Reenkarnasyon olayı

Ölümden sonra tekrar dirilip, adaletin tecelli edilişi...
Çeri

Re: Reenkarnasyon olayı

Mesaj gönderen Çeri »

yeshilyol yazdı:
Çeri yazdı:Şimdi bunlar gökyüzünde Yıldız-Nur- Melekmiş Allah bir gün bunlara kızmış ve insan olarak dünya´ya yollamaya başlamış.Kıyamete kadar bu sürecekmiş.Bazen Allahta Hızır suretinde, Ali suretinde insanların arasına karışırmış.

Diğer insanlar ise eğer iyi insan olurlarsa Nusayri olarak dünya´ya gelerek ödüllendirilirlermiş.
Nusayrilikten çıkıp başka dinlere mezheplere girenlerin aslında bu şekilde ödüllendirilenlermiş ama kıymetini bilmedikleri için eski dinlerine mezheplerine dönenler oluyorlarmış.
Bunları hangi nusayri kaynağından okudunuz, bu kaynağın adını ve yazarını, buradaki rivayetlerin ravilerini öğrenebilirmiyiz? Her sözümüzde bizden kaynak talep edenlerden ben de kaynak talep ediyorum. çok merak ettim.
İnan Keserin Çivi Yazıları Yayınevinden çıkan Nusayriler adlı kitabından ben böyle anladım.Ayrıca kişisel gözlemlerim.

Peki Nur ne demek?
yeshilyol

Mesaj gönderen yeshilyol »

Çeri yazdı:İnan Keserin Çivi Yazıları Yayınevinden çıkan Nusayriler adlı kitabından ben böyle anladım.Ayrıca kişisel gözlemlerim.

Peki Nur ne demek?
birincisi; inan Keser diye bir nusayri alimi var mı?
İkincisi; Bu adamın yazdığı kitaba nusayri kaynağı sıfatını kim verdi?
üçüncüsü; İnan Keser'e nusayri alimi, onun kitabına da nusayri kaynağı olduğunu kim söyledi?

Birisi kalkıp muhibuddin elhatib'in kitabını şia kaynağı sayarsa ne diyeceksiniz?

Kişisel gözlemleriniz nedir?

Veya benim kişisel gözlemlerim şianın itikadını belirleyebilir mi?
aleviyyun

Mesaj gönderen aleviyyun »

Çeri yazdı: İnan Keserin Çivi Yazıları Yayınevinden çıkan Nusayriler adlı kitabından ben böyle anladım.Ayrıca kişisel gözlemlerim.

Peki Nur ne demek?

İnan keser dışında daha bir kaç kitap daha var hakkımızda yazılmış olan... Bu kitaplar mı bizleri anlatacak yoksa bizmi kendimizi anlatacağız???? Bizlerin yazdığı kitaplar nedense hiç dikkate alınmaz...
Mesela sırf bu iftiralara karşılık http://alaweenonline.com/content/view/12/42/ linkteki kitapçık hazırlandı adı: المسلمون العلويّون شيعة أهل البيت (ع) بيان عقيدة العلويين türkçesi "ehlibeyt şiası müslüman alevilerin akidelerinin beyanatıdır" ve bunun altına lübnan ve suriyedeki 80 alevi şeyhi imza atmıştır.
Neden bunlar dikkate alınmıyorda bizleri karalamak için yazılan kitaplar daha çok dikkate alınıyor?
aleviyyun alevi bilgi kaynağı
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

ehlibeyt şiası müslüman alevilerin akidelerinin beyanatıdır
Bu kitabın Türkçesini bulabilir miyiz acaba?
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
aleviyyun

Mesaj gönderen aleviyyun »

3nokta yazdı:ehlibeyt şiası müslüman alevilerin akidelerinin beyanatıdır
Bu kitabın Türkçesini bulabilir miyiz acaba?
bu kitabın türkçesi yok ama http://www.aleviyyun.com/kitaplar/53-gercek-alevilik Ender hocamın yazdığı bu kitapta "Alevilerim İtikadı" başlığın altında, kitabın son bölümünde bu akideye değinilmiştir. Tam tercümesi değil, zaten akide aynı.... Yani bulabileceğiniz Türkçe Alevi akidesi işte bu kitapta yazılıdır....
aleviyyun alevi bilgi kaynağı
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

yeshilyol yazdı:
Hasan Akça yazdı:
yeshilyol yazdı:Hangi kaynaklardan kanıtlanmasını istiyorsunuz?
Kurandan ve o ayeti açıklayan 12 imamlardan nakil getirmelisin
yada iddiandan vazgeçip susmalısın
Tamam, Kurandan ve 12 imamlardan kanıt getirmek için hangi kaynaklardan kanıt istediğini sordum?
Yahu anlamıyormusun anlamazdanmı geliyorsun
rearkarnasyon iddianı 12 imamların hadisleriyle kanıtla diyorum
bakalım 12 imamlar bu işe inanıyormu inanmıyormu
12 imamların sözünden kanıt getir
yeshilyol

Mesaj gönderen yeshilyol »

