Cem İbadeti ve Kur'an-i Dayanağı

3nokta

Re: Cem İbadeti ve Kur'an-i Dayanağı

Mesaj gönderen 3nokta »

alone man can,
biz burada ve gerçek yaşamda dediğin düşüncede olanlarla çok karşılaştık haksız mıyım?
Ama bu şahısla ilgili hemen önyargılı olup hareket etmek istemiyorum. Çünkü herkes aynı olmayabilir. Bizim bu mantıkta önyargısız hareket etmemiz gerekmez mi? Üsluplu bir ortam da daha güzel ifade edemez miyiz kendimizi?
HAk Muhammed Ali as yardımcın olsun.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

meshedi313 yazdı:alone man can,
biz burada ve gerçek yaşamda dediğin düşüncede olanlarla çok karşılaştık haksız mıyım?
Ama bu şahısla ilgili hemen önyargılı olup hareket etmek istemiyorum. Çünkü herkes aynı olmayabilir. Bizim bu mantıkta önyargısız hareket etmemiz gerekmez mi? Üsluplu bir ortam da daha güzel ifade edemez miyiz kendimizi?
HAk Muhammed Ali as yardımcın olsun.
ok
kendi açından haklısın
senin için ve izleyenler için iyi faydalı deneyim olacaktır zira böylesi mikrop çok nadiren bulunuyor
çarpıtan daldan dala atlayan pişkin ve arsız sinsi ve kurnaz kendimizi geliştirmek için iyi ! bir virüs türü tarihte muaviyeye benzetiyorum
ha sürekli mutasyon geçirdiğini hatırlatayım :D ama hep negatif yönde geçiriyor :D
başarılar diliyorum
Dede-baba

Mesaj gönderen Dede-baba »

meshedi313 yazdı:Üç mesele üzerinde yazışmak istiyorum.
1. Kaynaklar meselesi
2. Alevilik ve Bektaşilik kavramları nedir neyi ifade eder? FArklı şeyler midir?
3. 12 İmamlarla Ehl-i Beyt'in son bulması ile ilgili görüşünüz.
Bunları okuyacağınızı umarak yazıyorum. Birazca uzun olabilir.

Mesele 1.
Kaynaklar noktasında Hacı Bektaşı serçeşme ve temel kaynak olarak belirlediğinizi seyyid olnaları kaynak kabul ettiğinizi yazdınız.
Dünyada mesela Irak'taki seyyidlerle Türkiye'deki seyyidler çok farklı düşünüyor hangisini kabul edeceksiniz?
Ayrıca Türkiyedeki sunni seyyidlerle bektaşi seyyidler de farklı düşünüyor
hatta bektaşi olan seyyidler dahi farklı farklı düşünüyor peki hangisini kabul edeceksiniz? Ve bu seçimde kriteriniz ne olacak? Bu kriteri neye göre belirleyeceksiniz.
Bazı seyyid olduğunu savunan bektaşi dedeleri Aleviliğin İslamla alakası olmadığını yazıyor bazıları da alakadar olduğunu yazıyor hangisi doğru?
Bazı seyyidler namazın orucun varlığını kabul ediyor ama hanefi sunni fıkıhlarını kabul ediyor bazıları da 12 İmam Caferi fıkhını kabul ediyor, bir başkası semahı kabul ediyor nakşi olan seyyidler kendi zikirlerini kabul ediyor, mevleviler semayı kabul ediyor, hangisi doğru hangi seyyidin dediğini kabul edeceğiz?]
Seven ve Rahmetiyle tüm alemi kuşatan Allah'ın adıyla

Birinci tespitinle başlayalım, Aleviler Hacı bektaş-ı veli'nin ve daha evvelki seyid nesli Pirlerin Kur'an yorumlarına tabidir... bu Pirlerimiz Bizzat 12 İmam 'ın soyundan gelir, ve seyiddir...

Dünyanın birçok yerinde seyidler ve şerifler vardır... biz kimseyi yalanlayıcı yada inkarcı olmadık... her coğrafya kendi kültürü kabülleri ve gelenekleri içerisinde islamı anlamış ve yorumlamıştır... bu nedenle oradaki seyidlerin Anadoludaki seyidlerden farklı şekilde islamı yorumlamış olmaları o coğrafyanın kültürel ve coğrafik gerçekleriyle alakalıdır..

fakat öz olarak Eğerki herhangi bir seyid'in söylemi ibadet farklılıkları dışında iyilik, barış, ve sevgi üstüne değilse.. ne söylerse söylesin Kur'ani olmadığı için kabul edilemez...

demekki birinci ölçeğimiz Kur'an olacak... ikincisi sözleri sevgi ve barış esenlik üstüne olacak, fitne çıkaran savaş çığartlığı yapan, inancı nedeniyle kendi gibi inanmayanlara düşman olan bir anlayışı savunan kim olursa olsun kabul edilemez...

