Kürtçe Eğitim Talebi Haklı mı?

Gündemdeki haber ve konular...
Hasan Akça

Mesaj gönderen Hasan Akça »

Nette gezerken okudum hoşuma gitti paylaşıyorum

Üç günlük dünya ve anadilde eğitim

HAKAN ALBAYRAK

Barış ve Demokrasi Partisi diyor ki: "Kürtçe eğitim veren okullar da olsun ve bu okullarda ortak iletişim dilimiz olan Türkçe de okutulsun."

Hop oturup hop kalkmayı gerektirecek ne var bunda?

Kürt medreselerinde 1000 yıldır Kürtçe tedrisat yapılıyor; bunun ne zararını gördük?

Selçukluların Anadolu'ya hakim oluşlarında büyük emeği geçen Kürtler bu medreselerde yetişmişlerdi...

Bir ölüm-kalım anında (Şah İsmail'le savaşta) Osmanlı'ya destek vererek Devlet-i Aliyye'nin bekasına hizmet eden Kürtler bu medreselerde yetişmişlerdi...

Birinci Cihan Harbi'nde (yahut emperyalist paylaşım savaşında) Batı'nın vaatlerine kanmayıp Osmanlı'ya sahip çıkan Kürtler bu medreselerde yetişmişlerdi...

Ha evet, Şeyh Said liderliğinde Kemalist rejime başkaldıran Kürtler de bu medreselerde yetişmişlerdi, ama işin püf noktası da burada zaten; Kürtlerin bam teline dokunmayacaksın kardeşim!

Asırlar boyunca sana omuz veren, her imdat çığlığında "Kardeşimsin, başım gözüm üstünesin" diyerek yanına koşan Kürtlere vefasızlık göstermeyeceksin, hıyanet etmeyeceksin, kibir yapmayacaksın, efendilik taslamayacaksın!

"Ne? Anadilde eğitim mi? Orada durun bakalım!" demeyeceksin!

Ya ne diyeceksin?

"E herhalde" diyeceksin, "Geç bile kaldık" diyeceksin, "Bugüne kadar yapmadığımız için bizi affedin" diyeceksin, "Başım-gözüm üstüne" diyeceksin!

- Ama efendim, bu tavizi verirsek...

- Taviz değil kardeşim, hak-hukuk! Velev ki taviz olsun; insan öz kardeşine taviz vermekten gocunur mu?

Üç günlük dünya...

Sahici bir karşılığı olmayan saçma sapan bir ulus ve devlet mitosu uğruna birbirimizi hırpalamaya değmez.
Çeri

Re: Kürtçe Eğitim Talebi Haklı mı?

Mesaj gönderen Çeri »

Hadi ordan köy tekkelerini bize medrese diyemi yutturacaksız.
Kürtçe denen şey çandır bir dildir.Hem medreseler`de Arapça eğitim vardı.

Konuşan konuşur,kayıt altına`da almak isteyen alır.Kurslar zaten açıldı.Pardon öğrenci bulamadıkları için kapandı.Gazete çıkıyor, dergi çıkıyor.Kaset çıkıyor.Daha ne istiyorlar.
Okullar`da ise şu anki devlet düzenin`den öyle bir şey olmaz.Ancak nüfus cüzdanlarına etnik grup hanesi konur.Memuriyet hakları kısıtlanır,Genel Seçimler`de sadece seçim bölgeleri olmayan kendi azınlık temsilcileri için oy kullanabilirler.Yani azınlık oldukları tecillenir o zaman belki seçmeli ders, azınlık okulu olabilir.
alone_man

Mesaj gönderen alone_man »

Çeri yazdı:Hadi ordan köy tekkelerini bize medrese diyemi yutturacaksız.

Konuşan konuşur,kayıt altına`da almak isteyen alır.Kurslar zaten açıldı.Pardon öğrenci bulamadıkları için kapandı.Gazete çıkıyor, dergi çıkıyor.Kaset çıkıyor.Daha ne istiyorlar.
Okullar`da ise şu anki devlet düzenin`den öyle bir şey olmaz.Ancak nüfus cüzdanlarına etnik grup hanesi konur.Memuriyet hakları kısıtlanır,Genel Seçimler`de sadece seçim bölgeleri olmayan kendi azınlık temsilcileri için oy kullanabilirler.Yani azınlık oldukları tecillenir o zaman belki seçmeli ders, azınlık okulu olabilir.

olaylara ırkçı milliyetçi bakışla bakanlara bu olay zaten anlatılamaz ırk girince kardeşlik hukuku da kalkar zaten
neyse hızla eriyorsunuz %10 un altına doğru
dtp zaten %5 in altına doğru gidiyor yani bu ikisinin erimesi durumunda barış dolu iyi bir gelecek bizi bekliyor
Çeri

Mesaj gönderen Çeri »

alone_man yazdı:
Çeri yazdı:Hadi ordan köy tekkelerini bize medrese diyemi yutturacaksız.

olaylara ırkçı milliyetçi bakışla bakanlara bu olay zaten anlatılamaz ırk girince kardeşlik hukuku da kalkar zaten
neyse hızla eriyorsunuz %10 un altına doğru
dtp zaten %5 in altına doğru gidiyor yani bu ikisinin erimesi durumunda barış dolu iyi bir gelecek bizi bekliyor
Ne kadar yabancısın?

Türkiye`nin ortalaması MHP`den çok daha fazla serttir MHP sadece Milliyetçiliğin Ümmetçilikle sulandırılmış halidir o kadar.
Yani bir Merkez Sağ seçmeni hatta CHP seçmeni MHP`den daha serttir.

MHP 2002 seçimin`de bile %8 oy almışsa şimdi en azından %15 oy alır.Hem Cübbeli Ahmet Hoca`da MHP İstanbul İl Başkanlığını ziyaret etmiş.Ani`de saf tutanların arasında ben`de olmak isterdim demiş ve hükümeti yetersiz bulduğunu söylemiş.İki kere sevindim.Hem AKP oy kaybedecek hem`de MHP`ye oy gelecek. Zaten MHP İstanbul`da fazla oy almıyordu.Böylece İstanbul`da ki oyları bayağı artabilir.:D

Ben ise daha kesin değil ama herhalde Osman Pamukoğlu`nun Hak ve Eşitlik Partisine veya Ulusal Parti`ye oy vereceğim. http://www.ulusalparti.net Ama geleneksel olarak MHP Mitinginede katılırım.

“Güncel” sayfasına dön