Dede başkadır, Seyyit başkadır karıştırmayın

biralevi

Dede başkadır, Seyyit başkadır karıştırmayın

Mesaj gönderen biralevi »

DEDE BAŞKADIR SEYYİT BAŞKADIR;ONLAR KARIŞTIRIYOR SİZ KARIŞTIRMAYIN KARIŞTIRMAYIN.....

DEDE kavramı karşımıza ilk olarak eski Türk yazıtlarında çıkıyor.Dede Korkut türünden manevi önder,lider,eren,ermiş,otorite sahibi türünden anlamları bünyesinde barındırıyor.
SEYYİT ise aslı arapça olan ve ‘efendim,ağam,büyüğüm’ anlamına gelen bir kelimedir.Pratikte Peygamber soyundan olan kimseler için kullanılıyor.

Anadoluda DEDE kavramı özellikle tasavvufi tarikatlar içerisinde yer buluyor.Tarikat önderleri dede olarak isimlendiriliyor.

Osmanlı bu tür önderleri denetim altına alarak halkı bunların eliyle yönlendirme amacıyla Sadât Nikabeleri denilen kurumları açıyor ,bu kurumun adı Bektaşiliğin kurucu iradesi olan padişah 2.Bayezid tarafından Nakibül Eşraf olarak değiştiriliyor ve bu kurum anadoluda ki dedelerin çoğuna Siyadet Beratı denilen belgeler veriliyor.Bu belgeler bu kişilerin peygamber soyu olduklarını tescil ediyor.
Seyyid ve şeriflerin isim, hüviyet, silsile, evlatları, ahvalleri ve ikametgâhları “Şecere-i Tayyibe” denilen defterlere yazılırdı.

Osmanlı kendisi için önemli gördüğü ağalık,şeylik,feodal beylik yada ocak,dergah,tarikat özelliği olan birçok oluşumun önderine bu belgeleri vererek onları onore ederek kendisine bağlamış ve onun önderliğiyle de halkları yönlendirmeye,yönetmeye çalışmıştır.

İşte Türk-Türkmen önderi olan Dedelerde bu vesileyle Seyyit ilan edilmişler ve ellerinde ki Osmanlı belgeleriyle kendilerini bugüne kadar Peygamber soyu olarak tanıtmışlardır.

Tabi biz anadoluya hiç seyyit gelmedi,gelmemiştir demiyoruz,ancak bu konunun olağanüstü derecede suistimal edildiğini ve işin çığrından çıktığını ifade etmeye çalışıyoruz.
Bununla birlikte Seyyit olduğunu Osmanlı belgeleri dışında kanıtlayanlar olursa tabi ki hiçbir itirazımız olamaz.Zira Osmanlı bu konuyu sulandırmış ve bazen iki bazen de dört tanık gösteren herkesi Seyyit ilan etme konumuna dahi düşülmüştür.

Sonuç olarak ;

DEDE olarak kabul edilen insanların kayıtsız- şartsız Peygamber soyu olarak kabul edilebilmesi mümkün değildir.
Kendisinin SEYYİD olduğunu iddia eden kişi bunu Osmanlı belgeleri dışında kanıtlamak zorundadır.
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

Akp nin son projesinde antalyadaki tekke köyünde abdal musa ismi altında açılacak ve üniversiteye bağlanacak okulda dede yetiştirilecekmiş ve sadece soydan değil herkes dede olabilecekmiş.
KARAPAPAK MURAT

Mesaj gönderen KARAPAPAK MURAT »

yahu dedelik ile seyyidlik arasında ne fark olabilir. Seyyidlere anadoluda dede ( daha doğrusu alevilerde) denilir. bektaşi ve mevlevi tarikatlarında vardır ve halkın irşad edecek kişisidir ve her dede bir ocağa bağlıdır taliplerine ( sözde ) hak yolunu gösterir. ( sazla semahla nereye kadar :lol: ) bunlara Ali evinden geldikleri için ALEVİ adı verilirdi. İmam humeyni, ayetullah sistani gibi mübarek zatlarda seyyid-dede dir. NEDEN FARK OLSUN
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