Ümmedi Muhammed Güzel ahlakı tamam erdirmeye geldi.. sevgi ve barışı yaymaya geldi.. malı- canı namusu tehlikeye girmedikçe savaşmayı haram kıldı...

aracı amaç yapmayalım, Biz muaviyeye yezide neden lanet ederiz.. namaz kılmadığı için mi* oruç tutumadığı yada hacca gitmediği için mi* bunun için mi hz. Ali İmam hüseyin karşı durdu bu insanlara.. oysa muaviyede yezitte bu ibadetlerin hepsini yapardı... fark nerede?
meshedi313 yazdı: Değerli can,
gördüğümüz gibi seyyidler arasında bir sürü fikir farklılıkları var. sizin kaynak kabul ettiğiniz seyyidliğe göre bunların hepsinin de kabul edilebilmesi gerekir ama hepsi de farklı o halde orataya büyük çelişkiler çıkıyor bu düşünce sunnilerin sahabenin hangisini takip edersen kurtuluşa erersin düşüncesiyle aynı düşünsel çelişkilere sahip gibi görünüyor.?]
Fikir ayrılıklarından kastınız ibadet biçimselliği ise, bu farklılık inanın sünnilerde daha fazladır.. örneğin hiç mali birinin nasıl namaz kıldığına baktınız mı* ya hanifinin yada şiilerin aynı mı*

Ben bu farklılıkları önemsemem, o inanç biçinin nasıl insan ortaya çıkardığına bakarım.. yoksa koskoca bir dn günde beş vakit el yüz yıkamaya cimnastik hareketleri yaptırmaya gelmedi* bu ibadetler sadece araçtır amaç değil...,

o yüzden hangi seyid doğrudur.. değil hangi seyidin öğretisi hangi çeşit insan tipi çıkarıyor ona bakmalıyız..
meshedi313 yazdı: Değerli can,
kaynak belirlemek için seyyidlerin ölçü olduğu ya da kaynak olduğu noktasında hangi deliliniz var? Yani hangi delile göre seyyidleri kaynak kabul ediyorsunuz?
Hacı Bektaşı ölçü kabul etme noktasında onu pir kabul etme noktasında hangi deliliniz var . Hz Peygamber nerede ya da Kuran nerede Hacı Bektaş diye birisi çıkacak onun öğretilerine uyun demiştir?
Ben hangi delille hacı bektaşı serçeşme kabul ettiğinizi merak ediyorum?.?]
1- Bu eleştiri sizede yöneltilebilir elinizde 12 imam hadisi diye kaynaklarınızın doğruluğunun dayanağı nedir* elinizde aktarım olmayan yani rivayet olmayan bizzat 12 imam 'ın kaleminden çıkmış eserler mevcut mu* değilse nasıl bunlara kesin bir şekilde iman edebiliyor ve tabi oluyorsunuz*

2- Unutmayın sizin 12 İmam rivayet ve aktarımlarınızda sonradan oluşturuldu... Yom benim elimde bizzat hz. ali'den kalan yada 12 İmam 'dan kalan belge ve vesikanız varsa eyvallah başım gözüm üstüne getirin... ama yok.. değil mi?

3- üstelik Bizim İmam Cafer buyruğumuzda akşamdan sabaha uydurulmadı...

4- Hacı Bektaş'ı ne kadar tanıyorsunuz bilmiyorum.. ön yargılarınız var görüyorum.. hacı bektaş'ın 4 kapı kırk makam öğretisi Kur'anın pratik uygulmasıdır.. inceleyin derim Kur2ana aykırı bir yerini bulursanız gelin sohbete devam edelim...

5- haşa ki biz kendimize bektaşi yada alevide demiş değiliz biz İslamız.. Hz. Ali'ye ve evladına tabi olanlarız başkası bize Alevi demişşse... ve hz. Ali 2ye tabi olduğumuz için bu adı takmışsa onların sorunu.. biz aleviliyiz derken islamın hz. Ali ve evladının yorumuna tabiyiz bunu kastederiz

