Yoksa bizi ilgilendirmez caminin ismi falan. Bunun için arkadaşların camiye bu ismin verilmesiyle ilgili endişeleri çok yerindedir.
Daha önceki mesajımda da belirtiğim gibi yakın çevremdeki bir cem evinin karşısına Hz. Ali Cami isimli bir camii inşa ediliyor. Sence bütün bunlar tesadüf mü?

Hadi yaptığınız cemevine Ehli Beyt ismini verin bakalım verebilecek misiniz?yada 12 imam ismini verin bakalım cesaretiniz var mı?
Aliyyen veliyullah diye sadece birtek cemevinizin önüne asın bakalım asabilecekmisiniz?Hadi hodri meydan….

Balta yazmış:
Arkadaşlar niye bu kadar tepkilisiniz burası bir Alevi-Bektaşi Cemevi işlev ve görevlerinden çok ayrı daha önce tartıştığımız Alevisesi ewb sitesindeki düşüncelerinden dolayı tanıdığımız bir cemaatin ki bunlar Alevi adını kullansada hiçbir Alevi dernek ve örgütlenmenin kabul etmediği ve sayısı yüzü geçmeyen ve gelip namaz kılanlarından birçoğunun sünni vatandaşlardan oluşan, öğrencileri yani imam olarak öğrenci yetiştirmek için İran patentli destek gören ve okullarında şu anda öğrenciisi bulunan bir grup mollacıyı temsil etmektedir o nedenle konuyu açan arkadaşın konuyla alakası vermiş gibi eleştirilmesine açıkcası üzüldüm.
Ne güzel aslında konuyu bilipte yeterince görüntü derleyip bize sunduğu için ben arkadaşımıza teşekkür ediyorum.

Bu grup sanıldığı gibi bizleri hiçbişekilde temsil etmiyor ki daha öncede verdik konuyla ilgili bilgiler Av. Teoman Şahin daha önce SHP milletvekili iken bu düşüncelerinden dolayı Milletvekilliğinden atılmış Cemal Şahinin oğludur. Daha sonra Cemal Şahin DYP geçmiştir. Hatta bir dönem seçilemezsem kendimi saat kulesine asarım diyen Cemal Şahin seçilememiş ve halk eline pankart alıp hadi assana diye yürüyüş yapmıştır. Yani Çorum Alevileri tarafından çokta sevilen bir cemaat değildir.
O nedenle bilmeyen arkadaşlara biraz bilgi vermek istedim. İsteyen arkadaşlara daha fazla detayda verebilir.

Valla sabah gazetesi (Barış erdoğanın hazırladığı son araştırmada) sayımızı bin olarak verdi.Ayrıca Ehli beyt camisine fırsat buldukça namaza giderim ve arada sırada çeşitli nedenlerle gelenler dışında hiç sünniye rastlamadım zaten ibadet biçiminde de bu hemen belli oluyor.Yani klasikl bir yalanı seslendirmişsin.
Sizi neden temsil edelim ki?
Ayrıca rahmetli Cemal amcayı protesto edenlerin hepsi listeye giremeyen DYP li 3-5 kişilik küskünlerdi ama basın olayı yezidi amaçlı olarak göklere çıkardı.O olayı üç dört kişi yaptı ve hiçbir alevi olaya katılmadı bunu Çorumda herkes bilir.Zaten yapıldığı bölgede alevi bölgesi değildi ama basın bunu solcular aleviler yapmış gibi sundu birtaşla birkaç kuş vurmaya çalıştılar .Çorumda bu olaya karışmış birtek alevi isim ve örgütlenme veremezsin ama buna rağmen bu iftirayıda sık sık duyarız çünkü buda yezidin oyunudur biliriz ve sizler sadece piyonlarsınız.

Garcia yazmış:
cemmatlerine bakılırsa pek fazla kimseyi kandıramamışlar.birde caminin imamı teoman şahin yalan söylüyor,''tamamen vatandaş yardımıyla yaptık,irandan destek almadık'' diyor.halbuki günümüzün modern teknolojisiyle yapılmış bu cami.halbuki bu kadarcık cemaatle değil böyle bir cami, kümes bile yapamazlar.acaba kimi kandırdıklarını sanıyorlar.ben onları sünni islamcı yobazlarla aynı kefeye koyuyorum ve hiçbir farklarıda yok zaten.