KARAPAPAK MURAT yazdı:yahu dedelik ile seyyidlik arasında ne fark olabilir. Seyyidlere anadoluda dede ( daha doğrusu alevilerde) denilir. bektaşi ve mevlevi tarikatlarında vardır ve halkın irşad edecek kişisidir ve her dede bir ocağa bağlıdır taliplerine ( sözde ) hak yolunu gösterir. ( sazla semahla nereye kadar :lol: ) bunlara Ali evinden geldikleri için ALEVİ adı verilirdi. İmam humeyni, ayetullah sistani gibi mübarek zatlarda seyyid-dede dir. NEDEN FARK OLSUN
Murat can
Dede Türklerin kullandığı bir tabirdir,tarih kitaplarında şaman dedeleri diye anlatılır,dede korkut türünden önder kişilere manevi öncülere eski türk inançlarında dede denilirdi,dede korkutun peygamberimizle bir bağı yok ve dede deniliyor çünkü dedenin peygamber soyu lması gerekmiyordu eski türk inançları böyleydi,
İslamda ise peygamber soylulara seyit deniliyordu ,ama birde babamızın babasınada dede ,onların atalarınada dede deme geleneği vardır,
Sonra bu Türkler Müslüman oldular ve dedelikle seyitlik birbirine karıştı.
Bu iki kavramın farklı olduğunu düşünerekte bulursun anadoluda birçok dede vardır isim olarak lakap olarak dede denir ama bunların çoğu seyit değildir yine Osmanlı döneminde kurulan kurumlar(siyadet beratı,nakibül eşraflar) dede diye değil seyit diye belge verirlerdi.
Sistaniye seyit-dede denildiğini ilk defa duyuyorum bu doğruysa bu iki kavram buradada karıştkırılmış demiktir yoksa aslı orjinali SEYYİT tir.Fıkıh kitaplarında da dedeler diye değil seyitler diye yazılıdır.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

BU akp liler dedelere maaş vermeye başlarlarsa kim dede kim seyyit nasıl ayıracaklar?
Osmanlı belgelerini yeterli göreceklermi?
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Bektasilere kul köle olmus kisiler Bize gelince "Size iran yardim ediyor bilmem kimler yardim ediyor " diyerek kendi usakliklarini örtüyorlar..Türkiyede Sadece Alevilerin kendi imkanlari ile kurulmus Corum Ehli Beyt Camiisi var bunu Bazilari bildikleri halde yinede görmek istemeyip asilsiz suclamalari ile bize sadirarak yapiyorlar ..Türkiyede Binlerce Cemevleri var Peki onlara kim yardim ediyor ? bunca masraf bunca evleri kimler satin aliyor ? Hatta burda (Almanyada ) bile koca kiliseleri satin alip Cemevleri yapabiliyorlar 500- 600 bin Euroluk para yardimlarini kimlerden aliyorlar dersiniz ?! bir - iki milyonlara yakin Paralarla Cemevleri aciyorlar, bu Degirmenin suyu nerden geliyor ,diye onlara bir soralim bakalim ne cavap verecekler ..Bu Madii Yardim tabiki Sadece Alevilerden gelmiyor perde arkasinda Alevileri Sömürmek icin ve Alevileri Ehli Beyt meketebinden uzaklastirmak icin karanlik gücler icin bu paralarin önemi yok ! sünki onlar yüzbinler - milyonlarca para harcayip Cemevleri acip Alevilerin Alevismesini engelemeye ugarsiyorlar ... simdi Maskeleri tam Düstü ve Herkes görebiliyor Akp Acikca Cemevleri aciyor , Masonlari Dede diye yuturmayida ihmal etmiyorlar ..