meshedi313 yazdı: İşin hakikatı- Doğru kaynak belirleme
Hz Muhammed saa kendisinden sonra Kuran ve Ehl-i Beyt as'ı emanet bırakmış bunlara uyarsak kutuluşa ereceğimizi buyurmuşlardır.
Başka bir yerde kendisinden sonra 12 İmam olduğunu bunlara uymamız gerektiğini ifade etmiş ve isimlerini tek tek saymıştır.
Yani temel kaynaklarımız Kuran ve Ehl-i Beyt as 12 İmamlardır.
Bir kaynakta olması gereken nitelikler?
Tutarlılık, güvenirlilik, gerçeklik, masumluk vs bunları sıralayabiliriz.
seyyidler arasında tutarlılık guvenirlilik ve gerçeklik yoktur. Hacı Bektaş hakkında uygulama ve teoride tutarlılık yoktur.
seyyidler ve hacı bektaş masum değilleridir.
Oysa Kuran ve Ehl-i Beyt tutarlıdırlar yani çelişki yoktur aralarında Ehl-i Beyt Kuranı söyler Kuran Ehl-i Beyt'i 12 İmamların hepsi de aynı şeyi söyler ...
bu kaynaklar güvenilirdi gerçektir ve geçerlidir.
Oysa Bektaş Velinin eserlerinin ona ait olup olmadığı konusunda dahi bektaşiler arasında çelişkiler vardır.
seyyidler ve hacı bektaş masum değildir hataları ve günahları mutlaka varıdr ama azhap 33 Ehl-i Beyt as,2ın masum olduğunu beyan eder.
Her akl-ı selim şahsiyerl
masum olan, geçerli, güvenilir, tutarlı, gerçekçi kaynağı kabul eder, etmelidir de.
Eğer değerli arkadaşlarım ve siz değerli üyemiz kabul ederseniz bu madde üzerine herkes düşüncesini belirttikten sonra diğer maddeye geçelim.
1- Aleviler Ehli beyt'e uyarlar.. tabidirler..

2- kaynak konusunda ise sizin rivayetleriniz ne kadar tutarlıysa alevilerinkide o derecede tutarlıdır.. bunun dışında bizzat elinizde hz. Ali'nin kaleminden çıkmış vesika ve yazı varsa getirin.. yoksa lütfen sukut buyurunuz yoksa sizin yaptığınız eleştiriler aynen sizede yapılır..

3- Hacı Bektaş'ın 4 kapı kırk makam öğretisinin tutarsız yada Kur'an ile çelişen yönü varsa bunu belirtin aksi halde önyargılarınızla hakaret etmeyin
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Birinci tespitinle başlayalım, Aleviler Hacı bektaş-ı veli'nin ve daha evvelki seyid nesli Pirlerin Kur'an yorumlarına tabidir... bu Pirlerimiz Bizzat 12 İmam 'ın soyundan gelir, ve seyiddir...
artistlik yapma kim bu pirler seyitler ve yazılı kitapları nelerdir? ve bektaş efendinden öncekiler kimdir? kıvırmadan açık açık isim yaz

2- Unutmayın sizin 12 İmam rivayet ve aktarımlarınızda sonradan oluşturuldu... Yom benim elimde bizzat hz. ali'den kalan yada 12 İmam 'dan kalan belge ve vesikanız varsa eyvallah başım gözüm üstüne getirin... ama yok.. değil mi?

bisati uydurdu beşyüzyıldır bu uyduruk esere inanıyorsunuz ama sadece anadoludaki cehaletten dolayı

4- Hacı Bektaş'ı ne kadar tanıyorsunuz bilmiyorum.. ön yargılarınız var görüyorum.. hacı bektaş'ın 4 kapı kırk makam öğretisi Kur'anın pratik uygulmasıdır.. inceleyin derim Kur2ana aykırı bir yerini bulursanız gelin sohbete devam edelim...

elin sünni tasavvufçusunu başımıza sarmaya ne kadar meraklıymışsınız
tuhaftır 12 imamlara karşı çıkan onlardan gelen sözlere karşı binbir şüphe çıkaranlar söz bektaşa gelince her türlü sözü şüphesiz kabul ediyorlar bektaşın soyu ve sünniliğiyle ilgili bölümü git oku ve itirazlarını oraya yaz

5- haşa ki biz kendimize bektaşi yada alevide demiş değiliz biz İslamız.. Hz. Ali'ye ve evladına tabi olanlarız başkası bize Alevi demişşse... ve hz. Ali 2ye tabi olduğumuz için bu adı takmışsa onların sorunu.. biz aleviliyiz derken islamın hz. Ali ve evladının yorumuna tabiyiz bunu kastederiz

sana kimsenin alevi dediği falanda yok tipik fesadik bir bektaşisin sebatayist yada mason olma ihtimalide var yöntemlerin benziyor ama ne olduğunla değil fikirlerinle ilgilenilmesi gerekir

tam tersi Ehli beyte uyanlar alevidirler uymayan ama sözde aleviyim diyenler değil tabi gerçekten aleviyse zaten uyar ama günümüzde senin gibiler çok olduğu için böyle açıklamalar yapmamız gerekiyor