Sen aşktan tutkudan anlamadığın için yıllarını bu camiyi yapmak için feda etmiş insanları da anlayamazsın.Sakladığın malını 12 imam yoluna harcamayıp ta hangi yola harcayacaksın bilemezsin.Ucuz iftiralarla kendini avutup gidersin.Farkı zaten anlamazsın anlasaydın zaten yanımızda olurdun karşımızda değil.

Devrimci Marksist yazmış:
Bu Ehlibeyt Camisi en kısa zamanda cemevine çevrilmelidir.
Denemediler mi sanıyorsun ? Diyanet el koymayı diğerleri cemevine dönüştürmeyi birileri kapattırmayı kimileride halkı korkutup uzak tutmayı ….25 yıldır her yolu denediler ama olmadı eee artık akıllı olun ve bizi de böyle kabullenin….
Bunca faşiste sömürücüye gerici ve yobaza emek düşmanına diyanete ilahiyata katlanıyorsunuz da bize mi katlanamıyorsunuz? Baykal ve Sarıgülden bile esirgemediğiniz hoşgörüyü bizden mi esirgiyorsunuz?

Metin K yazmış:
Görüntü olarak güzel yapilmis ama hersey görüntü de midir acaba?
Tabii bunu Fermani Altun ve Teoman Sahin gibileri icin söylememisse de yazayim dedim yine de...Görüntü ile icerik farkli seylerdir.
Teoman Şahin ile Alevileri ve Aleviliği devletleştirme projesi gönüllüsü her dona girebilen arabesk fermani altun arasındaki farkı bilmeyen bu ikisini birbirinden ayıramayan bir insanla konuşulamaz.
Soner K yazmış:
liseye giderken her nerdeyse gün yanından gecerdim ama içine girmek bi nasip olmamıştı sayende içinede girmiş olduk eyvallah duygulandım şimdi hey gidi heyyy neydi oooooo yıllar ...

Görüyorsun ki kaderden kaçılmıyor.Kimbilir belki birgün gerçekleri görürsünde çocuklarına öldüğünde Ehli Beyt töreni isteyen bir vasiyet bile hazırlarsın.Ama sana tavsiyem onlarla bağ kur kitap iste oku düşün tartış gerçeği ara ve bul.Kendini de soyunuda kurtar.
Denizgunola yazmış:
yobaz lıktan bahsedenler yada her neyse camii benim kültürüm değil cem evi benim kültürümde var bence cem evi resmi gönrerein yörenizden cami değil
Bizde aynı şeyi söylüyoruz Cemevi kültürel bir unsurdur cami ise dinseldir ikisini birbirine karıştırmayın.Kültürünüzü din edinmeyin dininize kültür bulaştırmayın ikisini ayrı ayrı yerlerde muhafaza edin.Eğer kültürünüzü dinin yerine koyarsanız yezitleşirsiniz çünkü bunu yezit böyle yapıyordu.
Keanu-1907 yazmış:
ben bu konunun açılmasını pek beğenmedim
Tam tersi herkes eteğindeki taşı dökmelidir herkes sözünü söylemelidir yoksa doğruyu yalanı ayıramayız.

Leyla can yazmış:
valla alevileri nasil cezvedeceklerini sasirdilar,simdide camiye Ehlibeytin nurlu ismini vermisler,neyse ne diyelim bunu alevi yapmaz bilmeyecegim,bir amaci vardir eminim ama biz cem evlerimizden memmunuz sükür camilere ihtiyac duymuyoruz...

Peki camilere ihtiyacınız yoksa cemevlerini cami gibi neden kullanıyorsunuz? Cenaze kaldırıyorsunuz?ibadet ettiğinizi söylüyorsunuz cemevlerini cami yerine kullanmayı çelişki olarak görmüyor musunuz?Her alanda böyle zavallı çelişkili durumlara düştüğünüzü fark etmiyor musunuz?

Soreş yazmış:
Teoman Şahinin bu işin içinde olması gayet normal çünkü kendisi Alevi değil, Şiadır..
İran saolsun Teoman Bey rahat.Ekmek elden su gölden.
Bizler aleviyiz caferiyiz şiiyiz şiayız kızılbaşız ehli beytçiyiz oniki imamcıyız artık bunların aynı çizgi olduğunu anlayın.
Teoman şahin 25 yıldır Çorumda serbest avukatlık yaparak rızkını kazanmaktadır iftira atmadan önce bunu en azından Çorumda yaşayan birisine sorabilirdiniz.

