Saz Türk Kültürüdür,Alevilik değildir.

Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Bugün insanımız sazı alevilik yada alevi kültürü zannediyor oysa saz türklerin kopuz türünden or taasyadan günümüze uyarlayarak yeni dizaynlarla getirdikleri bir müzik aracıdır.
Bu yüzden ülkemizde saz çalanların çoğu sünni kökenlidir ama bu konu üzerinde pek düşünülmez,
mesela
Musa eroğlu sünnidir
Ömer zülfi livaneli sünnidir
mahsuni sünnidir
ekrem ataer sünnidir
orhan gencebay sünnidir ve bunlar gibi çok iyi saz üstadları da vardır.

lütfen Türk kültürü ile Hz.Alinin yolunu birbirine karıştırmayalım
Kullanıcı avatarı
Big Boss

Re: Saz Türk Kültürüdür,Alevilik değildir.

Mesaj gönderen Big Boss »

çok basit bir tespit ama insanımız zorlanıyor çünkü bu basit gerçeği saklayan hainler içimizde yaşıyor
asalak dedelerinde işine geliyor
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Musa Eroğlu Sünnimi? :lol:
Çok yanlış biliyorsunuz.Musa Eroğlu İçel(Gerçi bu isim 2002`de kaldırıldı ama benim gönlümden kalkmadı.Silifke ileride il olursa İçel adı ile il olmalı.Zaten Mersin`e bağlanılana kadar İçel adıyla ilmiş.) İlinin Mut İlçesin`den bir Tahtacıdır.Yani Alevidir.Tahtacılar direk Hacı Bektaşa değil Abdal Musa ocağına bağlıdırlar.
İçel Yöresin`de Musa Eroğlunu her kesim dinler ve sahip çıkar.Sünnilerde hemşehrimiz diye gurur duyarlar.
Yalnız şunu söylerim; 2006 yılında İnce Boyunlu Yörükleri Şenliğine katılmış ve "Benimde kökenim Sarı Keçili Yörüklerindendir." dediğini gazete`de okumuştum.Sarı Keçililerde Sünni-Hanefidir.Hatta çadırlarının 5 direkli olmasının nedeni`nin İslamiyetin 5 şartı olduğunu söylerler.Musa Eroğlunu çoçukluğunda gördüğünü hatta omuzlarına bindiğini söylüyen şehirde yaşıyan Sarı Keçili kökenli bir kadına Musa Eroğluyla akrabamısınız diye sormuştum.Bu soruma şaşırayak "Onlar Alevi nasıl akraba olacağız." diye cevap vermişti.Bu sözünü daha önce emekli öğretmen olan bir Tahtacıya sormuştum.Bana "Şimdi Tahtacılar Türkmen, Sarı Keçililer`de Türkmen aralarında herhalde bir bağlantı vardır." diye cevap vermişti.Ama kesin olan bir şey Musa Eroğlu`nun köyü ve sülalesi Tahtacıdır.