2- kaynak konusunda ise sizin rivayetleriniz ne kadar tutarlıysa alevilerinkide o derecede tutarlıdır.. bunun dışında bizzat elinizde hz. Ali'nin kaleminden çıkmış vesika ve yazı varsa getirin.. yoksa lütfen sukut buyurunuz yoksa sizin yaptığınız eleştiriler aynen sizede yapılır..
Alevilerin adına konuşma bektaşilerin adına konuş alevi bir sitedesin ve bu fikirlerle insanlara komik duruma rezil duruma düşme bektaşilik adına ise kimse sana birşey demez bektaşilikte her türlü uydurmasyon serbesttir
tüm dünyada kabul edilen N.belagayı tabiki kabul etmezsin ama uydurma buyruğu hemen kabul edersin ne tuhaf değilmi durumun hemen ne olduğun anlaşılıyor

3- Hacı Bektaş'ın 4 kapı kırk makam öğretisinin tutarsız yada Kur'an ile çelişen yönü varsa bunu belirtin aksi halde önyargılarınızla hakaret etmeyin[/quote]

bi kere 4 kapı hikayesi bektaşın değil yesevinindir önce bunu öğren bektaş bunu sadece tekrarlamıştır tabi makalat onun eseri ise
bektaş bölümünü de bi oku istersen hazmedebilirsen
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

sn dede-baba,
Sorulara kaamak cevap vermek doğru değildir. Sorularıma soruyla cevap vermek yerine sorularıma cevaplar alabilmeyi beklerdim.

şimdi bu yazdığınıza delil sunmalısınız. ortada olan bir hüküm tekrarlamanızı istemiyorum ben ben sizden delil isiyorum ve tekrar etmekistemiyorum aynı sorularımı.
Bana delil sunun biz Aleviler neden ve hangi delil üzere hacı bektaş ve başka seyyidleri takip edelim. bundan bizim mecburiyetimiz nedir?
12 İmam soyundan gelen herkes hak mıdır? Aralarından binlerceçelişki olan onca seyyid sıfatlı adam itikadi olarak farklıyken siz hangisini neye göre hangi ölçüte göre doğru kabul ediyorsunuz?
oysa peygamberimiz bize 12 imamlara uymamızı emretmiştir.ve onların isimlerini tek tek saymıştır.
Dünyanın birçok yerinde seyidler ve şerifler vardır... biz kimseyi yalanlayıcı yada inkarcı olmadık... her coğrafya kendi kültürü kabülleri ve gelenekleri içerisinde islamı anlamış ve yorumlamıştır... bu nedenle oradaki seyidlerin Anadoludaki seyidlerden farklı şekilde islamı yorumlamış olmaları o coğrafyanın kültürel ve coğrafik gerçekleriyle alakalıdır..
dinde kültür dibi coğrafyaya göre zamana göre temelden değişiklikler yapılamaz o zaman bu bidat ve yozlaşma olur. Biz cğrafyaların yorumları değil 12 İmamların islamı gerekir. gayrisi kurtarmaz batırır.

Ümmedi Muhammed Güzel ahlakı tamam erdirmeye geldi.. sevgi ve barışı yaymaya geldi.. malı- canı namusu tehlikeye girmedikçe savaşmayı haram kıldı...

aracı amaç yapmayalım, Biz muaviyeye yezide neden lanet ederiz.. namaz kılmadığı için mi* oruç tutumadığı yada hacca gitmediği için mi* bunun için mi hz. Ali İmam hüseyin karşı durdu bu insanlara.. oysa muaviyede yezitte bu ibadetlerin hepsini yapardı... fark nerede?
onların ibadetleri kandırmaca gösterişti. Biz onları Ehl-i Beyt as düşman oldukları için evmiyoruz. Yani Allah ve Ehl-i Beyt düşmanlarından teberri ediyoruz.
Biz Ehl-i Beyt'in düşmanlarıyla dost olandan da teberri ediyoruz. namaz oruç fururdur önce usül gelir.
İmam Hüseyin as namaz kılardı yezit içki içer şarkı söyler eğlence yapardı.
Farkı fark etmek lazım. İmam Hüseyin as gibi yaşamak yezit gibi yaşamdan da uzak durmak gerekir.

Fikir ayrılıklarından kastınız ibadet biçimselliği ise, bu farklılık inanın sünnilerde daha fazladır.. örneğin hiç mali birinin nasıl namaz kıldığına baktınız mı* ya hanifinin yada şiilerin aynı mı*