Garcia yazmış:
şoreş kardeş teoman şahin çorumun mollahasan köyünden değildir.başka bir alevi-kürt köyü olan kaydere köyündendir.
Eh sonunda bir doğru cümle yazabilmişsin.(Kadıderesi olacaktı ama neyse bunada şükür)

babası daha önce shp millet vekiliyken dyp ye transfer oldu.yani anlayacağın bunların dönekliği babadan oğula miras kalıyor.
Transfer değil ihraç için sevk edilmişti ve oda bunu kabullenmeyip istifa etti.Bunu çorumda herkese kanıtıyla da anlatmıştı.Ama iş yezit oyunu olunca değişiyor.
köyün ismini doğru yazdımmı tam bilmiyorum ama mollahasan değil.ayrıca ne kendi köylerinde nede çorumda başka bir alevi köyde taraftar bulabilmiş değildir.sadece milönü mahallesi ve 1-2 köyde 3-5 adam bulabilmiş.biz irandaki mollalarında ne olduklarını biliyoruz,onlar sanki alevileri katleden sünni osmanlı yönetiminden çokmu farklılar
üç beş kişiden bu kadar çok neden ürkülüyor? Anlamıyorum yoksa işin içinde başka korkular mı var?
sayın teoman şahin sizede sesleniyorum:iran yönetimide işçi ve emekçilerin can düşmanıdır.biz irandaki gerici,örümcek kafalı molla yönetiminin devrimcileri,komünistleri nasıl katlettiğini iyi biliyoruz.sadece katledilen tudeh militanlarının sayısı binlercedir.siz ve sizin gibi düşünen maskeli molla müritlerinin maskelerini ellerinden düşürmek için elimden ne gerekiyorsa yapacağımdan şüpheniz olmasın.ayrıca sizin bağlı bulunduğunuz iran yönetimi iki yıl önce iranda tebriz yakınlarında çok sayıda alevi demokratı ateşli silahlarla katletti.
Teoman abi diyorki bıraksın binlercesini de asılan devrimci önderlerden birtane isim versin ve yine diyorki o katledilen alevi önderlerden birtanesinin ismini versin ve diyorki dikkat etsinde verdiği isimler abd uşağı şahın adamlarından olmasın. Son olarak diyor ki Allahın laneti yalancıların üzerine olsun.

HEvall yazmış:

Ehl-i Beyt adı altında açılan bu cami Alevi’lere uygulanan asimilasyonun farklı bir göstergesidir. Alevi’ler üzerinde Sünnileştirme baskıları kırsalda yürütülürken bir yandan da bu ve benzeri cemiyetlerin (Ehl-i Beyt) faaliyetleri ile Şiileştirme tehdi altındadır.
Öncelikle bu büyüklükte bir caminin Çorum’a yapılması, özellikle bu caminin Alevi’lerin yoğun olarak bulunduğu ve Milönü olarak nitelendirilen bölgeye kurulması oldukça düşündürücüdür…
Neden?
Bu cemiyet aynı Sünni tarikatları gibi çalışmaktadır. Alevi gençlere şii eğitimi verilir. Buraya imamlar bir yerlerden atamayla gelir. Burada Alevi gençler kampa alınır buradaki eğitimin ardından İran’a gönderilir. Ora’da da eğitimden geçer. Eğitim dediysem yanlış anlaşılmasın bunun diğer adı beyin yıkamadır. Beyinleri yıkanan bu gençler, artık bu cemiyetin bir elemanı olur. Bu geçler farklı yerlerde kullanılır.
Teoman Şahin ise kendisi avukat olmasına rağmen kendisini fazla yetiştiremiş bir insandır. İran Şii özentisiyle yetişen Teoman Şahin’de İran’da eğitimden (beyin yıkamadan) geçmiştir. Burada her Mumarrem Ayı’nda matem düzenlenir. İran’dan bile buraya insanlar gelir. Farklı illerdeki cemiyet mensupları (Ehl-i Beyt) toplanır, kadınlar kara çarşaf içindedir. Teoman Şahin bence sadece bir kukladır. Zira buraya farklı kaynaklardan para gelmektedir. Özelliklede gurbetçilerin inançları sömürülerek cemiyete yardım sağlanmaktadır. Bunların uzantıları yurt dışındadır.
Bunlara en güzel tepki, özümüzü korumak olacaktır. Zira biz Anadolu Alevi’leri ve gençleri üzerimizdeki bunca baskı ve asimilasyon tehditlerine kapılmadan kendimizi en iyi şekilde yetiştirmek, bizden sonraki kuşaklara da bunu aktarmak zorundayız.
Bir iki kelimede Teoman Şahin ve onun gibi beyni yıkanmış, kendi özünü ret edenlere;
“Sizleri kendi karanlığınız boğacaktır.”