iste buyrun dedim ya "size iran yardim ediyor sizler irancisniz "diyen köle zihniyetliler aslinda Bektasilerin Satilmis Düzenini böyle gizliyorlar ! onlar icin Amerika Israil Suudi Arabistan Sagolsun ..izzettin Dogan gecenlerde bir konusmasinda acikca söylüyor " Bize kimler yardim ederse gönlümüzü onlara acariz " diye bu sözü ise, acikca söylüyorki ," bizler Pazarlamaciyiz , Parayi kim verirse Alevileri onlara Pazarlariz " mesaji veriyor Sonrada sözde Alevileri savunur görüküp arkadan AKP nin Cemevlerine Yoladiklari Dedelerede secde ettiriyolar ...
KARAPAPAK MURAT

ali muhsin yazdı: Akp Acikca Cemevleri aciyor , Masonlari Dede diye yuturmayida ihmal etmiyorlar ..

iste buyrun dedim ya "size iran yardim ediyor sizler irancisniz "diyen köle zihniyetliler aslinda Bektasilerin Satilmis Düzenini böyle gizliyorlar ! onlar icin Amerika Israil Suudi Arabistan Sagolsun ..izzettin Dogan gecenlerde bir konusmasinda acikca söylüyor " Bize kimler yardim ederse gönlümüzü onlara acariz " diye bu sözü ise, acikca söylüyorki ," bizler Pazarlamaciyiz , Parayi kim verirse Alevileri onlara Pazarlariz " mesaji veriyor Sonrada sözde Alevileri savunur görüküp arkadan AKP nin Cemevlerine Yoladiklari Dedelerede secde ettiriyolar ...
ali muhsin bey sen iyice zıvanadna çıktın. iftiraların peşpeşe otomatik silah gibisin acaba devlet azeri şiilerine yardım ederse caferiler geri mi çevirecek? akpye binlerce azeri-şiası oy veriyor belkide içlerinde adamları var ama sen bunu görmüyorsun ya da işine gelmiyor yazıklar olsun sana mason laflarıda sana hiç yakışmıyor s.arabistanında amerikanında bizimle işi olamaz zaten abd nin işi hristiyanlaştırmaktır ali muhsin bey sana tek diyeceğim aramızda senden başka pazarlanmışı yok başkasınıda kendi çamuruna alet etme İfitirada etme Allah'TAN KORK
ali muhsin

Yazimda belirtigim gibi Bektasilerin Satilik düzenini savunan Sizin gibilerdir ,gözleriniz var görmez kulaklariniz var duymazsiniz agzinizda ise sadece kelime oyunlari var ..defalarca söyledigimiz gibi hersey acikca ortada iken halen betonlasmis inadinizla israrla Bektasiligin Sömürü düzenini korumaya calisiyorsunuz ..Dedeniz izzetin doganin laflarina bakin ! Sizde buna raziysaniz bizi ilgilndirmez ..yok su kisiler surya buraya oy vermis onlarda bizi hic ilgilendirmez ..bizi ilgilendiren Bektasilik degil Ehli Beytin Davasidir ..arastrimadan incelemeden insalari sacma fikirler ile suclamayin burda hikaye anlatmiyoruz ..ama siz hikaye anlatiyorsunuz ,Bektasilikte hikaye ve masallar boldur ,,gercek olan olaylar ise iftira degildir..Bugün Bektasi önderlerin Amerika Suudi vs ülkelerden para aldiklari ortada iken birde AKP den El altindan para alip Mason Lojalari ile isbirligi yaptiklarida meydandadir ..ama sen bunlari göremiyecek kadar perdelisin..ne deyim her lafimiz sana göre iftira ...haa Hatirlatma yapiyim hersey iyi hosta Dem vuruyorsun ...ama sana yönelinen sorulara bile cevap veremiyorsun Biralevi Abimiz sana Sorular sormustu hani nerde Cevaplarin ? ama Sebatayist Bektasiler Hakkinda tartismaya gelince mangalda kül birakmayip onlarin Avktaliginida yapabiliyorsun...bir yazinda ne demistin "Titanik Kurtulursa, bektasilikte kurtulur " Arkadasim uyan Titanik coktan Batti sulara gömüldü uyan ! Iste Bektasilikte Yalanlari icinde batacak... bekle ...! Bektasilerin amerika ve suudilerle isleri olmaz diyorsun ,ya bu kadarda olmaz ,yayinladigim resim Gözle görünen bir cinsten gözlerin bu kadarmi zayif ...
KARAPAPAK MURAT

