şah ve sultan kitabı hakkında= okumayı düşünenler için..

emirşah

şah ve sultan kitabı hakkında= okumayı düşünenler için..

Mesaj gönderen emirşah »

Canlar kitabı üzülerek okudum..sakın benim gibi aynı hayata düşmeyin..bu benim şahsi fikrimdir..yazar iskender pala, özellikle bu kitabın alevi kesim tarafından okunmasını istemiş ve altını çizerek eşit yaklaşımla sunduğunu söylemişti..Konusu iki hükümdar arasında geçen mezhep kavgası ve çaldıran savaşı..Anlatımını yaparken biraz uçan yazarımız, sünni mezhebini ve onun savunucu hükümdarını tepelere çıkarırken.. Aleviliği ve Ehl-i beyt yolundan giden bir Şahı ise küçümsüyor.....Kitabın bazı bölümlerinde Şah İsmailin saray yaşamı anlatılırken hakarete varıcı söylemler beni çileden çıkardı.Çok sinirlendiğim için sizinle paylaşmak istedim....bilginize..
Musa Özateş

Re: şah ve sultan kitabı hakkında= okumayı düşünenler için..

Mesaj gönderen Musa Özateş »

emirşah yazdı:Kitabın bazı bölümlerinde Şah İsmailin saray yaşamı anlatılırken hakarete varıcı söylemler beni çileden çıkardı.Çok sinirlendiğim için sizinle paylaşmak istedim....bilginize..
Emirşah can
bu tür adamların osmanlı mikrobundan bağımsız düşünmelerini bekleyemezsin demekki beklemişsin beklentin oluşmuş ve sonuç;hayal kırıklığı
cumhuriyet aydını henüz osmanlının etkisinden kurtulamamıştır debelenenler var ama henüz kurtulamadılar ve buda yaptıklarına yazdıklarına yansıyorr
ayrıca şah ismail için üzülmenede değmez
eğer biz sünniliği saltanatı için kullanan ve bu uğurda her türlü kötülüğü yapan osmanlı padişahlarına kızıyorsak
aynı şeyi şiiliği kullanarak yapan safevi şahlarınada kızmalıyız
ha şah ha padişah ne farkeder?
aksi taktirde osmanlıdan kurtulamayan sünni aydınlarının! durumuna düşeriz ikiyüzlü tutarsız oluruz
padişahlarıda şahlarıda tarihin çöp sepetine atmalıyız
en iyi dikdatör bizden olandır anlayışı alevi ahlakına yakışmaz
her türlü dikdatör lük düzenine karşı olmak gerekir

kalpleri fethetmeliyiz toprakları değil
emirşah

Mesaj gönderen emirşah »

doğru dersin Musa kardeş...böyle insanlar hala etki içinde..kurtulmalarıda zor..Ben sadece farklı ve eşit bir yorum beklemiştim ama sonuç dediğin gibi...hayal kırıklığı..övünsünler bakalım çok sevdikleri barbar osmanlı ile.. :)şah ismail için üzülmedim de yazılan şeyler ister istemez sinirlendiriyo insanı sonuçta kitap içinde cemlerden, geleneklerden bahsediliyor..bunları kimse küçümseyemez ve görmezden gelemez...güzel yorumun için sağolasın musa kardeş..
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

Prof.Dr. İskender Pala "Sadece Yavuzun değil; Şah İsmailin`de torunu olduğumu bu romanı yazarken anladım" diyor.Bence biraz geç kalmamışmı?
Bu romanı yazarken, havayı solumak için, romanın konusunun geçtiği yerleri bilrek yazmak için , ilham gelsin diye Tebrize gitmiş.

Sayın İskender Pala bence bir Cumhuriyet Aydını değildir.Zaten bütün kariyerini Osmanlı Edebiyatı üzerine kurmuştur.Divan Şiirlerini günümüz Türkçesine çevirmek ve açıklamaktan ibaret olan kitapları kırk kadar var.Onun kitaplarını elime aldığım zaman sesini duyar gibi oluyorum.
Kullanıcı avatarı
ruhullah

Mesaj gönderen ruhullah »

ya millet katrandan olumu şeker cinsini bilmiyormusunuz malum cinsine çeker
şimdi bizim aramıza yola boyun veren gelsin,hakikatı dogruları gercekeleri bilen gelsin.
kişi halden anlayıca
dogruları dinleyince
üstüne yol ugrayınca
ayrılmayıp duran gelsin
Zehravi

Mesaj gönderen Zehravi »

arkadaşlar kitabı okudum. samimi olarak soruyorum. kitapta geçen hangi ifadeler kızdınız. cevap verirseniz teşekkür ederim. selamlar...
Ali