Allah Allah yahu iki tane imamımız var ve ikiside Çorumlu köyleri yurtları belli insanlar ve Ehli beyt vakfı yönetimi atadı ve maaşlarını da bizler veriyoruz.Her ayın son cuması maaş toplama günüdür bekleriz.
Teoman abi yurt dışına hiç çıkmadığını söylüyor sen iranda eğitim aldı diyorsun o 12 imam dostu olduğu için yalan söylemeyeceğine göre sen yalancısın ?onun kendini yetiştirip yetiştirmediği eleştiri dozlarınızdan zaten belli olmuyormu?bu kadar çok meyve olmasaydı ona bu kadar çok saldırı olurmuydu?
Muharrem mateminin rengi siyahtır ve o gün herkese siyah giymesi söylenir ve Teoman abi kendisinin 12 imamların kölesi olduğunu zaten söylüyor.12 imamların kuklası olmaya da hepimiz hazırız zaten bu bizim için suçlama yada küçültücü bir şey vdeğil onurdur.Ama sen onların değerini nereden bileceksin ki?
Shahguli 85 yazmış:
Arkadaşlar resimlere dikkat eddin o camii tam anlamıyla bir Şii Camii'sidir haberiniz ola sakın kanmayın ...
En akıllınız bu galiba ,baksanıza şii kelimesini yani Hz.Ali dostluğunu suçlama unsuru olarak kullanıyor.
Servan yazmış:
günümüz türkiyesinde çorum alevileri diye bir kesimden bahsediliyor halbu ki çorum alevisi diye bir grup yok alevi bektaşi inanç şekli ve felsefesine uymayan bir grubun alevilikle ne alakası var anlamıyorum.bunun mantıklı bir açıklaması yoktur.çorum alevisi denen şey de saçmalıktır.
Anadolu alevisi oluyorda Çorum alevisi neden olmasın? ))))))
Evet haklısın şaka bir yana bir tek Alevilik vardır oda Hz.Alinin çizgisidir.Kim bu çizgiye uyarsa alevi odur.Bizler aleviyiz sadece aleviyiz bektaşi değiliz.
Garcia yazmış:
bu tip insanlar çorum alevileri içinde istisnadır...

İstisna değilde çok özel diyebilirdin. Hz.Alinin çok özel dostları diyebilirdin.o zaman ilk defa iyi bir cümle doğru bir cümle yazmış olurdun.

Garcia yazmış:
yani bu ehlibeytçilerin peşine takılan onların kandırdıkları adam sayısı,çorumdaki alevi nüfusu göz önüne alındığında küçük bir kesimdir.yani ne türk ne de kürt kökenli alevilerden pek itibar gördükleri söylenemez.ama genede,bazı alevileri kandırmayı başarmışlar...

Şu sayılardan ne umarsınız anlamıyoruz.Bir kişi bile olsanız doğru yoldan gidiniz.
Garcia yazmış:
arkadaşlar bu teoman şahin ve ekibi,alevilere iran şiiliğini yani imami şiiliği dayatmaya çalışıyor.
Yanılıyorsun biz sadece teklif ediyoruz dileyen dinler dileyen dinlemez mahşeri sonucuna katlanır.
onlarda alevileri şiileştirmeye çalışıyor.oysa,gerici faşist iran yönetimi alevilerin düşmanıdır ve son dört yıldır,iranda onlarca,yüzlerce alevi katledilmiş,çok sayıda alevide hapishanelere konmuş,cem evleri kapatılmış ve bazılarıda yakılıp yıkılmıştır.yobaz,gerici,faşist iran yönetimin düşüncelerini alevilere empoze etmeye çalışan ehlibeyt derneği ve onların arkasındaki güçler,aleviliği yok etmeye çalışıyorlar.

