Türkiyedeki Caferilerin hepsi Azeri Türk'ü mü?

byilmaz34

Türkiyedeki Caferilerin hepsi Azeri Türk'ü mü?

Mesaj gönderen byilmaz34 »

Arkadaşlar, Türkiyedeki Caferilerin hepsi Azeri Türk'ü mü? Azeri olmayan caferiler de var mıdır?
ali muhsin

Re: Türkiyedeki Caferilerin hepsi Azeri Türk'ü mü?

Mesaj gönderen ali muhsin »

Azeri olmayan caferiler de var mıdır?
Var tabiki örnegin Biz ... :)
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
byilmaz34

ali muhsin arkadaş, siz önceden bektaşimiydiniz, yani sonradan mı caferi oldunuz?
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

byilmaz34 yazdı:ali muhsin arkadaş, siz önceden bektaşimiydiniz, yani sonradan mı caferi oldunuz?
Ne yazikki Eskiden koyu Bektasiydim .sonra Arastirmalara dayanarak ve bazi Büyüklerimin Anlatiklari Mantikli Delilli kaynakli Cevaplarini kiyaslayarak, Bektasiligin gerckte Alevilikle alakasinin olmadiginin kanaatine vardim. birde zamaninda Bektasilerin icinde yasadigim icin onlarin Yaptiklari ile 12 Imamlarimizin Yaptiklarini kiyaslayinca Bektasilerin gercekte Alevilik adina birer Sömürü Güc olduklarini ve Asla ne Alevi ,ne Caferi olduklarini gördüm..Eskidende Caferiydim ama Bektasiler Sayesinde Caferiligin ne demek oldugunu bilmiyordum ..Simdi Allah Sükür kimligimi buldum ve Bektasi Denilen Sahte Kabadayilara karsi Bugün Mücadele veriyoruz :)
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Ben Azeri değilim ama Caferiyim. Hamd olsun.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
byilmaz34

şimdi azeri olmayan caferiler eskiden bektaşi olup sonradan caferi olanlar mıdır?
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

byilmaz34 yazdı:şimdi azeri olmayan caferiler eskiden bektaşi olup sonradan caferi olanlar mıdır?
yılmaz can
bektaşilik osmanlının en önemli sufist sünni tarikatlarından birisiydi
sonra 1826 da denetimden çıktı
tarikata girmek için kurallar vardır yani kendisini alevi kabul eden azeride olmayan insanlar bu tarikata girmeksizin alevilik bektaşilik fikri osmanlının son döneminde birleştirildi
cumhuriyet dönemide bu teorik birleşmeyi destekleyince bugün alevilişk bektaşilik birmiş aynıymış gibi bir durum doğdu
tıpkı 100 yıl sonra alevilik solculuk bektaşilik kemalizm sanki hep aynı şeymiş gibi algılancağı gibi
şimdi biz bu yapay birliği bozuyoruz bektaşilik kendi yerine alevilik kendi yerine
gerçi artık buıgünkü haliyle bektaşiliğin kendi yerine dönmesi mümkün değil ama bizden uzak olsun yeter
Ebu Hasaneyn

Mesaj gönderen Ebu Hasaneyn »

byilmaz34 yazdı:Arkadaşlar, Türkiyedeki Caferilerin hepsi Azeri Türk'ü mü? Azeri olmayan caferiler de var mıdır?
Mesela Ben Arabım ve Alevi Şii Caferiyim ve İftihar Ederim...
LA İLAHE İLLALLAH (celle celelehu) - MUHAMMEDEN (sallallahu aleyhi ve alihi vesellem) RESULULLAH - ALİYYEN (aleyhisselam) EMİR-EL MÜ'MİNİN VELİYULLAH -(KURTULUŞ YOLU) Allah (c.c) Hz.MUHAMMED (s.a.a.v) Hz.12 HAK İMAMLAR (a.s)
N.K.Caferi
Konum: Gönlümüzde senin aşkından gayrısına yer yok. Toprağımız aşkınla yoğrulmuş, gayrısına yol yok .

Mesaj gönderen N.K.Caferi »

byilmaz34 yazdı:Arkadaşlar, Türkiyedeki Caferilerin hepsi Azeri Türk'ü mü? Azeri olmayan caferiler de var mıdır?
Müslümanım Aleviyim ve Caferiyim çok şükür - Caferi Azeriler konusunda çok bilgim yok onlar alevi kökenli değil mi ki ?
Resim
Susmak, bazen cevabı yeterli kılar
En büyük gerçeğin sessizliği gibi
SUSMAK Bir mısrada halini arzetmek gibi..
Musa Özateş

Mesaj gönderen Musa Özateş »

N.K.Caferi yazdı:
Müslümanım Aleviyim ve Caferiyim çok şükür - Caferi Azeriler konusunda çok bilgim yok onlar alevi kökenli değil mi ki ?
eğer bir kişi gerçekten azeriyse bu kişinin ne olduğu seçimine bağlıdır yani ister müslümanlığı seçer ister başka dini
islamı seçerse ister sünni olur ister caferi olur
bir kişi gerçekten aleviyse caferidir demektir
azerilik bir ırkın adıdır dinin yada dini anlayışın değil ama azerilerin çoğu islamı ve caferiliği seçtiği için azeri denince caferi anlaşılıyor oysa azerilerin içindede ateisti sünnisi bilmem nesi var
yani azeri olmayan caferiler de vardır bunlar aleviler ve eskiden sünni olupta caferiliği seçen müslümanlardır
azerilik bir ırktır caferilik ise tercih edilen bir islami çizgidir
alevilik tercih edilen bir çizgidir ama insanlar ırk gibi anladıkları için kargaşalar olabiliyor
aleviyim deyip ateist olanlar sünniliği seçenler alevi değildir çünkü alevilik 12 imam yoludur Hz.Alinin yoludur

“Araştırma ve Makaleler” sayfasına dön