Mesaj gönderen Ali »

Zehravi yazdı:arkadaşlar kitabı okudum. samimi olarak soruyorum. kitapta geçen hangi ifadeler kızdınız. cevap verirseniz teşekkür ederim. selamlar...

neye cevap vereceğiz ? anlamadım
kitaba ve yazara ise gerek yok
üfürükten teyyare demek yeterli
hayal ürünü sallamış birazda ticari gayeyle olay abartılmış piyasa yapılmış hepsi bu
Zehravi

Mesaj gönderen Zehravi »

Ali yazdı:

hayal ürünü sallamış birazda ticari gayeyle olay abartılmış piyasa yapılmış hepsi bu

kitapta geçen hangi ifadelere kızdınız. merak ettiğim şey bu sadece...selamlar
3nokta

Mesaj gönderen 3nokta »

Okumadım. Ancak şunu söyleyebilirim ki hiç kimse bu tür meselelerde tam olarak nesnel bir yaklaşım sergileyemez.
nokta koymuyoruz artık cümle sonlarına
noktayı koyacak olan sensin anlasana
. . .
Ali

Mesaj gönderen Ali »

Zehravi yazdı:
Ali yazdı:

kitapta geçen hangi ifadelere kızdınız. merak ettiğim şey bu sadece...selamlar

Genel de sanki şah İsmail yada yavuzdan birisine sempati duymak zorundaymışız gibi bir hava verilmiş biz her ikisinide saltanatçı ve zalim oldukları için sevmiyoruz eleştirmek için bu yetmez mi?
Hz.Alinin hiçbir bilgisi verilmeden şah ismailin çizgisi Alevilikmiş gibi sunuluyor yazar röportajında barış için yazdını söylemiş acaba barış için Hz.Aliden kopmakmı bağlanmakmı gerekiyor?

Satır satır okuyamadım beni açmadı akıcı gelmedi belki olayı bildiğim içindir
Orhan pamuğun romanlarınıda böyle okuyamamıştım atlatarak baktım sufist bilgiler hoşuma gitmedi

Taçlı kambere soruyor cennet nedir diye
-sevginin hüküm sürdüğü kalp diyor
cehennemede
sevgisiz kalp diyor

bunlar islamıda gerçeğide çarpıtmak değilmi

birbirlerine yazdıkları mektup ve şiirlerde öyle

iştahla Kızılbaş avına çıktıklarını yazmış doğru ama bunu eleştiriyormu yoksa aynı iştahı duyuyormu tereddütte kaldım

Padişahların neden türk kadınlarla evlenmediğinide timuru kötüleyerek çarpıtmış

Şahın hanımı taçlıya Timur ile yıldırım bayezit arasında geçenlere atıfta bulunarak

Acaba Selim de Emir Timur gibi davranır, Taçlı’yı soyundurup ordusunun önünde sakilik yaptırarak şerefini paymal eder miydi
cümleside iğrenç geldi bana

ha iyi yanı yokmu var sultanla şahın iktidar hırsını iyi işlemiş
Osmanlı sultanlarının hakimiyet alanına girenleri tepeledikleri halkın neye inandıklarını önemsemedikleri kısımlar
biraz akıllı olan bunların cani olduğunu bu romandan dahi anlar mesela

‘Ve ikisi de bunları getiren elçileri daha acımasızca öldürttüler. Diri diri derisini yüzdürterek, canlı canlı kazanda kaynatarak, yarı baygın kazığa oturtarak veya gözleri açık kayalardan atıp parçalattırarak’

şahla padişahın zalimliklerini böyle veriyor.

Aşkı bile karmançorban işlemiş ana karakterlerden biri olan taçlı hatun gerçekte kime aşık şahsen anlamadım

vakit geçsin diye olayı bilmeyip tarafları tanımayan konuya yabancı olanlar için belki iyi roman ama sonunda boşa vakit kaybı

bazı aleviyim diyenler dava açmışlar yada şikayet etmişler ama şu cümleyi okuyun haksızlarmı?

Şah Efendimiz her bakımdan şeyh efendi gibi davrandı ve ona ziyadesiyle iltifat gösterdi, katına beraber oturttu, bir mum yakıp o mum sönünceye kadar onunla sohbet etti. (…) Sonra Kalender Çelebi ile sabaha kadar halvet oldu. Meydan sohbeti yaptı. Mevlana ile Şems gibiydiler

Sizde bu cümleler neyi çağrıştırıyor?
haksızlarmı

“Öneri, Eleştiri ve İstekleriniz” sayfasına dön