Sen yalancı birisin ayrıca iftiracısın.
Çünkü:
1-İranda cemevi yokki kapatılmış olsun eğer doğru sözlüysen birtane kapatılan cemevi söyle kentini söyle yerini söyle ..asla söyleyemezsin çünkü yalan söylüyorsun aleviforumda çoğu senin türünden olduğu için yalanın tutuyor ama burada yalanını kimse yemez.
2-Eğer yalancı değilsen bırak yüzlerce katledileni bize bir tane katledilen alevi ismi söyle nerede hangi şehirde katledilmiş kanıtla sadece bir tane söyle söyleyemezsin çünkü yalancısın.
3-Gerçek faşist sensin çünkü faşistler hem yalancı olur hemde iftiracı olurlar biz faşistleri bu yönleriyle de tanırız.
teoman şahin,yani imam efendi bu çabalarını aleviforumda da sürdürmeye,insanları kandırmaya çalıştı ama çabuk deşifre oldu.forumda' 'biralevi'' rumuzuyla yazıyordu.mutlaka bilmediğimiz,başkalarıda vardır.aynı amacı güden.çünkü bir aralar forumda şiilik propagandası yapan ve çok genç yaşta beyni yıkanmış olanlar vardı.bu tip şahıslara karşı dikkatli olalım...

Bencede dikkatli olun yoksa 12 imamların fikirleri ortalığı kaplarda rezil olursunuz…buradanda anlaşılıyor ki sadece faşist değil aynı zamanda yezidsinizde çünkü 12 imamların yolunun yayılmasından en çok yezit gibiler korkuyordu.

bu sitede şiilik propagandası yapanlar şunu bilsinlerki,bu forumda istedikleri gibi at oynatamayacaklar.hepsiylede her konuda tartışmaya hazır olduğumuzu ve onların,gerici,yobaz fikirlerini çürütecek ve gerekli olduğundada forumda teşhir edecek insanlarında var olduğunu bilsinler.
EEE bak burada birçok kişi sansürden şikayet ediyor susturulduğunu söylüyor böylemi tartışacaksınız? Aynı muaviye kurnazlığı sizi eleştireni susturup meydanı boş bırakıp at oynatacaksınız sonrada her konuda tartışmaya hazırız palavrası atacaksınız buyrun burada tartışalım ve asla korkmayın kimseler sizi susturamaz ….

özellikle,ehlibeytçilerin aleviforum'a sızmaya çalışan ajanları bunu iyi bilsinler.

yani yalanlarınızı söyleyenler ajan olup forumunuza sızmışmı oluyorlar? O zaman foruma üyelik standartlarınızı baştan belirleyinde kimse beyhude çabalara girmesin.

önce iran yönetiminin alevilere neler yaptığını biliyoruz.yakın bir geçmişe kadar tamamen alevi/kızılbaş/safevi olan güney azerbaycan ve kuzey azerbaycan'da şiiliğin nasıl yayıldığını ve bu bölgelerdeki yaşayanların, nasıl asimile edildiklerinide biliyoruz.iran yönetimi şu anda hala oralarda yaşayan bir kaç milyon aleviyide(en az 5 milyon olduğu tahmin ediliyor) asimile etmeye,sindirmeye çalışıyor.üstelik şiileştirme operasyonları iranda,büyük çoğunluğu türkmen ve bir bölümüde kürt olan alevileri ''farslılaştırma-farisileştirme'' çabalarınında bir parçasıydı.on binlerce ilericiyi,sosyalisti,devrimciyi katleden dinci-faşist iran yönetimi şimdide muhalif talepleri olan türkmen alevileri katlediyor,hapishanelere dolduruyor,idam ediyor,cem evlerini kapatıyor ve bazı cem evlerinide yakıp yıkıyor...ama ülkemizdeki şiiliğe özenenler bütün bu olanlara rağmen,alevilik diye insanlara imami-şiiliği sunmaya devam ediyor.2006 da iran'da koşaçay kentine bağlı bir alevi köyde yaşayanlar;ana dilleri olan türkçe'yi,özgürce konuşmak ve kendi inançları olan aleviliği'de özgürce yaşamayı talep ettiler ve bir çoğu katledildi.

Palavrayı ve boş lafları bırak somut örnekler ver hangi bölgede hangi alevi katledilmiş isimleri nelermiş ?kim bu hapishaneye atılanlar ?öyle ya o kadar eminsinki bunların isimlerini kentlerini dahi biliyorsundur yoksa bilmiyorda İsrail ajanlığı yaparak iranı kötülemeye mi çalışıyorsun?
Ben yöneticilerinizin yerinde olsam senin bütün özel ilişkilerini incelerdim kesin bir şeyler çıkar zira 12 imam yoluna bu kadar düşman olmak sıradan insanların harcı değildir.orada 25 milyon kişi türkçe konuşuyor ve bu yüzden farslılar bile iyi kötü türkçe biliyor sen tutmuş ne palavralar atıyorsun.
arkadaşlar bu tip, şiilik girişimlerine karşı dikkatli olalım.şiilik propagandası yapanlar aleviliğin can düşmanıdır ve aleviliğin ismini kullanarak,alevilik adı altında şiilik propagandası yapıyorlar.
Allahın laneti yalancıların üzerine olsun inş.
Sausen yazmış:
Merhaba Canlar,
Bıraksınlar bu şiileştirme oyunlarını.
Ne işimiz var bizim camii ile.
Biz burda boşuna mı konuşuyoruz.
Cem evi yerine neden cami yapıyorlar.
Canlar özümüz bellidir ve bu özün gereği neyse o yapılır.
Aksi durumların bize zarar vereceği gün gibi ortadadır.
Bu tür oyunlara gelmeyelim...