Ben bu farklılıkları önemsemem, o inanç biçinin nasıl insan ortaya çıkardığına bakarım.. yoksa koskoca bir dn günde beş vakit el yüz yıkamaya cimnastik hareketleri yaptırmaya gelmedi* bu ibadetler sadece araçtır amaç değil...,

o yüzden hangi seyid doğrudur.. değil hangi seyidin öğretisi hangi çeşit insan tipi çıkarıyor ona bakmalıyız..
sunnilerin yaptıkları bizi ilgilendirmez biz aleviler kendimize bakıyoruz ve dünyanın her yerinde 12 İmam takipçileri alevi şia caferiler aynı şekilde namaz kılıyorlar. bahsettiğim kastettiğim hem itikadi olarak hem de pratik olarak birçok fark olduğuydu.
kısaca diyorsun ki deneme yanıma yöntemiyle bulalım hakikatı. Ya hakikatı bulmaya ömrün yetmezse ya denediklerin hep yanlış çıkarsa o zaman nasıl olacak?
Deneyin bakın sonuç iyiyse o seyyidi takip edin eğer değilse başka seyyidi takip edin diye bir emir mi Kuran da ya da 12 İmamlarda Ehl-i Beyt'te ?
Hayır elbette Peygamber Allahın emriyle buyurdular ki kuran ve ehli beyt iki emanettir 12 İmamlar Allahın velileri her yüzündeki vasilerdir hak halifelerdir. İmamlardır onları takip edin diyor Allah resulü, seyyidleri deneyin hangisi iyi sonuç verirse onu takip edin demiyor.
1- Bu eleştiri sizede yöneltilebilir elinizde 12 imam hadisi diye kaynaklarınızın doğruluğunun dayanağı nedir* elinizde aktarım olmayan yani rivayet olmayan bizzat 12 imam 'ın kaleminden çıkmış eserler mevcut mu* değilse nasıl bunlara kesin bir şekilde iman edebiliyor ve tabi oluyorsunuz*

elinizde sanki 12 İmamların bizzat kendilerinin yazdığını ispatlayabildiğiniz herhangi bir kitap varmış gibi yazıyorsunuz. ÜStelik yorumlarınız ve kuran ayetlerindeki çıkarımlarınızın hiçbirini 12 İmamlardan delil getirerek yapmıyorsunuz aralara şiirler koyuyorsunu sadece.
Aktarımlar peygamberden sonra oluşturuldu ama 12 İmamların sözlerinin derlenmesi bizzat hayatları esnasında olmuştur. Bizzat imam as'ın sözlerini işiten şiaları dostları bunları kaleme almıştır. Diğer başlıkta yazdığım gibi bu iş ilim işidir. bir iki uydurma rivayet yüzünden onlarca binlerce doğru rivayet hadis ret edilemez. Hadis-rical ilmi denen bir ilim var ve bu ilim gerekli çalışmaları yapıp hangilerinin doğru hangilerinin yanlış olduklarını ortaya koyuyor bence şüphelerin varsa bu ilimle uğraşmalısın.
İmam cafer buyruğu dediğiniz kitap şeyh safiinin yazdığı çokça yozlaştırılmış bozulmuş bir kitaptır. hatta günümüzde bile aynı yayınevi 20 yıl arayla aynı kitabı farklı basabiliyor.

4 kpı 40 makam nerede geiyor hangi ayette bu uygulamaların 12 imamlarda görülmemesini nasıl açıklıyorsun. 12 imamlar böyle bir söylemde bulunsaydı hacı bektaş ismi önplana çıkmazdı herhalde.
4-40 rakamları sunni tasavvuf söylemidir.
makamlardan biri de ehli sunnet olmaktır şeklinde makalatta kayıtlıdır. bunun neresi aleviliktir. gülünç bir durum bence!
ayrıca bu ayzdığınız cevaplar benim sorularımla alakalı değil ben hacı bektaşı kabul etmede onu serçeşme olarak bilmede hangi delili kabul ettiğinizi sordum hangi delil diyor şu zaman da hacı bektaş gelecek ona uyun diye.
ama bak peygamber kendisinden sonra 12 imamların geleceklerini söylüyor! neden doğrudan 12 imamlara uymuyorsunuz?

3- Hacı Bektaş'ın 4 kapı kırk makam öğretisinin tutarsız yada Kur'an ile çelişen yönü varsa bunu belirtin aksi halde önyargılarınızla hakaret etmeyin
Elbette Aleviler Ehl-i Beyt as uyarlar ama bektaşiler hacı bektaşa balım sultana uyarlar. izzettin doğana sunni kökenli alevi kisveli m cemil kılıç gibi munafıklara uyarlar...!
Siz eleştirilerimize cevam vermediniz ki... orataya bir kaynak dahi koyamıyorsunuz ki inceleyelim sadece kişisel yorumlarınızı sunuyorsunuz. bugün bir isevi bile kurandan kendi yolunu hak ilan edebilir. kuran yoruma açık bir kitaptır ama doğrusunu Ehl-i Beyt as söyler.
4-40 diye 12 imamlarda bir uygulama bir tarikat pratiği yoktur. asıl siz bunun varlığını kurandan ve ehli beyt uygulamalarından ispat etmelisiniz. iddia sahibi sizsiniz...
. . .
Dede-baba

meshedi313 yazdı:sn dede-baba,
Sorulara kaamak cevap vermek doğru değildir. Sorularıma soruyla cevap vermek yerine sorularıma cevaplar alabilmeyi beklerdim.