Hasan Akça yazdı:
yeshilyol yazdı:
Hasan Akça yazdı:
yeshilyol yazdı:Hangi kaynaklardan kanıtlanmasını istiyorsunuz?
Kurandan ve o ayeti açıklayan 12 imamlardan nakil getirmelisin
yada iddiandan vazgeçip susmalısın
Tamam, Kurandan ve 12 imamlardan kanıt getirmek için hangi kaynaklardan kanıt istediğini sordum?
Yahu anlamıyormusun anlamazdanmı geliyorsun
rearkarnasyon iddianı 12 imamların hadisleriyle kanıtla diyorum
bakalım 12 imamlar bu işe inanıyormu inanmıyormu
12 imamların sözünden kanıt getir
Hasan bey, ben yazışma adabı içinde yazıyorum, sana da aynı yöntemi tavsiye ediyoırum.
Biz burada sanki suç işlemişiz de sorguya alınmışız gibi bir hava ile sorular soruluyor ve bizden emre amade biçimde cevaplar vermemiz isteniyor.

kimsenin bizi inançlarımız ve görüşlerimiz hakkında sorgulama ve istediği şekilde cevap vermemizi bekleme hakkına sahip değil.

Reenkarnasyonu bu kadar merak ediyorsan ve öğrenmek için sorular soruyorsan aleviyyun kardeşimin sorduğu sorulara cevap ver, o zaman o da sana reenkarnasyonu kanıtlar, hem de kuran ve ehlibeytten.

ama "siz soru sorma hakkına sahip değilsiniz, ancak cevap verme hakkına sahipsiniz" diyeceksen o zaman iş değişir.
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

yeshilyol yazdı:
Hasan bey, ben yazışma adabı içinde yazıyorum, sana da aynı yöntemi tavsiye ediyoırum.
Biz burada sanki suç işlemişiz de sorguya alınmışız gibi bir hava ile sorular soruluyor ve bizden emre amade biçimde cevaplar vermemiz isteniyor.

kimsenin bizi inançlarımız ve görüşlerimiz hakkında sorgulama ve istediği şekilde cevap vermemizi bekleme hakkına sahip değil.

Reenkarnasyonu bu kadar merak ediyorsan ve öğrenmek için sorular soruyorsan aleviyyun kardeşimin sorduğu sorulara cevap ver, o zaman o da sana reenkarnasyonu kanıtlar, hem de kuran ve ehlibeytten.

ama "siz soru sorma hakkına sahip değilsiniz, ancak cevap verme hakkına sahipsiniz" diyeceksen o zaman iş değişir.
pes yani
rearkarnasyon var diyen sizsiniz bende biz aksini düşünüyoruz ama buyrun kanıtlarınızı yazın bizde düşünelim dedik
konuyu nereye bağladınız
soruyu soruylamı yanıtlayacaksınız
cevabınızı beklemekle birlikte tabiki
sorumuza yanıt vermek zorunda değilsiniz
biz bu ilginç gelen bu konuda bir tartışma ortamı açalım herkes kanıtı sunsun istemiştik yanlışmı yaptık?
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

aleviyyun yazdı:Öncelikle Arap Alevileri yeniden doğuşa inanıyor olmaları ahret inancını inkar ettikleri anlamına gelmemektedir. Genel itibarı ile Arap Alevileri Şia ile aynı kaynakları kullanır. Ama Şia’nın da bazı konularda tahrifata gittiğine de inanılır. Yada bazı konularda ketum olup konuyla ilgili imamlardan hadis nakletmediklerine inanmaktayız. Tabi bu bizim inancımız bu inanca Şia’yı kötülemek amacıyla da inanmamaktayız. Musa aydın kardeşimizin yukarıda yazdığı makaledeki hadislerin orjinalini de okudum ve açıkçası doğru olduklarına inanmıyorum. Yani imamların bu hadisleri rivayet ettiğine inanmıyorum. Tabi nedenlerini ileride sizde göreceksiniz.
Bu tartışmaya başlarken Şia kardeşlerimden bazı soruların net cevabını isteyeceğim maksat bu cevapları sizin ağzınızdan duymaktır. mümkünse net ve kısa olsun….
1- Barzah nedir? Ölüleri ruhları ne kadar berzah aleminde kalmaktalar?
2- Cennet yada cehenneme giriş ne zaman olacak ahretten öncemi sonramı?
3- Yaratıcı tüm insanlara karşı eşit ve adil midir?
4- Recat tüm insanlar için vuku bulacak bir olay mı yoksa ümmetin bir bölümünün mü başına gelecek? Sahi recat nedir?
5- Ümmet kelimesi kimin için kullanılır? Dinsel olarak kelime anlamı nedir?
6- Mesh nedir? şia da mesh var mıdır?
7- Kıyamet nedir? İnsanın ölümü kıyametinin kopması anlamına gelir mi? Sünnilerin inandığı küçük kıyamet ve büyük kıyamet Şia da var mı?
Not: bu sorularıma mutlaka yetkin birinden cevap beklemekteyim.

aleviyyun kardeşimin sorduğu bu sorulara yanıt bekliyoruz.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

aleviyyun kardeşimin sorduğu bu sorulara yanıt bekliyoruz.
Öyle sey olur mu?
Hasan kardes bir yazi eklemis. Reenkarnasyonun yanlis olduguna dair hem Kurandan hem hadislerden kanit getirilmis.
Simdi size düsen bunlarin tersini ispatlamak. Hadi bakalim.
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)

“Ahiret (Mead) İnancı” sayfasına dön