Saz Türk Kültürüdür,Alevilik değildir.

Tarafsiz

Re: Saz Türk Kültürüdür,Alevilik değildir.

Mesaj gönderen Tarafsiz »

ali muhsin yazdı:.
....Mahsuni ise Bektasidir Alevi degildir ,Alevilik baskadir, Bektasilik baskadir , Siz önce bunlari göz önünde bulunudurun .
Fark etmez, bektas kizilbas vs vs.... Aleviler bu adlar altinda taniliyordu, ama sonunda hepsi alevi.

Ve birsey de söylemem gerekiyor, Alevilerin icinde asil azinlik "siz"siniz, ben kac tane alevi taniyorum, her ilden, ama sizin gibi düsünenleri pek görmedim...
ali muhsin yazdı:..Simdi biz Aleviligi bu Sarhoslardanmi ögrenecegiz..Her Saz calana Alevimi diyecegiz ? Sazi herkes calar ,Saz calinmasinada karsi degiliz ama Sazi Kutsamak veya 12 Imamlarimizin önüne nediü belirsiz calgici takimini gecirmkte Alevilige aykiridir
arif sag bi yana...zaten bugünkü türkücüler alevilere aleviligi ögretmedi, pir sultan abdal ve Haci bektas veli ögretti, yoksa bunu da mi inkar etmek istiyorsun?

Yani Alevilikte Sema denen birsey yoktur demek istiyorsun? Dogru mu

ali muhsin yazdı:Tarafsiz arkadas

her ne kadar nik adin "Tarafsiz" oldugunu yazabiliyorsan bilip bilmedende tarafta tutuyorsun .Soruyorum 12 Imamlarimiz Sazmi calmis Semahmi dönmüs ? Varmi kanitiniz ?
Aleviler 12 imamlar gibi mi olmali?

ali muhsin yazdı: Biz Aleviler, Aleviligi 12 Imamlarimizdanmi yoksa Sarhos calgici takimindanmi ögrenecegiz ? Bundan yillar evel Haci Bekas kasabasina gitmis ulusoylarin Cemevlerini Ailece ziyaret etmistik, orada bir Resim gözüme takilmisti Resimde Arif Sag ve bir baska biri vardi, Görüntüde Arif sag ve yanindakinin Raki sofrasinda ve bir hayli Sarhos olduklari görünüyordu
Saz alevilerin ve türklügün bir sembolüdür, bu yazdigin sarhos cümleside hic hos degil, cünkü Pir Sultan Abdal ve Haci Bekas Veli de zamaninda sazi calmislar

[resim]http://www.psakd.org/resim/Pir_Sultan_Abdal.jpg[/resim]
Doğru her zaman yüce, yalancı her zaman aşağı ve cücedir.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Tarafsiz arkadas