alevi halkımız elbette sömürülüyo ben aksini iddia etmiyorum ama sne bunu öyle bir vurguluyorsun ki sanki bektaşilik yolu emrediyor gidin milleti sömürüyor sanki hacıbektaş veli böyle diyor. bektaşilikte değilde BEKTAŞİLERİN ÇOĞUNDA hikaye boldur deseydin daha anlamlı ve mantıklı olurdu. Ehlibeyt(a.s) ın davası hepimizin davasıdır ne mutlu bu davada yürüyenlere ve bu davaya şehid olanlara.

Ayrıca bana yöneltilen soruların hepsi cevaplanmıştır reddiye bölümüne bakarsan görürsün titaniklede işim olmaz o söz bana ait değil. bana bayrakların dışında bir kanıt göster neden Abd ve arabistanın dışında İsrailin,ingilterenin,rusyanın bayrakları yok acaba? yani laf salatası yapıp önüme sunman seni kurtaramaz
ali muhsin

laflarin corba gibi ne bulursan var ! Biralevi abimizin Cevablarina karsi ayni sorulari sorman cevap degildir ..Israilin Cemvlerinde bayragi yok ama Haci bektas Ksabasinda bizzat kendileri vardi ve orda cem yaptiklarinida sana hatirlatmak isterim, resim görüntüleri ilede yayinlanmstir ama yakinda Cemevlerinde o Israil bayraginida görürüz ! göremediysen baska gözlük tak . Biz Haci Bektasin Kisiligine bisey dedigmiz yok Kendisi Ehli Sünnet Alimi olup Sünni Bir Tassavvufcuydu ! bunuda Biralevi abimiz ve diger Büyüklerimiz kaynaklar ile ispat etmislerdir . Fakat Bektasilik denilen tarikatlar Aleviler ile uzaktan yakindan ilskileri olmadigi gibide Haci Bektasinda seyyitlikle alakasida yoktur !! Bayraklara tekrar dönüyorum ..demeki kabul ediyorsun ki diger bayraklarin neden olmadigni soruyorsun .demeki Bektasilere Kan verenlerin bizzat Amerikanin ve Suudi Vahabilerin Verdigni kabul etmis durumundasin !! ohlade neden israr ediyorsun ? . Bektasi Sebatayist dedeler ise Alevileri dikta altinda tutup tehtitlerle ikrar dönme mikaralarla tehtit ettikerini bizzat gördük ..bunuda inkar etme ! onlarin Alevileri sömürdügünü inkar etme ! Ben yine Bektasiligin Hikayesi Boldur diye yaziyorum bu daha mantiklidir hatta gönlün olsun diye Bektesilerin cogundada Masallar boldur diye yaziyorum oldumu simdi ...sünki ikiside ayni .bir masal hikaye kitabi var onu okursan anlarsin kitabin adi Haci Bektas Velayetnamesidir .orda yiginla masal hikaye var.. ama ben sana birakc örnekler yaziyim... güvercin masali ,Haci bektas Adama tasi yutmasini söyemis adam hamile kalms, Kadincik ana bektasin kanini icmis hamile kalmis , Bes Taslar Canlanmista bektasa sahitlik yapmislar , Magrada cile cekmis sonra magraya yumurk vumus delik acilmis, olmus delikli tas , Dagi At yapmis yilani kirbac üstünde haci bektas ..vs vs eger bunlarada inaniyor ve bunlari Aleviliktir diyen Bektasileri koluyorsan ´Bosuna yorulup enerjini harcama diyorum ..zaten neyi ve kimleri savundugunda ortadadir !!! ..kitablarini ac oku Ehli Beytin davasinda hikaye masallara yer yoktur ! Bektasilik hikayelerini belki Balkanlardaki Amerikan Bektasileri Cocuklarina hikaye diye anlatir ..biz ise Ehli Beytin Faziletinden .. Kacamak sözleri ile vur kac taktikleri yapmaktan vazgec kimse yemez !

“Dedelik - Seyyitlik Farkı” sayfasına dön