hz. ali efendimiz zamanında cem evi varmıydı?

umitaktas

Re: hz. ali efendimiz zamanında cem evi varmıydı?

Mesaj gönderen umitaktas »

bilgi vermeniz iyi oldu bu konuda. iranlı yetkili biz söylemedik diyorsa kabul ederiz. biz doğruya doğru deriz. biz sünniler gibi bir fikre körü körüne bağlı değiliz. bunu da herkes bilsin.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Bak Ümit can

Her gelen Cemevine gelsin diyorsun ,sen zannetmeki onlar (Atesistler Leninistler fetocular vs ) 12 imam askina geliyorlar tam aksine 12 Imamlara hakaret eden Imam Aliye ( Hasa ) Cellat diyenleri biliyoruz..Cemevinde ise Namaz kilinmaz .kilanada bir kilif uyduruyorlar .Ben burda Almanyada Cemevlerine giden ve sadece 12 Imamlarimzdan Hadis okudu diye kovulduklarini bilirim ! Nasil bir Hosgörüki Hiristiyani Siyonisti Ateiste Masona kucak acip 12 Imamcilari ise Asagilayip kovmak.bumu Hosgörü ? Sen Cemevlerinin perde arkasindaki dönen dalavereleri henüz bilmiyorun umarim cabuk uyanirsin !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
umitaktas

almanyadaki yaşandığın olayın doğru olması muhtemeldir. orada alevilikten ciddi bir kopuş var. ancak türkiyedeki cemevlerinde kuran okudu hadis okudu diye namaz kıldı diye kimsenin kovulduğunu duymadım. peki senin dediğini doğru kabul edelim peki cemevlerini ne yapacağız. kapatıcakmıyız. e peki alevilerin cenazeleri nerden kalkıcak. e malum camiler alevi cenazelerinin kaldırılması konusunda çok katılar. bir çözümün var mı? peki aleviler namazımızı nerde kılıcağız. sünni imamların arkasında mı?
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

umitaktas yazdı:almanyadaki yaşandığın olayın doğru olması muhtemeldir. orada alevilikten ciddi bir kopuş var. ancak türkiyedeki cemevlerinde kuran okudu hadis okudu diye namaz kıldı diye kimsenin kovulduğunu duymadım. peki senin dediğini doğru kabul edelim peki cemevlerini ne yapacağız. kapatıcakmıyız. e peki alevilerin cenazeleri nerden kalkıcak. e malum camiler alevi cenazelerinin kaldırılması konusunda çok katılar. bir çözümün var mı? peki aleviler namazımızı nerde kılıcağız. sünni imamların arkasında mı?
cemevleri içinde 12 imamların yaptığı ibadetleri yapacak şekilde dönüşmelidir bunu yapamayanlar artık bizden değildir
alevi caferi öğretisini bilen eğitim almış kişiler fıkıh uygulamalıdır cahil dedeler değil cenaze hizmetleri içinde özel ekler yapılmalıdır
bugünkü cemevleri sağlıksızdır kimi bektaşiliği uyguluyor kimi ateist-bektaşilik karışımı birşeyler yapıyor kimide sünni fıkhını uyguluyor ama kimsenin bilgisi olmadığı için anlamıyorlar çok kez katıldım gördüm cemevinde cenazeyi sünni usule göre yıkayıp kefenleyip defnediyorlar hiçkimsede bu gerçeği bilmiyor
biz buna itiraz edincede siz şiisiniz deyip ucuzca karşı çıkıyorlar yaptıklarının sünnilik olduğunun farkında bile değiller ama uyanış başladı ve artık durdurulamaz 12 imam yolu gelişecektir
AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

biz doğruya doğru deriz. biz sünniler gibi bir fikre körü körüne bağlı değiliz
Bu tavrin hosuma gitti kardes. Zaten olmasi gerekende budur. Dogruya dogru demek.
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

12 İmamları, velayeti, imameti tanıyın. Sonra neyin gerçek Alevilik olduğunu anlarsınız.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
umitaktas

Arkadaşlar siz diyorsunuz ki, diyanet cemevlerini destekliyor. Sizin kanaatiniz bu yönde. Ama şu da bir gerçek ki cemevlerini diyanet ibadethane olarak kabul etmiyor. Yine siz diyanetin cemevi açarak gerçek Aleviliğin öğrenilmesinin önüne geçtiğini söylüyorsunuz. Diyanet cemevlerini yasal olarak ibadethane olarak kabul ederse o zaman sizin söylediklerinizde haklılık payı olur. Yani diyanet cemevini ibadethane kabul ederse alevilerin ibadet yeri cemevi olarak tescillenmiş olur. Ancak diyanet cemevlerini ibadet yeri olarak kabul etmiyor. Yani sizin söylemlerinizde ki diyanet cemevlerini destekliyor ifadesi bence doğru bir ifade değil. Bu noktada bence çelişki içindesiniz. Kanaatimce diyanet Aleviliği her haliyle reddediyor. Sizin ifadenize göre Bektaşiliğin etkisindeki Alevilik de yine sizin ifadenize göre gerçek Alevilik de kanımca diyanet tarafından kabul görmeyecektir. Çünkü Atatürk’ün bence en büyük hatası sünni(muaviye ve yezidin islam anlayışı) islam anlayışına dayanan bir diyanet kurması olmuştur. Bugünkü diyanet tabi ki Aleviliği reddedecektir.
biralevi