Aşık Mahsuni Şerifin ise Sünni kökenli olduğunu duymuştum.Hatta sazı Sünni usulle çaldığını.
İlk gençlik yıllarında Dilaver Cebeci ve Abdurrahim Karakoçla samimi arkadaş olduklarını.Dilaver Cebeci`nin Mahsuni Şerif için şiir yazdığını.DYP-SHP koalisyonu döneminde Abdurrahim Karakoçun Türk İslam adlı Hukuk Fakültesi mezunu oğlunu Hakim veya savcı yapmak için Aşık Mahsuni Şerifi devreye soktuğunu Aşık Mahsuni Şerifin ise "Benim yeğenimdir." diyerek torpil aradığını ama SHP`lilerin "Aşık Mahsuni Şerifin bu isim`de bir yeğeni olamaz." diye Aşık Mahsuni Şerifin bu ricasını geri çevirdikleri.Aşık Mahsuni Şerifin sinirlenerek Abdurrahim Karakoçu arayarak "Bunların bu isme alerjileri var." diyerek durumu açıkladığını Abdurrahim Karakoç yazmıştı.
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Çeri yazdı:Musa Eroğlu Sünnimi? :lol:
Çok yanlış biliyorsunuz.Musa Eroğlu İçel(Gerçi bu isim 2002`de kaldırıldı ama benim gönlümden kalkmadı.Silifke ileride il olursa İçel adı ile il olmalı.Zaten Mersin`e bağlanılana kadar İçel adıyla ilmiş.) İlinin Mut İlçesin`den bir Tahtacıdır.Yani Alevidir.Tahtacılar direk Hacı Bektaşa değil Abdal Musa ocağına bağlıdırlar.
.
Musa eroğlunun sünni olduğunu duymuştum siz yazınca biraz internette dolandım ortak fikir TAHTACI ALEVİSİYMİŞ !
tahtacı alevisi tanımı ilginç birilerine tahtacı deniyor diye nasıl alevi kabul edilir anlayamadım alevilere tahtacı diyelim diye bir kararmı alınmış ?
ama herhalde sünni olmayan direnen bazı toplumlarda alevi kabul edilmiş oluyor ayrıca abdal musanın nasıl alev kabul edildiğide garip adam rivayetlere göre osmanlı ordusu içinde bursanın fethinde çalışmış ve türk kökenliymiş ve bektaşi kabul ediliyor eseri yok kitabı yok bize ulaşan bir sözüde yok osmanlı adına yatır yaptırmış meşhur etmiş
aleviliğinin tek kanıtı bu tuhaf
ZATEN BURADA ANLATMAK İSTEDİĞİM ŞEY KİM ALEVİ, KİM SÜNNİ DEĞİLDİ
saz aşıklarının yada halk ozanlarının içinde sünniler daha çoğunlukta çünkü saz türklerin kültürüdür ve türklerin içinde sünnide alevide var
musa eroğlunu alevi! kabul ediyorsanız onun yerine neşet ertaşı ozan arifi hasan sağındıkıda sünni ozanlar olarak örnek verebilirim belki araştırılsa binlerce isimde bulunabilir ama konu bu değil
KONU SAZ'IN ALEVİLİK DEĞİL
TÜRK KÜLTÜRÜ OLDUĞUDUR.
sünni ozanların çokluğu bunun sadece bir kanıtıdır
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Zaten sazın Alevilik olduğunu kim iddia ediyorki...
Saz bu Milletin bir çalgısıdır.Ama Alevi diye bilinen vatandaşlarımız sazı dini törenlerinde`de kullanmışlardır.Fark sadece bu.

Neşet Ertaş ise Kırşehir Abdallarındandır.Abdallarında Alevilikle-Bektaşilikle bağlantıları vardır.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Zaten Saz denilince sanki Aleviler akla geliyor ,oysaki Diyanet olsun bazi Partiler olsun Alevileri Asimile etmek icin Cemevleri actiklarinda Sazlarida kendileri iceri sokuyor ve Saz denilen Müzik aletini sanki Alevilerin Dini sembolü olarak gösteriliyor, birde iceri Sünni Saz asiklarini "Alevi Ozanlari " diye tanitirlarsa bir tasla iki kus vurmus oluyorlar.Saz Aletini Bektasilik vasitasiyla Alevi Sembolu olarak kullandiranlar ise yine kendileri oluyor !! Durum bu kadar basit !!!
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
umitaktas

Mesaj gönderen umitaktas »

işte tuhaf bir yazı daha. bir kere musa eroğlu tahtacı alevilerindendir. aynı zamanda dededir.mahsuni şerif alevidir. önce bunu yazanın bu yanlış yorumunu buradan kaldırması gerekir. internet çöplük değildir. bu site yetkililerinin cemevi düşmanlığını anlamak mümkün değil. ben cemevine cümbüşevi diyen aleviyi de ilk defa bu sitede görüyorum. bazı cahiller cem ibadetinin şaman ibadeti olduğunu söylüyor. oysa cemlerde imamların ismi zikrediliyor. bu nasıl bi şamanizm. bir de birisi yazmış diyanet cemevi açmaya çalışıyormuş. yahu arkadaşlar, siz bizimle kafamı buluyorsunuz. cemevleri alevilerin katkılarıyla yapılıyor. diyanet cemevlerini hala inkar ediyor.
umitaktas