şimdi bu yazdığınıza delil sunmalısınız. ortada olan bir hüküm tekrarlamanızı istemiyorum ben ben sizden delil isiyorum ve tekrar etmekistemiyorum aynı sorularımı.
Bana delil sunun biz Aleviler neden ve hangi delil üzere hacı bektaş ve başka seyyidleri takip edelim. bundan bizim mecburiyetimiz nedir?
12 İmam soyundan gelen herkes hak mıdır? Aralarından binlerceçelişki olan onca seyyid sıfatlı adam itikadi olarak farklıyken siz hangisini neye göre hangi ölçüte göre doğru kabul ediyorsunuz?
oysa peygamberimiz bize 12 imamlara uymamızı emretmiştir.ve onların isimlerini tek tek saymıştır.
dinde kültür dibi coğrafyaya göre zamana göre temelden değişiklikler yapılamaz o zaman bu bidat ve yozlaşma olur. Biz cğrafyaların yorumları değil 12 İmamların islamı gerekir. gayrisi kurtarmaz batırır.

onların ibadetleri kandırmaca gösterişti. Biz onları Ehl-i Beyt as düşman oldukları için evmiyoruz. Yani Allah ve Ehl-i Beyt düşmanlarından teberri ediyoruz.
Biz Ehl-i Beyt'in düşmanlarıyla dost olandan da teberri ediyoruz. namaz oruç fururdur önce usül gelir.
İmam Hüseyin as namaz kılardı yezit içki içer şarkı söyler eğlence yapardı.
Farkı fark etmek lazım. İmam Hüseyin as gibi yaşamak yezit gibi yaşamdan da uzak durmak gerekir.

sunnilerin yaptıkları bizi ilgilendirmez biz aleviler kendimize bakıyoruz ve dünyanın her yerinde 12 İmam takipçileri alevi şia caferiler aynı şekilde namaz kılıyorlar. bahsettiğim kastettiğim hem itikadi olarak hem de pratik olarak birçok fark olduğuydu.
kısaca diyorsun ki deneme yanıma yöntemiyle bulalım hakikatı. Ya hakikatı bulmaya ömrün yetmezse ya denediklerin hep yanlış çıkarsa o zaman nasıl olacak?
Deneyin bakın sonuç iyiyse o seyyidi takip edin eğer değilse başka seyyidi takip edin diye bir emir mi Kuran da ya da 12 İmamlarda Ehl-i Beyt'te ?
Hayır elbette Peygamber Allahın emriyle buyurdular ki kuran ve ehli beyt iki emanettir 12 İmamlar Allahın velileri her yüzündeki vasilerdir hak halifelerdir. İmamlardır onları takip edin diyor Allah resulü, seyyidleri deneyin hangisi iyi sonuç verirse onu takip edin demiyor.

elinizde sanki 12 İmamların bizzat kendilerinin yazdığını ispatlayabildiğiniz herhangi bir kitap varmış gibi yazıyorsunuz. ÜStelik yorumlarınız ve kuran ayetlerindeki çıkarımlarınızın hiçbirini 12 İmamlardan delil getirerek yapmıyorsunuz aralara şiirler koyuyorsunu sadece.
Aktarımlar peygamberden sonra oluşturuldu ama 12 İmamların sözlerinin derlenmesi bizzat hayatları esnasında olmuştur. Bizzat imam as'ın sözlerini işiten şiaları dostları bunları kaleme almıştır. Diğer başlıkta yazdığım gibi bu iş ilim işidir. bir iki uydurma rivayet yüzünden onlarca binlerce doğru rivayet hadis ret edilemez. Hadis-rical ilmi denen bir ilim var ve bu ilim gerekli çalışmaları yapıp hangilerinin doğru hangilerinin yanlış olduklarını ortaya koyuyor bence şüphelerin varsa bu ilimle uğraşmalısın.
İmam cafer buyruğu dediğiniz kitap şeyh safiinin yazdığı çokça yozlaştırılmış bozulmuş bir kitaptır. hatta günümüzde bile aynı yayınevi 20 yıl arayla aynı kitabı farklı basabiliyor.

4 kpı 40 makam nerede geiyor hangi ayette bu uygulamaların 12 imamlarda görülmemesini nasıl açıklıyorsun. 12 imamlar böyle bir söylemde bulunsaydı hacı bektaş ismi önplana çıkmazdı herhalde.
4-40 rakamları sunni tasavvuf söylemidir.
makamlardan biri de ehli sunnet olmaktır şeklinde makalatta kayıtlıdır. bunun neresi aleviliktir. gülünç bir durum bence!
ayrıca bu ayzdığınız cevaplar benim sorularımla alakalı değil ben hacı bektaşı kabul etmede onu serçeşme olarak bilmede hangi delili kabul ettiğinizi sordum hangi delil diyor şu zaman da hacı bektaş gelecek ona uyun diye.
ama bak peygamber kendisinden sonra 12 imamların geleceklerini söylüyor! neden doğrudan 12 imamlara uymuyorsunuz?