Mesaj gönderen biralevi »

umitaktas yazdı:Arkadaşlar siz diyorsunuz ki, diyanet cemevlerini destekliyor. Sizin kanaatiniz bu yönde. Ama şu da bir gerçek ki cemevlerini diyanet ibadethane olarak kabul etmiyor. Yine siz diyanetin cemevi açarak gerçek Aleviliğin öğrenilmesinin önüne geçtiğini söylüyorsunuz. Diyanet cemevlerini yasal olarak ibadethane olarak kabul ederse o zaman sizin söylediklerinizde haklılık payı olur. Yani diyanet cemevini ibadethane kabul ederse alevilerin ibadet yeri cemevi olarak tescillenmiş olur. Ancak diyanet cemevlerini ibadet yeri olarak kabul etmiyor. Yani sizin söylemlerinizde ki diyanet cemevlerini destekliyor ifadesi bence doğru bir ifade değil. Bu noktada bence çelişki içindesiniz. Kanaatimce diyanet Aleviliği her haliyle reddediyor. Sizin ifadenize göre Bektaşiliğin etkisindeki Alevilik de yine sizin ifadenize göre gerçek Alevilik de kanımca diyanet tarafından kabul görmeyecektir. Çünkü Atatürk’ün bence en büyük hatası sünni(muaviye ve yezidin islam anlayışı) islam anlayışına dayanan bir diyanet kurması olmuştur. Bugünkü diyanet tabi ki Aleviliği reddedecektir.

Ümit can
Düşünmen analiz yapman soru sorup itiraz etmen güzel huylardır her alevi aydınında oloması gereken alışkanlıklardır bu huylarını geliştirerek yoluna devam edersen hak ve haikati bulduğun gibi kaybetmezsin de....
Biz devletin cemevlerini çeşitli korkular nedeniyle desteklediğini ileri sürüyoruz
ana sayfada Alevilere tavsiye yazılar başllığı altında alevileri ve aleviliği devletleştirme süreci başlıklı
yazıyı dikkatlice okursan birçok ipucu bulursun
süreç akp nin alevi açılımıyla da devam ediyor
diyanette bu süreci destekliyor ama dikkatli tavır almak zorundalar çünkü dayandıkları tabanıda ürkütmemeliler
cemevi noktasında diyanetin birtek şartı var onlar bu cemevlerinin bir bölümü mescid olsun oraya sünni imam atayalım istiyor diyorlarki hem tarikatınız hem şeriatınız bu şekilde yürüsün bu şart olursa cemevlerine ibadethane statüsü verecekler fakat bu noktada cemevleri yapan ve kendisini alevi kabul eden halk birşeyler sezdiği için bu şart henüz gerçekleşmediği içinde diyanet şu aşamada biraz çekingen menfi tavır sergiledi
yani diyanet cemevine karşı çıkmıyor burasının hoca atanmadan ibadethane olmasını şimdilik sakıncalı görüyor
diyanetin planına razı olanlarda var diyanetten pay alalım bölü,m alalım diyen dernek ve vakıflarda var ama henüz bu noktada anlaşma olmadığı için herkes beklemede

durumu bu bilgilerle bir kez daha analiz etmeni öneriyorum
umitaktas

cemevi noktasında diyanetin birtek şartı var onlar bu cemevlerinin bir bölümü mescid olsun oraya sünni imam atayalım istiyor diyorlarki hem tarikatınız hem şeriatınız bu şekilde yürüsün bu şart olursa cemevlerine ibadethane statüsü verecekler fakat bu noktada cemevleri yapan ve kendisini alevi kabul eden halk birşeyler sezdiği için bu şart henüz gerçekleşmediği içinde diyanet şu aşamada biraz çekingen menfi tavır sergiledi
buna katılıyorum. diyanetin amacı aleviliği asimile etmek sünnileştirmektir. ben diyanete tamamiyle karşıyım. malesef diyanetçiler halkın paralarını sağda solda inşaat firmalarında batırmaktadır. alevileri diyanetin bünyesine alma girişimleri aleviliği sünniliğe benzetme operasyondur. akp aslında tabanındaki alevi düşmanlığından ötürü alevileri diyanete kabul etmiyor. tabanı buna olumlu baksa aleviler diyanete alınır. fakat bu aleviliği devletleştirmedir. kendi pisliklerini alevilere de bulaştırmak demektir.
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

umitaktas yazdı:
buna katılıyorum. diyanetin amacı aleviliği asimile etmek sünnileştirmektir. ben diyanete tamamiyle karşıyım. malesef diyanetçiler halkın paralarını sağda solda inşaat firmalarında batırmaktadır. alevileri diyanetin bünyesine alma girişimleri aleviliği sünniliğe benzetme operasyondur. akp aslında tabanındaki alevi düşmanlığından ötürü alevileri diyanete kabul etmiyor. tabanı buna olumlu baksa aleviler diyanete alınır. fakat bu aleviliği devletleştirmedir. kendi pisliklerini alevilere de bulaştırmak demektir.
o halde diyanetin kaldırılması için neden çalışmıyorsunuz?
aynı fikirde olduğumuz ortak noktalarda neden birbirimize destek olmuyoruz?

“Cem, Semah ve Saz” sayfasına dön