Sapla samani birbirine karistiriyorsun ,Pir Sultan Abdala sözümüz yok, eger Ülkemizde Ehli Beytin (as) ismi yayilmissa bunda Pir Sultan Abdal (Haydarin) büyük rolu var demektir ,Pir Sultan Abdal bile Düezi imamlarinda Namazdan Hacdan 12 Imamlardan bahsediyor ,ancak Pir Sultan Abdal bir Halk Ozaniydi Aleviydi Kizilbasti ama bir müctehid degildi ,Osmanlinin Zulümüne karsi cikmis sürgün edilmis ve sonucta asilmisti. ama ayni Osmanli Haci Bektasi önder secmis ve Bektasilerede dokunmamisti.Pir Sultan Abdal Düezi imamlarinin hic birinde Haci Bektasi veya Bektasiligi övmemistir ! Bazi uyaniklar Bir Sultan Abdalin Siirlerine kalem katip onu Bektasilestirmeye calstirdiklarini biliyoruz...kisacasi Bir Halk ozani Pir Sultan Abdal gibi olmalidir Gercekleri sözlerle anlatmalidir . ama bir kac nedi-ü belirsiz Bektasi Sazci takimi cikip Aleviligi Saziyla sözüyle carpitirsa tabiki buna itarazimiz olur, Bektasilik Osmanli tarafindan kurulumus bir tarikattir ve Alevilikle Alakalari yoktur ! eger biri cikar Aleviligin Bektasilik oldugunu söylerse bu kisi ya birsey bilmiyordur yada bilerek yalan söylüyordur ! yine yaziyorum Biz Aleviler Aleviligi Bektasi ozanlarindan degil, 12 Imamlardan,Kuran ve Ehli Beytten ögrenmeliyiz . Semah ise bir halk oyunudur ama Alevi ibadeti degildir ! zira Imamlarimizin hic biri Semahda dönmemis Sazda calmamistir, veya calin semah dönün diye hic bir hadislerindede gecmez, yok var diyorsaniz kanitnizi delillerinizi sunun ! ..Lütfen 12 Imamlarimizin önüne Sünni Tassavvufcusu olan Haci Bektasi veya onun bunun Bektasi ozanlarini gecirmeyin .samimiyseniz düsünün ve sonra yazin . Aleviligi ögrenmek istiyorsaniz bunu direk olarakta 12 Imamlarimizdan ögrenin .evet sayilarimiz azdir bu bizi rahatsiz etmiyor Imam Ali (as) min aklimda olan bir hadisinde söyle diyor " Hakki savunun azda olsaniz,umulurki birgün cogalirsiniz " ayrica Alevilerin sembolü bir calki aleti olamaz ,Alevilikte irkiciliga kavimiyetcilige yerde yoktur !
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
Tarafsiz

Mesaj gönderen Tarafsiz »

ali muhsin yazdı:Tarafsiz arkadas

...

,Alevilikte irkiciliga kavimiyetcilige yerde yoktur !
Bir Sünni kisi gelip bende Alevi olmak istiyorum derse ona ne denilmeli?

Benim bildigime göre Alevi olunamaz sadece alevi olarak doga bilirsin...
Doğru her zaman yüce, yalancı her zaman aşağı ve cücedir.
AleviCaferi

Mesaj gönderen AleviCaferi »

Alevi inancini benimsediyse olabilir, neden olmasin?

Alevilik bir irk degil ki. Tabii ki alevi olunabilir.

Alevilerin icinde asil azinlik "siz"siniz, ben kac tane alevi taniyorum, her ilden, ama sizin gibi düsünenleri pek görmedim...
Sanki sadece alevilikte 'siz' ve 'biz' varmis gibi konusuyorsun. Artik bir sürü, aleviligi kendine göre yorumlayan "aleviler" var. Mesela benim tanidigim bir kisi var. Adam Hz.Ali icin, ne yapacaksin elin arapini diyor. Ve ondan sonra da kendine aleviyim diyor. Bunlardan bir sürü.
Resim

"Benim soyumdan gelenler değil, benim izimden gidenler bendendir" Hz.Ali(AS)
Mekzun

Mesaj gönderen Mekzun »

Tarafsiz yazdı: arif sag bi yana...zaten bugünkü türkücüler alevilere aleviligi ögretmedi, pir sultan abdal ve Haci bektas veli ögretti, yoksa bunu da mi inkar etmek istiyorsun?

Yani Alevilikte Sema denen birsey yoktur demek istiyorsun? Dogru mu?

Aleviler 12 imamlar gibi mi olmali?

Saz alevilerin ve türklügün bir sembolüdür, bu yazdigin sarhos cümleside hic hos degil, cünkü Pir Sultan Abdal ve Haci Bekas Veli de zamaninda sazi calmislar
Bu sorularınıza açık bir şekilde ben yanıt vereyim.