ali muhsin yazdı:Zaten Saz denilince sanki Aleviler akla geliyor ,oysaki Diyanet olsun bazi Partiler olsun Alevileri Asimile etmek icin Cemevleri actiklarinda Sazlarida kendileri iceri sokuyor ve Saz denilen Müzik aletini sanki Alevilerin Dini sembolü olarak gösteriliyor, birde iceri Sünni Saz asiklarini "Alevi Ozanlari " diye tanitirlarsa bir tasla iki kus vurmus oluyorlar.Saz Aletini Bektasilik vasitasiyla Alevi Sembolu olarak kullandiranlar ise yine kendileri oluyor !! Durum bu kadar basit !!!
diyanet cemevi açıyormuş. hiç güleceğim yoktur. diyanet cemevlerine düşmandır.
ali muhsin

Mesaj gönderen ali muhsin »

Ümit Can

Tahmin ediyorumki Genc birisisin ve bazi Perde arkasinda olup biteni henüz kavrayamamissin..Kuranda Semah dönün diye bir kaide varmidir ? Hangi imamlarimiz Semah Dönmüs veya Saz calmis ? Allah Kurani Kerimde Semah dönün diye bir Ayetmi göndermis ? oysaki 12 Imamlarimiz Namaz kilmis ,Oruc tutmus, Haccada gitmistlerdir yani Allahin emrini yerine getirmislerdir ,Sizin Cemevleri dediginiz yer sadece Alevileri uyutmak Kuran ve Ehli Beytten uzaklastimak icin kurulmus bir yerdir ! " Dede " dediginiz kisilerin ise hic bir tahsili olmadigi gibi Alevilikten ise habersizdirler sadece dille Alevilik olmaz ! o Dede dediginiz kisiler degil Imamlarimizi tanimak , Allahin Ayetlerini carpitarak Imamlarimizin hadislerini "uydurktur " diye inkar eden kisiler oldugu gibi Siir gazellede Alevileri uyutmaktadirlar..Cogu Dedeyim diyen kisilerin aslen Diyanete calistigini veya fetocu Mason Semanist Ateist olduklarini defalarca bu Forumda ispat ettik. Hükümet neden Alevilere Cemevi aciyor bunu idrak edememissin ,nedeni Cemevleri acip kendi adamlarini oraya sizdirsin ve Alevilerin uyanmasini engelemektir .Siz maalesef kis uykusundasiniz, uynamanizin vakti gelmedimi ? Her Eline Saz alani Alevi dersek Halimiz nice olur ! .Semah ise Folklorik bir oyundur bir kültürdür ama asla Alevi ibadeti degildir ! Sen henüz Cemevlerinde kimin Alevi kiligina girip Alevileri saptirdigini bilmiyorsun .
Aleviler, Al-i Muhammedin Yetim ( UNUTULAN ) Evlatlarıdır
Allahume Salli Ala Muhammed ve Al-i Muhammed
------
Insana Secde etmek ,insanlik onurunu ayaklar altina almak demektir !
Insana Secde etmek ise insanlik icin bir Zillettir !
umitaktas

yani arkadaşlar çok katı yaklaşıyorsunuz, ben namaz kılan ibadetlerini yapmaya çalışan bir alevi genciyim. bugün diyanetin ve akp hükumetinin alevilere bakışı bellidir. adamlar alevilere küfrederek referandumu ve son seçimleri kazandı. sizler gerçek alevi olduğunuzu iddia ediyorsunuz. buna tepki gösterebildiniz mi? cemevleri bizzat alevilerin paralarıyla kurulmuştur. cemevleri bir ihtiyacı karşılar. zaten ihtiyaç hasıl olmuştur. diyanet cemevlerine dedelere düşmandır. hatırlayın rte karacaahmete dozerlerle girdi. yine sivas olaylarında alevi düşmanlığı hortlatıldı. namaz kılan abdest alan aleviler var. e namaz kılmayan sünnilerde var. semaha gelince semah tasavvufi bir unsurdur. semah bugün doğu türkistanda bile yapılmaktadır. türklük neredeyse semah da orada vardır. kendi kültürünüzle gurur duyacağınıza eleştiriyorsunuz.

“Cem, Semah ve Saz” sayfasına dön