Elbette Aleviler Ehl-i Beyt as uyarlar ama bektaşiler hacı bektaşa balım sultana uyarlar. izzettin doğana sunni kökenli alevi kisveli m cemil kılıç gibi munafıklara uyarlar...!
Siz eleştirilerimize cevam vermediniz ki... orataya bir kaynak dahi koyamıyorsunuz ki inceleyelim sadece kişisel yorumlarınızı sunuyorsunuz. bugün bir isevi bile kurandan kendi yolunu hak ilan edebilir. kuran yoruma açık bir kitaptır ama doğrusunu Ehl-i Beyt as söyler.
4-40 diye 12 imamlarda bir uygulama bir tarikat pratiği yoktur. asıl siz bunun varlığını kurandan ve ehli beyt uygulamalarından ispat etmelisiniz. iddia sahibi sizsiniz...
Ebu Hasaneyn

Mesaj gönderen Ebu Hasaneyn »

dede-baba allahimizi c.c muhammedimizi s.a.a ehli beyti a.s seviyorsan artik sus git bu sacmaliklari o yeni yeni anlamayan ne idugu belli olmayan kaynaklari ve rivayetleri yeni yetismis taliplerine ver git onlara saz calin icki icin de ama 5 vakit allahin kabesine Ali a.s in zuhura geldigi yone donmeyin de turbanda gerekmez niye bizim kalbimiz temiz ya o yeterli bize onemli olan ic temizliktir sekil gerekmez eee o zaman sekil gerekmezse niye basin donunceye kadar donup sarki soyluyorsun kardesim hani sizde sekil yoktu o zaman oturdugun yerde tesbih takdis ve tehlil et senin dedigin boyle yapma kardesim yeter artik ne dedigini bil ve sahih kaynak ve delil goster kardesim boyle birbirimizle bilgi alisverisi verip alacagimiza birbirimizi bozup atmiyalim kardesim yol bu ya caferi olup ehli beyt a.s mektebine uyarsin yada dusmanlarina uyup fikih ve ibadetlerini istemedende olsa yaparsin vesselamu aleykum ve rahmetullahi ve bereketuh
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

bu dedebaba gibiler iyiden şaşırmış olmalılarki
12 imamların anlattığı ibadetlere şekilcilik diye karşı çıkıyorlar öze bakarız batıni yorum yaparız diyorlar sonrada
cemlerde boğazlarına kadar şekile batıyorlar saz çalıyorlar semah dönüyorlar yok tarikat abdesti yok 12 hizmet diye şekilden şekile giriyorlar bu çelişkilerini bir türlü görmüyorlar hele dede karşısında düştükleri durumlara insanın içi acıyor
Allaha secdeyi rükuyu kıyamı şekil diye reddedenler dedenin önünmde ne durumlara düşüyorlar bu bektaşiler ne kadar aptallaşmışlar insanın inanası gelmiyor
madem batınisiniz sazsız cem yapsanıza
semahsız ibadet yapsanız<ya
tarikat abdestsiz yapsanızya
ya adam gibi batıni olun yada batıniyiz zırvasını bırakın adam gibi KUran ve ehli beyt yoluna girin
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Hasan Akça yazdı:bu dedebaba gibiler iyiden şaşırmış olmalılarki
12 imamların anlattığı ibadetlere şekilcilik diye karşı çıkıyorlar öze bakarız batıni yorum yaparız diyorlar sonrada
cemlerde boğazlarına kadar şekile batıyorlar saz çalıyorlar semah dönüyorlar yok tarikat abdesti yok 12 hizmet diye şekilden şekile giriyorlar bu çelişkilerini bir türlü görmüyorlar hele dede karşısında düştükleri durumlara insanın içi acıyor
Allaha secdeyi rükuyu kıyamı şekil diye reddedenler dedenin önünmde ne durumlara düşüyorlar bu bektaşiler ne kadar aptallaşmışlar insanın inanası gelmiyor
ya adam gibi batıni olun yada batıniyiz zırvasını bırakın adam gibi KUran ve ehli beyt yoluna girin
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
. . .
Dede-baba

meshedi313 yazdı:bu dedebaba gibiler iyiden şaşırmış olmalılarki
Bak şimdi yalan ve iftira yeni bir boyut kazandı..

biz ibadetin BELLİ BİR ŞEKLİ YOKTUR DEDİK.. ibadet herşekilde olabilir.. bunu ifade ettik..