Aleviler; Aleviliği Pir sultan abdal ve Hacı bektaşi veli'den değil, Kuran-ı Kerim ve Ehlibeyt'ten öğrenmişlerdir.
Alevilikte; Semah diye bir ibadet şekli yoktur, sadece bir Türk kültürüdür yani kültürel bir faliyettir.
Aleviler, 12 imamları (Ehlibeyt imamları) örnek almalıdır ve onlar gibi ibadet etmelidir. Ancak Kuran-ı Kerim ve Ehlibeyt'e uyanlar Alevidir.
Saz; Aleviliğin değil, sadece Türklüğün sembolüdür. Türk Olmayan Alevilere baktığınızda saz ve semah göremezsiniz, çünkü Türk olmayanlarda böyle bir kültür yoktur.
"İlmin cevherini ehlinden men etmeyin, ilmin cevherinin ehline zulmetmiş olursunuz. İlmin cevherini ehlinden olmayanlara vermeyiniz, aksi takdirde ilmin cevherine zulmetmiş olursunuz."

İmam Hz. Cafer-i Sadık (a.s)
ali muhsin

Tarafsiz yazdı:

Tarafsiz arkadas

her insanin iradesinde hürdür ,örnegin Almanyada cogu Almanlar Sünni camilerinde önce "Müslüman" olduklarinda ve daha sonra kendi caplarinda arastirmalar sonucunda Ehli Beyt Mektebi ile tanisip Alevi Sia olduklarinda onlara "Neden Alevi Sia oldun ? " deyip karsi cikmamizmi gerekir..? Sunuda söyleyim Alman Toplumu arastirirsa tam arastiriyorlar,keske bizim toplumda böyle olsa .. tanidigim bir Alman Alim Müslümanliga girmesi hikayesini anlatmisiti önce Sünni Camisinde Müslüman olmus ve bir gün Kerbela adli kitabi okuduktan sonra etkilenmis ve gercek yolun Alevilik Siilik oldugunu anlamis ve Ehli Beyt mektebi ile böylece tanistigini anlatmisti ..Simdi kendisi Almanca olarak kendi topumunu ve digerlerini Ehli Beyt Mektebi ile tanistiriyor ve bundada basarili ouyor ..bunu neden yapiyorsun demeye ve karsi cikmaya hakkimiz varmi ? bir insan digerini zorla birseye inadirmak zorunda degildir . isteyen inanir, isteyen karsi cikar bu kendilerinin görüsüdür .ama cekirdekten yetismede ayri bir meseledir ..Biri Alevi olmussa Kuran ve Ehli Beyt ile tanismissa onu dislayacakta degiliz ! Yeterki kendisi istesin.
------
PIRCAFERI

Mesaj gönderen PIRCAFERI »

Mekzun yazdı:Aleviler; Aleviliği Pir sultan abdal ve Hacı bektaşi veli'den değil, Kuran-ı Kerim ve Ehlibeyt'ten öğrenmişlerdir.
Alevilikte; Semah diye bir ibadet şekli yoktur, sadece bir Türk kültürüdür yani kültürel bir faliyettir.
Aleviler, 12 imamları (Ehlibeyt imamları) örnek almalıdır ve onlar gibi ibadet etmelidir. Ancak Kuran-ı Kerim ve Ehlibeyt'e uyanlar Alevidir.
Saz; Aleviliğin değil, sadece Türklüğün sembolüdür. Türk Olmayan Alevilere baktığınızda saz ve semah göremezsiniz, çünkü Türk olmayanlarda böyle bir kültür yoktur.
Vay vay vay vay !

canlar ! Ceme bekleriz hepinizi ama meger cem kulturse , islamilerin cemden adimini atip iceri girmekten korkanlara ne diyelim ?

Sallamayla cuvali dolduruyorsunuz eyvallah Allah buyuktur !

Ali muhammed kulturdur 12 ler kulturdur evet ! Onlarin anildigi evler kulturdur !

Eh hadi size katilayim bari 14 masumu pak kulturdur ???

Saygilar
ali muhsin

Aleviligin kurtulusu Kuran ve Ehli Beyttir ve Ehli Beyt Mektebleridir ,Bugünkü Cemevleri dediginiz ve her Örgütü barindiran yerler degildir !
------
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Tarafsiz yazdı: cünkü Pir Sultan Abdal ve Haci Bekas Veli de zamaninda sazi calmislar

[resim]
kanıtın nedir? hangi tarihi belge kitap yada yazar

“Cem, Semah ve Saz” sayfasına dön