Bunlar oyun mu gerçek mi ? gözün kapandığında anlayacaksın ama korkarız çok geç olacak.
can

Mesaj gönderen can »

s.a.bende o konulan resimleri görebilmek için üye oldum. forumu sonuna kadar gözden geçirdim.hep aynı tür mesajlar çorum ehli beyt camisini alevi düşmanı yapmışlar çıkmışlar.aslında sitelerinde böyle yazılar çıkması iyi belki içlerinden birkaçı düşünürde gelir görüşlerin muhasebesini yapar...ne kadar eleştirici yazılar olsada konuyu açan arkadaşı kutlarım.ve buraya gelip bizle tartışmayı tavsiye etmişler.inş.selametle...
can

Mesaj gönderen can »

s.a. şu bir iki saatlik zaman dilimi içinde bir daha göz attım bakalım diğer yerlerde ne yazıyor diyerek..aman Allah'ım......
yani adaptasyona uğramamış bir Alevinin duracağı yer değil.sanmıyorum ki orda cem evlerine gidenler bile olsun.yaptıkalrı anketler islam hakkında yazdıkları Kur'an a atfettikleri.....kardeşler önceki yazdığım yazıda gelseler tartışsınlar diyordum ama bişey farketmezmiş. :(
ali muhsin

Aleviforumu bir tuzak dikkat edin !!

Mesaj gönderen ali muhsin »

Aleviforumu bir tuzak dikkat edin !!

degerli arkadaslar

Aleviforumu inceledigimizde üye kayitlarina dikkat etmeniz gerekmektedir, verecegim bir site adresinde bir sahsin bu site yüzünden isini kaybettigni ve nedenlerini acikliyor ..aciklamasinda "aleviforuma" üye oldugunu ve kimlik numarasini verip deyimleri ile" TC " tarafindan banlandigini yazmis ve kimlik numarasi sayesinde kisiligi ortaya cikip isinden olmus ..bazi yazilarda ise agir hakaretler icermektedir..bunu okudugumda tekrar aleviforum sitesine girdim ve gercektende bazi sahsi biligiler isteniyor verecegim adreste sizinde inceleyeceginizi umuyor tetbirli davranmanizi diliyorum

http://www.aleviforum.org/

arkadaslar sakin özel ve sahsi bilgilerinizi hic biryere vermeyin , bu misal,GERCEK ADINIZ SOYADINIZ, BANKA NUMARANIZ ,KIMLIK KARTI VEYA PASAPORT NUMARANIZ , veya size ayit kendi ÖZEL TELEFON NUMARALARINIZI vermemenizi tavsiye ederim . aksi halde bazi kisiler tarafindan ya banlanir yada hacklanirsiniz ,ayrica e mail adressinizin GIZLI SIFRESINIDE vermemeye bakin . bir sitede veya herhangi bir forumda bu bilgileri sizlerden isteniliyorsa tavsiyem o gibi yerlerden sizlerin uzak durmasidir...SAYGILARIMLA
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

huseyn yazdı:
ateist alevi olamaz mı??

bu soruya olmaz diye cevap vermişsiniz. siz kim oluyor da buna karar verme yetkisini kendinizde görüyorsunuz??
,
işte saçmalığın daniskası.
Sen kim oluyorsunda ateist alevi olur diyorsun?
Terbiyesiz herif....
Alevilik öz be öz islamdır.
Hak muhammed Ali yoludur........
Bundan gayrısıysan ben aleviyim deme. Atesitim de, zerdüştüm de ziizobum de yamyamım de.. kendine ne dersen de aleviyim deme!
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Ya nedir bu aleviforum olayı benim kafam karıştı. Bir arkadaş açıklama yapar mı? Bir de bu formun tam linkini (ağimini) alabilir miyim?
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .

“Serbest Kürsü” sayfasına dön