Sünnilik ve Şia zıt kutupta değildir

Aleviliğin tanımı, tarifi temeliyle ilgili konuları burada paylaşabilirsiniz.
byilmaz34

Sünnilik ve Şia zıt kutupta değildir

Mesaj gönderen byilmaz34 »

Arkadaşlar araştırmalarıma göre İslam mezhepleri içerisinde birbirine en zıt olan mezhepler Şia ile Haricilerdir. Sünniler Haricilere göre Şiaya çok daha yakındır. Hatta bazı Sünniler vardırki Şia ile Sünniliğin ortasında gibidir. Bu durumda Sünni-Şii kardeşliği gayet doğal ve mümkündür. Çünkü iki zıt kutup değildir bu mezhepler.
3nokta

Re: Sünnilik ve Şia zıt kutupta değildir

Mesaj gönderen 3nokta »

Temel inançların ayrıntılarını incelerseniz birçok zıtlıklar görebilirsiniz. Ancak yine de biz onları Müslüman biliyoruz.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
byilmaz34

Mesaj gönderen byilmaz34 »

3nokta yazdı:Temel inançların ayrıntılarını incelerseniz birçok zıtlıklar görebilirsiniz. Ancak yine de biz onları Müslüman biliyoruz.
Ama yinede bir Hariciler gibi zıt değildir birbirine Şia ile Ehli Sünnet
atakan türkoğlu

Mesaj gönderen atakan türkoğlu »

3 nokta ne demek biz onları müslüman biliyoruz.herhalde senin beynin sulanmış. bu dünyada müslümanlığı sadece sizmi biliyorsunuz.merak ettim temel inançlarımızdaki farklılık nedir?
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

atakan türkoğlu yazdı:3 nokta ne demek biz onları müslüman biliyoruz.herhalde senin beynin sulanmış. bu dünyada müslümanlığı sadece sizmi biliyorsunuz.merak ettim temel inançlarımızdaki farklılık nedir?
biz sünnileri müslüman biliyoruz diyen bir insana
hangi hakla
senin beynin sulanmış diyebiliyorsun? ne adına bunu söyleyebiliyorsun ?
atakan türkoğlu

Musa Can peki ben şiileri müslüman biliyordum desem siz ne tepki verirdiniz?beyni sulanmış kelimesini yoksa hakaret olarak mı algıladınız?bunu sadece aklı karışmış manasında söyledim.ve lütfen açıklarmısınz temel inançlardaki zıtlıkarı ve müslümanlığı sadece siz mi biliyorsunuz.bunları açıklayacağınıza neden bu kelimeye takıldınki?
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

atakan türkoğlu yazdı:Musa Can peki ben şiileri müslüman biliyordum desem siz ne tepki verirdiniz?beyni sulanmış kelimesini yoksa hakaret olarak mı algıladınız?bunu sadece aklı karışmış manasında söyledim.ve lütfen açıklarmısınz temel inançlardaki zıtlıkarı ve müslümanlığı sadece siz mi biliyorsunuz.bunları açıklayacağınıza neden bu kelimeye takıldınki?
sanal ortamdayız mimikleri göremiyoruz
kişileride tanımıyoruzki hangi cümleleri niçin kullandıklarını bilelim
bu nedenle cümle kelime seçerken dikkatli olmalıyız
bir sünni bana sen şiasın ben seni müslüman biliyorum kabul ediyorum derse memnun olurum
zira en azından Kitap peygamber kıble vs vs konularında ortak bir yanımız var demektir
müslümanlar kardeştir ve en azından bu benim kardeşliğimi kabul ediyor derim
müslümanlığa kabul yada red onun elinde değilse bile en azından beni kardeş biliyor derim bunu iyi bir dialog başlangıcı olarak kabul ederim.
müslümanlığı yada temel zıtlıkları sadece biz biliriz demedik kimsede demedi sadece inandığımız çizgiye göre değerlendirme yapıyoruz
karşı eleştiriye sonuna kadarda açığız bu sitenin diğer sitelerden en büyük ayrıdedici özelliği budur
atakan türkoğlu

Musa kardeş öncelikle benim arkadaşa kesinlikle hakaret etme gibi bir niyetim yok olamazda şayet oda hakaret olarak algılarsan şimdiden özür dilerim.Arkadaş TEMEL İNANÇLARDA bazı zıtlıklar var dedi ve ben onları öğrenmek istiyorum.Bizler arasında nedir bu zıtlıklar merak ediyorum.
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

atakan kardeş,
dikkat ederseniz temel inançlarda demedim. Temel inançların ayrıntılarında dedim. Sanırım bu ayrıntı sözcüğüne daha fazla dikkat etseydiniz ne demek istediğimi anlardınız.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
ALIBABA

Mesaj gönderen ALIBABA »

Burdaki insalar siilik hakkinda hic bir bilgisi yok herhalde gibime geliyor . Silik ile sunnilik tam bir birine zittir kaldiki iki kesim bir birini kafir ilan eder .

sunniler derki siiler namazlarinda tasa secde ettikleri icin puta tapiyor sayiyorlar buda onlari direkmen kafir cehennemlik kiliyor .

sunniler gene siiler omer osman ve ebu bekiri imamliktan saymadiklari icin kafir ilan ediyorlar .

sunniler gene siiler bedenlerini dovdukleri icin yas tuttuklari icin kafir sayiliyorlar .

siilerde sunniler yezidlere inandiklari icin onlarin cehennemlik olduguna inaniyor ve bunun gibi bircok farkliliklar .

Ahh hicde fark yokmus hakketten sunni ile siilik arasinda sanki tipa tip cok arkadasca canim ???

“Aleviliğin Tanımı, Tarifi” sayfasına dön