Cemevine Diyanetin sünni hocası atanırsa ne olur?

Musa Özateş

Cemevine Diyanetin sünni hocası atanırsa ne olur?

Mesaj gönderen Musa Özateş »

ziyaretçi defterinden alıntı

Kod: Tümünü seç

Mesaj Sahibi: musa
Merhabalar, 
Arkadaşlar Sivas'ın alevi köyüne Sünni imam atanmış ve cemevine yerleşmiş.Onunla da kalmayıp Atatürk'ün duvardaki resmini indirmiş. 
Dikkatimi çeken şey,köy muhtarının "cenazemizi yıkayacak imam yok" demesi ve imam istemesidir. O zaman bize düşen görev o köye Ehl-i Beyt mektebine mensup yolunu yolağını bilen birini göndermemiz gerekmiyor mu? Gitsin oraya yerleşsin,o köylü olsun artık.Hatta gönüllülük temelinde olursa daha iyi olur.Ama biz ne yapıyoruz,uzaktan gazel okumaya devam ediyoruz.Bütün eforumuzu biribirimize karşı sarfedip çaresiz kalıyoruz.Aslında havanda su dövüyoruz da farkında değiliz.Yazık,inanınki, çok zoruma gitti.Bence böylesi zamanda alevinin yanında olunmalı diyorum.Yoksa lügat parçalamakla yol sürülmez dostlar. 

biralevi yazmış:
Arkadaşlar musa can (sanıyorumki bu musa bizim musa özateş değil çünkü tarzı başka)her neyse önemli bir soruna değiniyor.KAtkıda bulunmak istiyorum:
Dİyanet hiçbir köye köy muhtarının talebi olmadan hoca atayamaz.Dİyanetin böyle bir yasal hakkı yoktur.Bunun içinde köylerde muhtarların devlete işlerinin düşmesinden yararlanıp muhtarları ikna etmeye çalışıyorlar.Muhtarlarda cenaze nikah vs durumlardan dolayı eninde sonunda teslim olmak zorunda kalıyorlar.
Bu asimilasyonu önlemenin birkaç yolu vardır.
1-Köyden bir yada birkaç kişi Caferi fıkhına göre gusül kefen talkın vesair gibi cenaze hizmetlerini bu konuları bilen bir alimden öğrenmek zorundadır.
2-Yada köyden bir genç bu konuları öğrenmek üzere(iran,ırak,Suriye,azerbeycan gibi 12 imam yolunu öğreten okullarda okuyarak) eğitim yaptırılmalı ve o ve civar köylerin ihtiyacı karşılanmalıdır.
3-Yada bu konuları bilen birisi gerektiğinde köye çağrılmalıdır.
Bu sadece köylerin sorunu olmayıp büyük kentlerde kasabalarda da aynı sorun yaşanmaktadır.
Bu sorunu Bektaşi dedeleri ve diyanet hocaları çözemez çünkü onlar 12 imam yolunu uygulamıyorlar.Bu iş ciddi bir iştir,ciddi bir konudur ihmale de gelmemelidir.İkamet bölgesindeki her alevi bundan dolayı sorumludur.
Herkes çevresine bu çözümleri önermeli arayışlar içine girmelidir.Zira 12 imam yoluna göre bu hizmetler her alevinin üzerine farzdır.
Örnek olsun diye yazıyorum:
Biz çorumda başlarda bu işleri kendimiz yapıyorduk,Caferi fıkıh kitaplarından okuyarak ve sorarak bir müddet yaptık,sonra bu noktada birkaç gencimizi yurt dışında eğitime gönderdik ve şimdi bu arkadaşlar tüm bu işleri yapıyorlar.
Çorumda konunun önemini kavrayanlar bilenler nikah kefen cenaze gibi hizmetlerde bize başvuruyorlar,
Önemini kavrayamayanlar ya diyanetten bir hoca buluyorlar yada yalap şalap bir Bektaşi dedesine yarı Sünni Hanefi inanca göre yarı Bektaşi tekerlemelerine göre bu işleri yaptırıyorlar ve ilahi vebale giriyorlar.
Ölüm hayatın en önemli gerçekliğidir ve konunun ciddiye alınması gerekiyor.

zaten diyanet ve bazı güçler cemevi yapımını bunun için istiyorlar,destekledikleri cemevlerine sünni hoca atayıp zamanla sünnileştireceklerini düşünüyorlar.hatta bazı alevi gençlerini diyanette eğitim işte alevi hocanız deyip bu şekilde sünnileştirmeyide düşünüyorlar,ama şu gözüküyorki alevi kökenli kişiler ne kadar bilinçsiz olsada bu çabayı tarihi refleksleriyle boşa çıkaracaklardır.
Kullanıcı avatarı
AlevîGenç

Mesaj gönderen AlevîGenç »

Alevîlerin kendi mezhepleri olan Caferî Mezhebi hakkında bilgilenmeleri lazım...
Muhammedî
Çocuklarla oynarken paylaşamazdık Ali rolünü Ali güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar kahraman

“Cem, Semah ve Saz” sayfasına dön