sizin namazınızda ibadettir. bizim niyazımızda bir ibadettir semahta bir ibadettir.

sahi 12 imam senin gibi camiye gidip beş vakit namazmı kıldı? kıldı dersen YALANCISIN* özel mabetleri mi vardı? o yüce insanların.. VARDI DERSEN YALANCISIN..

inan senin su an kıldığın şekliylede namaz kılmıyorlardır..

fakat biz kimsenin ibadetini eleştiremeyiz çünkü ibadet Allah içindir Allah rızası içindir 3. bir kişi karışmaz laf söylemeyez eleştiremez.. nasıl istersen öyle ibadet et.. yeterki riya ve gösterişten uzak dur..

meshedi313 yazdı: cemlerde boğazlarına kadar şekile batıyorlar saz çalıyorlar semah dönüyorlar yok tarikat abdesti yok 12 hizmet diye şekilden şekile giriyorlar bu çelişkilerini bir türlü görmüyorlar hele dede karşısında düştükleri durumlara insanın içi acıyor
1-İbadette çalıgı aleti yasak mı? yada müzik yasak mı* nerde kanıtın ayet nerde* yoksa senin şu bilgileri kendinden menkul müçtehid mollalkarın mı bunu söyledi

2- Sahi Kur'anda belli bir ezgi melodiyle okunmuyor mu? madem müzik yasak niye melodi var kur2an okunurken.. ya ilahi okunurken araplar TEF falan çalıyor* TEF müzik aleti değil mi* günümüzde ise, artık bütün araplar ve şiiler müzik aletleriye ilahiler söylüyor.. Allah'ın adını anıyor* bu ne iki yüzlülük

3- Kur'anda Hz. Davut ve ribabından bahseder... bak su hz. davut'un yaptığına kafir canım o sen görme onu müzik aleti RİBAB'ıda..

4- haa ya ezan sahi o niye belli makamlarla okunur.. hani şu şarkı makamları varya bir araştır bakalım... yahu insan bu kadar kendisiyle çelişir ve gözleri kör olur..

İŞTE BUNLARA CEVAP VERDE SONRA ALEVİLERİN SAZINA, DEĞİŞİNE SEMAHINA LAF AT..

Doğrusu sana bizim ibadetimiz şekil gelebilir.. kuşkusuz biz ibadeti senin için yapmıyoruz sende degelendiren değilsin...

meshedi313 yazdı: Allaha secdeyi rükuyu kıyamı şekil diye reddedenler dedenin önünmde ne durumlara düşüyorlar bu bektaşiler ne kadar aptallaşmışlar insanın inanası gelmiyor
::[/quote]

1- bakın biz red etmedik..

2- ibadette zaman ve mekan fetişizmi yoktur dedik.. yani ibadeti beş vakit ile sınırlandıramaz ibadet yeri olarakta camiyi gösteremnezssiniz deik..

3- ruku-secde-kıyam- şeklişnde namaz alevilerde de vardır.. fakat beş vakir günlük camide namaz Kur'anda değil sizde var.. bu yüzden biz tabi değiliz yani ibadetinizin günlük namaz kısmına ve mekan olarakta camiye karşıyız..

4- yoksa ibadetin kendine değil.. ayrıca ibadet olarak adece namaz anlayışınızada karşıyız kabul etmeyiz.. ibadetin belli bir şekli olmaz... tek bir kalıba hapsedilemez...

Siz heralde Allah ile kul arasında yüce bir makamdasınız ki Allah'a nasıl ibadet edilir söyleyebiliyorsunuz* yahu sen dinden çımışsın farkında değilsin* nasıl Allah'a ortak koşarsın.. nasıl Allah için yapılan bir ibadete laf söyler, yorumlar yanlışlığını söyleyebilirsin..

kimsin sen,, Allah tarafından yetkilendirilmiş. özel bir elçi misin yoksa aracımsın*

sanamı nasıl ibadet edileceği danışılacak-* sen ibadetlerin şekli yönün dehgelerlendiren merci misin?

diklkat edin biz sizin ibadetiniz yanlıştır demedik..

sadece ibadeti belli zamanlara hapsetmeniz.. ve cami gibi mekanları islamın mabeti olarak göstermenizi eleştirdik.. Kur'anda yoktur dedik.. kuşkusuz ibadetiniz Allah ile sizin aranızda..

ama siz ne yapıyorsunuz.. Allah için yapılan bir ibadeti yargılıyor yorumluıyor ve yanlıştır diyebiliyorsunuz.. söyleyin bu hakk sizemi Allah'mı ait.. Allah'a aitse, siz Allah'a ortak koşmuyormusunuz* nasıl bunun hesabını vereceksiniz*

Allah akıl versin ve dinden .çıkanlardan eylemesin..

“Cem, Semah ve Saz” sayfasına dön